Jump to content

Nano Cube Reef


Makis1987

Recommended Posts

11 hours ago, Makis1987 said:

Αναφορικά με τα βακτήρια τώρα.. λέω να πάρω special blend που έχω διαβάσει οτι είναι πολύ καλά.

Βάζω βράχο και τη δοσολογία σύμφωνα με τις οδηγίες, θα πρέπει να ρίχνω και τροφή;

Γενικά δεν προτείνεται να ανακατέψουμε αλάτια και αυτό λόγω της σύστασης και των ουσιών που περιέχει το κάθε αλάτι. Πιθανόν δηλ. να προκύψουν ανισοροπίες. Στην φάση που είσαι = αρχή πιστεύω δεν θα έχεις κανενα θέμα. Απλά σταδιακά αποφάσισε ποιο αλάτι θα χρησιμοποιείς και μείνε σε αυτό.

Αν και είμαι 4 μηνες μετα από εσένα, δηλ. ψάχνω ακόμα, επικροτώ την επιλογή special blend, συναγω από ότι διαβάζω ότι είναι πληρέστερο σκεύασμα, επίσης το χρησιμοποιω με καλά αποτελέσματα.

Τροφή θα πρέπει να ρίχνεις καθώς με αυτήν τρέφονται τα βακτήρια και αναπαράγονται ώστε να αποικίσουν το βράχο σου και να να επιτελέσουν την αποστολή τους (μετατροπή αμμωνίας σε νιτρώδη που θα γίνουν με την σειρά τους νιτρικά). Αν δεν τα ταίσεις θα πεθάνουν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή!! Άμα πάς στο pet shop πες τους να δοκιμάσουν το ρεφρακτόμετρο σου εάν είναι καλιμπραρισμένο. Το πιο πιθανό είναι πως έβαλες πολύ περισσότερο αλάτι απο όσο έπρεπε και δεν σου το μέτραγε σωστά. Εγώ με της Red Sea το απλό αλάτι είχα στο τελείωμα κάποια υπολλείματα αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μπήκε αλάτι tropic marine pro reef το οποίο έβαζα πολύ σιγά μέχρι να φτάσω την αλατότητα στο επιθυμητό και αυτο που έχω να πω είναι πως έλιωσε όλο χωρις να αφήσει καθόλου θολούρα!!!!!

 

Επίσης πρόσθεσα 3 κιλά ζωντανό real reef rock.

 

Ξεκινάω να ρίχνω special blend και τροφή;;

 

Επίσης, πότε να κάνω μετρήσεις και κάθε πότε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122:Ωραίος!! Αφού πήρες ζωντανό βράχο θα πάει πιο γρήγορα το σύστημα. Ξεκινάς να ρίχνεις το special blend στην αναλογία που λέει αφού το κουνήσεις πολύ καλά πριν (μην το μυρίσεις βρωμοκοπάει). Επίσης λίγη τροφή για να τραφούν τα βακτήρια αλλά και κανένα σαλιγκαρακι που μπορεί να ήρθε μαζί με τον βράχο (όχι καθημερινά, ρίξε ενα μικρό φυλαράκι 1-2 φορές την εβδομάδα).

Μετρήσεις ξεκινάς μετά από λίγο τώρα δεν θα μετρήσεις τίποτα. Πιστεύω σε μία εβδομάδα έχει νόημα να ξεκινήσεις να μετράς. Θα μετράς ΝΗ3/4 (αμμωνία) στην αρχή μετά θα πέσει η αμμωνία και θα πας στα ΝΟ2 (νιτρώδη) και μετά ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gixxer έγραψε:

:bigemo_harabe_net-122:Ωραίος!! Αφού πήρες ζωντανό βράχο θα πάει πιο γρήγορα το σύστημα. Ξεκινάς να ρίχνεις το special blend στην αναλογία που λέει αφού το κουνήσεις πολύ καλά πριν (μην το μυρίσεις βρωμοκοπάει). Επίσης λίγη τροφή για να τραφούν τα βακτήρια αλλά και κανένα σαλιγκαρακι που μπορεί να ήρθε μαζί με τον βράχο (όχι καθημερινά, ρίξε ενα μικρό φυλαράκι 1-2 φορές την εβδομάδα).

Μετρήσεις ξεκινάς μετά από λίγο τώρα δεν θα μετρήσεις τίποτα. Πιστεύω σε μία εβδομάδα έχει νόημα να ξεκινήσεις να μετράς. Θα μετράς ΝΗ3/4 (αμμωνία) στην αρχή μετά θα πέσει η αμμωνία και θα πας στα ΝΟ2 (νιτρώδη) και μετά ΝΟ3.

Οπότε μέσω των βακτηρίων, η αμμωνία γίνεται νιτρώδη και μετά νιτρικά αν εχω καταλάβει σωστά τον κύκλο.

 

Ποιες είναι οι αποδέκτες τιμές των παραπάνω για να πούμε οτι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος και μπορώ να ξεκινήσω με τα ζωντανά;

 

Για τα λίτρα μου, 70-75 καθαρά τι επιλογές έχω σε ψάρια; Σίγουρα θα ήθελα ενα ζευγάρι clown.

 

Με παίρνει και για κάτι άλλο;

 

Το ενυδρείο ειναι bare bottom..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2020 at 11:28 AM, Makis1987 said:

Ποιες είναι οι αποδέκτες τιμές των παραπάνω για να πούμε οτι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος και μπορώ να ξεκινήσω με τα ζωντανά;

 

Για τα λίτρα μου, 70-75 καθαρά τι επιλογές έχω σε ψάρια; Σίγουρα θα ήθελα ενα ζευγάρι clown.

 

Με παίρνει και για κάτι άλλο;

 

Το ενυδρείο ειναι bare bottom..

 

Κλοουνάκια μπορείς να βάλεις και σε παίρνει να προσθέσεις και άλλα ψαράκια. Με bare bottom ξεκίνησα και εγώ αλλά το απέρριψε ο ανιψάκης... σε περιορίζει μόνο στο ότι δεν μπορείς να βάλεις κάποια goby και γενικότερα είδη που αρέσκονται να επεξεργάζονται τον αραγωνίτη.

Ενδεικτικά για ψαράκια:

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110006-gobiodon-okinawae/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/109200-chrysiptera-talboti/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/71006-nemateleotris-decora/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/71005-nemateleotris-magnifica/

 

Οι μετρήσεις σου για να προσθέσεις ψαράκια:

Αμμωνία και νιτρώδη σίγουρα 0

Νιτρικά έχεις περιθώρια μεχρι 10mg/l

Δες και τον παρακάτω πίνακα (ευχαριστούμε @michalos) για να έχεις μια εικόνα.

 

going-salty-making-and-using-saltwater-01d29ed2.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια στο 2ο λινκ απλα λιγο να τα προσέχεις γιατι μπορει να σου βγουν λιγο επιθετικά., και μετά αντε πιάστα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το firefish!!

 

Οπότε παρακολουθώ μετρήσεις και θα σας ενημερώνω.

 

Σήμερα έφτιαξα και ενα aquascape που μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ (νησάκι στη μέση με 2 παρακλάδια αν βάλεις πολυ φαντασία...)

 

Πρέπει να δω τι παίζει με το κινητό γιατί οταν το βγαζω φωτογραφία με το φως αναμμένο, ενώ απο κοντά δείχνει τέλειο στα δικά μου μάτια, η φωτογραφία λέει άλλα...

Με το φλας από το κινητό δε δείχνει καθόλου ωραίο.

 

Θα το βρω και θα ανεβάσω και φωτογραφια να μου πείτε γνώμες!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Makis1987 έγραψε:

Πολύ όμορφο το firefish!!

 

Οπότε παρακολουθώ μετρήσεις και θα σας ενημερώνω.

 

Σήμερα έφτιαξα και ενα aquascape που μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ (νησάκι στη μέση με 2 παρακλάδια αν βάλεις πολυ φαντασία...)

 

Πρέπει να δω τι παίζει με το κινητό γιατί οταν το βγαζω φωτογραφία με το φως αναμμένο, ενώ απο κοντά δείχνει τέλειο στα δικά μου μάτια, η φωτογραφία λέει άλλα...

Με το φλας από το κινητό δε δείχνει καθόλου ωραίο.

 

Θα το βρω και θα ανεβάσω και φωτογραφια να μου πείτε γνώμες!!

Το aquascape να το κάνεις έτσι ώστε να είναι μεν αέρατο να μην πατάει δηλαδή το μεγαλύτερο μέρος στην άμμο, και από την άλλη να έχει θέσεις για να μπουν κοραλια πάνω.

Οι φωτογραφίες σε φωτισμό ενυδρείου βγαίνουν κακές παντα λόγω φωτισμού, γι'αυτό τις περνάμε μετά με το Snapseed για διόρθωση ,κυρίως θερμοκρασίας χρώματος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Makis1987 said:

Πολύ όμορφο το firefish!!

Τα firefish είναι πράγματι πανέμορφα, ειρηνικά και "εύκολα" ψαράκια. Να έχεις μόνο κατα νου ότι:

Α. είναι πολύ καλοί άλτες (=χρειάζεσαι καπάκι). Το δικό μου μόλις ακούμπησα την σακουλίτσα του ανοιχτή στο μπωλ για να κάνω προσαρμογή κλπ πήδηξε στον νεροχύτη :blink: ευτυχώς σώθηκε.

Β. δεν είναι το σούπερ κινητικό ψαράκι, καλύτερα να μπει πρώτο (πριν τα κλοουνάκια) γιατί έχουν την τάση να επεξεργάζονται τον νέο συγκάτοικο λίγο επίμονα και μπορεί να τρομάξει (για λίγο μην φανταστείς). Με συγκατοίκους βγαίνει πιο συχνά γιατί νιώθει ότι δεν απειλείται αφού κυκλοφορούν στον χωρο και άλλα μικρά ψαράκια.

Πάρε άλλο ένα

https://www.aquariumdomain.com/SpeciesProfiles/MarineFish/GreenClownGoby.shtml

http://reefkeeping.com/issues/2002-10/hcs3/index.htm

Δεν θέλει άμμο, κρυψώνες στον βράχο θέλει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gixxer Πηγαίνω με αργά βήματα για να τα κάνω όλα όσο πιο σωστά γίνεται!

 

Θα χρειαστεί να βάλω εξωτερικό φίλτρο για να έχω άνθρακα και αντιφώσφορο;;

 

Μελλοντικά θα προστεθεί και ένα Tunze 9004.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Makis1987 said:

Πηγαίνω με αργά βήματα για να τα κάνω όλα όσο πιο σωστά γίνεται!

:) Τότε να ξέρεις έχεις ήδη φτιάξει τον ύφαλο που ανειρεύεσαι απλά δεν τον έχεις δει ακόμη. Στην βιασύνη (που συνήθως ακολουθείται από άγνοια) την παταμε οι περισσότεροι.

Τα tunze είναι ίσως μονόδρομος στα nano ως αξιόπιστη λύση. Για το 9004 το μόνο αρνητικό που διάβασα από χρήστη ειναι ότι κάνει θόρυβο.

Η αλήθεια είναι ότι κάπου θα πρέπει να τοποθετηθεί στο μέλλον άνθρακας και αντιφωσφορο. Εγώ έχω εσωτερικό και εχει μεσα και mini siporax που ενίσχυσε πολύ την βιολογία μου. Η προσθηκη βιολογικου υλικού όμως δεν κρίνεται απαραίτητη στο θαλασσινό. Οπότε ή θα είναι μικρό εξωτερικό ή μικρό εσωτερικό αφού εδώ δεν πας να γεμίσεις έναν κάδο με βιολογικό όπως στο γλυκό, ούτε να στηρίξεις κυκλοφορία στο φίλτρο, χρειάζεσαι κάτι μικρό να φιλοξενήσει τα δύο υλικά και να είναι σε θέση να τα κυκλοφορήσει στο νερό.

Θα μας απαντήσουν ωστόσο οι συμφορουμίτες που ασχολούνται καιρό και έχουν εμπειρία αν κάπου είμαι λάθος για το φίλτρο ή έχουν να προτείνουν κάτι άλλο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα περιέγραψε το @gixxer . 

Επίσης προσωπική μου γνώμη, στο δικό μου βάζω άνθρακα μια φορα στο 3 μηνο. Δεν το χρησιμοποιώ συνέχεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχοντας αμμωνία και νιτρώδη στο 0 και νιτρικά στο 5 φαντάζομαι πως έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος..

 

Μου έχει περισσέψει εποξική κόλλα δύο στοιχείων της DD (αυτή στο χρώμα της κοραλλίνης). Μπορώ να κολλήσω κοράλλι απευθείας πάνω στο βράχο η θα βλάψει το κοράλλι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Makis1987 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, έχοντας αμμωνία και νιτρώδη στο 0 και νιτρικά στο 5 φαντάζομαι πως έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος..

 

Μου έχει περισσέψει εποξική κόλλα δύο στοιχείων της DD (αυτή στο χρώμα της κοραλλίνης). Μπορώ να κολλήσω κοράλλι απευθείας πάνω στο βράχο η θα βλάψει το κοράλλι;

Με προσοχή βάζεις την κολα στον βραχο την αφήνεις λίγο και μετά βάζεις το κοραλι . Ανάλογα το είδος και το μέγεθος θα πρέπει να το στηρίξεις για λίγη ώρα χωρίς έντονες ροές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ριξε λιγο τροφούλα μεσα σημερα , άσε μια μέρα και ξανα ριξε  και παρατήρησε αν ανέβει η ΝΗ3 ή τα ΝΟ2. 

 

Ειναι λιγό νωρίς για να εχει ολοκληρωθει ακομα, αλλα σίγουρα βοηθάει ο ζωντανός βράχος που εβαλες και τα βακτήρια.   

 

Λογικά καλά παει και αν οι τιμές ειναι οκ μετά την χρήση τροφής τότε ενδεχομένως λόγω τον παραπάνω να εισαι στο τελείωμα του κύκλου. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...