Jump to content

Βακτηρια


bard

Recommended Posts

Γεια σας.Εχω ενα στρωμενο ενυδρειο καινουργιο 45 λιτρα και δεν ξερω ποσα μλ βακτυρια να βαλω.Το ενυδρειο ειναι καινουργιο το πηρα απο εναν φιλο μου χθες και το ειχε στρωσει ο ιδιος απλοσ δεν εχει βαλει αλατι.Μπορειτε να μου πειτε ποσα μλ βακτυρια να βαζω τον μηνα και αν πρεπει να βαλω αλατι ποσο πρεπει να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bard said:

Γεια σας.Εχω ενα στρωμενο ενυδρειο καινουργιο 45 λιτρα και δεν ξερω ποσα μλ βακτυρια να βαλω.Το ενυδρειο ειναι καινουργιο το πηρα απο εναν φιλο μου χθες και το ειχε στρωσει ο ιδιος απλοσ δεν εχει βαλει αλατι.Μπορειτε να μου πειτε ποσα μλ βακτυρια να βαζω τον μηνα και αν πρεπει να βαλω αλατι ποσο πρεπει να βαλω?

Αφου ειναι στρωμενο δεν χρειαζεται να βαλεις βακτηρια,απλα κανε τεστακια να σιγουρευτεις οτι οντως εχει στρωσει.

Οταν λες αλατι, τι αλατι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Αφου ειναι στρωμενο δεν χρειαζεται να βαλεις βακτηρια,απλα κανε τεστακια να σιγουρευτεις οτι οντως εχει στρωσει.

Οταν λες αλατι, τι αλατι εννοεις?

Είναι ένα μπλε κάπως που λένε ότι κάτι κάνει και είναι καλό για το ενυδρείο. Και όταν κάνω αλλαγές να κάνω 30% η παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, bard said:

Είναι ένα μπλε κάπως που λένε ότι κάτι κάνει και είναι καλό για το ενυδρείο. Και όταν κάνω αλλαγές να κάνω 30% η παραπάνω;

το αλατι που λες μαλλον ειναι της api, το αλατι αυτο το βαζουμε στο ενυδρειο σε περιπτωση ασθενειας.

αν τα νιτρικά πριν την εβδομαδιαία αλλαγή είναι πολύ χαμηλότερα από τα 15 ppm , συνεχίζεις 30%.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

το αλατι που λες μαλλον ειναι της api, το αλατι αυτο το βαζουμε στο ενυδρειο σε περιπτωση ασθενειας

αν τα νιτρικά πριν την εβδομαδιαία αλλαγή είναι πολύ χαμηλότερα από τα 15 ppm , συνεχίζεις 30%.

 αυτο ειναι.Α και κατι αλλο ξερεις απο μονομαχους?

 

137028987.jpg

Έγινε επεξεργασία - bard
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bard said:

 αυτο ειναι.Α και κατι αλλο ξερεις απο μονομαχους?

 

137028987.jpg

Απο μονομαχους ξερω λιγα πραγματα αλλα εσυ μπορεις να κανεις την ερωτηση σου και θα σου απαντησουν οι πιο εμπειροι

 

Διαβασε και αυτο,μπορει να σου λυθουν πολλες αποριες

 

Έγινε επεξεργασία - NikosPapak13
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Απο μονομαχους ξερω λιγα πραγματα αλλα εσυ μπορεις να κανεις την ερωτηση σου και θα σου απαντησουν οι πιο εμπειροι

 

Διαβασε και αυτο,μπορει να σου λυθουν πολλες αποριες

 

να βαλω αλατι η οχι? Επισης θελω να βαλω ενα female betta για τον μονομαχο μου αλλα δεν ξερω ποσο θα δουλεψει

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, bard said:

να βαλω αλατι η οχι? Επισης θελω να βαλω ενα female betta για τον μονομαχο μου αλλα δεν ξερω ποσο θα δουλεψει

μην βαλεις αλατι,δεν χρειαζεται.

Για το female betta δεν  ξερω να σου απαντησω. :)

Έγινε επεξεργασία - NikosPapak13
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bard έγραψε:

Είναι ένα μπλε κάπως που λένε ότι κάτι κάνει και είναι καλό για το ενυδρείο. Και όταν κάνω αλλαγές να κάνω 30% η παραπάνω;

Καλησπερα, Βαλε φωτο το μπουκαλι με τα βακτηρια να δουμε ποιο ειναι......το οτι ειναι στρωμενο δεν παει να πει οτι εχει σταθεροποιηθει ή  οπως  λεμε ''ωριμασει'' το ενυδρειο,  εγω θα σου προτεινα να ριχνεις καθε 2ρη αλλαγη νερου τα βακτηρια στην ποσοτητα που αναγραφει το μπουκαλι για την συντηρηση (maintenance) για 1-2 μηνες.και οποτε  πλενεις το φιλτρο  (υλικα φιλτρανσης).

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα, Βαλε φωτο το μπουκαλι με τα βακτηρια να δουμε ποιο ειναι......το οτι ειναι στρωμενο δεν παει να πει οτι εχει σταθεροποιηθει ή  οπως  λεμε ''ωριμασει'' το ενυδρειο,  εγω θα σου προτεινα να ριχνεις καθε 2ρη αλλαγη νερου τα βακτηρια στην ποσοτητα που αναγραφει το μπουκαλι για την συντηρηση (maintenance) για 1-2 μηνες.και οποτε  πλενεις το φιλτρο  (υλικα φιλτρανσης).

https://www.plus4u.gr/ygro-tropical-bacto_active-250ml/137028967-137028967/p αυτο ειναι

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, bard said:

5ml 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος bard έγραψε:

σε καθε αλλαγη η ανα 2 αλλαγες?

καθε 2 εβδομαδες. Μετα απο 1-2 μηνες μπορεις να ριχνεις μια φορα το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2020 at 11:27 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

καθε 2 εβδομαδες. Μετα απο 1-2 μηνες μπορεις να ριχνεις μια φορα το μηνα.

οκ ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...