Jump to content

Pomacantus Aquariums


Pomacanthus

Recommended Posts

Φίλε μου πραγματικά πολλά από αυτά που λέγονται μπορεί να μας ακούγονται περίεργα η διαφορετικά από τα συνηθισμένα αλλά όλες οι ερωτήσεις είναι καλοπροαίρετες και σαν απώτερο σκοπό έχουν την μετάδοση γνώσης.

Μην αισθάνεσαι σαν εξωγήινος όλοι ειμαστε.Αν πει κάποιος από εμάς σε κάποιον μη γνώστη ότι πχ δαπάνησε 300e σε ζωντανό βράχο ποια θα είναι η αντίδραση? :)

Συνέχισε την καλή δουλειά και πιστεύω να αισθάνεσαι μέλος της παρέας μας που σκοπό έχει όλο να μεγαλώνει. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

λες ότι κατά διαστήματα μετράς νιτρικά .. με πιο τεστ τα μετράς και τι τιμές παίρνεις?

Tetra Marine.Τιμές παίρνω κυρίως για ΝΟ2 και ΝΟ3 οι τιμές που παίρνω είμαι συνήθως στο 0

Για το SPS έχω επιπλέον για Αλκαλικότητα και PH της Tropic Marine , Ca της Red Sea.

το θαλασσινό νερό που βάζεις το μετράς 1025 ..

εδώ θα δεις μια μικρή έρευνα που έκανε ο ΝΙΚΟΣ ΨΑΛΤΗΣ και για την αλατότητα που συναντάμε στις θάλασσες μας , βλέπουμε τιμές 1028-1030

προσωπικά θεωρώ ότι ο τρόπος που μετράς μπορεί να σφάλει εύκολα ..

Συμφωνώ. Είναι της παλιάς σχολής οπότε τα περιθώρια σφάλματος στη μέτρηση είναι μεγαλύτερα.

δεν θα διαφωνήσω καθόλου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως βρίσκεις τα όρια τους .. δηλαδή πιο πρακτικά πότε ξέρεις ότι το σύστημα σου δεν αντέχει άλλο ψάρι ?

Εμπειρικά πλέον. Έχω δεί τις ανοχές του συστήματος σχετικά με τους "κινούμενους ενοίκους" στο παρελθόν κάτι το οποίο με έχει διδάξει για το μέλλον. Όπως θα είδες το ενυδρείο έχει λιγοστά ψάρια και μικρού μεγέθους. Μοναδική εξαίρεση αποτελεί ο Αυτοκράτορας ο οποίος αργότερα δεν θα είναι σε θέση να παραμείνει σε αυτό (λογικά).

στο ενυδρείο του εξοχικού υπάρχει σύστημα αναπλήρωσες νερου ?

αν αφήσω το ενυδρείο μου χωρίς να συμπληρώνω το εξατμιζόμενο νερό σε 6 μήνες θα έχει στεγνώσει και η άμμος

Κατα τους χειμερινούς μήνες η εξάτμιση είναι μικρή. Προφανώς στο μεσοδιάστημα όποιος από τους δυό μας μπορεί να ξεκλέψει λίγο χρόνο πηγαίνει και του ρίχνει μια ματιά. Ειδικά αυτό το διάστημα (των θερινών μηνών) κάθε Κυριακή φροντίζουμε να υπάρχει κάποιος εκεί.

.. αλλά θέλω να την ελέγχω όσο μπορώ εγώ και όχι να την αφήνω στη τύχη..

Ουσιαστικά στην τύχη του έχω αφήσει μόνο το Μεσογειακό (το οποίο θα ξαναγίνει μικτό σύντομα...) λόγο της έλλειψης τακτικής φροντίδας ή, καλύτερα, παρατήρησης της εξέλιξής του. Το μοναδικό κακό σε αυτό το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να προλάβεις κάποια καταστροφή.... Οι καλύτεροι δείκτες για την κατάσταση ενός συστήματος είναι οι ίδιοι οι οργανισμοί. Όσο υπάρχει ανάπτυξη και εμφανής καλή κατάσταση τότε όλα πάνε καλά. Είναι αυτό που είπα και παραπάνω πώς κανένας οργανισμός πάνω στην γή δεν θα προβεί σε αναπαραγωγή του είδους τους άν πρώτα δεν σιγουρέψει την δικιά του μακροζωία.

στο θέμα της αλγης που λες ότι σ αρέσει δεν θα αναφερθώ γιατί είναι κάτι υποκειμενικό

:thumbdown: Όντως. Και η κακογουστιά γούστο είναι! Η αλγη στο Soft Coral δεν είναι σε επίπεδα δάσους, αλλά έχει πάρει τη μορφή σκληρής κρούστας. Πρέπει να μάθω να βγάζω πιό σωστές φώτο μου φαίνεται :)

καλή τύχη στα γεννητούρια σου !! έχεις μεγαλώσει μικρά στο παρελθόν ?

Ευχαριστώ! Είναι λίγο ζόρικο είδικά στο θέμα της τροφής τους αλλά τα καταφέρνουν να επιβιώσουν 4-5 δείγματα...

θα ήθελα να μετρήσεις το ph , no3, po4, kh , ca μια και το είπες ..

Για το SPS:

ph: 0,1

Ca: 400

kH: 9,5

Προσπαθώ να βελτιώσω τις τιμές του αλλά αυτό απαιτεί χρόνο και υπομονή... Πρέπει να πάρει μόνο του τον δρόμο του το ενυδρείο...

Θα μετρήσω και τα αντίστοιχα για το Soft Coral.

ΥΓ: Οι παραπάνω τιμές ήταν της τελευταίας μέτρησης.

Έγινε επεξεργασία - Pomacanthus
Link to comment
Share on other sites

"ph: 0,1" :thumbdown::):)

Αρχίσαμε... Καλό, μέτριο, κακό, "πως δεν έχουν ψοφίσει ακόμα"?

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε... Καλό, μέτριο, κακό, "πως δεν έχουν ψοφίσει ακόμα"?

Μου φαίνεται πως είσαι λίγο ευέξαπτος να το πω, στη τσίτα να το πω. Προφανώς έχεις κάνει λάθος και αντί για 8,1 προφανώς έγραψες 0,1 που αποκλείεται να έχεις, αυτό εννοεί ο Νίκος με το post του.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως είσαι λίγο ευέξαπτος να το πω, στη τσίτα να το πω. Προφανώς έχεις κάνει λάθος και αντί για 8,1 προφανώς έγραψες 0,1 που αποκλείεται να έχεις, αυτό εννοεί ο Νίκος με το post του.

Το εχω αυτό η αλήθεια είναι :thumbdown:

Sorry Νικο... Δεν ήθελα να παρεξηγηθώ...

Υ.Γ: Που να δεις στη δουλειά τι γίνεται.... Θέλω διακοπές...

Έγινε επεξεργασία - Pomacanthus
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι 0,1 που σιγουρα δεν ειναι ποιο ειναι

το Ph

μαλλον θα ηταν τυπογραφικο λαθος

Link to comment
Share on other sites

Στόχος του forum είναι η ανταλλαγή απόψεων για το hobby. Εντάξει, άνθρωποι είμαστε… δεν πειράζει!

Παρόλαυτά, επειδή παρακολουθώ το post από την αρχή και ίσως και να σου φανώ δύσπιστος ή ξερόλας αλλά μερικά πράγματα από αυτά που βλέπω και διαβάζω μου φαίνονται ασυνδύαστα…

Λες ότι κάνεις αλλαγές από τη βρύση. Στην ουσία βάζεις πάνω από 200ppm διαλυμένων στερεών στο νερό του ενυδρείου και δεν έχεις άλγη ΚΑΘΟΛΟΥ!

Εγώ βάζω 0-10ppm και έχω μια ψιλή αλγούλα…

Βέβαια θα μου απαντήσεις ότι το νερό της αναπλήρωσης δεν είναι η μόνη αιτία εισαγωγής Po4 στο σύστημα. Το θέμα δεν είναι η δικιά μου αλγούλα αλλά η μηδενική άλγη στο ενυδρείο σου.

Ακόμη γράφεις για τις αλλαγές νερού από τη θάλασσα…

«Το συλλέγω σε παραλιακά βραχώδη μέρη (όχι στην πλαζ της Βουλιαγμένης...). Το βάθος δεν ξεπερνά το 1 μέτρο πράγμα το οποίο προσφέρει στο νερό μεγάλη περιεκτικότητα σε μικροοργανισμούς.»

Το νερό στα βάθη αυτά δεν είναι απλά πλούσιο σε θρεπτικά και αιορούμενα στερεά αλλά πιο πλούσιο δεν γίνετε.

Που θέλω να καταλήξω… Ότι το νερό αυτό με την προσθήκη του σε ένα ενυδρείο και με φωτισμό Reef… θα σε έπνιγε στην άλγη.

Επίσης πως ξέρεις για την καλή ποιότητα την καθαρότητα και την ύπαρξη μικροοργανισμών στο σύστημα νερό αυτό?

Ακόμη γράφεις…

«Κατα τους χειμερινούς μήνες η εξάτμιση είναι μικρή. Προφανώς στο μεσοδιάστημα όποιος από τους δυό μας μπορεί να ξεκλέψει λίγο χρόνο πηγαίνει και του ρίχνει μια ματιά. Ειδικά αυτό το διάστημα (των θερινών μηνών) κάθε Κυριακή φροντίζουμε να υπάρχει κάποιος εκεί.»

Στο ενυδρείο μου με τις πρώτες ζέστες είχα περίπου 8 λίτρα την ημέρα εξάτμιση, πράγμα που περιμένω να αυξηθεί κι άλλο κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Στη μία εβδομάδα αυτή η εξάτμιση δεν σου δημιουργεί πρόβλημα?

Εσύ «φροντίζεις» κάθε Κυριακή να είσαι εκεί…

Εγώ αν λείψω δύο μέρες δημιουργείται πρόβλημα, τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που είπα και παραπάνω πώς κανένας οργανισμός πάνω στην γή δεν θα προβεί σε αναπαραγωγή του είδους τους άν πρώτα δεν σιγουρέψει την δικιά του μακροζωία.

ισχύει αυτό που λες :) … αλλά ισχύει και το άλλο ..

.. όταν ένας πληθυσμός κινδυνεύει ..αυξάνει τον πολλαπλασιασμό του για να έχει περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει ..

αυτό μπορείς να το δεις και στο ανθρώπινο είδος ..

φίλε Pomacanthus …

..είναι προφανές ότι κάτι έχεις κάνει λάθος ..η δεν μετράς ph αλλά κάτι άλλο po μήπως ? η δεν διαβάζεις σωστά την ένδειξη ..

το ph που μετράμε συνήθως στα ενυδρεία μας είναι από 7,7 μέχρι 8,5

αν είχες 0,1 τα ψαράκια σου θα ήταν τουρσί :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

8,1 είναι το Ph παίδες.

Επειδή στο Excel μου κρατάω αυτές τις τιμές με δεκαδικούς (γιατί ποτέ δεν πέφτουν πιό κάτω) έγινε ένα μπέρδεμα.

Έκανα σήμερα μία αλλαγή νερού στο NanoReef μου! Σήμερα θα εκκολαφθούν τα πιστιρίκια κατα τις 23.00-24.00 (αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί) και προετοίμασα το έδαφος.

Ανα 2 εβδομάδες θα έχω αυτή τη διαδικασία και μέχρι τον Σεπτέμβριο!

Για να δούμε...

όταν ένας πληθυσμός κινδυνεύει ..αυξάνει τον πολλαπλασιασμό του για να έχει περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει ..

αυτό μπορείς να το δεις και στο ανθρώπινο είδος ..

Δεν μας διακατέχει η σοφία ώς είδος σε τέτοια θέματα. Αντιδρούμε με σπασμοδικές κινήσεις για την επιβίωση μας.

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία ! :):thumbdown:;)

περιμένουμε ιστορικό και φωτογραφίες στην αντίστοιχη κατηγορία ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη γράφεις για τις αλλαγές νερού από τη θάλασσα…

«Το συλλέγω σε παραλιακά βραχώδη μέρη (όχι στην πλαζ της Βουλιαγμένης...). Το βάθος δεν ξεπερνά το 1 μέτρο πράγμα το οποίο προσφέρει στο νερό μεγάλη περιεκτικότητα σε μικροοργανισμούς.»

Το νερό στα βάθη αυτά δεν είναι απλά πλούσιο σε θρεπτικά και αιορούμενα στερεά αλλά πιο πλούσιο δεν γίνετε.

Που θέλω να καταλήξω… Ότι το νερό αυτό με την προσθήκη του σε ένα ενυδρείο και με φωτισμό Reef… θα σε έπνιγε στην άλγη.

τα φωσφορικά και τα νιτρικά είναι η τροφή τις αλγης .. όσο οι μικροοργανισμοί φυτικοί και ζωικοί που έρχονται με το νερό είναι ζωντανοί και καταναλώνονται /αναπαράγονται σε ισορροπημένους ρυθμούς δεν υπάρχει θέμα αλγης κατά τη γνωμη μου

.. δε μιλάω για τη περίπτωση που το νερό έχει έρθει από περιοχή επιβαρυμένη με ρύπους , λιπάσματα κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Τάσο όπως καλά έγραψες, αν "αναπαράγονται σε ισορροπημένους ρυθμούς " τότε δεν έχουμε πρόβλημα.

Εισάγωντας όμως αυτό το νερό σε ένα κλειστό σύστημα δεν δημιουργείς ανισοροπία?

Ο έντονος φωτισμός ενός ενυδρείου δεν θα ευνοήσει περισσότερο τους φυτοπλανκτονικούς οργανισμούς?

Με την ανάπτυξη φυτοπλαγκτού θα αναπτυχθεί παράλληλα και το ζωοπλαγκτό?

ή

Θα έχουμε περίσσια φυτοπλαγκτού?

Link to comment
Share on other sites

Τάσο όπως καλά έγραψες, αν "αναπαράγονται σε ισορροπημένους ρυθμούς " τότε δεν έχουμε πρόβλημα.

Εισάγωντας όμως αυτό το νερό σε ένα κλειστό σύστημα δεν δημιουργείς ανισοροπία?

Ο έντονος φωτισμός ενός ενυδρείου δεν θα ευνοήσει περισσότερο τους φυτοπλανκτονικούς οργανισμούς?

Με την ανάπτυξη φυτοπλαγκτού θα αναπτυχθεί παράλληλα και το ζωοπλαγκτό?

ή

Θα έχουμε περίσσια φυτοπλαγκτού?

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν καποια θεματα σχετικα με την φιλοσοφια του ολλου συστηματος σου φιλε Pomacanthus. Μπορει να δουλευει ετσι το ολο συστημα σου, αλλα με το ολο συνολο οπως δουλευει εχεις ευνοηση τους αλγοβορους οργανισμους εις βαρος αλλων. Ενω ειναι και μεγαλο ερωτημα η συνεχεις προσθεση νερου της βρυσης με τον ολο φωτισμο σου θα εχεις τεραστιο προβλημα αλγης. Αυτο ειναι ενα θεμα που μπορει για εσενα να ειναι αυτονοητο, αλλα για εμας που εχουμε φαει και λιγο τα μουτρα μας με διαφορους παραγοντες και εχοντας παρατηρησει τι γινεται με τετοιες συνθηκες, βλεπουμε οτι θα πρεπει αν υπαρχουν υπαρχτα προβληματα σε σημειο που οι οργανισμοι που εχεις στο ενυδρειο σου, θα πηγαιναν πολυ καλυτερα εαν ειχες αλλο τροπο λειτουργειας του ολου συστηματος.

Εαν ειχες αλλη ρουτινα συντηρησεως θα ειχες σαφως καλυτερα αποτελεσματα. Κανενα κλειστο συστημα δεν μπορει αν ειναι "ισοροπημενο" δεν γινεται. Δεν εχουμε την απεραντοσυνη της θαλασσας. Τοσο απλα.

Και οσο και να βαζεις το "τελειο" θαλασσινο νερο, υπαρχει το τεραστιο θεμα της προσθεσης νερου απο την βρυση που περιεχει...ΠΟΛΥ βρωμια για ενα ενυδρειο υφαλου, ή μεσογειακο ενυδρειο. Τι να πρωτοαναφερω.. Νιτρικα? Φωσφωρικα? Βαρεα μεταλλα? Πυρυτιο? Αλατα πολλα και διαφορα?

Ειναι ενα τεραστιο θεμα αυτο διοτι ειχε τυχει να εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρα με 2 λαμπες Τ8 40watt περιπου η καθε μια και λογο παρουσια ιπποκαμπων ηθελα την αλγη, και πιστεψε με, σπανια ταιζα εως καθολου. Το νερο απο την βρυση που ειχα, αρκουσε με το παραπανω για να θεριεψει η αλγη και τα κοππιποδα οπου ετρωγαν την αλγη και το φυτοπλακτον να ειναι σε τετοιες ποσοτητες που καθε 15 ημερες εβγαζα πολυυυυυ πραγμα. Ε, μετα απο μια τετοια εμπειρια, δεν μπορω να δεχτω οτι με νερο βρυσης και 3 ΜΗ δεν εχεις τεραστιο προβλημα αλγης. Δεν γινεται. ή εαν γινεται εχεις καποια αλλη ρουτινα συστηρησης που ισως την εχεις δεδομενη και εχεις ξεχασει να την αναφερεις.

Την ποσοτητα ακαθαρσιων που μπαινουν σε ενα ενυδρειο απο το νερο της βρυσης ειναι τοσο μεγαλη, που εαν οποιοσδηποτε χομπιστας που εχει ενυδρειο υφαλου, μεσογειακο ή τροπικο και κανει μια καλη αλλαγη απο το νερο της βρυσης θα δει το ενυδρειο του σε 2-3 ημερες να εχει αλλαξει χαρακτηρα αμεσα προς το χειροτερο.. Ειναι ενα αξιωμα που απλα ειναι αυτο που λεμε τοσο σιγουρο, οσο οτι η γη ειναι στρογγυλη. Για αυτο μηπως κανεις κατι αλλο που δεν μας το εχεις αναφερει ακομα και για αυτο υπαρχει η ολη παρερμηνεια?

Πιστευω να δεις τα σχολια μου καλοπροαιρετα αλλα δεν μπορω να μην δω το ολο consept με καποιο μεγαλο σκεπτικισμο μετα απο την ολη μου εμπειρια στο χομπι. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο μηπως κανεις κατι αλλο που δεν μας το εχεις αναφερει ακομα και για αυτο υπαρχει η ολη παρερμηνεια?

Πιστευω να δεις τα σχολια μου καλοπροαιρετα αλλα δεν μπορω να μην δω το ολο consept με καποιο μεγαλο σκεπτικισμο μετα απο την ολη μου εμπειρια στο χομπι. :thumbdown:

Δεν υπάρχει λόγος να μήν τα δω καλοπροαίρετα. Με έχει ξαφνιάσει, η αλήθεια είναι, όλος αυτός ο σκεπτικισμός γιατί θεωρούσα πολύ αυτονόητα τα βήματα μου... Ίσως λόγο της απλότητας τους...

Με τον αντίστοιχο σκεπτικισμό που βλέπεις εσύ τις μεθόδους μου, παρατηρώ κι εγώ τις δικές σας. Ίσως εγώ να είμαι βέβαια πιό υποψιασμένος λόγο της υπάρχουσας βιβλιογραφίας την οποία έχετε όλοι σας διαβάσει και εφαρμόσει κατα γράμμα..

Πραγματικά δεν ακολουθώ καμία επιπλεόν ρουτίνα η οποία να αναιρεί τα όσα έχω γράψει ή που να προσδίδει το παρόν αποτέλεσμα στα συστήματά μου.

Και φυσικό θαλασσινό νερό χρησιμοποιώ, και συμπληρώνω με νερό βρύσης, και δεν χρησιμοποιώ επιπλέον πρόσθετα και ούτε έχω κάποιο εξεζητημένο μηχανισμό φιλτραρίσματος... Με τι αποτέλεσμα θα μου πείς βέβαια? Εγώ θα απαντήσω: με την άλγη να παραχωρεί τη θέση της στην κοραλλίνη, τα σαρκόφυτά μου να αποκτούν διαστάσεις απαγορευτικές, τα ψάρια όχι απλά να επιβιώνουν αλλά και να πολλαπλασιάζονται...

Κανένα μή νεοσύστατο (>1 έτους) σύστημά μου δέν είχε τα προβλήματα που περιγράφεις... Ίσως να ήμουν απίστευτα τυχερός :)

Μετά από όλη μου την εμπειρία με το χόμπι διαπίστωσα ότι η συγκεκριμένη αντιμετώπιση και πιό αποδοτική είναι, και ταιριάζει καλύτερα σε εμένα.

Έχω μάθει να είμαι υπομονετικός... Θα αφήσω στο σύστημά μου τον χρόνο να ωριμάσει και να αποκτήσει τον χαρακτήρα που επιθυμώ. Δεν θα απαιτήσω από αυτό να γίνει άψογο και έτοιμο πρός παρουσίαση εντός 2 μηνών.

Θέλει υπομονή το χόμπι αυτό. Άλλωστε η ομορφιά στην κατασκευή ενός τεχνητού οικοσυστήματος είναι το να το βλέπεις να μεγαλώνει, να ισορροπεί και να προσπερνά τις δυσκολίες όπως μόνο η ίδια η φύση ξέρει.... Μπορεί να μήν έχει την απεραντοσύνη της θάλασσας, αλλά ούτε θα κληθεί ποτέ να συντηρήσει τόσους πολλούς οργανισμούς (εκτός και άν το παρακάνουμε εμείς).

Τα πάντα είναι σχετικά (όπως είχε πεί και ο θείος Αλβέρτος) :)

Μακάρι να μπορούσα να σας βοηθήσω όλους σας να καταλάβετε το πώς και το γιατί, αλλά δυστυχώς δεν θα τα καταφέρω... Μηχανικός είμαι, όχι Βιολόγος. Όλες μου οι κινήσεις βασίζονται στη λογική και στην εμπειρία... Τίποτε παραπάνω... Ειλικρινά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...