Jump to content

Φωτισμός σε 125lt - Φτάνει το μαμίσιο;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.. Με απασχολεί το τελευταίο διάστημα ο φωτισμός στο ενυδρείο μου, ένα Juwel Rio 125lt και ήθελα κάποια βοήθεια. 

Το εγκατεστημένο σύστημα φωτισμού, το εργοστασιακό δηλαδή, παίρνει 2 λάμπες Τ8 των 18W. Όταν το είχα πάρει μεταχειρισμένο, είχε μόνο μερικές ανούμπιες και πλέον έχω προσθέσει λίγη moss, κερατόφυλο και taxiphyllum, αλλά γενικά θέλω να προχωρήσω τα φυτά και να το κάνω αισθητά πιο πράσινο. Το υπόστρωμα θεωρώ πως επειδή "τρέχει" πάνω από 2 χρόνια, έδωσε ότι είχε να δώσει και προσθέτω λίπανση αλλά και co2 με ένα μικρό σύστημα και με excel, οπότε από θρεπτικά καλά πάμε.. Ανάπτυξη δεν βλέπω ιδιαίτερη στα εύκολα φυτά.. Για τις ανούμπιες ξέρω, μεγαλώνουν αργά, αλλά τα άλλα, μάλλον δεν μου κάνουν τη χάρη..

Διαβάζοντας εδώ και εκεί, προβληματίζομαι για την αποδοτικότητα του φωτισμού. Έχω μια λάμπα sylvania luxline plus με 4000K και 1350lm και μια Arcadia freshwater με 6,600K, και 1000lm.

Βλέπω διάφορα συστήματα φωτισμού, αλλά βέβαια οι τιμές είναι απαγορευτικές, πέραν του γεγονότος ότι το πάνω μέρος του ενυδρείου έχει τα δύο καπάκια που ενώνονται με τη μονάδα του φωτισμού για να κλείνει. 

Δεδομένου ότι θέλω να το πρασινίσω αρκετά, πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο φωτισμό; Και αν ναι, τι λύση μπορώ να βρω για το ενυδρείο μου ώστε να μην δώσω πχ 150 ευρώ, όσο δηλαδή το είχα αγοράσει πριν 8 μήνες;;;

 

enydreio.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να πρασινισει... Βαλε 2-3 echinodorous, cryptocoryne, microsorum. Aν θα βαλεις και CO2, μια χαρα θα ναι και χωρις επιπλεον λαμπες. Αυτα τα φυτα θελουν λιγο παραπανω χαλικακι, περιπου 6-7 εκ, εχουν μεγαλες ριζες (εκτος απο microsorum, που δεν φυτευεται)

Μπορεις να βαλεις slim προβολακι 30W IP 67(68). Δεν ξερω κατα πόσο θα ανεβασει την θερμοκρασια στο ενυδρειο.... + ανεμιστηρακι θα ειναι καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες.

Δεν είμαι και ο ποιο ειδικος για να σου απαντήσω για φυτεμένο ενυδρείο . Ο φωτισμός όμως είναι σίγουρα χαμηλός και είναι μόνο για εύκολα φυτά.

Παρόλα αύτα μπορείς να το κάνεις πράσινο όπως λες προσθετοντας τα παρακάτω φυτά και αν θέλεις βάζεις και καμιά ταμπλετίτσα για λίπασμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα εύκολα φυτά που μου προτείνατε και θα τα προτιμήσω.. Αυτό που απορώ είναι το πως πουλάει μια μεγάλη σοβαρή εταιρεία τέτοια ενυδρεία - τα οποία μπορεί να μην είναι 300-400 λίτρα αλλά δεν τα λες και γυάλες - και δεν φροντίζει ώστε να έχει επαρκή φωτισμό... Αν θέλεις δηλαδή σοβαρά και απαιτητικά φυτά, πας σε άλλο ενυδρείο, εκτός αν βγάλεις καπάκια και το ήδη υπάρχον φωτιστικό και πας σε άλλη λύση...

 

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, η κάθε εταιρία έχει σκοπό το κέρδος και έτσι απευθύνεται στον μέσο καταναλωτή με ενα προιόν  που θα είναι όσο ποιο προσιτό γίνετε . Οι ειδικές περιπτώσεις θέλουν και ειδικές λύσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Alexander Alexiadis έγραψε:

Ωραία τα εύκολα φυτά που μου προτείνατε και θα τα προτιμήσω.. Αυτό που απορώ είναι το πως πουλάει μια μεγάλη σοβαρή εταιρεία τέτοια ενυδρεία - τα οποία μπορεί να μην είναι 300-400 λίτρα αλλά δεν τα λες και γυάλες - και δεν φροντίζει ώστε να έχει επαρκή φωτισμό... Αν θέλεις δηλαδή σοβαρά και απαιτητικά φυτά, πας σε άλλο ενυδρείο, εκτός αν βγάλεις καπάκια και το ήδη υπάρχον φωτιστικό και πας σε άλλη λύση...

 

Ο φωτισμος , που εχουν Juwel φτανει και για καποια μετρια φυτα, ειδικα τωρα, που βγαζουν με LED λαμπες. Τα Τ8 ειναι χθεσινη μερα και θελουν αλλαγη καθε χρονο τουλαχιστον... και ανακλαστηρες 1000% ,    εγω εχω της Juwel πχ - https://www.skroutz.gr/s/24692198/Juwel-Κάτοπτρο-Λαμπτήρων-Τ5-45w-t8-30w-895mm.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εσυ εχεις ανακλαστηρες;

Όχι, δυστυχώς... Να ψαχτώ δηλαδή για ανακλαστήρες γιατί θα μου δώσουν παραπάνω φωτισμό έτσι;; Ρητορικό το ερώτημα προφανώς... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι τα καινουρια φωτιστικα (led) τηςJuwel δε χρειάζονται ανακλαστήρες και συμφωνω με τη natateo ότι εαν πας μεχρι μέτρια φυτά δε θα έχεις θέμα με το φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Mgregory έγραψε:

Πιστευω ότι τα καινουρια φωτιστικα (led) τηςJuwel δε χρειάζονται ανακλαστήρες και συμφωνω με τη natateo ότι εαν πας μεχρι μέτρια φυτά δε θα έχεις θέμα με το φωτισμό

Τα led εννοειται οχι. μονο Τ5, Τ8

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...