Jump to content

Επανένταξη στο σπορ μετα από 10 χρονια


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Αποφάσισα μετά από δέκα χρόνια να ξανασχοληθω με ένα ενυδριακι και φυσικά έχω κάποιες ερωτήσεις. Λοιπόν το ενυδρείο είναι της Amtra station tank 60 στα 90 λίτρα 60χ40χ40.Απο φωτισμό έχω 2 sunsun ads-500c στα 24 watt το καθένα και 1750 lm το καθένα. Θερμοστάτης aquael 100watt. Φιλτρανση sicce space eko+  100 στα 550 l/h και σύστημα CO2 της ISTA σετακι.Υπόστρωμα tropica soil. Το ενυδρείο πρόκειται να γίνει με απαιτητικά φυτά καθώς και γαρίδες και λίγα κοπαδοψαρα (selestial pearl danio μάλλον).Αυτο που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Διάβασα για τον κύκλο του αζώτου αλλά ο μαγαζάτορας που μου έδωσε το αντιχλωριο (haquos dm1 conditioner) και τα βακτήρια (haquos dm2 alive) μου είπε ότι βάζω κανονικά αντιχλωριο στο νερό μου και μετά για δέκα μέρες βάζω καθημερινά την αναγραφόμενη δοσολογία βακτηριδίων και ρίχνω και λίγο τροφή μέσα και στην δέκατη μέρα θα βάλω 30% των ψαριών. Το θέμα είναι πόσο τροφή βάζω και κάθε πότε και στις 10 μέρες θα χρειαστη να αλλάξω καθόλου νερό; Α και ξέχασα πως στο στρώσιμο που θα γινει θα είναι ήδη φυτεμένο το ενυδρείο. Επίσης διαβάζω στο sait της tropica για τα φυτά και λέει για το CO2 για παράδειγμα 15-25 mg/l. Αυτά πως τα υπολογίζω; Στο σετ που έχω έχει μια ένδειξη για το CO2 αλλά όχι με mg/l. Τέλος σκέφτομαι να ανάβουν τα φώτα ποιο νωρίς από το CO2 και να κλείνουν μετά το CO2 (αργότερα θα πάρω ηλεκτροβανα για το CO2). Αυτό πως θα το κάνω; με πρίζα με χρονοδιακοπτη; και πόση ώρα διαφορά πρέπει να έχουν; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ξανά καλώς όρισες στο χόμπι.

Για τον κύκλο του αζώτου σωστά στα είπε.... σχεδόν. Το πότε θα βάλεις ψάρια θα σου το δείξουν οι μετρήσεις σε NH3/NH4 NO2 NO3 .

Τροφή θα βάζεις καθημερινά 2-3 φυλλαράκια και δεν θα κάνεις αλλαγές νερού. Τώρα επειδή  θα βάλεις και υπόστρωμά τα βακτήρια θα τρέφονται και από εκεί.

Πρέπει αν θέλεις να γίνει καλό στρώσιμο να πάρεις υγρά τεστ αν δεν έχεις.  Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν οι ποιο ειδικοί στα φυτεμένα . (Εγω καμία ανούμπια και αυτήν με το ζόρι)

Παρακαλείτε η κυρία Ναταλία @natateoόποτε είναι διαθέσιμη να μας δώσει τα φώτα της (και όποιος άλλος είναι γνώστης).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα είμαστε μην αγχώνεσαι θα ταα δούμε όλα ένα ένα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Λευτέρη.

Για το στρώσιμο του ενυδρείου υπάρχουν πολλοί τρόποι. Ξεκίνησε με την διάταξη γιατί με το soil που θα βάλεις θα πρέπει την πρώτη βδομάδα να κάνεις  3 φορές αλλαγή νερού (50/),την τρίτη βδομάδα 2 και όταν κλείσεις μήνα 1 φορά. Αν βάλεις και τα δύο φωτιστικά θα πρέπει να βάλεις medium και advance φυτά ενώ με το ένα μπορείς σε easy και medium..

Για το διοξείδιο πολύ μεγάλη κουβέντα. Βάλε μας φωτογραφία όταν ξεκινήσεις και το συζητάμε..

Έγινε επεξεργασία - mik7
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σου χαρίζω και μια φωτογραφία από το δικό μου στα ίδια λίτρα και στα 45 watt led συνδιάζοντας easy, medium φυτά

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Το θέμα είναι πόσο τροφή βάζω και κάθε πότε και στις 10 μέρες θα χρειαστη να αλλάξω καθόλου νερό;

Ο πετσοπας ιδεα δεν εχει για το στρωσιμο ενυδρειου με soil! Tο soil εχει παρα πολλα θρεπτικα, για αυτο δεν χρειαζεται προσθηκη τροφης στο στρωσιμο.

Ψαρια μετα απο 7-15 μερες απλα ξεχνας! Δεν μπαινουν! Αλλαγες νερου, οπως ειπε ο @mik7, την πρωτη εβδομαδα μεχρι και τρεις φορες απο 30-50% , Για την Tropica φτανει και 30-40%

Απο την δεύτερη εβδομαδα αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα.

Φυτευεις απο την αρχη full extra!

πριν 11 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Επίσης διαβάζω στο sait της tropica για τα φυτά και λέει για το CO2 για παράδειγμα 15-25 mg/l. Αυτά πως τα υπολογίζω; Στο σετ που έχω έχει μια ένδειξη για το CO2 αλλά όχι με mg/l.

Παιρνεις drop checker απο το ebay με 2,50€, φτιαχνεις υγρο για drop checker - διαβαζεις εδω (μεχρι τελος :))

 

πριν 11 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Τέλος σκέφτομαι να ανάβουν τα φώτα ποιο νωρίς από το CO2 και να κλείνουν μετά το CO2 (αργότερα θα πάρω ηλεκτροβανα για το CO2). Αυτό πως θα το κάνω; με πρίζα με χρονοδιακοπτη; και πόση ώρα διαφορά πρέπει να έχουν; 

Να αναβει λιγο πριν (μιση ωρα φτανει καποιοι το κανουν και μια ωρα πριν) και να κλεισει λιγο πριν τα φωτα.

Την νυχτα πρεπει να υπαρχει καλη αναταραξη επιφανειας νερου (οξυγονωση).

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε Λευτέρη.

Για το στρώσιμο του ενυδρείου υπάρχουν πολλοί τρόποι. Ξεκίνησε με την διάταξη γιατί με το soil που θα βάλεις θα πρέπει την πρώτη βδομάδα να κάνεις  3 φορές αλλαγή νερού (50/),την τρίτη βδομάδα 2 και όταν κλείσεις μήνα 1 φορά. Αν βάλεις και τα δύο φωτιστικά θα πρέπει να βάλεις medium και advance φυτά ενώ με το ένα μπορείς σε easy και medium..

Για το διοξείδιο πολύ μεγάλη κουβέντα. Βάλε μας φωτογραφία όταν ξεκινήσεις και το συζητάμε..

Τρεις φορές την βδομάδα λόγω του soil γιατι;Βασικα το έχω βάλει όλο σε ένα κουβά με νερό για δύο μέρες και του έχω κάνει δύο αλλαγές για να φύγουν τα χοντρά χοντρά. Έτσι μου είπε ο μαγαζάτορας. Σήμερα θα φυτέψω. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ο πετσοπας ιδεα δεν εχει για το στρωσιμο ενυδρειου με soil! Tο soil εχει παρα πολλα θρεπτικα, για αυτο δεν χρειαζεται προσθηκη τροφης στο στρωσιμο.

Ψαρια μετα απο 7-15 μερες απλα ξεχνας! Δεν μπαινουν! Αλλαγες νερου, οπως ειπε ο @mik7, την πρωτη εβδομαδα μεχρι και τρεις φορες απο 30-50% , Για την Tropica φτανει και 30-40%

Απο την δεύτερη εβδομαδα αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα.

Φυτευεις απο την αρχη full extra!

Παιρνεις drop checker απο το ebay με 2,50€, φτιαχνεις υγρο για drop checker - διαβαζεις εδω (μεχρι τελος :))

 

Να αναβει λιγο πριν (μιση ωρα φτανει καποιοι το κανουν και μια ωρα πριν) και να κλεισει λιγο πριν τα φωτα.

Την νυχτα πρεπει να υπαρχει καλη αναταραξη επιφανειας νερου (οξυγονωση).

Οπότε βάζω βακτήρια για δέκα μέρες όπως λέει το σκεβασμα και κάνω τις αλλαγές που μου είπατε; μετά τις δέκα μέρες δεν θέλει ψάρια για να δώσεις τροφή στα βακτήρια στην ουσία; η φτάνει από το soil;επισης έχω ακούσει ότι τα φώτα ανάβουν γωριτερα και κλείνουν αργότερα από το CO2. Drop checker έχω άλλα και παλυ αυτό σου λέει αν είσαι μέσα στα όρια τα σωστά. Δεν λέει mg/l

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Οπότε βάζω βακτήρια για δέκα μέρες όπως λέει το σκεβασμα και κάνω τις αλλαγές που μου είπατε; μετά τις δέκα μέρες δεν θέλει ψάρια για να δώσεις τροφή στα βακτήρια στην ουσία; η φτάνει από το soil;επισης έχω ακούσει ότι τα φώτα ανάβουν γωριτερα και κλείνουν αργότερα από το CO2. Drop checker έχω άλλα και παλυ αυτό σου λέει αν είσαι μέσα στα όρια τα σωστά. Δεν λέει mg/l

Δεν χρειαζεσαι τετοια ακριβεια στο CO2. Aς το. Και τροφη δεν χρειαζεται, το soil θα βγαζει πραγμα για 1-2 μηνες ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 10 ημερες κανε τεστ νερου ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3 και τα λεμε. :)

Απο φυτα τι θα βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σε 10 ημερες κανε τεστ νερου ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3 και τα λεμε. :)

Απο φυτα τι θα βαλεις;

Απο φυτα θα σου πω σε λίγο που θα παραλάβω να δω και αν τα έβαλε όλα μέσα. Χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σε 10 ημερες κανε τεστ νερου ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3 και τα λεμε. :)

Απο φυτα τι θα βαλεις;

Λοιπόν μόλις τα έβαλα. Από φυτά πήρα 

Rotala macrandra

Micranthemum umbrosum

Pogostemon erectus 

Rotala mix

Alternanthera reineckii mini

Bacopa australis

Micranthemum monte carlo

Ludwigia perennis

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Από λιπάσματα έχω πάρει της tropica premium nutrition και specialized nutrition

Καλησπέρα Λευτέρη .

Αν απευθύνεσαι σε κάποιον και θέλεις να δει σίγουρα την απάντηση σου βάζεις πρώτα το @ και χωρίς κενό το όνομα του προφίλ και έτσι χτυπά η ειδοποίηση οτι αναφέρθηκε το όνομα του.

Αν κατάλαβα καλά εδω απευθύνεσαι στην @natateo έτσι δεν είναι @lefteriskri  ;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo επίσης ήθελα να σε ρωτήσω. Πόσες ώρες την ημέρα θέλουν φως τα φυτά;και λιπάσματα από πότε να αρχίσω να ρίχνω. Υπάρχει κάποια ένδειξη από τα τεστ που πρέπει να παρακολουθώ για τα φυτά;Και κάτι άλλο γιατί έχω μπερδευτεί. Το φως πρέπει να ανάβει αφού ενεργοποιήσω το CO2 και να κλείνει πριν κλείσω το co2; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Το φως πρέπει να ανάβει αφού ενεργοποιήσω το CO2 και να κλείνει πριν κλείσω το co2; 

ναι.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Πόσες ώρες την ημέρα θέλουν φως τα φυτά

Ξεκινας απο 6 ωρες και προοδευτικα αυξανεις τον φωτισμο (πχ κθε εβομαδα για 30 λεπτα).

ριξε μια ματια εδω- https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/tropica-90-days-app/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

ναι.

 

Ξεκινας απο 6 ωρες και προοδευτικα αυξανεις τον φωτισμο (πχ κθε εβομαδα για 30 λεπτα).

ριξε μια ματια εδω- https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/tropica-90-days-app/

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

με εχεις μπερδεψει με το φως...

πριν 1 ώρα, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Το φως πρέπει να ανάβει αφού ενεργοποιήσω το CO2

ναι

 

πριν 1 ώρα, το μέλος lefteriskri έγραψε:

και να κλείνει πριν κλείσω το co2;

οχι. πρωτα κλεινεις CO2 και μετα απο 20-30 λεπτα το φως (ή μαζι με το φως). Εγω πρωτα το φως κλεινω.

Link to comment
Share on other sites

@natateo οκ. Σε ευχαριστώ. Και πόσο δηλαδή είναι το μέγιστο χρονικό διάστημα που μπορώ να φτάσω στο φωτισμό των φυτών; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@natateo οκ. Σε ευχαριστώ. Και πόσο δηλαδή είναι το μέγιστο χρονικό διάστημα που μπορώ να φτάσω στο φωτισμό των φυτών; 

Για την αρχη 8 ωρες ειναι καλα. Καλυτερα οχι πανω απο 9-10.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...