Jump to content

Αμμωνία σε ενυδρειακι με γόνο


xtou

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα,

Έχω σε ένα ενυδρείο 20λτ μία γέννα με αρκετά μικρά betta, ειναι τώρα 10 ημερών. Θέλω να κάνω αλλαγή στο νερό γιατί είμαι σίγουρος ότι αν δεν έχει ήδη αμμωνία θα βγάλει σε χρόνο ρεκόρ.

Είναι όμως σχεδόν αδύνατον να κάνω αλλαγή χωρίς να ρουφήξω τα μικρά.

Αν ρίξω prime λέτε να μπορέσω να αναβάλλω την αλλαγή για τρεις τέσσερις μέρες;; Λειτουργεί κατά αυτόν τον τρόπο το prime??, ρωτάω γιατί λέει ότι διώχνει την αμμωνία.

Έγινε επεξεργασία - xtou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Τίποτα δεν είναι αδύνατον . Χρησιμοποίησε ένα μικρό σκεύος και παίρνε νερό απο την επιφάνια . Σιγα σίγα και με προσοχή άδειασε το 50%. και αναπλήρωσε με νερό του ενυδρείου . Φαντάζομαι έχεις αερόφιλτρο έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ρουφουσες τα μικρα με ενα μεγαλο λαστιχο και τα μετεφερες σε ενα ταπερ με νερο απο το ενυδρειο σου και μετα εκανες την αλλαγη με την ησυχια σου δεν θα βολευε?βεβαια η ακρη του λαστιχου σρο ταπερ να αφηνει απαλα τα ψαρια, μηντα "πεταει" απο υψος

Link to comment
Share on other sites

Επεισεις θα μπορούσες να τα πιάσεις σε ένα τάπερ και μετά πολύ ομαλά να τα ρίξεις πισω

Έγινε επεξεργασία - Thomas Dimitriou
Link to comment
Share on other sites

i)Αλφαδολαστιχο κομμενο V με τουλι ή καλσον στην ακρη και τερματισμενο στον πατο??

ii)Ποτηρι πλαστικο με τρυπα στον πατο για το λαστιχο και βουτηγμενο αναποδα στην ουσια  να "απομονωνεις" το μερος του νερου που θα τραβας??

Τα παραπανω τα κανεις ακομη πιο βασανιστικα με λαστιχο αεραντλιας που θα τραβει λιγοτερο για να προλαβεις να το πνιξεις αν κατι παει στραβα....

iii)Στελνω 4 και σιγουρα θα την βρουμε την ακρη :hehe:

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγη νερου, μονο καλο θα κανει!

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά την αλλαγή εχω δοκιμάσει διάφορα σε προηγούμενες γέννες. Το μόνο που εχει δουλέψει για αλλαγή σε τέτοιο μεγεθος  ειναι με το σωληνάκι αεραντλία και μπροστά απο αυτό ενυδρειακο βαμβάκι. με το οποίο καθαρίζω αργα αργα και το πατο.

Μιλάμε για πολύ μικρό μέγεθος περνάνε μεσα από το τούλι ανετα ( τα λεπτά που εχουν οι μπουμπουνιερες ).

Προχωράω ετσι και αλλιώς σήμερα την διαδικασία για αλλαγή νερού.
Όμως χάσατε την ερώτηση δεν ρώτησα πως να κανω αλλαγή  ?  
Η ερώτηση είναι: Λειτουργεί κατά αυτόν τον τρόπο το prime; διώχνει την αμμωνία, δηλαδή μπορεί να σπάσει τα ΝΗ3/ΝΗ4 κλπ σε άλλες ενώσεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό γιατί δεν το έχω δουλέψει καθ΄αυτόν τον τρόπο. Όμως πιστεύω ότι αν το βάλεις μετά την άλλαγη του νέρου ίσως να καθυστερήσει την ανάπτυξη αμμωνίας . Το πόσο δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος xtou έγραψε:

Η ερώτηση είναι: Λειτουργεί κατά αυτόν τον τρόπο το prime; διώχνει την αμμωνία, δηλαδή μπορεί να σπάσει τα ΝΗ3/ΝΗ4 κλπ σε άλλες ενώσεις?

Για το prime λεει- Prime® may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. - δεν εξουδετερωνει, αλλά μειωνει επιδραση της αμμωνιας.

To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. Δεν λεει το ιδιο για την αμμωνια.

Κανε αλλαγες νερου!!!! :D ειναι η καλυτερη λυση!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/5/2020 at 1:57 PM, xtou said:

. Το μόνο που εχει δουλέψει για αλλαγή σε τέτοιο μεγεθος  ειναι με το σωληνάκι αεραντλία και μπροστά απο αυτό ενυδρειακο βαμβάκι. με το οποίο καθαρίζω αργα αργα και το πατο.

 

 

Δεν ξέρω για το prime, όμως με αυτό το τρόπο αλλάζω και εγώ νερό στα νεογέννητα και πολύ νεαρά. 

Εσύ με τόσες γέννες που έχεις κάνει...νομίζω οι αλλαγές νερού σε σένα γίνονται με την δύναμη της σκέψεις σου μονο :P

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το prodibio stop ammo, το prime δεν το έχω χρησιμοποιήσει δεν το ξέρω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...