Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Χαίρομαι που σας βρήκα!

τους τελευταίους μήνες σκέφτομαι να αποκτήσω το πρώτο μου ψαράκι, παλαιότερα είχαμε σαν οικογένεια διαφορα ψαράκια, κυρίως γκαμπυ. Θα ήθελα την βοήθεια σας! Έχω ένα ενυδρείο 35 λίτρων (50x23x30), από όσα έχω διαβάσει και στο φόρουμ μπορεί να μείνει μονομάχος, βέβαια αν δεν κάνει θα το αλλαξω,δεν θέλω να ταλαιπωρηθεί το ψαράκι. Το ενυδρείο έχει και φίλτρο και λάμπα αλλά θέλω να τα αλλαξω, θέλω βοήθεια για να βρω τα καλύτερα όπως και για θερμοστάτη, επίσης δεν έχει καπάκι,διάβασα πως συνηθίζουν να πηδάνε οι μονομάχοι έξω,δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κάποιο καπάκι, επίσης σκοπεύω να βάλω αληθινά φυτά,όποτε θα χρειαστώ την βοήθεια σας και σε αυτό (κατάλληλα είδη, φροντίδα, συνθήκες) και γενικότερα θέλω πρώτα να πάρω τα πράγματα, να στρώσω το ενυδρείο, να μην λείπει τίποτα και έπειτα να ξεκινήσω να ψαχνω για ψαράκι! Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες,

Λοιπόν αν είσαι αποφασισμένη για μονομαχο το μέγεθος του ενυδρείου είναι πάνω από το ιδανικό, όποτε ξεκινά βάζοντας ένα υπόστρωμα δεν χρειάζεται να βάλεις ακριβό που είναι για φυτεμένα ενυδρεία καθώς θέλεις απλά και εύκολα φυτά αρκεί να είναι φυσικό (όχι πολύχρωμα και τεχνητά). Μετά βάλε ανουμπιες(Anubia) που είναι πανεύκολο δεν χρειάζεται καν φύτεμα απλά το ακουμπάς πάνω σε μια ρίζα η πέτρα και το δένεις με μια πετονιά ή το κόλλας με μια κόλλα(βρίσκεις εύκολα στα πετ σοπ) διαφορετικά παίρνεις έτοιμη δεμένη και ξεμπερδεύεις. Επίσης πολύ εύκολα φυτά είναι η egeria densa,bacopa caroliniana και valisneria Americana τα οποία φυτεύονται αλλά δεν έχουν απαιτήσεις.θερμοστάτη θα βρεις σε ένα πέτ σοπ ο οποίος ταιριάζει με τα λίτρα σου(υπάρχουν σχετικά πινακακια που σου λένε ποσά wt ανά λίτρο ξέρουν και στα πετ σοπ να σου πουν μετά βάλε νερό κάνε την διαδικασία στρώσιματος περίμενε λίγες μέρες και βάλε το ψάρι.Σχετικά με το στρώσιμο θα βρεις στο forum σχετική ενότητα με το στρώσιμο ότι χρειάζεται να ξέρεις.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολύ! Ναι είμαι αποφασισμένη,άλλωστε σε αυτά τα λίτρα δεν θα έβαζα άλλο ψαράκι! Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά! Έχω διαβάσει τις συζητήσεις του φόρουμ, θα συνεχίσω να διαβάζω και να ενημερώνομαι! Φυτά εκτός από τα πετ σοπ (δεν νομίζω εδώ να έχουμε και πολλά, καλά καλά δεν βρήκα μονομαχο) έχουμε κάποιο σάιτ που μπορώ να παραγγείλω;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Χριστινα. said:

Ευχαριστώ παρα πολύ! Ναι είμαι αποφασισμένη,άλλωστε σε αυτά τα λίτρα δεν θα έβαζα άλλο ψαράκι! Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά! Έχω διαβάσει τις συζητήσεις του φόρουμ, θα συνεχίσω να διαβάζω και να ενημερώνομαι! Φυτά εκτός από τα πετ σοπ (δεν νομίζω εδώ να έχουμε και πολλά, καλά καλά δεν βρήκα μονομαχο) έχουμε κάποιο σάιτ που μπορώ να παραγγείλω;

Misirlis aquarium

θα βρεις τα πάντα (παράδοση 1-2 μέρες αν έχεις ζωντανά) αλλιώς cosmo zoo Πειραιά έχει επίσης πολλά προϊόντα και ωραίους μονομάχους ο δικός μου από εκεί είναι 

92BDBD06-8401-440F-BB17-1DA4F4DA1AEA.jpeg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι κούκλος! Να τον χαίρεστε! 
εψαχνα να βρω καταστήματα γιατί μένω Κομοτηνή και γενικά είμαι επιφυλακτική με τα ζωντανά. Φοβάμαι μην πάθουν τίποτα,μέχρι να έρθουν εδώ. Θα ρίξω μια μάτια! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χριστίνα και καλώς όρισες στο χόμπι και στην μεγάλη και θέλω να πιστεύω παρέα μας .

Να πάρουμε τα ζητήματα σου ένα ένα.

Πρώτα από όλα να δούμε τον εξοπλισμό. Στην σελίδα του Forum (όχι την αρχική)κάτω κάτω θα βρεις κάποια καταστήματα που θα μπορούσαν να σου φανούν χρήσιμα .

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μας δείξεις με μια φωτογραφία το φίλτρο που έχεις και το φωτιστικό σου για να δούμε μήπως και δεν χρειάζονται αλλαγή.

Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι θα χρειαστείς ένα φίλτρο σαν αυτό σε επιδόσεις https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/filtra-nerou-enydreion/sera-fil-60/ 

ένα πολύ απλό φωτιστικό το πολύ μέχρι 14W και θερμοστάτη 50W.

Θα διαλέξεις φυτάκια από τα εύκολα της παρακάτω λίστας και ανάλογα θα σου πούμε πως θα διαμορφώσεις το βυθό .

Τώρα στα πρώτα έξοδα θα πρέπει οπωσδήποτε να υπολογίσεις και τα υγρά τεστ που πρέπει να αγοράσεις που είναι ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 και ΝΟ3.

Και για να μην μείνεις παραπονεμένη ότι δεν ξέρεις πως θα περάσεις το χρόνο σου τώρα στην καραντίνα θα σου δώσω να διαβάσεις αυτο για να περνάει  η ώρα.

 

Ότι θελήσεις εμείς εδώ θα είμαστε να σε βοηθήσουμε για να κάνεις μια όμορφη αρχή.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Τον εξοπλισμό θα τον αλλάξω όλο, δεν θέλω να μείνει τίποτα εκτός από το ενυδρείο, έτσι όπως τα έφερε η μαμα μου έτσι τα πέταξα. Ευτυχώς για τα έξοδα δεν υπάρχει θέμα (ο χώρος μου είναι το θέμα γιατί έχω κι άλλο πετ που πιάνει τριπλάσιο χώρο), οτιδήποτε χρειάζεται για το ψαράκι θα αγοραστεί! Χαχα τώρα με την καραντινα είναι ευκαιρία να τα διαβάσω όλα,δεν βιάζομαι καθόλου! Το θέμα μου τώρα είναι το καπάκι και που θα μπει η λάμπα, δεν γνωριζω υπάρχουν κάπου ανταλλακτικά; Δεν ξέρω και την ονομασία του ενυδρείου! 

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα . Αφού δεν υπάρχει θέμα εξόδων μήπως να πήγαινες σε μια ποιο safe επιλογή να αγοράσεις ένα καινούργιο ολοκληρωμένο ενυδρείο για το χώρο σου ;

Δες για παράδειγμα το παρακάτω https://misirlis-aquarium.gr/enydria/3124-juwel-primo-70-led-μαύρο-4022573253702.html και αν θέλεις μου λες τις διαστάσεις που μπορείς να τοποθετήσει το ενυδρείο και θα ψάξω και εγω μαζί σου με την εμπειρία μου να σου βρω κάποιες λύσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χριστινα. έγραψε:

Αυτά είναι,είναι δεν είναι καλά εγώ θέλω να τα πετάξω.

9EDF8846-FF09-4D6E-A706-0589572E47C7.jpeg

FF07ACFC-3916-470C-A606-9D59393FEC8F.jpeg

Μην τα πετάξεις . Μπορεί να χρειαστούν στο μέλλον ή για να κάνεις την καραντίνα (ναι έχουν και τα ψάρια) . Καθάρισε τα με νερό και ξύδι και αποθήκευσε τα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο, στην αρχή ήθελα καινούριο να πάρω, αλλά επειδή σε 2 χρόνια το πολύ θα μετακομίσω σε μεγαλύτερο σπίτι,μόνιμα, ήθελα να βάλω ένα ενυδρείο 200 λίτρων τουλάχιστον (έχω βρει και τον χώρο που θα μπει), για αυτόν τον λόγο δεν ήθελα να μπλέξω με ολοκαίνουριο ενυδρείο. Αλλά με βάζετε πάλι σε πειρασμό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε βάλω σε πειρασμό . Απλά θέλω να κάνεις ένα τέστ .

Να γεμίσεις με νερό το ενυδρείο που έχεις στο μπαλκόνι σε στεγνό μέρος που δεν θα το πιάσει βροχή και να το αφήσεις εκεί δυο με τρείς μέρες μήπως έχει κάποια διαρροή απο την μη χρήση του εδώ και καιρό . (αυτό που λέμε εμείς μήπως ξεράθηκαν οι σιλικόνες).

Και 2ον αν σου βγει ο εξοπλισμός φιλτρο θερμαντήρας και φωτιστικό γύρω στα 100€ καλύτερα να πάρεις το παραπάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το δοκιμάσω σήμερα και βλέπουμε στην πορεία! Αν και μέχρι πριν μια εβδομάδα λειτουργούσε κανονικά το ενυδρείο (χωρίς ψάρια βέβαια) 
Σιγουρα αν βγουν στα 100 ευρώ δεν αξίζει,απλά είναι κρίμα να πεταχτεί αν είναι λειτουργικό! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Χριστινα. έγραψε:

Ωραία θα το δοκιμάσω σήμερα και βλέπουμε στην πορεία! Αν και μέχρι πριν μια εβδομάδα λειτουργούσε κανονικά το ενυδρείο (χωρίς ψάρια βέβαια) 
Σιγουρα αν βγουν στα 100 ευρώ δεν αξίζει,απλά είναι κρίμα να πεταχτεί αν είναι λειτουργικό! 

Πρόσεχε τίποτα δεν πετάμε. 

Ο φωτισμός το φιλτρο και το ενυδρείο θα μπορουν στον μέλλον να γίνουν καραντίνα ή γεννίστρα για το 200αρι που θα βάλεις κιχλίδες Αφρικής (σε δυο χρόνια θα σε έχω κάνει ειδική ?)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Μετά το διάβασμα μου γεννήθηκαν απορίες,αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, αρχικά για τα τεστ θα χρειαστώ και τα υπόλοιπα;Ph Kh και Gh; (Έχω αγχωθεί από τώρα με τα τεστ), επίσης ποιον τρόπο στρωσίματος μου προτείνετε; Γιατί χάθηκα με όλα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Σε πρώτη φάση δεν θα τα χρειαστείς . Πρέπει πρώτα να στρώσεις το ενυδρείο.

Άγχος δεν χρειάζεται είμαστε εμείς(αγχολυτικά)  εδώ για να λύσουμε το όποιο θέμα σε απασχολεί.

Τρόπος στρωσίματος θα γίνει με έτοιμα βακτήρια και τροφή. 

Πριν από όλα να ξέρεις ότι η μαγεία της δημιουργίας του ενυδρείου κρατάει αρκετό καιρό και θέλει υπομονή διάβασμα και ψάξιμο.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία κατάλαβα, επειδή είδα το master kit που τα έχει όλα και έλεγα να πάρω αυτό, ευχαριστώ πολύ, λογικά θα το πάρω λίγο πιο χαλαρά για να το απολαύσω και εγώ ούτως ή άλλως δεν βιάζομαι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χριστινα. έγραψε:

Α ωραία κατάλαβα, επειδή είδα το master kit που τα έχει όλα και έλεγα να πάρω αυτό, ευχαριστώ πολύ, λογικά θα το πάρω λίγο πιο χαλαρά για να το απολαύσω και εγώ ούτως ή άλλως δεν βιάζομαι. 

Αν λες αυτό της API ναι να το πάρεις γιατί συμφέρει . (Στο μέλλον θα χρειαστείς και τα άλλα)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έλεγα! Ακριβούτσικα είναι αλλά θέλω να γίνουν όλα σωστά ώστε να μην έχω κάποιο θέμα. Επίσης όταν στρώνω το ενυδρείο θα πρέπει να είναι άδειο; Τα φυτά ποτε θα μπορώ να τα βάλω; 

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα θεώρησε το σαν την καλύτερη αγορά που κάνεις για το ενυδρείο. Θα σου λύσει πολλά προβλήματα και θα πάει πολύ καιρό. 

Νομίζω την καλύτερη τιμή την βρήκα εδώ https://amazonios.gr/shop/ενυδρεία/test-νερού/api-freshwater-master-test-kit/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς . 

Το ενυδρείο το γέμισες ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...