Jump to content

Nano Cube Reef


Makis1987

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος Makis1987 έγραψε:

Προς το παρον δεν εχω κατι απο τα δυο. Ελεγα οταν ολοκληρωθει το στρωσιμο να εβαζα ενα tunze 9004 η αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο.

Να το αφησω μεχρι δευτερα και να βαλω βραχο τοτε;

 

 

εγώ θα περίμενα μέχρι να ξεθολώσει το τοπίο να είμαι σίγουρος... μιας και συζητάμε διάφορα πες και για το scape σου... νεκρός βράχος?? ζωντανός???τσεκαρισμένος καθόλου???

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

εγώ θα περίμενα μέχρι να ξεθολώσει το τοπίο να είμαι σίγουρος... μιας και συζητάμε διάφορα πες και για το scape σου... νεκρός βράχος?? ζωντανός???τσεκαρισμένος καθόλου???

Δεν εχω παρει ακομα καθως ηθελα να ειμαι οκ με το νερο και να το παω βημα βημα. 

Οντας κυβος το εχω στο μυαλο μου σαν ενα νησακι στη μεση

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Makis1987 έγραψε:

Δεν εχω παρει ακομα καθως ηθελα να ειμαι οκ με το νερο και να το παω βημα βημα. 

Οντας κυβος το εχω στο μυαλο μου σαν ενα νησακι στη μεση

ναι σε τόσο μικρές διαστάσεις είναι μονόδρομος... δώσε λίγο έμφαση στο τι θα πάρεις και από που για να ξεκινήσεις με όσο το δυνατόν καλύτερες προϋποθέσεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

ναι σε τόσο μικρές διαστάσεις είναι μονόδρομος... δώσε λίγο έμφαση στο τι θα πάρεις και από που για να ξεκινήσεις με όσο το δυνατόν καλύτερες προϋποθέσεις...

Να υποθεσω οτι με νεκρο βραχο και βακτηρια απο την αρχη θα ειμαι σε καλυτερη μοιρα, υπο την εννοια οτι θα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι καθαρος; Ποσο θα διαρκεσει το ζωντανεμα αν παω σε αυτο το σεναριο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Makis1987 έγραψε:

Να υποθεσω οτι με νεκρο βραχο και βακτηρια απο την αρχη θα ειμαι σε καλυτερη μοιρα, υπο την εννοια οτι θα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι καθαρος; Ποσο θα διαρκεσει το ζωντανεμα αν παω σε αυτο το σεναριο;

μην ξεχνας τροφη και βακτηρια. Με νεκρο 1,5 μηνα θελει. και για να στρωσει καλα, ακομα 4-6 μηνες....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

μην ξεχνας τροφη και βακτηρια. Με νεκρο 1,5 μηνα θελει. και για να στρωσει καλα, ακομα 4-6 μηνες....

Και να φανταστω στον 1,5 μηνα δε μπαινει τιποτα απο ζωνταντο μεσα ετσι; Απο ζωντανα εχω στο μυαλο μου ενα ζευγαρι clown, cleaning crew και κοραλια. Φανταζομαι θα ειμαι οκ απο θεμα λιτρων..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Makis1987 έγραψε:

Και να φανταστω στον 1,5 μηνα δε μπαινει τιποτα απο ζωνταντο μεσα ετσι; Απο ζωντανα εχω στο μυαλο μου ενα ζευγαρι clown, cleaning crew και κοραλια. Φανταζομαι θα ειμαι οκ απο θεμα λιτρων..

Πρωτα θα μπουν τα σαλιγκαρακια ( cleaning crew) και μετα σιγα σιγα και τα άλλα ζωντανα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Makis1987 said:

Να το αφησω μεχρι δευτερα και να βαλω βραχο τοτε;

Βράχο θεωρώ δεν σε εμποδίζει τίποτα να τοποθετήσεις, θα σου πρότεινα να το κάνεις σε συνδυσμό με βακτήρια υπό την έννοια ότι και αυτός στρώνει αν είναι νεκρός ή συμβάλει στην δημιουργία βιολογίας αν είναι ζωντανός συμβάλλοντας στην ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Aλλη υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι να υπάρχει αντίδραση με χλωραμίνες κλπ ουσίες του νερού βρύσης (αν χρησιμοποίησες τέτοιο χωρίς αντιχλώριο).

:blush:Τωρα είδα ότι άργησα πολύ... έμεινα στην σελίδα 1 για κάποιον λόγο...

Έγινε επεξεργασία - gixxer
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Βράχο θεωρώ δεν σε εμποδίζει τίποτα να τοποθετήσεις, θα σου πρότεινα να το κάνεις σε συνδυσμό με βακτήρια υπό την έννοια ότι και αυτός στρώνει αν είναι νεκρός ή συμβάλει στην δημιουργία βιολογίας αν είναι ζωντανός συμβάλλοντας στην ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Aλλη υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι να υπάρχει αντίδραση με χλωραμίνες κλπ ουσίες του νερού βρύσης (αν χρησιμοποίησες τέτοιο χωρίς αντιχλώριο).

:blush:Τωρα είδα ότι άργησα πολύ... έμεινα στην σελίδα 1 για κάποιον λόγο...

Καταλαβα!!

Εχει καθαρισει ακομα περισσοτερο απο χτες παντως. 

Εχει κανεις εικονα για τον βραχο της dd??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Makis1987 said:

Εχει κανεις εικονα για τον βραχο της dd??

Δεν έχω σχετική εμπειρία για να σου πω αν είναι ή οχι καλός. Ειναι της κατηγορίας των "τεχνητών" βράχων, είναι αρκούντως πορώδης, πιστεύω ότι είναι ΟΚ, προσωπικά επειδή ξεκίνησα με real reef με ξενέρωσε ο (μη) χρωματισμός του και το ότι δεν έχει την ίδια ποικιλία με την real reef που βρίσκεις όμορφα καλοσχηματισμένα κομμάτια μικρά μεγάλα ότι θέλεις. Στην DD θα βρεις φυσικά αλλά θα το ψάξεις περισσότερο. Περαιτέρω το ότι δεν είναι τεχνητά χρωματισμένος, βλέποντας το λογικά, μόνο αρνητικό δεν μπορώ να το θεωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Δεν έχω σχετική εμπειρία για να σου πω αν είναι ή οχι καλός. Ειναι της κατηγορίας των "τεχνητών" βράχων, είναι αρκούντως πορώδης, πιστεύω ότι είναι ΟΚ, προσωπικά επειδή ξεκίνησα με real reef με ξενέρωσε ο (μη) χρωματισμός του και το ότι δεν έχει την ίδια ποικιλία με την real reef που βρίσκεις όμορφα καλοσχηματισμένα κομμάτια μικρά μεγάλα ότι θέλεις. Στην DD θα βρεις φυσικά αλλά θα το ψάξεις περισσότερο. Περαιτέρω το ότι δεν είναι τεχνητά χρωματισμένος, βλέποντας το λογικά, μόνο αρνητικό δεν μπορώ να το θεωρήσω.

Αρα λες να δω σε real reef?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Makis1987 said:

Αρα λες να δω σε real reef?

Εμένα δεν με χάλασε η ποιότητα του dd, το αισθητικό κομμάτι με χάλασε (λευκό και φαινόταν "κάπως" με τα κόκκινα κομματια real reef που ειχα ήδη) + ότι έχω λιγότερα λίτρα και δεν με βόλεψαν τα κομμάτια του dd.

Δεν τον απορρίπτω, αντίθετα αν το δω καθαρα με την λογική θα σου τον πρότεινα αφού τα λίτρα σου είναι περισσότερα και δεν θα έχεις το δικό μου θέμα, μπορείς να πας σε μικρομεσαία κομμάτια. Πορώδης - ουσιαστικό χαρακτηριστικο - είναι. Επίσης είναι πολύ οικονομικότερος.

Δες τον απο κοντα για να παρεις τα κομμάτια που σου κάνουν ή αν παραγγείλεις πες ότι θέλεις για νησί σε κύβο να σου βρουν καταλληλα κομμάτια. Αν παρεις από εκεί που νομίζω θα σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας και καμία φωτό φιλαρακι

Link to comment
Share on other sites

Το οτι καθαρισε τελικα δεν ισχυει. Απλα ειχε κατσει κατω η "σκονη" που ανεφερα πιο πανω. Πλεον ειναι και παλι θολο αφου την ανακατεψα. Θα το αδειασω και θα κανω παλι τη διαδικασια με αλλο αλατι απο βδομαδα μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν θυμάμαι, δεν έχεις βάλει αραγωνίτη. Σωστά;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Συγγνώμη δεν θυμάμαι, δεν έχεις βάλει αραγωνίτη. Σωστά;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωστά. Μόνο νερό και αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο άδειασε και καθαρίστηκε! Αύριο θα πάω να πάρω άλλο αλάτι και θα το ξαναγεμίσω. Ποιο αλάτι προτείνετε;

Θέλω να ρωτήσω για την περίπτωση που βρω και ζωντανό βράχο, θα φτιαξω την αλατότητα και τον βάζω κατευθείαν μέσα η θα πρέπει να το αφησω κάποιες μέρες μόνο με το αλατόνερο;

Link to comment
Share on other sites

Hδικια μου πρόταση είναι Red sea ή tropic marine .

Όσο για τον ζωντανό βραχο αν δεν βιάζεσαι θα τον έβαζα σε ένα κουβα με νερό από το ενυδρείο στην σωστή αλατοτητα για καμια δυο  εβδομάδες με ένα φίλτρο που μέσα θα έχει αντιφοσφωρο και θερμοκρασία 23-25 βαθμούς . Δηλαδή ένα υποτυπώδες κουραρισμα βραχου.

 

Όμως για να μην πελαγώσεις,  μην κάνεις τίποτα ?!

Φτιαξε το νεράκι σου και μετά βαλε τον βράχο!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Hδικια μου πρόταση είναι Red sea ή tropic marine .

Όσο για τον ζωντανό βραχο αν δεν βιάζεσαι θα τον έβαζα σε ένα κουβα με νερό από το ενυδρείο στην σωστή αλατοτητα για καμια δυο  εβδομάδες με ένα φίλτρο που μέσα θα έχει αντιφοσφωρο και θερμοκρασία 23-25 βαθμούς . Δηλαδή ένα υποτυπώδες κουραρισμα βραχου.

 

Όμως για να μην πελαγώσεις,  μην κάνεις τίποτα ?!

Φτιαξε το νεράκι σου και μετά βαλε τον βράχο!

 

Ωραία!! Αν βρω και βράχο αύριο, τον παίρνω δηλαδή, φτιάχνω αλατότητα και τον βάζω;

Θα έχει θέμα αν μείνει εκτός νερού μέχρι να γίνει το νερό;

Επίσης, τα ίδια βακτήρια παίρνω και στην περίπτωση του ζωντανού και στου νεκρού αλλα σε διαφορετικές δοσολογιες;;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Makis1987 έγραψε:

Ωραία!! Αν βρω και βράχο αύριο, τον παίρνω δηλαδή, φτιάχνω αλατότητα και τον βάζω;

Θα έχει θέμα αν μείνει εκτός νερού μέχρι να γίνει το νερό;

Επίσης, τα ίδια βακτήρια παίρνω και στην περίπτωση του ζωντανού και στου νεκρού αλλα σε διαφορετικές δοσολογιες;;

Καλό θα ήταν να μην μείνει πολύ ωρα εκτός. 

Άρα πρώτα φτιαξε το νερό και σε επόμενη μέρα παρε τον βραχο .

Αν βρεις κανένα κομμάτι που σου αρέσει πες τους να στον κρατήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλό θα ήταν να μην μείνει πολύ ωρα εκτός. 

Άρα πρώτα φτιαξε το νερό και σε επόμενη μέρα παρε τον βραχο .

Αν βρεις κανένα κομμάτι που σου αρέσει πες τους να στον κρατήσουν. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια παίρνεις αυτα που χρησιμοποιούσες ηδη. 

Πολύ καλά και δοκιμασμένα ειναι τα special blend , Prodibio και πολλοι χρησιμοποιούν της Brightwell.  

 

Παντα ακολουθεις τις οδηγίες που γράφουν πανω. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαριέσαι θα σου πρότεινα να διαλύσεις μια μικρή ποσότητα αλατιου σε νερό στο οποίο έχεις πρωτα ρίξει αντιχλώριο (αν χρησιμοποιείς νερό βρύσης αλλιώς αγνόησε το). Οχι κάτι φοβερό, σε ένα μπωλ, με ένα κουταλάκι. Η διαύγεια ή μη είναι ορατή.

Το προτείνω γιατί διάβασα στο θέμα του @Vaggelis Michopoulos οτι αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα με αλάτι της red sea, συνακόλουθα είναι κρίμα να προβείς σε αγορά άλλου αλατιού και να έχεις πάλι θέμα γιατί κάτι είναι λάθος στην διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Αν δεν βαριέσαι θα σου πρότεινα να διαλύσεις μια μικρή ποσότητα αλατιου σε νερό στο οποίο έχεις πρωτα ρίξει αντιχλώριο (αν χρησιμοποιείς νερό βρύσης αλλιώς αγνόησε το). Οχι κάτι φοβερό, σε ένα μπωλ, με ένα κουταλάκι. Η διαύγεια ή μη είναι ορατή.

Το προτείνω γιατί διάβασα στο θέμα του @Vaggelis Michopoulos οτι αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα με αλάτι της red sea, συνακόλουθα είναι κρίμα να προβείς σε αγορά άλλου αλατιού και να έχεις πάλι θέμα γιατί κάτι είναι λάθος στην διαδικασία.

 

Έκανα αυτό που έγραψες με το υπόλοιπο αλατι που ειχε περισσέψει, λίγο λίγο σε κουβά και μετά στο ενυδρείο. Καμία σχέση με αυτό που ήταν πριν!!!

Υπάρχει μια ελαφριά θολούρα αλλά καθαρίζει με την ώρα.

Αλάτι θα πάρω γιατί δεν έφτασε να γεμίσει όλο αλλά θα πάω σε άλλο.

Θα έχει κάποιο πρόβλημα αν το συμπλήρωμα θα είναι με άλλο αλάτι;;

Αναφορικά με τα βακτήρια τώρα.. λέω να πάρω special blend που έχω διαβάσει οτι είναι πολύ καλά.

Βάζω βράχο και τη δοσολογία σύμφωνα με τις οδηγίες, θα πρέπει να ρίχνω και τροφή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...