Jump to content

Σκαλάρια σε νέο ενυδρείο


poik8

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.  Σήμερα μπήκαν τα πρώτα μ ψαράκια στο νέο μ ενυδρείο με διαστάσεις 60×60×60 και όγκο νερού γύρω στα 205 με 210λιτρα .Σήμερα πήρα 2 σκαλαρια κ μετέφερα λίγα γκαπυ κ μολυ από ένα άλλο ενυδρείο μ που τρέχει πάνω από χρόνο.  Η απορία μ είναι αν θα μπορούσα να βάλω παραπάνω από δύο σκαλαρια κ αν ναι μέχρι πόσα.  Καθώς επίσης κ τι θαβπρεπει να προσέξω καθώς έρχομαι πρώτη φορά σε επαφή μαζί τους . Επίσης να σημειωθεί πως το ενυδρείο μ είναι πολύ φυτεμένο με μεγάλη ποικιλία φυτών .  Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Έγινε επεξεργασία - poik8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Να σου πω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου . Πρώτα και κυριότερο θα διάβαζα το προφίλ των ψαριών που μου αρέσουνε .

Έπειτα θα παρατηρούσα να είναι συμβατά με το PH, τον όγκο του νερού που έχει το ενυδρείο μου και τα άλλα ψαράκια που έβαλα.

Αν θέλεις άμεση απάντηση μπορώ ευχαρίστως να σου δώσω άλλα με όσους έχω κάνει το παραπάνω παίχνίδι πήγε πολύ καλά και τώρα θεωρούν οτι γνωρίζουν πολύ καλύτερα τα ψαράκια τους .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα . 

Να σου πω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου . Πρώτα και κυριότερο θα διάβαζα το προφίλ των ψαριών που μου αρέσουνε .

Έπειτα θα παρατηρούσα να είναι συμβατά με το PH, τον όγκο του νερού που έχει το ενυδρείο μου και τα άλλα ψαράκια που έβαλα.

Αν θέλεις άμεση απάντηση μπορώ ευχαρίστως να σου δώσω άλλα με όσους έχω κάνει το παραπάνω παίχνίδι πήγε πολύ καλά και τώρα θεωρούν οτι γνωρίζουν πολύ καλύτερα τα ψαράκια τους .

 

Πολύ ενδιαφέρον πάω να το κανω τώρα  πάντως αν γίνεται  θα εκτιμούσα κ μια απάντηση κ πάλι Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος poik8 έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον πάω να το κανω τώρα  πάντως αν γίνεται  θα εκτιμούσα κ μια απάντηση κ πάλι Ευχαριστώ! 

Λοιπόν όπως θα δεις και στο προφίλ το ενυδρείο σου κάνει ίσα ίσα για ένα ζευγάρι σκαλάρια . Ενώ έχεις τα λίτρα και το ύψος δυστυχώς δεν έχεις το μήκος για να φιλοξενήσεις άλλα .

Τώρα θα δεις ότι τα σκαλάρια ζούνε σε όξινο νερό δηλαδή σε PH κάτω του 7 ενώ τα πλάτυ και τα μόλυ σε αλκαλικό . Επίσης μια και τα έχεις καιρό θα γνωρίζεις ότι κάνουνε πολλές γέννες και τα μικρά θα γίνουν μεζές για τα σκαλάρια .Σε καμία περίπτωση δεν σου λέω οτι τα ψαράκια θα πεθάνουνε και άλλες τέτοιες υστερίες σου λέω ότι θα έχουν πρόβλημα . Θα μας βοηθούσε πολύ για άλλες παρατηρήσεις αν είχαμε κάποια φωτογραφία απο το ενυδρείο σου και αν συμπλήρωνες ότι ξέρεις απο την παρακάτω λίστα

 

 

Κάντε αντιγραφή (copy) την παρακάτω φόρμα κι επικολλήστε την (paste) στη παρουσίασή σας


Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

 

 

 

 

 

. Πάνω στο φόρουμ εχει μια κατηγόρια που λεει <<προφίλ>> από εκεί μπορείς να ενημερώνεσαι για όποιο ψάρι θέλεις 

https://www.aquazone.gr/forums/forum/272-προφίλ-ψαριών-γλυκού-νερού/.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχετε δίκιο μάλλον την πάτησα να τα πάω πίσω δλδ ή να τα αφήσω και να παρακολουθώ  το ενυδρείο μ έχει κάποιες πέτρες μη ασβεστολιθικες πολλά φυτά κ υπόστρωμα postrum. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καθαρά δική σου απόφαση. Αν τα σκαλάρια είναι ζευγάρι μπορείς να τα κρατήσεις άλλα να ξέρεις οτι θα γεννήσουνε κάποια στιγμή και θα πρέπει να οργανωθείς για αυτό.

Και Μόλυ και πλάτυ και σκαλάρια δύσκολα πρέπει να διαλέξεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αυτό είναι καθαρά δική σου απόφαση. Αν τα σκαλάρια είναι ζευγάρι μπορείς να τα κρατήσεις άλλα να ξέρεις οτι θα γεννήσουνε κάποια στιγμή και θα πρέπει να οργανωθείς για αυτό.

Και Μόλυ και πλάτυ και σκαλάρια δύσκολα πρέπει να διαλέξεις. 

4 molly έχω μόνο κ 8 guppy  δεν εχω πλατυ το ξέρω ότι αυτά γεννάνε εγώ γεννηστρα κ έχω σωσει πάρα πολλά τα οποία τα περισσότερα τα χαρίζω.  Τώρα όσο ν αφορά τα σκαλαρια δεν ξέρω να είναι ζευγάρι είναι μικρά ακόμα αν όμως φτάσουμε να γίνουν έχω ενυδρείο στο οποίο μπορώ να τα μεταφέρω μονα τους .

Έγινε επεξεργασία - poik8
Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση λοιπόν είναι καθαρά δική σου.

Απο εδώ και πέρα ξέρεις διαβάζεις ρωτάς και προχωράς .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Η απόφαση λοιπόν είναι καθαρά δική σου.

Απο εδώ και πέρα ξέρεις διαβάζεις ρωτάς και προχωράς .

 

Εγινε ευχαριστώ πολυ μαλλον θα τα παω πισω αυριο . !καο θα μαι πιο προσεκτικος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...