Jump to content

Παρουσίαση κοινωνικού ενυδρείου


Marinelife

Recommended Posts

Μετά από κάμποσο καιρό στο φιλόξενο φόρουμ, παρουσιάζω και εγώ το ενυδρείο μου που στήθηκε με τη πολύτιμη βοήθεια των μελών (αν και πρώτα τα πήρα και μετά ρώτησα...) την οποία εκτιμώ πολύ.

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 101 x 41 x 50
Συνολικά Λίτρα:180 νερό.
Sump (λίτρα): -

(Jewel Rio 180)

Οργανισμοί
Φυτά: 

TROPICA Bacopa Caroliana Bunched x2

Tropica Hygrophila Difformis x2

Tropica Egeria Densa x2

Tropica Alternanthera reineckii ‘Pink’ x2
και ότι δεν θυμάμαι... 1-2 φυτά ακόμη

 

Ψάρια:  

Pterophyllum Scalare x4

Hypostomus Plecostomus x2

Labeo Frenatus x2

Pelvicachromis Pulcher Kribensis x2

Yellow Tetra x1 

Rasbora Heteromorpha x1

 

Ασπόνδυλα:

Apple Snail x2

Neritina Puligera x2

Λαθρεπιβάτες .... (και μεζές για τα σκαλάρια...)

 

 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: Ναι, για ενυδρείο. 1 βράχος και μικρότερες πέτρες.
Ξύλα: Ναι, ρίζα για ενυδρείο 
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: ναι

Βυθός: χαλίκι μαύρο 1-3 χιλιοστά

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Led Multilux (του ενυδρείου)
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες


Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: σφουγγάρι x 2, βιολογικό x 2, cirax x1, nitrax x 1, fluval clearmax x1, carbon x 1, poly pad.
Θέρμανση/ Ψύξη: Heat 200w
Λίπανση: Tropica premium nutrition 1ml τη μέρα
Παροχή CO2: οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Παροχή νερού από 3 φίλτρα και UV
Διατροφή: 3 - 5 φορές τη μέρα (10 είδη τροφής και βιταμίνες 1 φορά την εβδομάδα)

Παράμετροι
pH: 6.5
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 ppm
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 ppm
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 mg/lt 
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

(μετρήσεις πριν την αλλαγή κάθε εβδομάδα)

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 10-15% 1 φορά την εβδομάδα 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: νερό από σύστημα φίλτρανσης, στο ενυδρείο. Αντιχλώριο για τη ποσότητα του νερού που μπαίνει.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κλάδεμα (θέλει πάλι...)

Φωτογραφίες:

E57C8631-1920-49B2-822A-DF01BF077190.thumb.jpeg.2546c5f31e17208ea3f76adbbc66feb9.jpeg

 

Το ενυδρείο έχει άλλο τόσο χώρο από αυτόν που βλέπουμε από πίσω έχοντας τα φυτά σε σειρά και δημιουργώντας διαδρόμους σε όλο ο μήκος του.

Και χώρο γύρω από το βράχο με πέτρες που περικλείεται περιμετρικά από τα φυτά και δεν φαίνεται, διαμορφώνοντας όμως μια κυκλική ζώνη κριμένη. (Δεξιά πλευρά.)


F676480E-498B-41ED-9394-531DFAE8DFE1.thumb.jpeg.fc1cb9ca153195de86124bed129f3d4d.jpeg

 

0F66C013-8BA8-4726-B50B-24F44654C143.thumb.jpeg.9149b9d01ab5f9f71f5a154e1f2ff80f.jpeg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!...προσωπικα δεν ξερω απο ''φυτεμενα'' για να μπω σε λεπτομεριες αλλά σαν εικονα μου ;αρεσει αυτη η ''Ζουγκλα'' που βλεπω...... με τη ψαροσυνθεση  κατα πασα πιθανοτητα ισως χρειαστει αλλαγες στο μελλον αλλα το βλεπεις εσυ πως θα παει και πραττεις αναλογως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Οπτικά πάρα πολύ ωραίο ενυδρείο . Στο άμεσο μέλλον όμως θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τα σκαλάρια σου γιατί μεγαλώνουν γρήγορα τα άτιμα και το ενυδρείο σου είναι μικρό έτσι και αλλιώς και κυρίως κοντό για αυτά τα ψάρια, το έχεις πνίξει όμορφα και με τα φυτά, που θα βρούνε χώρο για να κινηθούν. Αν μπορέσεις να βγάλεις τα σκαλάρια και βάλεις κάποια κοπαδοψάρα πιστεύω θα γίνει τέλειο .

Link to comment
Share on other sites

Για τα σκαλάρια δεν έχω ιδέα αλλά το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο και γεμάτο χρώμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας!

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα ? ζούγκλα!!!

Στη σύνθεση των ψαριών όμως καλό θα ήταν να κάνεις κάποιες αλλαγές. Τα σκαλάρια να τα έδινες, καθώς και τους πλέκο οι οποίοι θα γίνουν πολύ μεγάλοι για το ενυδρείο σου, μπορείς να βάλεις ancistrus και να αυξήσεις τον αριθμό μελών στα κοπαδόψαρα...

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπομπα!

αρλεκινους βάλε, ένας δεν θα την παλέψει (από 6 και πάνω όλα τα κοπαδοψαρα) 

το ίδιο ισχύει και για το yellow tetra.Για τα σκαλαρια έχω πει την άποψη μου από 350 λίτρα και πάνω παρόλο που τώρα χωράνε μετά δεν θα χωράνε και θα γίνουν επιθετικά και θα ξενερώσεις όταν τα δώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και τις πολύτιμες συμβουλές, με τις οποίες συμφωνώ.

Τα ψάρια μπήκαν μέσα με την προϋπόθεση ότι θα στηθεί και δεύτερο ενυδρείο με βάση 1.5χ0.5 μέτρα και ύψος, θα δείξει.(δεν υπάρχει όριο λόγου χώρου - σε λογικά πλαίσια).

Κοιτάζω έτοιμες λύσεις αλλά και για κατασκευή από κατάστημα.

Όλα έχουν τα συν και τα πλην, δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι θεμιτό να ξεκινήσω συζήτηση επί συγκεκριμένων προϊόντων, οπότε το κοιτώ μόνος μου.

Θέλω DIY σύστημα για φίλτρα, που ίσως οδηγήσει σε custom κατασκευή τελικά. 

Δεδομένης της κατάστασης όμως είναι κάτι που θέλω να το κάνω προς το καλοκαίρι. Ελπίζω να μην τα βρω σκούρα μέχρι τότε.

Σκαλάρια, Labeo, και πλέκο, είναι για αλλαγή.

και ένα ζευγάρι κιχλίδες βυθού να μπει στο μεγαλύτερο επιπλέον, θα δείξει τότε.

Μετά θα φτιάξω τα κοπαδόψαρα και θα βάλω και αμάνο που τις θέλω τόσο πολύ!... ?

Δεν ξέρω αν μπορώ να το φορτώσω από τώρα (με αρλεκίνους γιατί τα τέτρα ίσως να γινόντουσαν μεζές), ειδικά αφού οι μετρήσεις πάνε πολύ καλά και όλα κυλούν ήρεμα.

 

Για την ώρα κυρίως παρατηρώ αυτό, τα φυτά, τα ψάρια, τι χρειάζονται (πόσο γρήγορα μεγαλώνουν, αν χαλάνε τα παλιά φύλα, κτλ). Γενικά μαθαίνω καθότι νέος με αυτή την ασχολία, και ότι γνώση αποκτηθεί να χρησιμοποιηθεί στο μεγαλύτερο.

Πιστεύω ότι στους μήνες που θα ακολουθήσουν θα έχω πολλά να δω και να μάθω.


Σας ευχαριστώ πολύ και εκτιμώ όλες τις συμβουλές και ιδιαίτερα τις κριτικές. ? !!!

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε χαρά που έχει κάνει η diformis.:D

Ζούγκλα σκέτη. 

Το labeo τι συμπεριφορά έχει?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, SOTIRIS said:

Το labeo τι συμπεριφορά έχει?

Γενικά είναι ήρεμο.

Του αρέσει να τσιμπολογά (καθαρίζει) τα φυτά, το βράχο και κάποιες φορές το βυθό.

Όταν βρίσκονται μαζί (είναι 2) τους αρέσει να πετάγονται από τη μια άκρη του ενυδρείου στην άλλη. (Για αυτό θα είναι καλύτερα στο μεγαλύτερο, κολυμπάει γρήγορα).

Κάποιες φορές τρώει μαζί με τα άλλα ψάρια (μπορεί και όλα να είναι στην ίδια ταμπλέτα, αλλά είναι μικρά ακόμη) αλλά συνήθως τριγυρίζει μόνο του.

Δεν ενοχλεί καθόλου τα άλλα ψάρια και γενικά είναι κινητικό.

 

Τουλάχιστον αυτά έχω προσέξει. ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Γενικά είναι ήρεμο.

Του αρέσει να τσιμπολογά (καθαρίζει) τα φυτά, το βράχο και κάποιες φορές το βυθό.

Όταν βρίσκονται μαζί (είναι 2) τους αρέσει να πετάγονται από τη μια άκρη του ενυδρείου στην άλλη. (Για αυτό θα είναι καλύτερα στο μεγαλύτερο, κολυμπάει γρήγορα).

Κάποιες φορές τρώει μαζί με τα άλλα ψάρια (μπορεί και όλα να είναι στην ίδια ταμπλέτα, αλλά είναι μικρά ακόμη) αλλά συνήθως τριγυρίζει μόνο του.

Δεν ενοχλεί καθόλου τα άλλα ψάρια και γενικά είναι κινητικό.

 

Τουλάχιστον αυτά έχω προσέξει. ?

Στο μεγάλο θα κάνουν πάρτι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...