Jump to content

Λίπανση excel κτλ σε εύκολα φυτακια


liakos7

Recommended Posts

Μάλλον δεν το πα καλά.τα νιτρικά κυρίως ανεβαίνουν απ' του ρύπους ,τα κακακια των ψαριών πχ,σωστά;μαθαίνω ακόμα.κ λέω το λίπασμα,είτε οι ταμπλέτες βυθού είτε πχ το flourish που τροφή για τα φυτά,ανεβάζουν κ αυτά τα νιτρικά η είναι άσχετο;ρώτησα...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αν εχεις όρεξη τα παρακάτω μιας και θες να γίνεις μποστανάς 

7

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάω να ξαπλώσω επιτέλους έκατσα..και θα το διαβάσω εννοείται!!!αν λέω κ γράφω καμία βλακεια μην με παραξηγηται..νομίζω πως ο λόγος του φόρουμ για αυτό είναι για να μαθαίνουν όλοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@natateo αν επερνα αλλά ένα ίδιο φωτιστικό στην πορεία,ίδιο με αυτό που χε 14w+14w δηλαδη θα χε νόημα σε κάτι;είναι άσκοπο η στην τελική θα κάνω κ κακο με άλγες κτλ;;;.τώρα έχω ειπαμε14w 950lumen 30 cm ύψος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakos7 έγραψε:

@natateo αν επερνα αλλά ένα ίδιο φωτιστικό στην πορεία,ίδιο με αυτό που χε 14w+14w δηλαδη θα χε νόημα σε κάτι;είναι άσκοπο η στην τελική θα κάνω κ κακο με άλγες κτλ;;;.τώρα έχω ειπαμε14w 950lumen 30 cm ύψος.

Παρακάτω είναι η λίστα με αναλόγια lum/ltr

Αν γνωρίζουμε τα Lumen τότε πιο σωστά είναι:
Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ πολύ χαμηλός..αλλά με εύκολα φυτακια κ είπα μήπως με διπλάσια η γενικά λίγα watt-lumen είναι πιο καλά.ισως κ αχρειαστω..δεν ξέρω,λόγο υψους

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakos7 έγραψε:

Εγώ είμαι πολύ πολύ χαμηλός..αλλά με εύκολα φυτακια κ είπα μήπως με διπλάσια η γενικά λίγα watt-lumen είναι πιο καλά.ισως κ αχρειαστω..δεν ξέρω,λόγο υψους

Σε αυτή τη φάση με τα φυτά που έχεις εγώ δεν θα έπαιρνα , βλέποντας και κάνοντας . 

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά .

Κάτσε και απόλαυσε το

 Σου το ξαναλέω το χόμπι είναι για να μας φεύγει το άγχος, όχι για να μας προσθέτει .............

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι η αρχή μωρέ..κ θέλω να πάω καλά τα φυτακια του κτλ.κ στο μεγάλο να δεις άγχος δεν κοιμόμουν χαχαχ κ πλέον πάει στον αυτόματο στην κυριολεξία.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό κάτσε διάβασε ότι άρθρο υπάρχει στην κατηγόρια . Ότι και να σου πούμε εμείς εσύ είσαι μπροστά βλέπεις κρίνεις και παρεμβαίνεις .

Γνώση σου δίνεται άφθονη στο aquazzone και περνάει και όμορφα η ώρα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2020 at 6:54 ΜΜ, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μάλλον δεν το πα καλά.τα νιτρικά κυρίως ανεβαίνουν απ' του ρύπους ,τα κακακια των ψαριών πχ,σωστά;μαθαίνω ακόμα.κ λέω το λίπασμα,είτε οι ταμπλέτες βυθού είτε πχ το flourish που τροφή για τα φυτά,ανεβάζουν κ αυτά τα νιτρικά η είναι άσχετο;ρώτησα...

Τα κακακια ανεβαζουν τα νιτρικα.:)

Υπαρχουν λιπασατα, που εχουν μακρο στοιχεια για τα φυτα- ειναι νιτρικα, φωσφορικα και καλιο, που τα φυτα τα θελουν σε αρκετα μεγαλες ποσοτητες. Ειναι πχ Flourish nitro, flourish phosphorus kai potassium. υπαρχουν και 3 σε 1 πχ tropica specialized nutrition (εχει και μακρο ΝΡΚ και μικρο)

Υπαρχουν αυτα, που περιεχουν μονο μικρο στοιχεια, τα φυτα τα θελουν σε πολυ μικρες ποσοτητες - ειναι πχ Flourish (απλο).

Το διαβασμα θα σου λυσει πολλες αποριες :)

Το φωτιστικο φτανει για ευκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα σου έχω και άλλο άρθρο για διάβασμα πολύ ωραίο και γραμμένο απο την Ναταλία @natateo 

 

Link to comment
Share on other sites

Ας το ειναι για προχωρημενους και πιο πολυ για high tech ενυδρεια.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ας το ειναι για προχωρημενους και πιο πολυ για high tech ενυδρεια.:D

Τέτοιος θα γίνει και ο Λιάκος και καλύτερος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ας το ειναι για προχωρημενους και πιο πολυ για high tech ενυδρεια.:D

Για αυτό το στείλε σε μένα το άρθρο επειδή είμαι κ ο "πρώτος"μποστανας,αχαχαχχς!το Ιούνιο θα δώσω εξετάσεις..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Τέτοιος θα γίνει και ο Λιάκος και καλύτερος.

Καλά αυτό εννοείται...τρέμετε όλοι..ερχομαιιιιιιιι,χαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο controller θερμοκρασιας που θα βρούμε από Ελλάδα..γιατί από ebay  θα ρθει σε κάνα δίμηνο γράφει.εχετε κάτι κατά νου;;;(π;ντως δεν μπορείτε να πείτε,έχω ταλέντο στο να να βγαίνω εκτός θέματος,χιχι,απλα μόλις μου έχετε στο μυαλό κάτι που θέλω το ρωτάω για να μη το ξεχάσω)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Ειναι πχ Flourish nitro, flourish phosphorus kai potassium. υπαρχουν και 3 σε 1 πχ tropica specialized nutrition (εχει και μακρο ΝΡΚ και μικρο)

Υπαρχουν αυτα, που περιεχουν μονο μικρο στοιχεια, τα φυτα τα θελουν σε πολυ μικρες ποσοτητες - ειναι πχ Flourish (απλο).

Καλησπέρα και από μένα,

Μια απορία που μ δημιουργήθηκε, της tropica specialized είναι προτιμότερο από το flourish (απλό) για γενικό λίπασμα; Αν κατάλαβα καλά το flourish λειτουργεί καλύτερα σε συνδυασμό με τα άλλα λιπάσματα της seachem.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Έχουμε προτίμηση σε κάποιο απ' τα καταστήματα αυτά ;έχεις ψωνίσει;η περνούμε κ ότι γίνει;29€+ μεταφορικά 

Link to comment
Share on other sites

οχι ... οχι...ναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος gkons έγραψε:

Καλησπέρα και από μένα,

Μια απορία που μ δημιουργήθηκε, της tropica specialized είναι προτιμότερο από το flourish (απλό) για γενικό λίπασμα; Αν κατάλαβα καλά το flourish λειτουργεί καλύτερα σε συνδυασμό με τα άλλα λιπάσματα της seachem.

Θα περιμένεις απαντήση απ' τους "ειδικούς" των φυτών!! κ εγώ τώρα ψάχνομαι στα φυτά.! .εγώ σαν γενικό εχω-πηρα της dennerle plan elixir.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος gkons έγραψε:

Καλησπέρα και από μένα,

Μια απορία που μ δημιουργήθηκε, της tropica specialized είναι προτιμότερο από το flourish (απλό) για γενικό λίπασμα; Αν κατάλαβα καλά το flourish λειτουργεί καλύτερα σε συνδυασμό με τα άλλα λιπάσματα της seachem.

Aν εχεις λιγα ψαρια και στο τελος της εβδομαδας (πριν την αλλαγη νερου) μετρας μηδεν νιτρικα, τοτε ναι, παρε  tropica specialized.

Αν εχεις πολλα ψαρια και αρκετα νιτρικα, τοτε παρε απλο Flourish,  που περιεχει μονο μικρο στοιχεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...