Jump to content

Νερό άπο λέβητα αερίου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας .

Πριν από λίγο άδειασα ένα 25 λίτρο από την αποβολή νερού που κάνει ο λέβητας ( όπως του κλιματιστικού ένα πράμα) .

Για πλάκα έκανα μετρήσεις και μου έδωσε τα παρακάτω αποτελέσματα 

pH: 4.5 
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0 

Να ρωτήσω αν το έχει χρησιμοποιήσει κάνεις στο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι νερό που βγαίνει από τη συμπύκνωση των υδρατμών στα καυσαέρια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω να σου το πω με ασφάλεια άλλα υποθέτω πως ναι.

Αν διαβάζει κάποιος σχετικός ας μας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οι λεβητες (αερίου ή πετρελαίου) που έχουν αποχέτευση, ονομάζονται λέβητες συμπύκνωσης. Το νερό που βγαίνει είναι ουσιαστικά οι υδρατμοί που υπάρχουν στα καυσαέρια, οι οποίοι υγροποιουνται κατά την ανταλλαγή θερμότητας με το πιο κρύο νερό που επιστρέφει στον λέβητα. 

Είναι καυστικά γιατί περιέχουν κατάλοιπα της καύσης και για αυτό το λόγω ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιούνται πουθενά. 

Ειδικά για το πετρέλαιο.  Το αέριο είναι πιο καθαρό καύσιμο, αλλά και πάλι υπάρχουν κατάλοιπα κατά την καύση.

 

ΥΓ ούτε το νερό από κλιματιστικά ενδείκνυται για χρήση στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο να φανταστώ ότι ισχύει και για τον αφυγραντήρα ;

Link to comment
Share on other sites

Με τον αφυγραντηρα είναι πιο καλά τα πράγματα, μιας και ο κάδος πολύ δύσκολα θα πιάσει κάποιο μύκητα

 

ΑΛΛΑ. Έκανα μια μέτρηση TDS και μου έβγαλε μια τιμη 44ppm. Κανονικά θα έπρεπε να ηταν κοντά στο 0, αφού μιλάμε για υγροποίηση της υγρασίας του αέρα. Οπότε αυτά τα 44ppm είναι μάλλον σκόνη και λοιποί ρύποι .της ατμοσφαίρας. Και μιας και δεν ξέρουμε ακριβώς τι είναι, προσωπικά δε θα το έβαζα στο ενυδρείο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου και για τα φώτα σου. 

Και μια ερώτηση ποιο δύσκολη μιας και σε βρήκα . 

Το νερό της βρύσης είναι κατάλληλο ; Και ρωτώ γιατί αν εξαιρέσεις  το αντιχλώριο που βάζω δεν έχει κάποια άλλη προστασία .

Έχεις κάνει ας πούμε μέτρηση σε TDS (δεν έχω ιδέα τι είναι) ή άλλες μετρήσεις μιας και φαίνεται ότι ειδικεύεσαι σε αυτον το τομέα ή είναι και αυτό επικίνδυνο .

Και επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται η ερώτηση είναι πολύ σοβαρή μιας και ακούμε συνέχεια για την ακαταλληλότητα του νερού της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Για το νερό του λέβητα δεν μπορώ να σ βοηθήσω. TDS είναι τα ολικά διαλυμένα στερεά  (total dissolved solids) δηλαδη το σύνολο των διαλυμένων ουσιών μέσα στο νερό (φωσφορικα-νιτρικα άλατα, ασβέστιο κ.α.). Όταν έψαχνα για γαρίδες το είχα συναντησει. 

Τα αντιχλωρια που έχω χρησιμοποιήσει λένε όλα δέσμευση και βαρέων μετάλλων οπότε όλο και κάποια έξτρα προστασία προσθέτουν. Τώρα εξαρτάται και την περιοχή-σωληνώσεις-πηγή. 

Καλο είναι να βάζεις λιπάσματα μια μέρα μετά που θα έχεις ρίξει αντιχλωριο που δεσμεύει και βαρέα μέταλλα γτ κάποια από αυτά τα μέταλλα περιέχονται και στο λίπασμα οπότε δεσμεύονται και αυτά και μειώνεται η δράση του.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μαρίνο, όσο αφορά σε κλιματισμό, λέβητες και Ηλεκτρολογικά, λόγω  πρότερης επαγγελματικής ενασχόλησης τα γνωρίζω αρκετά καλά. Όσο αφορά στη χημεία του νερού βρύσης, σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός :).

Από αυτά που έχω διαβάσει λοιπόν, το νερό βρύσης είναι ασφαλεστατο, εφοσον του αδρανοποιήσουμε το χλώριο που περιέχει.

Αυτό φυσικά δε ισχύει για όλη την Ελλάδα, καθώς σε πολλές περιοχές, το νερό βρύσης μπορεί να περιέχει νιτρικά, να είναι πολύ σκληρό, ακόμα και υφαλμηρο κτλ.

 

Για την Αθήνα που ξέρω σίγουρα, οι τιμές κυμαίνονται στο περίπου ως εξής

TDS 130 

PH 7,5

NH3/NO2/NO3 0

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα φίλτρο πάγκου, με φίλτρο συμπαγούς άνθρακα σαν επιπλέον προστασια, και από αυτό το νερό πίνω και χρησιμοποιώ στο ενυδρείο.

 

Για το TDS πολύ σωστά σου έγραψε ο @gkons. Με μια απλή αναζητηση μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Σε ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

@Antonis K τώρα που σε βρήκα θα λύσω όλες τις χαζές μου απορίες. 

Ερώτηση : Μπορούμε να κάνουμε αλλαγή νερού από την βρύση του μπάνιου και αφού μετρήσουμε και σταθεροποιήσουμε την θερμοκρασία του νερού στους 24 me 26 βαθμούς ; Να θυμίσω εδώ ότι το ζεστό νερό έρχεται από καυστήρα αερίου και όχι από θερμοσίφωνα .

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @marinos

Είχα και εγώ κάτι τέτοιες μεταμεσονύχτιες ανησυχίες και ο γιατρος μου προτεινε να κάνω μπάνια με μαλακό νερό, κατά προτίμηση περασμένα από τύρφη για να μου φύγουν.:P

 

Πέρα από την πλάκα, το νερό χρήσης που βγαίνει από λέβητες, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το ενυδρείο, γιατί το νερό ζεσταίνεται σε ένα μικρό δοχείο, το οποίο δεν προλαβαίνει να μαζέψει ιζήματα και άλατα, σε αντίθεση με ηλιακούς και θερμοσίφωνες, που γίνεται ο κακός χαμός στον πυθμένα τους.

Όποιος έχει ανοίξει θερμοσίφωνα για καθάρισμα θα καταλάβει τι εννοώ.

 

Ότι ισχύει για τους λέβητες, ισχύει και για ταχυθερμοσιφωνες.

Εννοείται η προσθηκη αντιχλωριου, πριν μπει το νερό στο ενυδρείο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και ευτυχώς αποχωρώ απο το aquazzone με μια θετική εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...