Jump to content

Πρωτεϊνικό φιλμ


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Ερώτηση. Είμαι στο στρώσιμο ενός νέου setup. Πριν μέρες εμφανίστηκε πρωτεινικό φίλμ στην επιφάνεια του νερού. Ερώτηση.Να κάνω αλλαγή νερου η απλά να αφαιρώ το φιλμ. Σε αλλα setup ειχα πρωτεινικό φιλμ αλλά πρώτη φορά τόσο παχυρευστο. αφαίρεσαι εμ την χαρτοπετσέτα όσο περισσότερο μπορουσα.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως απλα με αναταραξη απομακρυνεται. Τωρα η αλλαγη θα βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα σας! Ερώτηση. Είμαι στο στρώσιμο ενός νέου setup. Πριν μέρες εμφανίστηκε πρωτεινικό φίλμ στην επιφάνεια του νερού. Ερώτηση.Να κάνω αλλαγή νερου η απλά να αφαιρώ το φιλμ. Σε αλλα setup ειχα πρωτεινικό φιλμ αλλά πρώτη φορά τόσο παχυρευστο. αφαίρεσαι εμ την χαρτοπετσέτα όσο περισσότερο μπορουσα.

Αφού μάζεψες όσο μπορούσες, βάλε και το φίλτρο να κτυπά στην επιφάνεια για να δημιουργήσεις άνατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα σας! Ερώτηση. Είμαι στο στρώσιμο ενός νέου setup. Πριν μέρες εμφανίστηκε πρωτεινικό φίλμ στην επιφάνεια του νερού. Ερώτηση.Να κάνω αλλαγή νερου η απλά να αφαιρώ το φιλμ. Σε αλλα setup ειχα πρωτεινικό φιλμ αλλά πρώτη φορά τόσο παχυρευστο. αφαίρεσαι εμ την χαρτοπετσέτα όσο περισσότερο μπορουσα.

Στο στρώσιμο του ενυδρείου πρωτεινικό φίλμ ; Αυτό ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει. Καλή ανατάραξη της επιφάνειας θέλει και αν έχεις αεραντλία βάλε θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ μάγκες!!thnx.απλά επειδή θα βάλω μονομάχο μέσα εχω βάλει glass gun lilly oytlet pipe. Να έχει καλή φίλτρανση αλλα να σπάει το πολύ ρευμα. Η αληθεια είναι οτι οκ ήξερα ότι λόγο μη επαρκους ανατάραξης θα εμφανιστεί το φιλμ, απλά επειδή είναι στο στρώσιμο λέω κάτσε να κάνω μια ερώτηση μήπως με την αλλαγή κάνω καμια πατάτα. Σε άλλο setup είχα πάλι κατά το στρώσιμο φιλμ, όχι βεβαια τόσο παχυρευστο, αλλα με τον καιρό εφυγε. θα προσωρήσω στην αλλαγή και ελπίζω να μην γίνει καμια στραβή με το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Και γω είχα θέμα με προτεϊνικο φιλμ στα 180 λιτρα, και ξεμπέρδεψα μια και καλή με surface skimmer (σκίμερ επιφανειας) πιο συγκεκριμένα έχω το eheim skim 350(περίπου 30€ κοστίζει) και το μόνο που κάνω είναι να καθαρίζω το σφουγγαρακι κάθε 2 εβδομάδες.

Αλλά από τότε που το έβαλα έχω ξεμπερδέψει.

Έχω δει να το χρησιμοποιούν και σε μικρά ενυδρεία πάντως μέχρι και σε 40 λίτρων.

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε. το έχω το συγκεκριμένο skimmer, απλά είναι μπας και αποφύγβ να γεμισω το ενυδρείο γυρο γυρο τα τζάμια :P

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τροφή, 2-3 φυλλαράκια θρυμματισμένα ανα 4 μέρες και stability. Θερμοκρασία 25 σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Με τροφή, 2-3 φυλλαράκια θρυμματισμένα ανα 4 μέρες και stability. Θερμοκρασία 25 σταθερά.

Τίποτα το μεμπτό! Μπορεί να φταίει και η συγκεκριμένη τροφή, αλλά προς το παρόν μη δίνεις πολύ σημασία. 

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα γιατι είχε τόσο παχυρεστο στρωμα. Θα το αφησω καμια εβδομάδα ακομα και βλεπω αν ειναι. κάνω καμια αλλαγη περιοπου 10%-20% ισα ισα να φυγει το φιλμ. απλά δεν ξέρω αν με αλλαγή νερου ξέρω εγώ σε μια ποσότητα 30&-50%, αν επιρρεάζεται το στρώσιμο

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

καλησπέρα φίλε. το έχω το συγκεκριμένο skimmer, απλά είναι μπας και αποφύγβ να γεμισω το ενυδρείο γυρο γυρο τα τζάμια :P

 

Αφού είπες ότι έχεις lily pipes δεν θα σε βόλευε κάτι τέτοιο..20201203_220812.jpg.0b37de666d3d8099e0012b43eae768eb.jpg

Που λειτουργεί και σαν είσοδος του φίλτρου και σαν σκίμερ επιφάνειας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Νικόλαξ said:

Αφού είπες ότι έχεις lily pipes δεν θα σε βόλευε κάτι τέτοιο..20201203_220812.jpg.0b37de666d3d8099e0012b43eae768eb.jpg

Που λειτουργεί και σαν είσοδος του φίλτρου και σαν σκίμερ επιφάνειας.

Το εχω σαν plan B :P

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Seachem pristine βάλε δοσολογία με βάση την χωρητικότητα του ενυδρείο αφού πας για μονομάχο δεν μπορείς να έχεις μεγάλη ανατάραξη όποτε θα σε βολέψει 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...