Jump to content

Καθαρισμός ενυδρείου


Sina

Recommended Posts

Καλησπέρα, χρειάζεται ολικός καθαρισμός σε ενυδρείο με μονομάχο ή πρέπει να μένει η βιολογία ως έχει; (Αλλαγή νερού μέχρι την μέση περίπου κτλπ) 

Επίσης θα ήθελα να αλλάξω φίλτρο, έχω ένα τύπου καταρράκτη. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε εσένα.

Μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις μια φωτογραφία απο το ενυδρείο σου ;

Και αν μπορείς να μας δώσεις και κάποιες πληροφορίες θα βοηθούσε πολύ. 

πχ διαστάσεις λίτρα πόσο καιρό τρέχει κτλ.

Αλλαγή νερού κάνουμε 1 φόρα την εβδομάδα το 30% αν αυτό εννοείς με το καθαρισμό.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση, το ενυδρείο είναι 20 λίτρα, κ έχω ένα φίλτρο που δεν έχει κλείσει χρόνο ακόμα αλλά κοντεύει, τρέχει όλη μέρα κ μέσα έχω βάλει βιολογικό υλικό (πέτρες galaxy stone αν θυμάμαι καλά). Κάνω αλλαγές δεν τον αφήνω ποτέ χωρίς αλλαγή, αλλά βλέπω έχει αρχίσει κ μαζεύεται βρώμα (σαν καφέ χνούδια,δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά) η οποία κάθεται κάτω στο χαλίκι κ δεν φεύγει εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις το παρακάτω ;

 

 

Καφέ Διατομικη άλγη

 

gallery_51753_304_12506.jpg

Γενική περιγραφή

Τα Διατομα ανήκουν στην ομοταξία των Βακιλλαριοφυκων, και πρόκειται για μονοκύτταρα φύκι (αλγες) που αντιπροσωπεύουν μια σημαντική ομάδα φυτοπλαγκτικων οργανισμών τα οποία συναντούμε σε αλμυρά και γλυκά νερά.
Μπορούν να προσκολλήσουν σε οποιαδήποτε επιφάνεια του ενυδρείου, όπως και στα διακοσμητικά, ή και στα φύλλα φυτών που είναι κυρίως αργής ανάπτυξης όπως Echinodorus, Anubias, και είναι κυρίως διατομα του γένους Navicula.
Γενικά τα συναντούμε και σε νερά πλούσια σε θρεπτικά συστατικά, και συμμετέχουν συχνά σε φαινόμενα άνθισης του νερού ( water bloom ). Πολλά είναι πλαγκτικα δηλαδή αιωρούμενα μέσα στο νερό και άλλα προσκολλούνται σε οποιαδήποτε επιφάνεια ενώ παράλληλα αποτελούν τροφή και για πολλά ζωντανά πλάσματα.
Αυτοί οι ευκαρυωτικοι οργανισμοί σχηματίζουν αποικίες και η αναπαραγωγή είναι αγενής με κυτταρική διαίρεση. Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό τους είναι ότι έχουν κυτταρικό τοίχωμα με βασικό συστατικό το διοξείδιο του πυριτίου ( SiO2).
Τα διάφορα είδη τους έχουν ένα χρώμα από κίτρινο έως σκουροκαφε που οφείλεται στην ύπαρξη κίτρινων – φαιών καροτινοειδων και χρωστικών. Είναι ημιδιαφανές και διαπερατά από το φως, ώστε οι οργανισμοί να μπορούν να δεσμεύουν την φωτεινή ενέργεια απαραίτητη για τη φωτοσύνθεση, και έχουν πόρους που επιτρέπουν τη διέλευση των διαλυμένων στο νερό αερίων και των θρεπτικών συστατικών στα κύτταρα.
Έχουν επίσης σημαντικό γεωλολιθολογικό ενδιαφέρον καθώς συμβάλλουν στην παραγωγή της διατοµικής ιλύος που σχηματίζεται σε ύδατα µε υψηλές συγκεντρώσεις πυριτίου, νιτρικών και φωσφορικών αλάτων.
Αυτή η ιλύς λιθοποιείται, σχηµατίζοντας τους διατοµίτες που εξορύσσονται και χρησιμοποιούνται στο εμπόριο στα διατομικα φίλτρα, αλλά και σε πολλές άλλες εφαρμογές.

 

 

 

 

 

gallery_51753_304_13701.jpg

 

 

 

 

 

gallery_51753_304_16558.jpg


Αιτίες εμφάνισης

Αυτή η μαύρο καφέ γλοιώδεις άλγη είναι από τους πρωτεργάτες οργανισμούς που συναντούμε κυρίως σε ένα νεοστημενο ενυδρείο.
Το πλούσιο σε διοξείδιο του πυριτίου στο νερό από το δίκτυο ή κάποιο χαλαζιακο υπόστρωμα που δεν έχει ξεπλυθεί καλά πριν μπει στο ενυδρείο μας, μπορεί να είναι αρκετά πλούσιο σε πυριτικά άλατα.
Τα παραπάνω στοιχεία του πυριτίου δεν είναι μόνο χρήσιμα για τα κυτταρικά τοιχώματα της διατομικης αλγης αλλά τα εκμεταλλεύεται επίσης και σαν χρήσιμα ιχνοστοιχεία για τον μεταβολισμό της, ειδικά για την ρύθμιση της κυτταρικής διαίρεσης.
Κάτω από αυτές τις δυσμενείς συνθήκες τα διάτομα έχουν την ικανότητα να σχηματίζουν ανθεκτικές δομές με επαναλαμβανόμενες κυτταρικές διαιρέσεις ταχείας αναπαραγωγής (γνωστή και ως φάση ακμής) και με επιπλέων ευνοϊκές συνθήκες στο περιβάλλον όπως, την διαθεσιμότητα επιπλέων θρεπτικών, χαμηλός φωτισμός, χαμηλά επίπεδα διοξειδίου, κ.α. οδηγούνται σε ένα γρήγορο πολλαπλασιασμό. Πολλές φορές εμφανίζεται και σε ενυδρεία με έντονο φωτισμό, στην προκειμένη περίπτωση η εμφάνιση της οφείλεται στο γένος Gomphonema.
Με την σταδιακή ωρίμανση του ενυδρείου και την φυσική αποκατάσταση των ισορροπιών, υπό φυσιολογικές συνθήκες οδηγούνται σιγά σιγά σε μικρότερο μέγεθος τα διατομα, κυρίως επειδή το διαλυμένο στο νερό πυρίτιο εξαντλείται σιγά σιγά με τον χρόνο κατά την αναπαραγωγή των νέων κυτταρικών τοιχωμάτων τους με αποτέλεσμα την σταδιακή συρρίκνωση της αλγης, δηλαδή μιλάμε συνήθως για μια προσωρινή κατάσταση που χρειάζεται τον χρόνο της για να κάνει τον κύκλο της όπως συνηθίζουμε να λέμε στον ενυδρειακο χώρο. Εάν όμως το φαινόμενο με την πάροδο των εβδομάδων συνεχίζει να υφίσταται τότε θα πρέπει να επέμβουμε με τις παρακάτω τακτικές.

 

 

 

 

 

gallery_51753_304_23048.jpg

 

 

 

 

 

gallery_51753_304_7657.jpg

Καταπολέμηση

Η καταπολέμηση της είναι σχετικά εύκολη υπό φυσιολογικές συνθήκες, καθαρίζεται εύκολα ακόμη και με το χέρι, και εξαφανίζεται μέσα σε λίγες μέρες αφού διορθώσουμε τις αιτίες ανάπτυξης της, όπως τον χαμηλό φωτισμό, ή το να αυξήσουμε το CO2 ή μειώνοντας τα θρεπτικά. Η εμφάνιση της στα νέα ενυδρεία κρατάει σχετικά λίγο και εξαφανίζεται από μόνης της όταν ωριμάσει λίγο το ενυδρείο μας, οπότε σε πρώτη φάση συστήνεται λίγο υπομονή για να κάνει η φύση το έργο της.
Επίσης αν προσθέσουμε στο ενυδρείο μας χουμικό οξύ (τύρφη) οι αλγεις σιγά σιγά εξαφανίζονται διότι δεν αντέχουν τα οξέα και γενικά τo χαμηλό Ph. Βασική προϋπόθεση είναι να ενδείκνυται η χρήση τύρφης στο ενυδρείο μας.
Επίσης ψάρια που τρώνε το συγκεκριμένο φύκος είναι τα γατόψαρα της οικογένειας ancistrus, και της οικογένειας των οτόκυκλων και διάφορα σαλιγκάρια όπως το ζεμπρα, μυλοσαλιγκαρο και τα Ramshorn snail.
Αν παρόλες τις διορθώσεις η άλγη συνεχίζει να εμφανίζεται, τότε αυξάνονται οι υποψίες ότι το νερό μας περιέχει αυξημένες ποσότητες πυριτικό άλας από κάποιο αδρανή υλικό (διακοσμητικό πέτρωμα, χαλίκι, κλπ) ή έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα με το νερό του δικτύου όπου είναι πλούσιο σε διοξείδιο του πυριτίου.
Στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να αφαιρέσουμε το πέτρωμα που υποψιαζόμαστε ως πηγή του πυριτικού άλατος και να το ξεπλύνουμε πολύ καλά ή να το αντικαταστήσουμε, και στην δεύτερη περίπτωση μια μόνιμη λύση είναι η αντίστροφη όσμωση

Εν τέλει η Διατομικη είναι σχετικά από τις εύκολες σε εισαγωγικά αλγες και δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας ως προς την φιλοξενία των ζωντανών οργανισμών μας και συστήνεται αρχικά λίγο υπομονή και εάν δεν βλέπουμε καλυτέρευση τις ολικής εικόνας τότε μπορούμε να επέμβουμε σε δεύτερη φάση με τις προαναφερόμενες τακτικές αντιμετώπισης.

 

Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα που είναι πάνω στο φυτό μοιάζει αρκετά, οι υπόλοιπες όχι. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη απόλυτα. Γενικά πάντως δεν φεύγει όσες αλλαγές κι κάνω, έχει μείνει στο χαλίκι του κ πάνω στα φυτά ή τις πέτρες που έχω. Εάν μείνει πολύ καιρό το πέτρωμα γίνεται κιτρινο-καφε, μοιάζει σαν το ενυδρείο να είναι πολύ βρώμικο. 

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ μια φωτογραφία για να το δει και η @natateo που είναι ειδική

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Να η φωτογραφία

IMG_20201206_215552.jpg

Ναταλία @natateo τι άλγη είναι ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναταλία @natateo τι άλγη είναι ;

Δεν ειναι αλγη, βρωμιες ειναι. Θελει σκουπα βυθου, καθαρισμο φιλτρου (μετα αλλαγη νερου)

και πεταμα το χαλικι (ακομα λιγο πιο μετα), γιατι ειναι ακαταλληλο για το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ευτυχώς δεν είναι άλγη.

Ωραία θα το πετάξω το χαλίκι κ γενικά θα κάνω ότι χρειαστεί. Δεν καταλαβαίνω όμως από τι προκλήθηκε τόση βρωμιά. Είμαι τυπική στις αλλαγές νερου ? όπως κ να έχει σε ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

galaxy stone δεν εχουν καμια δουλια στο φιλτρο. Βγαλε φωτο απο το φιλτρο σου, να δουμε πως ειναι. Πρεπει να εχει ενα σφουγγαρι τουλαχιστον, το οποιο πρεπει να το πλενεις στο νερο απο το ενυδρειο (οχι μεσα στο ενυδρειο) καθε 7-14 ημερες (εξαρταται πόση βρωμια μαζευει). Το φιλτρο πρεπει να δουλευει συνεχεια μερα-νυχτα 24 ωρες το 24 ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα πεταχτεί όμως, λέτε να ξανά βάλω χαλίκι ή να πάρω άμμο; ? 

Επίσης θέλει αλλαγή το φίλτρο λες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sina έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ευτυχώς δεν είναι άλγη.

Ωραία θα το πετάξω το χαλίκι κ γενικά θα κάνω ότι χρειαστεί. Δεν καταλαβαίνω όμως από τι προκλήθηκε τόση βρωμιά. Είμαι τυπική στις αλλαγές νερου ? όπως κ να έχει σε ευχαριστώ πολύ. 

Το φιλτρο δεν τραβαει τις βρωμιες για καποιο λογο. Δεν πεταει το νερο εξω με δυναμη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Αφού θα πεταχτεί όμως, λέτε να ξανά βάλω χαλίκι ή να πάρω άμμο; ? 

Επίσης θέλει αλλαγή το φίλτρο λες;

Αν δεν το δούμε πως να απαντήσουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν δώσει τις πέτρες αυτές για βιολογικό υλικό να το έχω στο φίλτρο μου.

Ναι το πετάει ..να η φωτογραφία

IMG_20201206_221503.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sina έγραψε:

Αφού θα πεταχτεί όμως, λέτε να ξανά βάλω χαλίκι ή να πάρω άμμο; ? 

Επίσης θέλει αλλαγή το φίλτρο λες;

Χαλικακι παρε χαλαιακο 1-3 mm κοκκομετρια πχ αυτο - https://www.aquariumshop.gr/en/ypostroma-enydreioy/3509-1-europet-bernina-dark-1-3mm-10kg.html

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sina έγραψε:

Μου είχαν δώσει τις πέτρες αυτές για βιολογικό υλικό να το έχω στο φίλτρο μου.

Ναι το πετάει ..να η φωτογραφία

IMG_20201206_221503.jpg

Δεν κάνουν θέλει σφουγγάρι και βιολογικό . Να φανταστώ απο μετρήσεις δεν έχεις έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εντελώς αρχάρια, κ μου είπαν ότι πρέπει να τις πάρω...τι να πω..

Όχι 

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν κάνουν θέλει σφουγγάρι και βιολογικό . Να φανταστώ απο μετρήσεις δεν έχεις έτσι ;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Χαλικακι παρε χαλαιακο 1-3 mm κοκκομετρια πχ αυτο - https://www.aquariumshop.gr/en/ypostroma-enydreioy/3509-1-europet-bernina-dark-1-3mm-10kg.html

 

Σε ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω αφού πρέπει να πεταχτεί το προηγούμενο

Link to comment
Share on other sites

Sina θα σε λεω έτσι μιας και δεν ξέρω το ονομά σου.

Άκουσε απο εδω και πέρα με προσοχή της οδηγίες τις Ναταλίας και να κάνεις ένα πανέμορφο ενυδρείο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Sina θα σε λεω έτσι μιας και δεν ξέρω το ονομά σου.

Άκουσε απο εδω και πέρα με προσοχή της οδηγίες τις Ναταλίας και να κάνεις ένα πανέμορφο ενυδρείο.

Ζήνα είναι το όνομα μου, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια κ τον χρόνο σου ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Μου είχαν δώσει τις πέτρες αυτές για βιολογικό υλικό να το έχω στο φίλτρο μου.

Ναι το πετάει ..να η φωτογραφία

Αυτο , που βλεπω, ειναι ενα μπουκωμενο φιλτρο, που δεν κανει την δουλεια του. Βγαλε πετρες, βγαλε σφουγγαρια. Τα σφουγγαρια πλυνε καλα. Εχεις ανοιξει ποτέ το φιλτρο για να καθαρισεις τον αξονα και την φτερωτη; τους σωληνες (εισοδου πχ);

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sina έγραψε:

Ζήνα είναι το όνομα μου, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια κ τον χρόνο σου ?

Εδώ είμαι για ότι χρειαστείς στην διάθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...