Jump to content

Λίπανση excel κτλ σε εύκολα φυτακια


liakos7

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Aν εχεις λιγα ψαρια και στο τελος της εβδομαδας (πριν την αλλαγη νερου) μετρας μηδεν νιτρικα, τοτε ναι, παρε  tropica specialized.

Αν εχεις πολλα ψαρια και αρκετα νιτρικα, τοτε παρε απλο Flourish,  που περιεχει μονο μικρο στοιχεια.

Και αν δεν έχει καθόλου ψάρια και έχει γαρίδες τι να πάρει ; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και αν δεν έχει καθόλου ψάρια και έχει γαρίδες τι να πάρει ; :hysterical:

Πλακα πλακα και οι γαριδες κανουν πολλα κακακια :hehe: Τωρα χωρις πλακα - σε γαριδαδικα καλυτερα καποια λιπασματα χωρις νιτρικα και  φωσφορικα (ισχυει για τους πρωταρηδες).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους! Όταν πάρω μετρήσεις, θα ανοίξω νέο πόστ με όλα τα δεδομένα να μ πείτε γνώμες γιατί κάπου το έχω χάσει με τα λιπάσματα-ισορροπία? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gkons έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ όλους! Όταν πάρω μετρήσεις, θα ανοίξω νέο πόστ με όλα τα δεδομένα να μ πείτε γνώμες γιατί κάπου το έχω χάσει με τα λιπάσματα-ισορροπία? 

Μην ανοίξεις νέο ποστ . Εδω να τις γράψεις γιατι θα σε τρελάνουμε παλι με τις ερωτήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω την πρώτη αλλαγή σήμερα...μετράω νιτρικά κ έχω πάλι ένα ωραιότατο μηδέν!!!!κ μια κρυπτοκορινα την βλέπω κ ειναι "διαλυμένη" σε σχέση όταν την έβαλα πριν μια βδομάδα.τι να κάνω;να μην κάνω αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Με νιτρικά 0 τι αλλαγή να κάνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα ...έκανα στο άλλο,χαχαχ.τι θα γίνει με δαυτο;η κρυπτοκορινα μου σχεδόν χαλάσε όλη..ο εχινοδορος κάποια φύλλα δεν τα βλέπω κ αυτά καλά..αλλά τι γίνει με τα νιτρικά;να ρίξω εγώ;γιατί αν περιμένω απ' τους ρυπους των ψαριών κτλ κάηκα από ότι δείχνει.τι ρύπους να βγάλουν 5 ψυρρες;χαχαχ.αντε μην βάλω βάλω ένα σεβερουμ αρσενικό που ναι σαν παντόφλα κ αύριο έχει 80 νιτρικά με αυτά που βγαζει

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Μερικά φυτά παθαίνουν σοκ είτε από αλλαγή περιβάλλοντος ή έχουν μεγαλώσει έξω από το νερό με αποτέλεσμα να ρίχνουν τα παλιά τους φύλλα. Είναι καλό να κλαδευτουν τα σάπια φύλλα και να βγουν γιατί ανεβάζουν αμμωνία αλλά στην περίπτωση σου δεν ξέρω αν πρέπει να μείνουν για να ανέβει η αμμωνία και να συνεχιστεί ο κύκλος του αζώτου. Το δικό μ εχινοδορους έχασε όλα τα αρχικά του φύλλα όταν το πρωτοεβαλα και έβγαλε καινούργια σε περίοδο ενός μήνα. Το βλέπεις αν πάει για αναγέννηση ή στον άλλο κόσμο.?

Με τα νιτρικά δεν γνωρίζω να σ βοηθήσω ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γενικό λίπασμα βάζεις τρέφονται από εκεί και τέλος .

Δώσε λίγο χρόνο στο ενυδρείο να σταθεροποιηθεί .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρες λίπασμα βάζω μέρα παρά μέρα..όπως και excel αλλά με μηδέν νιτρικά ;να μην κάνω αλλαγή καθόλου όλη τη βδομάδα;μήπως ανέβουν;για αμμωνία κτλ δεν τιθετε θέμα,έχω φουλ βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Θα κόψω κ οσα φυλλαράκια έχουν"πεθάνει"κ θα περιμένω λίγο ακόμα.εκτος αν το λίπασμα κ οι ταμπλέτες είναι μουφα κ δεν κάνουν δουλειά.βεβαια ούτε βδομάδα δεν έχει κλείσει καλά καλά..μην τρελαθουμε.εμενα η ανησυχία μου ήταν τα νιτρικά..

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Βρες λίπασμα βάζω μέρα παρά μέρα..όπως και excel αλλά με μηδέν νιτρικά ;να μην κάνω αλλαγή καθόλου όλη τη βδομάδα;μήπως ανέβουν;για αμμωνία κτλ δεν τιθετε θέμα,έχω φουλ βιολογία.

Παιδιά (Λιάκο απαντώ σε εσένα για να το διαβάσουν πολλοί).

Το χόμπι είναι της υπομονής . Έχουμε να κάνουμε με οικοσύστημα. Για να λειτουργήσουν κάποια πράγματα θέλουν το χρόνο τους. 

Στην περίπτωση σου τώρα δεν κάνεις αλλαγή νέρου μέχρι να εμφανίσει νιτρικά . 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ρε παίδες τι φυτό είναι αυτό;δεν θυμάμαι κ φοβάμαι δεν είναι για μένα..

IMG_20201208_231422.jpg

Πραγματικά ανησύχησα νόμιζα οτι κάτι έπαθες και δεν εμφανιστικές ??

Link to comment
Share on other sites

Και για να απασχοληθείς και να σε πιάσει ο ύπνος βρες το μόνος σου

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσει αύριο η εκλεπτυσμένη και πάντα γλυκομίλητη Κυρία Ναταλία @natateo  :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ωω χαίρομαι!!ωραία λοιπόν με την πρωτη ευκαιρία θα μας(μου) λύση την απορια η κ.@natateo.αςςς πάμε για ύπνο σιγά σιγά..καληνύχτα μαςςςς!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ρε παίδες τι φυτό είναι αυτό;δεν θυμάμαι κ φοβάμαι δεν είναι για μένα..

IMG_20201208_231422.jpg

 

https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Cryptocorynexwillisii(107)/4.. απο τα αγαπημενα μου!!

Βαλε μια πιο γενικη φωτο απο το ενυδρειακι σου να το δουμε..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...