Jump to content

Ram η bolivian ram είναι;


liakos7

Recommended Posts

Αν κ πολλή πιτσιρίκι ..είναι ramirezi η bolivian ram;για ραμιρεζι το πήρα..!γνωρίζετε;μπορείτε να καταλάβατε διαφορες από τώρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Αν κ πολλή πιτσιρίκι ..είναι ramirezi η bolivian ram;για ραμιρεζι το πήρα..!γνωρίζετε;μπορείτε να καταλάβατε διαφορες από τώρα;

 

Screenshot_2020-12-04-16-19-15-865_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποτε το αποκτουν αλλα τα ραμιρεζι εχουν κοκκινα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει κ ξενερωνω διαβάζοντας για τα ραμιρεζι ,όλοι λένε πολύ χαμηλό ph ,προβλήματα με τα νιτρικά,επιθετικά σε κάτω από 60λιτρα μπλα μπλα.μαρεσουν σαν τρελα.ειδη 3μερα κ άλλαξαν κ λίγο τα χρώματα.αλλα επειδή έχω ενυδρείο να "σκάω" (σεβερουμ σκαλαρια γεοφαγους κτλ κτλ)δεν θέλω κ δω να Μάι με το άγχος κ ούτε έχω όρεξη να σκαλιζω νερά κτλ κ να Μάι με ένα τεστ κάθε μέρα μην ανεβει κ μην κατέβει κάποια τιμή με λύπη σκέφτομαι τώρα που ναι νωρίς να τα πάω πίσω ,μαζί κ τα νέον που για αυτά κ αν διαβαζω πρόβλημα..κ να βάλω 4-6 max cherry barbs κ ένα dwarf gourami.σκεφτηκα να βάλω τα ραμιρεζι στο μεγάλο αλλά είναι το μικρά π πιστεύω θα τα κάνουν μια χαψια τα σεβερουμ αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ καλά ξέρεις γιατί απ' την αρχή που άρχισα να κολλάω το ενυδρειακι ήσουν εδώ κ με βοηθούσες..όλο αυτό έγινε για να δοκιμάσω να ασχοληθώ με φυτακια(έστω κ εύκολα προς το παρών)κ όχι τόσο με ψάρια για αυτό κ το βγαλα μικρό το ενυδρείο .άρα θέλω να συνεχίσω να μαθαίνω τα φυτακια κ να χω μέσα κάτι που είναι όσο το δυνατόν πιο "κουλ" χωρίς πολλά πολλά.καταλαβαι εις πως το λέω..ε;κ εκτός αυτού κ το γκουρακι κ τα cherry barbs έχουν κ αυτά ωραία χρώματα κ θα ναι φανταχτερά.τι λες;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα παθουν τιποτα μην κολας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα για τα ραμιρεζι όπου ρωτάω κ όπου διαβάζω χαμός.80+λίτρα γιέ ένα ζευγάρι μόνο.κ αυστηρά ph 6,5-6.7.εγω νερο βρύσης έχω(όπως κ τα σκαλαρια μου κ τους γεοφαγους κ τα σεβερουμ κ τα firemouth κ τα κορυ κ όλα κ εδώ κ 1.5 χρόνο δεν ζω κανένα θέμα κ γω κ γεννες κ απ' τα σκαλαρια κ απτά σεβερουμ κ λένε είναι πολύ δύσκολο)

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μα για τα ραμιρεζι όπου ρωτάω κ όπου διαβάζω χαμός.80+λίτρα γιέ ένα ζευγάρι μόνο.κ αυστηρά ph 6,5-6.7.εγω νερο βρύσης έχω(όπως κ τα σκαλαρια μου κ τους γεοφαγους κ τα σεβερουμ κ τα firemouth κ τα κορυ κ όλα κ εδώ κ 1.5 χρόνο δεν ζω κανένα θέμα κ γω κ γεννες κ απ' τα σκαλαρια κ απτά σεβερουμ κ λένε είναι πολύ δύσκολο)

Γεννες ειχες, μεγαλωσες τα μωρα; ή με τις γεννες εννοεις , οτι μονο τα αυγα σου εκαναν; Για τα σκαλαρια ρωταω. Αυτα θελουν μαλακό νερο, τα άλλα και σε νερο βρυσης μια χαρα γεννανε (δεν μιλαμε για περιοχες με πολυ σκληρο νερο).

Link to comment
Share on other sites

Άρα μου λες κ συ ότι τα ραμ δεν..θα την παλέψουν όπως τα χω με νερό βρύσης σωστά;

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Λιάκο αν είναι να σε αγχώνει στείλε τα πίσω και βάλε ψαράκια που να ταιριάζουν στο νερό και στα λίτρα σου. 

Το PH πέφτει και με τύρφη .

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, liakos7 said:

Άρα μου λες κ συ ότι τα ραμ δεν..θα την παλέψουν όπως τα χω με νερό βρύσης σωστά;

Ta ram σε νερό βρύσης (ΡΗ γυρω στο 7,5) θα την παλέψουν και θα γεννήσουν. Επιθετικά σε άλλα ψαράκια όντως είναι. Θα χρειαστεί να τα έχεις μόνα τους.

Τα είχα στις συνθήκες που περιγράφεις (νερό βρύσης, 60λτ και 45λτ), ηταν υγιέστατα, φουλ χρωμα αλλά μου την έδινε που ετρωγαν τα μωρά τους και τελικά τα έδωσα. Δεν με προβλημάτισαν πέραν αυτού και ποτέ δεν τα θεώρησα "δύσκολα" ψάρια με βάση την προσωπική μου εμπειρία.

Ωστόσο λάβε υπόψη σου ότι τα πήρα ως ζευγάρι δηλ. τα είχαν έτοιμα για πελάτη που τα ζήτησε και δεν τα πήρε τελικά οπότε ήξερα εκ των προτέρων ότι τα πάνε καλά μεταξύ τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα βάλω με cherry barb?Αμαζόνιος το ένα Ασία το άλλο το ξέρω αλλά μαρεσουν τα cherry σε σχέση με τα νέον πχ που πάω κ αυτά πισω

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε είμαι Παντελώς άσχετος με τα μικρά ψάρια και ο πλέον ακατάλληλος για να σε συμβουλέψω. 

Εγω στην θέση σου θα πήγαινα στα προφίλ των ψαριών που θέλω να πάρω και θα κοιτούσα αν πληρώ τις προυποθέσεις .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου θυμίσεις τα λίτρα σου; Ειναι 60 καλά θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Στα 180 λίτρα έχω German blue ram και είναι πολύ ήσυχα δεν έχω κανένα πρόβλημα και το ph στο 6.8 χωρίς ιδιαίτερη επεξεργασία στην περιοχή μου της βρύσης είναι περίπου 7.2

BDBDA614-FB47-42B5-B7A7-F748883E514D.jpeg

32D216F7-9837-451D-B5DE-4018AB76F3F1.jpeg

038AC55B-B43B-4944-A6EF-4F31D399766D.jpeg

A74274A6-7FBD-4D77-8EAD-25EA820A1D22.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gixxer έγραψε:

Μπορείς να μου θυμίσεις τα λίτρα σου; Ειναι 60 καλά θυμάμαι;

Ναι!!58-59 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα κράτησα τα ραμιρεζι!!τι φύλλο είναι θα δείξει.πηγα πίσω κ τα νέον κ τα άλλαξα με 5 cherry barbsπου μαρεσαν πάντα.εχω κ φίλο που έχει αυτό το συνδιασμό σε 70 λίτρα κ ph 7.ζευγαρι ραμ κ 8 cherry barb κ ολα είναι φυσιολογικά κ καλά μου λέει.μακαρι.τελος εκλεισε η "εντακαδα".μπορώ να βάλω κάνα alder cones η κανα φυλλαράκι η λίγο blackwater brightwell που χω για το μεγάλο;βασικά ότι κάνει κάνει κ για το ph κτλ για τα φυτά αν σκουραίνει το νερό θα χουν θεμα στην ανάπτυξη;λόγο μείωσης φωτισμού 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ας απαντήσει η @natateo

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία απο το ύψος του ενυδρείου και κάτω πότε απο ψηλά !!

Για βγάλε μια καλύτερη να γουστάρουμε .

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν ξέρω ας απαντήσει η @natateo

Ειμαι της άποψης, οτι γενικος τα κοπαδοψαρα, που εχουν μγεθος περιπου 3εκ, να μην τα εχουμε σε ενυδρεια μηκους κατω απο 80 εκ. και κοπαδακι τουλαχιστον 20 ατομων.

Μονο τοτε βλεπεις  συμπεριφορες. :)

60λ καθαρα για τα ραμ ειναι καλα (single species).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo..αν ρίξω blackwater η βάλω alder cones η φύλλα-ξυλα catappa θα θέμα με την ανάπτυξη των φυτών που θα σκουρηνει κάπως το νερό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

@natateo..αν ρίξω blackwater η βάλω alder cones η φύλλα-ξυλα catappa θα θέμα με την ανάπτυξη των φυτών που θα σκουρηνει κάπως το νερό;

Οσο πιο σκουρο θα ναι το νερο, τοσο λιγοτερο φως θα περναει. Τα ευκολα φυτα δεν θα εχουν θεμα (εξαρταται βεβαια και απο το φωτιστικο).

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά.το φωτιστικό είναι αυτο.https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/3748-sunsun-ade-300c-φωτιστικό-led-14w-38-55cm-6955974926792.html.αρα νά μην ρίξω υγρό blackwater που σίγουρα θα σκουρηνει θέλω δεν θέλω.να ρίξω ένα ξυλαράκι από αυτό;https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/6314-dennerle-catappa-bark-10pc-4001615027563.html,θα βοηθήσει κ στο ph?φαντάζομαι δεν θα σκουρηνει το νερό με αυτά σε σημείο να δημιουργήσει θέμα στα φυτά ε;όλα αυτά για να πέσω λίγο σε ph κτλ.το ελάχιστο που μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...