Jump to content

Full Φυτεμενο 55 λιτρα


stefanosbar

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα, αγορασα ενα ενυδρειο 45x36x34, για την επιστροφη μου στο χομπυ. Το ενυδρειο ειναι το scapers tank της dennerle και μαζι του πηρα υποστρωμα τροπικα και χαλικι dennerle. Επισης ενα εξωτερικο φιλτρο dophin astro 2202. Αυτη την στιγμη βρισκομαι στην αναζητηση φωτιστικου. Ειμαι αναμεσα σε ενα Twinstar και ενα Chichiros. Ποιο απο τα δυο θα προτεινατε και γιατι ; Να επισημανω πως ο στοχος ειναι να μπει co2 στο αμεσο μελον αλλα οχι τωρα. Οποτε ξεκιναω με πιο ευκολα φυτα και στην πορεια οταν μπει και το διοξειδιο, εμπλουτιζω και με φυτα μεγαλυτερων απαιτησεων. Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

https://www.greenaqua.gr/fotismos-enydreiou/sistimata-fotismou/chihiros-wrgb-series-led-2-detail

Chihiros WRGB 45 Led τα διπλασια λουμεν εχει και ειναι και RGB-W

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στο Twinstar B series. Με υπερκαλυπτει μεχρι να μπει Co2 και συσκολοτερα φυτα τουλαχιστον και ειναι στο μπατζετ μου αυτη τη στιγμη. Δεδομενου λοιπον οτι υπαρχει αυτο το φωτιστικο, τι carpet φυτο θα προτεινατε ; Eleocharis mini θα τα καταφερει χωρις διοξειδιο ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος stefanosbar έγραψε:

Κατέληξα στο Twinstar B series. Με υπερκαλυπτει μεχρι να μπει Co2 και συσκολοτερα φυτα τουλαχιστον και ειναι στο μπατζετ μου αυτη τη στιγμη. Δεδομενου λοιπον οτι υπαρχει αυτο το φωτιστικο, τι carpet φυτο θα προτεινατε ; Eleocharis mini θα τα καταφερει χωρις διοξειδιο ;

Με δυνατο φωτισμο και χωρις CO2 πιανει αλγη γρηγορα. Δοκιμασε και marsilea hirsuta

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας και παλι, ενα μικρο προς το παρον update για το θεμα. Οι παραγγελιες εγιναν και τα περισσοτερα πραγματα εχουν ερθει. Σας παραθετω φωτογραφιες. Περιμενω ακομα lilly pipes, ενα σετακι με τσιμπηδες κλπ για φυτεμα και κλαδεμα και προς το παρων ενα συστημα diy co2. Καθε παρατηρηση ευπροσδεκτη !

IMG_20201223_115541.jpg

IMG_20201223_115557.jpg

IMG_20201223_115613.jpg

IMG_20201223_115624.jpg

IMG_20201223_115446.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να κάνω μια παρατήρηση, δεν με αρέσει το αυτοκόλλητο κάτω στην γωνία δεξιά του ενυδρείου, όπως και το κόκκινο αντικείμενο στο πλακάκι δεξιά, το χρώμα απο το έπιπλο έ καλούτσικο είναι ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Εγώ έχω να κάνω μια παρατήρηση, δεν με αρέσει το αυτοκόλλητο κάτω στην γωνία δεξιά του ενυδρείου, όπως και το κόκκινο αντικείμενο στο πλακάκι δεξιά, το χρώμα απο το έπιπλο έ καλούτσικο είναι ?

Χαχαχα, παλι καλα που πετυχα το χρωμα απο το επιπλο !

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...