Jump to content

Επανένταξη στο σπορ μετα από 10 χρονια


Recommended Posts

πριν 23 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Τρεις φορές την βδομάδα λόγω του soil γιατι;Βασικα το έχω βάλει όλο σε ένα κουβά με νερό για δύο μέρες και του έχω κάνει δύο αλλαγές για να φύγουν τα χοντρά χοντρά. Έτσι μου είπε ο μαγαζάτορας. Σήμερα θα φυτέψω. 

Ακομα πιστευουμε τους πετσοπαδες;;;;; :P

Μην ρωτας τους ασχετους....

Τι πιο απλο... googlare tropica soil https://tropica.com/en/plant-care/aquarium-soil/aquarium-soil/

Εχει και βιντεο

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@natateoμια άλλη ερώτηση μου είναι τι θερμοκρασία πρέπει να έχω για τα ψάρια όταν μπουν και αν παίζει ρόλο στα φυτά μου. Σκέφτομαι για celestial pearl danio και Mosquito tetra ή κάνα καρδινάλιοι. Επίσης θα έχει και κάποιες γαρίδουλες τις οποίες έχω δει ότι ιδανικές θερμοκρασίες είναι στους 22 με 23 για Red cherry μιλάω. Από σαλιγκάρια έλεγα για horn nerite snail. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Σκέφτομαι για celestial pearl danio και Mosquito tetra ή κάνα καρδινάλιοι.

Για τα πρωτα δυο μην σκεφτεσαι, ειναι πολυ μικρουλια, δεν θα φαινονται καθολου στο ενυδρειο σου. Μονο στις φωτο ειναι ομορφα. στα 100λ θα τα ψαχνεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Επίσης θα έχει και κάποιες γαρίδουλες τις οποίες έχω δει ότι ιδανικές θερμοκρασίες είναι στους 22 με 23 για Red cherry μιλάω

αυτες αντεχουν τα παντα. και στ λεκανη της τουλετας θα ζησουν :) Καποιες δικες μου ζουσαν στ ταρατσα το καλοκαιρι  σε ενα πλαστικο κουτι 40λ μαζι με daphnia. Προχτες στην αλλαγη νερου βρεθηκαν μερικες σε ενα πλαστικο κουτι (μαζευω το νερο για ποτισμα λουλουδιων) στο μπαλκονι. Σημερα τις ειδα, μια χαρα ηταν με τις θερμοκρασιες την νυχτα στους 5-6 βαθμους. Καταλαβαινεις.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo χάχα. Ωραία. Θα το έχω στο νου μου αυτο.εσυ τι ψαράκια θα πρότεινες για να συνυπάρξουν με γαρίδες;Μαιλανοταινιες μπαίνουν; επίσης λέω να παίζω γύρω στους 25 βαθμούς Κελσίου. Πιστεύω είναι καλά. Σήμερα που είναι δεύτερη μέρα με έτρωγε να κάνω μετρήσεις. Πήρα τα εξής:ph 6.8 ,Nh2/Nh3 0, No2 0, No3 0, KH 4 και GH 7.δεν έπρεπε να έχω αμμωνία; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

αυτες αντεχουν τα παντα. και στ λεκανη της τουλετας θα ζησουν :) Καποιες δικες μου ζουσαν στ ταρατσα το καλοκαιρι  σε ενα πλαστικο κουτι 40λ μαζι με daphnia. Προχτες στην αλλαγη νερου βρεθηκαν μερικες σε ενα πλαστικο κουτι (μαζευω το νερο για ποτισμα λουλουδιων) στο μπαλκονι. Σημερα τις ειδα, μια χαρα ηταν με τις θερμοκρασιες την νυχτα στους 5-6 βαθμους. Καταλαβαινεις.....

Ενταξει.. να σου πω κατι ..ακομα γελαω  ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@natateoμια άλλη ερώτηση μου είναι τι θερμοκρασία πρέπει να έχω για τα ψάρια όταν μπουν και αν παίζει ρόλο στα φυτά μου. Σκέφτομαι για celestial pearl danio και Mosquito tetra ή κάνα καρδινάλιοι. Επίσης θα έχει και κάποιες γαρίδουλες τις οποίες έχω δει ότι ιδανικές θερμοκρασίες είναι στους 22 με 23 για Red cherry μιλάω. Από σαλιγκάρια έλεγα για horn nerite snail. 

Για ψαράκια δεν θα σου προτεινω,εχεις παρα μα παρα πολλες επιλογες...Γαριδούλες θα βαλεις οποσδηποτε amano..!!

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις βοηθεια για τις αλγες. Μπαινουν ομαδα 6-7. Βαλε. Και τις μικρες γαριδες μπορεις να βαλεις. Γαριδες βαζεις μονο σε καλα στρωμενο ενυδρειο!

πριν 10 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Πήρα τα εξής:ph 6.8 ,Nh2/Nh3 0, No2 0, No3 0, KH 4 και GH 7.δεν έπρεπε να έχω αμμωνία; 

Μην κάνεις αλλαγη 2 μερες. Πριν την αλλαγη κανε μετρηση μονο αμμωνια. Φυτεψες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θα εχεις βοηθεια για τις αλγες. Μπαινουν ομαδα 6-7. Βαλε. Και τις μικρες γαριδες μπορεις να βαλεις. Γαριδες βαζεις μονο σε καλα στρωμενο ενυδρειο!

Μην κάνεις αλλαγη 2 μερες. Πριν την αλλαγη κανε μετρηση μονο αμμωνια. Φυτεψες;

@natateo ναι φυτεψα. Επίσης δεν έχω ρίξει τροφή όπως μου είπες το κάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@natateo ναι φυτεψα. Επίσης δεν έχω ρίξει τροφή όπως μου είπες το κάνω. 

Δεν χρειαζεται να ριχνεις τροφη. Σε 2 μερες πριν την αλλαγη νερου μετρας αμμωνια, να δουμε τι γινεται. Θα ειναι καπου στο 0,25 με 0,5

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo το ξέρω ότι σε έχω πρήξει αλλά με βοηθάς πολύ με τις απαντήσεις σου. Ηθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Όταν θα κάνω αλλαγή νερού θα ρίξω βακτήρια μόνο μόνο στο νερό της αλλαγής ή και στο νερό που θα έχω αφήσει μέσα στο ενυδρείο αφού αδειάσω το νερό για να κάνω την αλλαγή; επίσης αντιχλωριο στο νερό το καινούριο που θα φτιάχνω βάζω αντιχλωριο κανονικά; και τέλος στο φίλτρο μέσα έχει ένα σφουγγάρι μερικά μακαρόνια και ένα λεπτό σφουγγάρι με την σειρά που στα αναφέρω. Τα σφουγγάρια κάθε πότε τα πλένω με νερό ενυδρείου και κάθε πότε τα αλλάζουμε; τα μακαρόνια τα αλλάζουμε ποτέ; να φανταστώ δεν τα πλένουμε γιατί κρατούν όλη την βιολογία.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι η σύνθεση του. Τώρα μπόρεσα να ανεβάσω φώτο 3c101a49693949b4ca75874d649d9be7.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι φυσαλίδες που έχουν γεμίσει την επιφάνεια είναι λογικό; λογικά είναι από το CO2 cfa98739c3d25c378e5b6f823dd992f8.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Αυτές οι φυσαλίδες που έχουν γεμίσει την επιφάνεια είναι λογικό; λογικά είναι από το CO2 cfa98739c3d25c378e5b6f823dd992f8.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αγαπητέ Λευτέρη ειμαι στην δυσάρεστη θέση να σε πληροφορησω οτι κυρία Ναταλια @natateo επισκεπτεται το ιατρείο εεε το forum το πρωι μετα τις 10 00 . ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos χάχα. Δεν πειράζει. Θα περιμένουμε. Τι να κάνουμε;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lefteriskri said:

Όταν θα κάνω αλλαγή νερού θα ρίξω βακτήρια μόνο μόνο στο νερό της αλλαγής ή και στο νερό που θα έχω αφήσει μέσα στο ενυδρείο αφού αδειάσω το νερό για να κάνω την αλλαγή; Ποια βακτήρια έχεις; Εγώ όσα έχω χρησιμοποιήσει αναφέρουν ολικά λίτρα ενυδρείου. Δηλ. λέει πχ στα 100 λτ 10ml την πρώτη εβδομάδα, 5ml την δεύτερη κλπ. Τόσα ml αν είσαι στο στρώσιμο, τόσα αν είσαι στην συντήρηση κλπ. Κοιτάς το σύνολο των λίτρων εκτός αν λένε κάτι άλλο οι οδηγίες του σκευάσματος. επίσης αντιχλωριο στο νερό το καινούριο που θα φτιάχνω βάζω αντιχλωριο κανονικά; Σωστά! Σκέψου οτι προσθέτεις αντιχλώριο για να εξουδετερώσεις χλωραμίνες και λοιπές βλαβερές ουσίες από το "νέο" νερό προτού το εισάγεις στο σύστημά σου  και τέλος στο φίλτρο μέσα έχει ένα σφουγγάρι μερικά μακαρόνια και ένα λεπτό σφουγγάρι με την σειρά που στα αναφέρω. Τα σφουγγάρια κάθε πότε τα πλένω με νερό ενυδρείου και κάθε πότε τα αλλάζουμε; Τα σφουγγάρια θα δεις ότι με την χρήση θα γεμίζουν "μάκα" θα φράσουν οι πόροι τους και θα μειώνεται εξ'αυτού η ισχύς του φίλτρου σου. Οταν συμβαίνει αυτό και πριν φτάσουν στο σημείο να φράξουν την ροή σου θα πρέπει να τα πλένεις όπως σωστά είπες με νερό ενυδρείου. Κάθε πότε θα το διαπιστώσεις στην πορεία καθώς κάθε σύστημα είναι διαφορετικό. Εγώ πχ που έχω μικρό φίλτρο πλένω κάθε 15 μέρες με την αλλαγή νερού. Δεν χρειάζονται αντικατάσταση. τα μακαρόνια τα αλλάζουμε ποτέ; να φανταστώ δεν τα πλένουμε γιατί κρατούν όλη την βιολογία.Τα μακαρόνια αν τα πλύνεις (ξεπλύνεις ελαφρά) θα το κάνεις σπάνια αν πιάσουν βρωμιά (πχ μπορεί να μην πλύνεις σφουγγάρια και να μεταφερθει η "μακα" στο βιολογικό σου υλικό) με νερό ενυδρείου

:)Καλησπέρα και από εμένα, το ενυδρείο σου είναι κουκλί!

Περιμένοντας την Ναταλία λέω μήπως σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω ή νομίζω λέει ότι ξέρω :blink:

Για τις φυσαλίδες στην επιφάνεια δεν έχω ιδέα, θα μας πει η @natateo (πρωτότυπο ε;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gixxer σε ευχαριστώ πολύ. Ήσουν κατατοπιστικος. Τα βακτήρια μου λένε για το στρώσιμο 10 μλ στα 100 λιτρα για 10 μέρες και μετά συντηρισουλα εβδομαδιαία

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@gixxer σε ευχαριστώ πολύ. Ήσουν κατατοπιστικος. Τα βακτήρια μου λένε για το στρώσιμο 10 μλ στα 100 λιτρα για 10 μέρες και μετά συντηρισουλα εβδομαδιαία

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να πεις ότι δεν το είπα το είπα. 

Βάλε καλέ το όνομα σου σε παρένθεση απο κάτω ... παλικάρι μου ο ένας αντράκι μου ο άλλος πότε θα σου ζητήσουν να πάτε και για γκόμενες δεν ξέρω :wootwoot:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Να πεις ότι δεν το είπα το είπα. 
Βάλε καλέ το όνομα σου σε παρένθεση απο κάτω ... παλικάρι μου ο ένας αντράκι μου ο άλλος πότε θα σου ζητήσουν να πάτε και για γκόμενες δεν ξέρω :wootwoot:
Τι εννοείς@marinos;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Τι εννοείς@marinos;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gixxer

  • gixxer
  • Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  •  684
  • 1.002 δημοσιεύσεις
  • Φύλο:Γυναίκα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Τι εννοείς@marinos;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και μόλις τώρα βλέπετε τον Λευτέρη σε πλήρη αμηχανία να σκέφτεται πως να το διορθώσει   closeup-portrait-of-his-he-nice-attractive-funny-confused-brunet-guy-picture-id1179588723?b=1&k=6&m=1179588723&s=170667a&w=0&h=KiyiTzYWyrzgR95pXnc_Bopsm0Od_bcK0l3J1PRODxM=

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...