Jump to content

Red Sea Reefer XL 300


Vaggelis Michopoulos

Recommended Posts

:)Εγώ φορτώνω την Αρτα και τα Γιάννενα και μετά βλέπω τα minimal και λέω τί όμορφα! :rolleyes:

Το σαμπ σου είναι από τα λίγα που μου αρέσουν γιατί είναι τακτοποιημένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 3 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Καλή αρχή φιλε τώρα είδα το θέμα. Ωραιο ενυδρείο....

 

Το στήσιμο  ίσως να το απλωνα λιγο ακόμα.

 

 

Ευχαριστώ να είσαι καλά!! Δεν υπήρχε διαθέσιμος βράχος γιαυτό έχει μείνει έτσι. Είναι στο πλάνο να συνεχίσει προς τα δεξιά μόλις βρώ νέο βράχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2020 at 9:49 ΜΜ, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Καλή αρχή


Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

 

On 16/12/2020 at 6:57 ΜΜ, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

μπραβο φιλε μου, καλη αρχη!!! 

 

 

Ευχαριστώ πολύ να είστε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε!! 

 

Πάντα με υγεία!!! 

 

Σήμερα κλείνω τις 35 μέρες στρωσίματος του ενυδρείου. Βέβαια δεν λέει η αμμωνία να μηδενίσει ακόμα αλλά βλέποντας και κάνοντας...

 

Αμμωνία: 0.5mg/l

Νιτρώδη: 0.2ppm

Νιτρικά: 16ppm

 

 

Η θερμοκρασία είναι στους 28 βαθμούς και κάθε μέρα προσθέτω Microbacter 7. Δεν υπάρχει πλέον κανενός είδους πηγή αμμωνίας (Ghost Feeding). Όπως επίσης έχω πλήνει και την κάλτσα που είχε μαζί μέσα.

 

Εχθές έγινε και η παραγγεία 2 κυκλοφορητών Jebao SLW-20 όπως και μία δοσομετρικής Jebao Doser 3.4.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος VasilisM3 έγραψε:

Όνειρο το Reefer..

Με τέτοιο ενυδρείο και εξοπλισμό αναμένουμε τις εξελίξεις.

 

Μηδένισε η αμμωνία? Καμια φώτο?

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!

 

Η αμμωνία μηδένισε την προηγούμενη εβδομάδα, έγινε αλλαγή 10% νερού και τα Νιτρικά είναι στα 12ppm.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μετά απο 1 μήνα και κάτι το νερό είχε χάσει μαγνήσιο και κάλσιο οπότε έριξα και πρόσθετα για τα αυξήσω.

 

Εχθές έβαλα τα δύο Occelaris μέσα τα οποία ακόμα είναι σε κατάσταση αμόκ και δεν θέλουν να εξερευνήσουν το Scape, αλλά λογικό είναι απο 50 λίτρα στα 250 έχει κάποια διαφορά.

 

Σήμερα θα προσθέσω και 2 κοράλλια να δώ πως θα πάνε και μετέφερα και την AI Prime 16 HD απο το Fluval evo στο μεγάλο οπότε δεν θα έχουν και διαφορετικό φάσμα.

 

Η μόνη αλλαγή είναι το ΄ύψος που μεγάλωσε οπότε σταδιακά θα αυξήσω και το ποσοστό της λάμπας. Μέχρι τέλος της εβδομάδας περιμένω να παραλάβω τα 2 Wavemaker της Jebao και θα ανεβάσω και φωτογραφίες σήμερα η αύριο.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλη αρχη και απο μενα πολυ ομορφη ολη η κατασκευη!!! το στισημο μου αρεσει αλλα ισως χρειαζεται λιγο απλωμα η λιγο ακομη βρχο να δωσεις σε καποια σημεια λιγο υψος... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Το ενυδρείο τρέχει πλέον κανονικά, έχει γίνει το στρώσιμο αν και πήρε λίγο παραπάνω χρόνο! Έχουν μεταφερθεί τα κοράλλια όπως και τα ψάρια απο το Fluval Evo 13.5 και σιγά σιγά θα το κλείσω.

 

Επίσης εδω και 2 μέρες έχει ξεκινήσει η διατομική άλγη να εμφανίζεται και τα Occelaris ξεψαρωσαν και κάνουν βόλτες παντού! :D

 

Στο εγγύς μέλλον θα γίνει αντικατάσταση του AI Prime 16 HD Με 2 Noopsyche K7 PRO II.

 

Επίσης προστεθηκαν τα 2 Sine Wavemaker Jebao SLW-20 τα οποία παίζουν σε Sync Mode άν και έχω αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα στην μεταξύ τους σύνδεση.

 

Τέλος πήρα το θάρρος και έφτιαξα και ένα βίντεο στο youtube μπας και σιγά σιγά ανεβάζω υλικό! Το βίντεο είναι στα αγγλικά αλλα έχω βάλει και ελλήνικούς υπότιτλους!

 

 

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2021 at 8:24 ΠΜ, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

Καλη αρχη και απο μενα πολυ ομορφη ολη η κατασκευη!!! το στισημο μου αρεσει αλλα ισως χρειαζεται λιγο απλωμα η λιγο ακομη βρχο να δωσεις σε καποια σημεια λιγο υψος... 

 

Να είσαι καλά! Είναι στο μέλλον να βάλει και άλλο βράχο στην δεξια πλευρά αλλά όσον αφορά το ύψος το υψηλότερο σημείο φτάνει στα 2/3 του ενυδρείου και δέν θέλω να το ανεβάσω παραπάνω καθαρά για θέμα αισθητικής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!
 
Το ενυδρείο τρέχει πλέον κανονικά, έχει γίνει το στρώσιμο αν και πήρε λίγο παραπάνω χρόνο! Έχουν μεταφερθεί τα κοράλλια όπως και τα ψάρια απο το Fluval Evo 13.5 και σιγά σιγά θα το κλείσω.
 
Επίσης εδω και 2 μέρες έχει ξεκινήσει η διατομική άλγη να εμφανίζεται και τα Occelaris ξεψαρωσαν και κάνουν βόλτες παντού! [emoji3]
 
Στο εγγύς μέλλον θα γίνει αντικατάσταση του AI Prime 16 HD Με 2 Noopsyche K7 PRO II.
 
Επίσης προστεθηκαν τα 2 Sine Wavemaker Jebao SLW-20 τα οποία παίζουν σε Sync Mode άν και έχω αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα στην μεταξύ τους σύνδεση.
 
Τέλος πήρα το θάρρος και έφτιαξα και ένα βίντεο στο youtube μπας και σιγά σιγά ανεβάζω υλικό! Το βίντεο είναι στα αγγλικά αλλα έχω βάλει και ελλήνικούς υπότιτλους!
 
 
Έλα να κάνεις voice over και τα δικά μου!!!

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2021 at 4:51 ΜΜ, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Έλα να κάνεις voice over και τα δικά μου!!!

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Γιώργο!!

 

 

Όσον αφορά το ενυδρείο,

 

Σήμερα προστέθηκε ένα foxface μιας και πλέον οι τιμές για Yellow Tang πλέον είναι απλησίαστες και θα είναι απο εδώ και στο εξής!

Για την ώρα ακόμα παλεύω με θόλωμα του νερού και πτώση του Μαγνήσιου χωρίς λόγο.

 

Χθεσινές μετρήσεις:

 

Salinity: 1.023

Nitrate: 5

Calcium: 425

Magnesium 1120

Alkalinity 8.4

 

Πέρα απο αυτά έγινε και η παραγγελία 2 x Noopsyche k7 pro ii που φαντάζομαι θα είναι Ελλάδα σε 2 μήνες το λιγότερο!! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
 
Ευχαριστώ να είσαι καλά!! Δεν υπήρχε διαθέσιμος βράχος γιαυτό έχει μείνει έτσι. Είναι στο πλάνο να συνεχίσει προς τα δεξιά μόλις βρώ νέο βράχο.
Σαν υπερμαχος του μινιμαλ δεν θα πρόσθετα άλλο βράχο

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!

 

Σιγά σιγά το ενυδρείο προχωράει, μπήκανε led bars στα 470nm και προστέθηκε το Twin Rail System της D-D. Έγιναν ιδιοκατασκευή 3D printed πόδια με 20cm ύψος απο το ενυδρείο και πάνω εκεί θα μπούνε και τα υπόλοιπα φώτα. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα άξιζε την αναμονή!

 

Όσον αφορά το ενυδρείο είχα κάνει το λάθος και είχα αφήσει την μια λεντόμπαρα πάνω στο ενυδρείο αναμένη με αποτέλεσμα να μου καούνε δύο εφύλλιες τις οποίες τις έχω περάσει απο dip revive και έχουνε μπεί στο sump με χαμηλο φωτισμό με την ελπίδα να επανέλθουν. Σε γενικές γραμμές το ενυδρείο μου καταναλώνει περίπου 100ppm magnesium κάθε 2-3 μέρες και δεν ξέρω που οφείλεται.

 

Το ενυδρείο για την ώρα περνάει μία άσχημη φάση όσον αφορά τις άλγες αλλά είναι αναμενόμενο. Έχει παντού διατομική και καφέ άλγη στα τζάμια και σε κάπια σημεία έχει πιάσει και GHA. Μέρα παρα μέρα προσθέτω Nopox και τα νιτρικά είναι στα 12 ppm. 

 

Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες!

 

 

 

 

IMG_8520.jpg

 

 

IMG_8522.jpg

 

 

IMG_8524.jpg

 

 

IMG_8553.jpg

 

 

IMG_8555.jpg

 

 

IMG_8560.JPG

 

 

IMG_8564.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και η διατομικη και η GHA στηρίζουν την ύπαρξη τους σε ανισορροπία στη βιολογία. Διατομικη μπορεί να περάσει και ώριμο ενυδρείο. Η GHA τραβάει πιο γρήγορα την παραγόμενη αμμωνία στο σύστημα από ότι τα βακτήρια Νιτροποιήσης. Σταθερη προσθήκη βακτηρίων στο σύστημα ώστε να εδραιωθουν

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2021 at 11:08 ΜΜ, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Και η διατομικη και η GHA στηρίζουν την ύπαρξη τους σε ανισορροπία στη βιολογία. Διατομικη μπορεί να περάσει και ώριμο ενυδρείο. Η GHA τραβάει πιο γρήγορα την παραγόμενη αμμωνία στο σύστημα από ότι τα βακτήρια Νιτροποιήσης. Σταθερη προσθήκη βακτηρίων στο σύστημα ώστε να εδραιωθουν

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

 

Ευχαριστώ για το info Γιώργο! Προσθέτω ανα 3 μέρες περίπου Microbacter7 και στηρίζομαι και στην δουλειά που κάνει ο ερημίτης και το Foxface όσον αφορα την GHA. Το skimmer αν και πρώτη φορά χρησιμοποιώ, κάθε εβδομάδα θέλει καθάρισμα (το δοχείο) γιατί μυρίζει άσχημα κάποιες φορές.

 

Τώρα σχετικά με τις led μπάρες έχω κάνει παραγγελία διόδους για να αλλάξω τα χρώματα που βγάζουν μιας και είναι μόνο 470nm.

Οπότε θα αντικατασταθούν κάποιοι δίοδοι με 450nm, 10k, 410nm, 420nm, 520nm, 660nm.  

Link to comment
Share on other sites

 
Ευχαριστώ για το info Γιώργο! Προσθέτω ανα 3 μέρες περίπου Microbacter7 και στηρίζομαι και στην δουλειά που κάνει ο ερημίτης και το Foxface όσον αφορα την GHA. Το skimmer αν και πρώτη φορά χρησιμοποιώ, κάθε εβδομάδα θέλει καθάρισμα (το δοχείο) γιατί μυρίζει άσχημα κάποιες φορές.
 
Τώρα σχετικά με τις led μπάρες έχω κάνει παραγγελία διόδους για να αλλάξω τα χρώματα που βγάζουν μιας και είναι μόνο 470nm.
Οπότε θα αντικατασταθούν κάποιοι δίοδοι με 450nm, 10k, 410nm, 420nm, 520nm, 660nm.  
Γιατί κάθε 3 μέρες; Μια φορά την εβδομάδα θες πλέον σαν στρώσιμο στο δίνει κάθε μέρα για 2 εβδομάδες. Το skimmer μυρίσει γιατί πετάει βακτηριακό πλανκτον από τις μεγάλες προσθήκες.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Γιατί κάθε 3 μέρες; Μια φορά την εβδομάδα θες πλέον σαν στρώσιμο στο δίνει κάθε μέρα για 2 εβδομάδες. Το skimmer μυρίσει γιατί πετάει βακτηριακό πλανκτον από τις μεγάλες προσθήκες.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

 

Για να μπορέσω να ρίξω την αμμωνία μπας και αρχίσει να φεύγει η GHA. Με μία φορά την εβδομάδα δεν βλέπω κάποια αλλαγή δυστυχώς. Ότι έξτρα αμμωνία έχω την τραβάνε οι άλγες φαντάζομαι και δεν φαίνεται σε μετρήσεις. Απο την μια λέω πως πρέπει να επεμβαίνω με προσθήκη βακτήριων και NoPox απο την άλλη λέω να το αφήσω να πάρει τον χρόνο του και να στρώσει, αλλά βλέπω και το δικό σου που είναι κρύσταλλο απο άλγες και θεωρώ ότι κάτι κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σε βλέπω πολύ ικανοποιημένο με το red sea. Είμαι σε διαδικασία να ξαναστήσω ενυδρείο μετά από αρκετά χρόνια και η εμπειρία μου με τα κινέζικα ήταν μέτρια... σκεύτομαι ή store made (μαλλον aquario) ή της red sea. 

Κατά πόσο αξίζει τα λεφτά του;

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 3:05 ΜΜ, το μέλος phaerimm έγραψε:

καλησπέρα,

σε βλέπω πολύ ικανοποιημένο με το red sea. Είμαι σε διαδικασία να ξαναστήσω ενυδρείο μετά από αρκετά χρόνια και η εμπειρία μου με τα κινέζικα ήταν μέτρια... σκεύτομαι ή store made (μαλλον aquario) ή της red sea. 

Κατά πόσο αξίζει τα λεφτά του;

 

 

Καλησπέρα! Και εγώ μπήκα στην διαδικασία να φτιάξω ενυδρείο αλλά στο τέλος με κέρδισε η Red Sea όχι μόνο για την ποιότητα του ενυδρείου αλλά και του επίπλου. Επίσης υπάρχει πολύ υλικό για mods μιας και υπάρχουν πολλά άτομα στο εξωτερικό με Red Sea. Εάν δεν υπήρχε το συγκεκριμένο ενυδρείο που έχει και μεγάλο πλάτος σε σχέση τα άλλα της αγοράς (για να κερδίσω λίτρα) πολύ πιθανό να κοίταγα την λύση του custome made. Πάντως και τα παιδιά στο Aquario μου έχουν συμπεριφερθεί άψογα και πιστεύω και οι ίδοι άμα πας θα σε κατευθύνουν ανάλογα χωρίς να θέλουν να προωθήσουν τα custom ενυδρεία τους.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ DIY κατασκευές κάνω αλλά μπορώ να πω ότι αν πήγαινα σε έτοιμο θα πήγαινα σε waterbox. Απλά πετάω την ιδέα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

waterbox

ποιος τα εμπορευεται εδώ;

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2021 at 12:59 ΠΜ, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Εγώ DIY κατασκευές κάνω αλλά μπορώ να πω ότι αν πήγαινα σε έτοιμο θα πήγαινα σε waterbox. Απλά πετάω την ιδέα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

 

Και η WaterBox πολύ δυνατή! Όταν έψαχνα να πάρω δεν είχα βρεί να τα φέρνει κάποιος στην Ελλάδα και γιαυτό πήγα σε Red Sea.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...