Jump to content

Λίπανση excel κτλ σε εύκολα φυτακια


liakos7

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους!!εστεισα ένα δεύτερο μικρό ενυδρειακι(το κόλλησα εγώ)45*43*30 κ το χω με εύκολα φυτά,ανουμπιες(2),εχινοδορο(2) κρυπτοκορινα(2) ,μικροσορουμ κ ένα αν θυμάμαι καλα που αρχίζει από "L" ,χαχαχ.κατω έχω χαλικακι μαυρο όταν εβαλα τα φυτακια έβαλα κ ταμπλετιτσες της dennerle .χθες πήρα κ έβαλα excel 2 ml (σήμερα δεν έβαλα) σήμερα πήρα κ ένα γενικό λίπασμα πάλι της dennerle.ουτε από αυτό έβαλα.περιμενω αν έχω διαβάσει να μου πείτε πόσο ποτέ κτλ να βάζω.ξερω ότι θέλει Ελαχιστα κ για της αλγες αλλά κ γιατί είναι εύκολα τα φυτά.αλλα όσο να ναι θα βοηθήσει παραπάνω αν βάζω σωστή αναλογία σωστά;ευχαριστώ προκαταβολικα

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία που προτείνει η seachem αφορά ενυδρεία φουλ φυτεμένα.

Στη δική σου περίπτωση που δεν είναι ακόμη μεγάλη η φυτική μάζα θα έλεγα να ξεκινήσεις με το 1/3 της δόσης που προτείνει η εταιρεία.

Επίσης ένας σημαντικός παράγοντας που πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπ όψιν είναι ο φωτισμός.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!άρα σε νούμερα τι να δοκιμάσω να βάζω στα περίπου 50 λίτρα;γιατί έχω μπερδευτεί με τα νούμερα.εβαλα 1ml excel+1ml λίπασμα(η dennerle γράφει 10ml σε 50λιτρα.αρα το 1/3 είμαι περίπου 3ml κ γω είπα να βάζω 1ml δευτερα-τεταρτη-παρασκευη κ σκ αλλαγή νερού .άρα στην λίπανση είμαι καλά λογικά.στο excel???)

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα...φως μάλλον δεν έχω δυνατό,ειναι 14watt 950lumen ,αλλά το ενυδρείο είναι κ κοντό.ειναι 30ποντους ύψος.δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.ειναι sun sun ade-300

Link to comment
Share on other sites

Χονδρικά θα έβαζα 0,5 ml κάθε μέρα, εκτός από την ημέρα αλλαγής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Κ απ' τα δύο;η απ' το excel;

Απ το excel.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Α ξέχασα...φως μάλλον δεν έχω δυνατό,ειναι 14watt 950lumen ,αλλά το ενυδρείο είναι κ κοντό.ειναι 30ποντους ύψος.δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.ειναι sun sun ade-300

Για τα φυτα, που εχεις, φτανει. Το ενυδρειο τι υψος εχει;

Και η πιο βασικη ερωτηση.... Νιτρικα εχεις στο νερο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...30 πόντους,είναι νανακι!!!δεν έχω μετρήσει τίποτα.θα μετρήσω..αν κ τα τεστ που έχω της api έχω κάνα χρόνο να τα χρησιμοποιήσω.ποσο θα πρέπει να μετράω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakos7 έγραψε:

Καλημέρα...30 πόντους,είναι νανακι!!!δεν έχω μετρήσει τίποτα.θα μετρήσω..αν κ τα τεστ που έχω της api έχω κάνα χρόνο να τα χρησιμοποιήσω.ποσο θα πρέπει να μετράω;

30 ειναι μια χαρα. Για τα τεστ μην φοβασε, το Ν2 μπουκαλακι (νιτρικα) πρεπει να κουνας δυνατα για ... καλυτερα 1 λεπτο.

Τα νιτρικα ειναι το βασικο στοιχειο για τα φυτα, πρεπει να ειναι πανω απο μηδεν. Καλυτερα 10-20 ppm

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο τελείως κ σορυ που βγαίνω εκτός θέματος ενώ προσθατητε να με βοηθήσετε..αυτό αν το πάρω και δεν πάω σε stc-1000κτλ θα κάνω δουλίτσα;;;;;https://www.a-store.gr/12v-20a-mini-psifiakos-rythmistis-thermokrasias

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα πάρω μέτρηση το απόγευμα να δω.αρα οι ποσότητες που είπαμε είναι κομπλέ ε;0.5 excel κ το ίδιο περίπου σε λίπασμα τη μέρα.κ βλέπω πως πάει..

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

30 ειναι μια χαρα. Για τα τεστ μην φοβασε, το Ν2 μπουκαλακι (νιτρικα) πρεπει να κουνας δυνατα για ... καλυτερα 1 λεπτο.

Τα νιτρικα ειναι το βασικο στοιχειο για τα φυτα, πρεπει να ειναι πανω απο μηδεν. Καλυτερα 10-20 ppm

Μέτρησα κ χω μηδέν νιτρικά,χαχαχα,τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έχεις ξεκινήσει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

3-4 μέρες είναι μόνο...στο φίλτρο όμως(eheim2211) έβαλα κατευθείαν περίπου ένα λίτρο ελαφρόπετρα(κ ότι άλλο έπιασα)απ' τα φίλτρα του μεγάλου ενυδρείου,αν παίζει ρολο

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

3-4 μέρες είναι μόνο...στο φίλτρο όμως(eheim2211) έβαλα κατευθείαν περίπου ένα λίτρο ελαφρόπετρα(κ ότι άλλο έπιασα)απ' τα φίλτρα του μεγάλου ενυδρείου,αν παίζει ρολο

Τα νιτρικά λογικά είναι στο μηδεν, ή κοντά στο μηδέν αφού δεν υπάρχουν ρύποι.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω αυτό σκέφτηκα...κ τα φυτά δεν είναι κάποιο που ρουφάει φουλ νιτρικά απ' όσα ξέρω.ψαρακια έχω 4 μωρά neon 4 μωρά danio zebra κ 2πιτσιρίκια πολύ ραμιρεζι.κ ταιζω κ ελάχιστο,ψίχουλα.ισως είμαι κ υπερβολικός.φοβαμαι επειδή είναι μικρό.στο μεγάλο ανοίγω κ ρίχνω μέσα άβερτα..κ δεν προλαβαίνουν ούτε να φανούν εδώ φοβάμαι.τι να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες μέρες πιστεύω ότι θα ανέβουν. Φαντάζομαι ότι τα ψάρια είναι προσωρινά σε αυτό το ενυδρειάκι.:)

Link to comment
Share on other sites

Τα danio δεν ξέρω γιατί ξέρω κ βλέπω είναι φουλ κινητικά.εως σπαστικα.αλλα 4 νεον που πάνε 3cm κ 2 ραμιρεζι που πάνε 5cm δεν μένουν σε 50λιτρα;ναι σε 100 θα τα ν σούπερ αλλά όχι 5 ψαράκια σαν πινέζες κ φουλ φυτα ξύλα πέτρες κτλ δεν μένουν σε 50λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος liakos7 έγραψε:

Τα danio δεν ξέρω γιατί ξέρω κ βλέπω είναι φουλ κινητικά.εως σπαστικα.αλλα 4 νεον που πάνε 3cm κ 2 ραμιρεζι που πάνε 5cm δεν μένουν σε 50λιτρα;ναι σε 100 θα τα ν σούπερ αλλά όχι 5 ψαράκια σαν πινέζες κ φουλ φυτα ξύλα πέτρες κτλ δεν μένουν σε 50λιτρα.ταπεινη μου άποψη 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά επηρεάζονται απ' το λίπασμα είτε σε υγρή μορφή είτε στο βυθό;γιατί κ αυτό τροφή είναι για τα φυτά όπως κ τα νιτρικά σωστά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Τα νιτρικά επηρεάζονται απ' το λίπασμα είτε σε υγρή μορφή είτε στο βυθό;γιατί κ αυτό τροφή είναι για τα φυτά όπως κ τα νιτρικά σωστά;

Ειπες κατι ,που δεν μπορω να καταλαβω.... Τα νιτρικα ειναι νιτρικα. Αν το λιπασμα, που ριχνεις δεν εχει νιτρικα, τοτε δεν θα ανεβουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...