Jump to content

Λίπανση excel κτλ σε εύκολα φυτακια


liakos7

Recommended Posts

Μου κάνει εντύπωση που ακομα δεν εχεις νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

Λιακο χαζομάρα σκεφτηκα αλλα δεν βάζεις 50% νερο απο το άλλο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Κ γω το σκέφτηκα στη αρχή..αλλά το άφησα,φοβήθηκα.ειναι πολύ μικρά τα ψαράκια κ ίσως για αυτό δεν έχω νιτρικά ακόμα.δεν ξέρω. .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakos7 έγραψε:

Κ γω το σκέφτηκα στη αρχή..αλλά το άφησα,φοβήθηκα.ειναι πολύ μικρά τα ψαράκια κ ίσως για αυτό δεν έχω νιτρικά ακόμα.δεν ξέρω. .

Βάλε σταδιακά σαν να κάνουμε μπόλιασμα και βλέπουμε . Στο άλλα πόσο είναι τα νιτρικά ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Βάλε σταδιακά σαν να κάνουμε μπόλιασμα και βλέπουμε . Στο άλλα πόσο είναι τα νιτρικά ;

20 είχα αλλά έκανα προχθές αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τότε 50% νερλο απο εκεί και αν μηδενίσει πάλι βλέπουμε .

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Επειδή είμαι έξω να μην πάρω το tropica να τελειωνω;

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Επειδή είμαι έξω να μην πάρω το tropica να τελειωνω;

Τώρα πες αλήθεια μπορώ να σε μεταπείσω ότι και να πώ ;

Ετσι για να στην σπάσω πάρε το .

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα,χιχι.τωρα ας μας πει η@natateo  πως να το "δουλέψω".εννοω μου του;η θα βάζω κ απ' το γενικο που έχω;κ πότε να πάρω μετρήσεις;την επόμενη μέρα πχ;τέλος βδομάδα;να το μοιρασω σε μέρες η μία φορά τη βδομάδα;κ αν θα το ζω για μόνιμο η μαζί με το γενικό κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κ ο πωλητής είχε το ίδιο θέμα με ένα 309αρι ενυδρείο φουλ φυτεμένο Μ είπε κ είχε μέσα 60 αρλεκινους κ 60 ροδοστομους κ μετράτε μηδέν νιτρικά κ χρήσιμοποιησε αυτό της τροπικά αλλά δεν είχε χρονο να μου πει λεπτομερειες κτλ

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Το πηρα,χιχι.τωρα ας μας πει η@natateo  πως να το "δουλέψω".εννοω μου του;η θα βάζω κ απ' το γενικο που έχω;κ πότε να πάρω μετρήσεις;την επόμενη μέρα πχ;τέλος βδομάδα;να το μοιρασω σε μέρες η μία φορά τη βδομάδα;κ αν θα το ζω για μόνιμο η μαζί με το γενικό κτλ κτλ.

Ρε συ ηρέμησε θα σου απαντήσει αύριο το κορίτσι απο την πανέμορφη Πτολεμαίδα .

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται..κ αύριο κ μεθαύριο κ μετά από δέκα μέρες,οπότε γενικα μπορει.ουτε αγχωνομαι ούτε πιέζω κάποιον κ κάτι..απλά αναφέρω το όνομα της στο μήνυμα μου γιατί όπως έμαθα από σας η natateo είναι πολύ έμπειρη κ με γνώσεις πολλες πάνω στο κομμάτι των φυτών.τιποτα άλλο..λήξη συναγερμού λοιπόν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ναι το κάνω σωστά γιατί μετράω κ στο άλλο μου ενυδρείο κ μου διχνει κανονικά.τωρα μπαίνω στο κλιμα σιγά σιγά.εψαξα πχ το λίπασμα που έχω τώρα της dennerle κ λέει.."χωρις φωσφορικά κ νιτρικά..."άρα έχω δεν έχω νιτρικά μετρησημα τα χρειάζομαι κ δεν με βοηθάει το υπάρχον λίπασμα,σωστά;άρα περνώ αυτό που λες εσύ της tropica που έχει κ απ' τα δύο,μακρο-μικρο.τωρα δεύτερη ερώτηση ..βάζοντας αυτό κάποια στιγμή θα αρχίσω κ θα μετράω νιτρικά..τότε τι κάνω;σταματαω το tropica κ συνεχίζω με αυτό που έχω για να μη επιβαρύνω το ενυδρείο με έξτρα νιτρικά;καλά το λέω;

μπορει καποια στιγμη να αρχιζεις να μετρας νιτρικα. Αν θα ειναι μεχρι 10, ακομα μπορεις να βαζεις και της τροπικα, αν θα ειναι παραπανω, μειωνεις ποσοτητα ή και κοβεις. Με πολλα φυτα και λιγα ψαρια υπαρχει περιπτωση να μην εχεις ποτέ νιτρικα.... μετρησιμα τουλαχιστον.....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!τη δόση να την σπάσω σε μέρες;η μέρα παρά μέρα;η μία φορά τη βδομάδα;για να δω πως θα μετρήσω τα νιτρικά(αν τα δω ποτέ μου).δηλαδή να ξεκινήσω αύριο 1ml κ να μετρήσω την επόμενη να δω αν υπάρχουν νιτρικά;η να βάλω όλη τη βδομαδα κ να μετρήσω μετά;αυτό δεν έχω καταλάβει.κ εκτός αυτού το άλλο λίπασμα να το συνεχίσω σε συνδιασμό με το τροπικά;σε πιο μικρή δόση ίσως;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

μπορει καποια στιγμη να αρχιζεις να μετρας νιτρικα. Αν θα ειναι μεχρι 10, ακομα μπορεις να βαζεις και της τροπικα, αν θα ειναι παραπανω, μειωνεις ποσοτητα ή και κοβεις. Με πολλα φυτα και λιγα ψαρια υπαρχει περιπτωση να μην εχεις ποτέ νιτρικα.... μετρησιμα τουλαχιστον.....

Αν μετρήσω ποτέ νιτρικά να τα κρατάω κοντά στο δέκα;γιατί τα ραμιρεζι είναι πολύ ευαίσθητα με τα νιτρικά ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Αν μετρήσω ποτέ νιτρικά να τα κρατάω κοντά στο δέκα;γιατί τα ραμιρεζι είναι πολύ ευαίσθητα με τα νιτρικά ξέρω.

Σωστός.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Λιάκο όλα έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...