Jump to content

Καθαρισμός ενυδρείου


Sina

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο , που βλεπω, ειναι ενα μπουκωμενο φιλτρο, που δεν κανει την δουλεια του. Βγαλε πετρες, βγαλε σφουγγαρια. Τα σφουγγαρια πλυνε καλα. Εχεις ανοιξει ποτέ το φιλτρο για να καθαρισεις τον αξονα και την φτερωτη; τους σωληνες (εισοδου πχ);

Ναι πάντα το καθαρίζω αλλά μπουκωνει, δεν ξέρω από που προέκυψε τοοοση βρώμα πια. 

Οπότε θέλει απλά το νερό να το ρουφάει κ το σφουγγάρι 

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγαρια πρεπει να αποκτησουν το αρχικο τους χρωμα :) Αν δεν ξερεις πως καθαριζεται το φιλτρο σου, βρες ενα βιντεο στο ινετ. Υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο , που βλεπω, ειναι ενα μπουκωμενο φιλτρο, που δεν κανει την δουλεια του. Βγαλε πετρες, βγαλε σφουγγαρια. Τα σφουγγαρια πλυνε καλα. Εχεις ανοιξει ποτέ το φιλτρο για να καθαρισεις τον αξονα και την φτερωτη; τους σωληνες (εισοδου πχ);

Κυρία Ναταλία,

επειδή δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο κρεμαστό φίλτρο μήπως θα έπρεπε να βάλει και μια μικρή ποσότητα SIROPAX MINI αφού θα πετάξει τα χαλίκια του φίλτρου ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε αλφαδολαστιχο και "ρουφηξε " ολες τις βρωμιες απο τον βυθο. Αφησε μονο ενα σφουγγαρι και τις μισες πετρες.

Και δεν κανουμε μαζικες αλλαγες στο ενυδρειο. Πρωτα φτιαξε το φιλτρο. Μετα απο 7-10 ημερες άλλαξε τα χαλικια.

Link to comment
Share on other sites

Αντι για πετρες στο φιλτρο βαλε πχ sera siporax ή sera siporax mini.

Ζηνα, γραψε πως λεγεται το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Παρε αλφαδολαστιχο και "ρουφηξε " ολες τις βρωμιες απο τον βυθο. Αφησε μονο ενα σφουγγαρι και τις μισες πετρες.

Και δεν κανουμε μαζικες αλλαγες στο ενυδρειο. Πρωτα φτιαξε το φιλτρο. Μετα απο 7-10 ημερες άλλαξε τα χαλικια.

Το αλφαδολαστιχο είναι η σκούπα βυθού που μου είπες πριν;; 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ είναι το φίλτρο. Μου είπαν ότι είναι καλό για μονομάχους γιατί πέφτει ομαλά στο νερό κ δεν κάνει αναταραχές 

IMG_20201206_224003.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sina έγραψε:

Το αλφαδολαστιχο είναι η σκούπα βυθού που μου είπες πριν;; 

 

Ναταλία σε γυναίκα απο την Αθήνα μιλάς προσαρμόσου σε παρακαλώ.???

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Ναταλία σε γυναίκα απο την Αθήνα μιλάς προσαρμόσου σε παρακαλώ.???

 

 

Συγνώμη βρε παιδιά χαχαχα αλλά θέλω μετάφραση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Συγνώμη βρε παιδιά χαχαχα αλλά θέλω μετάφραση 

Δεν ειμαι και πολυ του λογου :D

Γραφω τα βασικα, 1,2,3..... ασ το...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Αυτό εδώ είναι το φίλτρο. Μου είπαν ότι είναι καλό για μονομάχους γιατί πέφτει ομαλά στο νερό κ δεν κάνει αναταραχές 

Αυτο το φιλτρο εχει το δικο του σφουγγαρι και δεν παιρνει πετρες. Θα παρεις sera siporax μινι (ειναι βιολογικο υλικο) και ενα μικρο ενυδρειακο σφουγγαρι ή ενυδρειακο βαμβακι.

 

Link to comment
Share on other sites

7Λοιπόν Ζήνα πρόσεξε προσεκτικά  παίρνεις ένα κομμάτι απο το λάστιχο περίπου 1 μέτρο . Εχεις και ένα κούβα απο κάτω απο το ενυδρείο. 

Βάζεις την μια άκρη απο το λάστιχο στο ενυδρείο μέσα στο νέρο και με προσοχή ρουφάς απο την άλλη μέχρι να περάσει την σταθμη του τζαμιου απο το ενυδρειου το νερο που ελιναι στο λάστιχο . Μετα το βάζεις στον κουβα και κανεις σκουπα βυθού .

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο το φιλτρο εχει το δικο του σφουγγαρι και δεν παιρνει πετρες. Θα παρεις sera siporax μινι (ειναι βιολογικο υλικο) και ενα μικρο ενυδρειακο σφουγγαρι ή ενυδρειακο βαμβακι.

 

Μοιάζει με το δικό μου αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Η διαφορά είναι στα σφουγγάρια μέσα; Εμένα έχει ένα πολύ μικρό μαύρο σφουγγάρι κ έχει ένα άσπρο που διαχωρίζει το φίλτρο μέσα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

7Λοιπόν Ζήνα πρόσεξε προσεκτικά  παίρνεις ένα κομμάτι απο το λάστιχο περίπου 1 μέτρο . Εχεις και ένα κούβα απο κάτω απο το ενυδρείο. 

Βάζεις την μια άκρη απο το λάστιχο στο ενυδρείο μέσα στο νέρο και με προσοχή ρουφάς απο την άλλη μέχρι να περάσει την σταθμη του τζαμιου απο το ενυδρειου το νερο που ελιναι στο λάστιχο . Μετα το βάζεις στον κουβα και κανεις σκουπα βυθού .

Ααααα το ήξερα αυτό αλλά δεν ήξερα ότι λεγόταν έτσι. Χρησιμοποιούσαμε με τους γονείς μου σε ένα άλλο ενυδρείο που είχαμε όταν εγώ ήμουν πολύ μικρή αλλά το θυμάμαι ακόμη.

Άρα αυτό το χρησιμοποιείς πριν την σκούπα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

7Λοιπόν Ζήνα πρόσεξε προσεκτικά  παίρνεις ένα κομμάτι απο το λάστιχο περίπου 1 μέτρο . Εχεις και ένα κούβα απο κάτω απο το ενυδρείο. 

Βάζεις την μια άκρη απο το λάστιχο στο ενυδρείο μέσα στο νέρο και με προσοχή ρουφάς απο την άλλη μέχρι να περάσει την σταθμη του τζαμιου απο το ενυδρειου το νερο που ελιναι στο λάστιχο . Μετα το βάζεις στον κουβα και κανεις σκουπα βυθού .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

7Λοιπόν Ζήνα πρόσεξε προσεκτικά  παίρνεις ένα κομμάτι απο το λάστιχο περίπου 1 μέτρο . Εχεις και ένα κούβα απο κάτω απο το ενυδρείο. 

Βάζεις την μια άκρη απο το λάστιχο στο ενυδρείο μέσα στο νέρο και με προσοχή ρουφάς απο την άλλη μέχρι να περάσει την σταθμη του τζαμιου απο το ενυδρειου το νερο που ελιναι στο λάστιχο . Μετα το βάζεις στον κουβα και κανεις σκουπα βυθού .

ή παιρνεις αυτο και καθαρίζεις.....

https://www.skroutz.gr/s/14950423/SUNSUN-SX-18-σκούπα-βυθού.html

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sina έγραψε:

Άρα αυτό το χρησιμοποιείς πριν την σκούπα;

Αντι για σκουπα, αν δεν την εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστω πολύ παιδιά..

Άρα θα πάρω την σκούπα, θα αλλάξω το φίλτρο κ ύστερα τα χαλίκια 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ζήνα όταν πάρεις την σκούπα πες του να σου μετρήσει και λίγο το νέρο σου (πάρε ενα μικρο δείγμα) και γράψε τις να τις δούμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Ζήνα όταν πάρεις την σκούπα πες του να σου μετρήσει και λίγο το νέρο σου (πάρε ενα μικρο δείγμα) και γράψε τις να τις δούμε.

Πόσο χρειάζεται να πάρω; Επίσης χρειάζεται ειδικό μπουκαλάκι να το μεταφέρω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sina έγραψε:

Πόσο χρειάζεται να πάρω; Επίσης χρειάζεται ειδικό μπουκαλάκι να το μεταφέρω;

Πάρε με ένα μικρό ποτηράκι και είσαι οκ. Δεν χρειάζεται ειδικό μόνο να είναι στεγνό οταν πάρεις νερο απο το ενυδρείο. Και πλαστικό ποτήρι μας κάνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Πόσο χρειάζεται να πάρω; Επίσης χρειάζεται ειδικό μπουκαλάκι να το μεταφέρω;

Ενα μικρο μπουκαλακι 200-300μλ απο το νερο και θελει το πολυ 100μλ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία..φαντάζομαι ότι θα πάω μέσα στις επόμενες μέρες γιατί θέλω να του πάρω φυτό οροφής. Οπότε θα πάω κ την μέτρηση κιόλας 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...