Jump to content

Επανένταξη στο σπορ μετα από 10 χρονια


Recommended Posts

Παιδιά επειδή πήρα κάποια φυτά σήμερα και θα τα βάλω αύριο και ξέχασα να πάρω κολλα για φυτά και έχω πολύ λίγη και δεν ξέρω αν θα με φτάσει ήθελα να ρωτήσω αν κάνει αυτή εδώ η θα δημιουργήσει πρόβλημα. 6c0f2f43b8708dea45ec7af4cd7829f3.jpg27ad1791b4ff7bba57d281c8f33b290e.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν θα δημιουργήσει, να έχεις υπόψη σου όμως ότι στο σημείο που θα πιάσει η κόλλα το φυτό νεκρωνεται, επίσης είναι πολύ λεπτορευστη και μπορεί να μην σε βολέψει 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

OK@Katrin σε ευχαριστώ. Οπότε θα βάλω την ειδική για τα φυτά και αν δεν φτάσει μπορεί να βάλω και από την άλλη λιγο

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτά θα κολλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές κυανοακρυλική κόλλα χωρίς πρόβλημα.

Τώρα το θέμα της ρευστότητας που σου γράφει και η Κατερίνα πιο πάνω είναι ένα θέμα. Χρησιμοποίησε ρολό χαρτί για στέγνωμα των σημείων που θα κολλήσεις.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δουλίτσα σήμερα. Ζούγκλα θα γίνει εκεί μέσα 83ddc8213722bbf536409576fa55ae3f.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω παρατηρήσει εδώ και 4 μέρες την palustris ότι έχει αλλάξει ο σχηματισμός των φύλλων της. Τα πάνω πανω έχουν γίνει ποιο μακρόστενα και σαν να ζαρωνουν προς τα κάτω. Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει η έτσι είναι γενικώς η εξέλιξη του;Επίσης σήμερα η μία Pinnatifida που έχω από τις 4 μου έχει γύρει τα δύο φύλλα προς τα κάτω κατά πολύ ενώ οι υπόλοιπες όχι. 5d7ce7716f2d8233f0864d7b8e66a981.jpg60a6184ce69f83e4c6c63f5a5e10e44a.jpgaf6bd9d6608a06ef8ea644b7bfb619fd.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά. Εδώ και 3 μέρες έχω ένα θέμα. Έχασα όλα τα ψαράκια μου που είχα μέσα 10 cpd και 6 ιριαθερινες σταδιακά σε τρεις μέρες. Οι αλλαγές που έγιναν πριν γίνει αυτό είναι ότι έβαλα ένα lily popy και ένα twinstar difusser co2. Επίσης πήρα από ένα παιδί 20 Helena για την καταπολέμηση των λαθρεπιβατων. Τώρα δεν ξέρω αν φταίνε τα Helena που σκότωναν τα σαλιγκάρια και έβγαλε αμμωνία αλλά προχθές δεν είχα αμμωνία πάρα μόνο 0,25 νιτρώδη και εχθές πριν την αλλαγή του νερού είχα 0,25 αμμωνία και είχε μείνει μόνο μια ιριαθερινα μέσα. Μετά την αλλαγή μέτρησα πάλι μόνο αμμωνία είχα 0,25 και νιτρώδη 0.σημερα το πρωί έφυγε και ιριαθερινα μου η τελευταία. Οι μετρήσεις σε αμμωνία νιτρώδη σήμερα είναι 0.το pH όλες τις μέρες είναι 6,8 Gh 7,Kh 3.η αλλαγή που έκανα ήταν 50%. Το περίεργο είναι ότι οι οτοκυκλος και οι amano και οι Red cherry κάνουν πάρτυ και έχω και γέννες από Red cherry. Υποτίθεται πως εναι ευαίσθητα αυτά. Τέλος ενώ εχθές μετά την αλλαγή ή επιφάνεια ήταν κρύσταλλο σήμερα το πρωί είχε βγάλει αυτό στην φώτο παρακάτω. Αυτό είναι βιοφιλφ; Είναι μεγάλο το κείμενο αλλά έπρεπε να γράψω το ιστορικό. 7bb57e943c2dd584223b6d0be69dc76e.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να τα δούμε ένα ένα. Θα το πω επειδη πρέπει να ρωτήσω πριν το αποκλείσω. Με υγρά τεστ κάνεις τις μετρήσεις σου? Και επειδή δεν θυμάμαι, πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Πόσες φορές τη μέρα ταιζεις και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι υγρά τεστ της api. 85 λίτρα καθαρά. Ταΐζω μια φορά την ημέρα και λίγο. Επίσης στις γαρίδες ότι δεν το τρώνε μέσα σε 3 ώρες το μαζεύω αλλά και εκεί τους ρίχνω πολύ λίγο. Ξέχασα να πω ότι είχα πάρει ζωντανά bloodworms και τους έδωσα αλλά δεν τα φάγανε και έμειναν στον πατο με αποτέλεσμα να φάνε πολύ λίγα μόνο οι γαρίδες αλλά μετά δεν μπορούσα να τα μαζέψω. Καμία 15αρια σκουλήκια τους εβαλα

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εφερες κατι με helena. Eχεις παρατηρησει καποιες αλλαγες στην συμπεριφορα των ψαριων πριν σε χαιρετησουν;

πριν 9 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Ξέχασα να πω ότι είχα πάρει ζωντανά bloodworms

Και αυτα "κουβαλανε" πολλα και διάφορα.....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Αυτό είναι βιοφιλφ;

Ναι, αυτο ειναι. Αν πηρες lilly pipe, αφησε το την νυχτα λιγο πιο πανω, θα δεις πως κανει στροβίλισμο στο νερο, ετσι δεν θα εχεις βιοφιλμ και θα κάνεις καλη οξυγονωση του νερου. https://www.youtube.com/watch?v=jahFfGWTbxU

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εφερες κατι με helena. Eχεις παρατηρησει καποιες αλλαγες στην συμπεριφορα των ψαριων πριν σε χαιρετησουν;
Και αυτα "κουβαλανε" πολλα και διάφορα.....
 
@natateo παρατήρησα στις ιριαθερινες μόνο ότι έβγαλαν κάποια άσπρα στίγματα, όχι όλες, αλλά θεώρησα ότι ήταν κάτι σαν δαγκώματα. Τι να πω; λες να μου έκαναν ζημιά τα Helena; Να τα βγάλω; Όσο για το βιοφιλμ πάω αύριο να πάρω surface skimmer γιατί δεν παλεύεται με το lily pipe τόσο ψιλά. Κάνει πολύ θόρυβο

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo λες αν πάρω εισαγωγή φίλτρου με skimmer θα κάνει δουλειά ή να πάρω ένα κανονικό surface skimmer;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@natateo λες αν πάρω εισαγωγή φίλτρου με skimmer θα κάνει δουλειά ή να πάρω ένα κανονικό surface skimmer;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

θα κάνει δουλεια και φιλτρο.

πριν 11 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@natateo παρατήρησα στις ιριαθερινες μόνο ότι έβγαλαν κάποια άσπρα στίγματα, όχι όλες, αλλά θεώρησα ότι ήταν κάτι σαν δαγκώματα.

Σιγουρα δεν ηταν δαγκωματα....:( Αρρωστησαν....Πότε εχεις βαλει τελευταια τα καινουρια ψαρια στο ενυδρειο; και πότε εμφανισαν τα συμπτωματα;

Τι μπορεις να κάνεις για να να απαλλαγεις απο οτι και να ηταν - αν σου εμενε ψαρι μεσα, το βγαζεις και βαζεις σε καραντινα. Αν το ενυδρειο θα μεινει χωρις ψαρια για 2 εβδομαδες, με θερμοκρασια 25-26 βαθμους, σχεδον ολοι οι παρασιτικοι οργανισμοι θα χαιρετησουν.

Δες λιγο εδω - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

@natateo και οι οτοκυκλος γιατί είναι υγειεστατοι; μήπως είχαν θέμα οι ιριαθερινες και το κόλλησαν και στα cpd. Και αν βγάλω τους οτοκυκλους θα πρέπει να βγάλω και τις γαρίδες; αυτό δεν γίνεται. Είναι πάρα πολλές

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@natateo και οι οτοκυκλος γιατί είναι υγειεστατοι; μήπως είχαν θέμα οι ιριαθερινες και το κόλλησαν και στα cpd. Και αν βγάλω τους οτοκυκλους θα πρέπει να βγάλω και τις γαρίδες; αυτό δεν γίνεται. Είναι πάρα πολλές

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γαριδες δεν χρειαζεται να βγαλεις, μονο ψαρια. Κανονικα οτο ειναι ευαισθητα ψαρια, θα επρεπε να ειχαν και αυτα καποια συμπτωματα. Παρακολουθηση....

Πολλες φορες ψαρια δεν εχουν τα συμπτωματα, αλλά μπορουν να μεταδωσουν το νοσημα (φορεας)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικος μην παιρνεις ψαρια απο μαγαζια- αλυσιδες. Δεν τα προσεχουν καθολου.

Πρεπει να ρωτας πόσο καιρο εχουν τα ψαρια.

Καλυτερα μην παιρνεις αν δεν περασαν 2 εβδομαδες  απο την εισαγωγη....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το έχω στα υπόψιν μου αυτό. Δεν το ήξερα.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...