Jump to content

Προτάσεις για ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Ενυδρείο 30L

GH: 6

KH: 4

PH: 6,8- 7,0

CO2 : Tropica nano

Έχω Α/Ο και μπορώ να το πάω όπου θέλω προτιμώ μαλακό η μέτριο νερό λόγο φυτών.

 

Στο ενυδρείο ζούσε Μονομάχος που αρρώστησε, έγινε θεραπεία με bactropur, έγινε καλά και μετά η ασθένεια επανήλθε χειρότερα από πρίν με αποτέλεσμα την απώλεια του Μονομάχου.

Είχα γράψει τότε στο άρθρο bactropur εχθροί οι φίλοι την πλήρη ίαση του ψαριού με τα συμπτώματα και ανέβασα foto

Η Ναταλία διέγνωσε πολύ σωστά (Και την ευχαριστω!!) την ασθένεια και την κατάληξη.49883c340c936bd5a3be760db415dec5.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γιατί δεν το κάνεις γαριδαδικο; Θα μπορούσες να βάλεις τις red cherry που είναι και εύκολο είδος (θεωρητικά), εκτός και αν θέλεις να δοκιμάσεις κάτι πιο δύσκολο από τη στιγμή που μπορείς να ρίξεις το ph όπως οι crystal red που είναι πανέμορφες. Αλλά θα σου πρότεινα να διαβάσεις πρώτα οτι μπορείς σχετικά μ' αυτές.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Έχεις τις παρακάτω επιλογές 

 

Betta Splendens (Regan, 1910) (10 – 15lt) (μονομάχος)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/?p=323429

 

 

Carinotetraodon Travancoricus (Hora & Nair, 1941) 30lt (Dwarf Puffer)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91562-carinotetraodon-travancoricus-hora-nair-1941/?p=887636

 

 

Trichopsis Pumila (Arnold, 1936) 30lt (Sparkling Gourami)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86059-trichopsis-pumila-arnold-1936/?p=806446

  •  
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω για γαριδαδικο, από την στιγμή που έχεις τόσο μαλακό νερό και μπορείς να το μαλακώσεις κι άλλο.

Επίσης είναι και ωραία φυτεμένο για γαρίδες.

Και είναι και καλά τα λιτρα..

Για εμένα κάνε το γαριδαδικο θα το χαρείς γιατί θα έχεις και γέννες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@_marinos_ Καλημέρα.
Το sparkling τα Περισσότερα ξένα site π.χ fishkeeping,το έχουν Όχι για λιγότερο από 15 γαλόνια παρά το μέγεθος του, ενώ το dwarf για 10 που είμαι οριακά και με προτάσεις για ζευγάρι σε πυκνοφυτεμένο.
Πια η άποψη σου? και αν υπάρχει κάποιος στο forum που να έχει-είχε gurami για περισσότερες πληροφορίες...
Για γαρίδες θα μου άρεσαν σαν συγκάτοικοι με κάποιο ψάρι Όχι μόνες και Όχι με betta.
Μετά τον θάνατο του αρσενικού μου έχουν μείνει οι 2 θηλυκές στο 65 l ιτρο και δεν θα πάρω άλλο betta.
Ευχαριστώ για τις Προτάσεις.

Foto απο το 65L72b08efc57b21758b9951d8a8c62bb47.jpg

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω και θα σου απαντησω σε λίγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μέγιστος γενικός συντονιστής @Χρήστος απάντησε σε παρόμοιο θέμα τα παρακάτω 

 

Έθεσες το ερώτημα σου σε λάθος εποχή και σε λάθος χρόνο :) 

Το πρόβλημα δεν είναι το τη ψάρια θα βάλεις (υπάρχουν αρκετά) αλλά πρώτων αν σε αρέσουν και το σημαντικότερο αν τα βρεις και πότε στην Ελλάδα. Ιδιαίτερα τώρα που έχει και κρύο και η κουριερ είναι στα όρια της κατάρρευσης δύσκολα να βρεις ψάρια που να έρθουν ζωντανά στο σπίτι.

Οπότε η το αφήνεις άδειο και αντί να χαλαρώνεις μπροστά στο ενυδρείο νευριάζεις που είναι άδειο ή βάζεις ότι βρεις τουλάχιστον να γλυκαθεί λίγο το μάτι.

 
  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, marinos said:

Έθεσες το ερώτημα σου σε λάθος εποχή και σε λάθος χρόνο :) 

Το πρόβλημα δεν είναι το τη ψάρια θα βάλεις (υπάρχουν αρκετά) αλλά πρώτων αν σε αρέσουν και το σημαντικότερο αν τα βρεις και πότε στην Ελλάδα. Ιδιαίτερα τώρα που έχει και κρύο και η κουριερ είναι στα όρια της κατάρρευσης δύσκολα να βρεις ψάρια που να έρθουν ζωντανά στο σπίτι.

Οπότε η το αφήνεις άδειο και αντί να χαλαρώνεις μπροστά στο ενυδρείο νευριάζεις που είναι άδειο ή βάζεις ότι βρεις τουλάχιστον να γλυκαθεί λίγο το μάτι.

 

Είσαστε και οι δύο επίσημα τα καλικατζαράκια των Χριστουγέννων! :P

Φίλε @motakis.m στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις μερικά boraras (υπάρχουν δύο τριών ειδών πολύ μικρά) και φυσικά γαριδούλες. Ο συνδυασμός τα σπάει! Οφείλω να σου πω ότι τα boraras είναι πανέμορφα μεν αρκετά δύσκολα δε. Εφόσον τους παρέχεις μαλακό νερό και καλή (+μικρή σε μέγεθος) τροφή θα τα πάνε μια χαρά.

Για την παραλαβή οι κύριοι που σου απάντησαν έχουν φυσικά δίκαιο αλλά έχεις την εναλλακτική της αποστολής με ΚΤΕΛ αν είσαι κάπου με αντίστοιχη πρόσβαση. Μην απογοητεύεσαι, ρώτα στα ενυδρειακά καταστήματα και θα την βρεις την άκρη. Τα ανωτέρω τα έχει διαθέσιμα (και γαριδούλες) κατάστημα που στέλνει με ΚΤΕΛ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο μέγιστος γενικός συντονιστής [mention=2663]Χρήστος[/mention] απάντησε σε παρόμοιο θέμα τα παρακάτω 
 
Έθεσες το ερώτημα σου σε λάθος εποχή και σε λάθος χρόνο [emoji4] 
Το πρόβλημα δεν είναι το τη ψάρια θα βάλεις (υπάρχουν αρκετά) αλλά πρώτων αν σε αρέσουν και το σημαντικότερο αν τα βρεις και πότε στην Ελλάδα. Ιδιαίτερα τώρα που έχει και κρύο και η κουριερ είναι στα όρια της κατάρρευσης δύσκολα να βρεις ψάρια που να έρθουν ζωντανά στο σπίτι.
Οπότε η το αφήνεις άδειο και αντί να χαλαρώνεις μπροστά στο ενυδρείο νευριάζεις που είναι άδειο ή βάζεις ότι βρεις τουλάχιστον να γλυκαθεί λίγο το μάτι.
 
[emoji2][emoji2]Μάλλον άδειο θα μείνει, αλλά θα έχω πολύ χρόνο
1:για να το ψάξω να βρώ κάτι που να μου αρέσει
2: Να διαβάσω να μάθω γι'αυτό που θα επιλέξω (συνθήκες κ.λ.π.)
3: θα έχω τον χρόνο να προσαρμόσω το ενυδρείο ανάλογα με αυτό που θα βάλω και 4 και ποιό σημαντικό θα συζητάμε στο forum θα ανταλλάσουμε απόψεις και ιδέες Για να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας.
Οπότε όλα καλά, έχω υπομονή.

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαστε και οι δύο επίσημα τα καλικατζαράκια των Χριστουγέννων! [emoji14]
Φίλε [mention=66961]motakis.m[/mention] στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις μερικά boraras (υπάρχουν δύο τριών ειδών πολύ μικρά) και φυσικά γαριδούλες. Ο συνδυασμός τα σπάει! Οφείλω να σου πω ότι τα boraras είναι πανέμορφα μεν αρκετά δύσκολα δε. Εφόσον τους παρέχεις μαλακό νερό και καλή (+μικρή σε μέγεθος) τροφή θα τα πάνε μια χαρά.
Για την παραλαβή οι κύριοι που σου απάντησαν έχουν φυσικά δίκαιο αλλά έχεις την εναλλακτική της αποστολής με ΚΤΕΛ αν είσαι κάπου με αντίστοιχη πρόσβαση. Μην απογοητεύεσαι, ρώτα στα ενυδρειακά καταστήματα και θα την βρεις την άκρη. Τα ανωτέρω τα έχει διαθέσιμα (και γαριδούλες) κατάστημα που στέλνει με ΚΤΕΛ.
@gixxer Καλησπέρα. πολύ καλή ιδέα με ανησυχεί λίγο το θέμα της τροφής απ ότι διάβασα είναι λίγο δύσκολα στις τροφές.
Στις συνθήκες ταιριάζουν με αυτές που έχω στο ενυδρείο
Την κρατάω ως μια επιλογή.
Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σ΄αυτα τα λιτρα μονο πολυ μικρουλια μπαινουν, οπως ειπε και η @gixxer, boraras, rasbora Galaxy... Καλυτερα γαριδες.

Tο ενυδρειο ειναι σχεδον κυβος, ο τι χειροτερο για ψαρια. Το γλυκο θελει μηκος.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σ΄αυτα τα λιτρα μονο πολυ μικρουλια μπαινουν, οπως ειπε και η [mention=18547]gixxer[/mention], boraras, rasbora Galaxy... Καλυτερα γαριδες.

Tο ενυδρειο ειναι σχεδον κυβος, ο τι χειροτερο για ψαρια. Το γλυκο θελει μηκος.....

Καλημέρα Ναταλία.

Καταπληκτική πρόταση!!

Danio margaritatus (galaxy rasbora) πόσα μπορώ να βάλλω? 1 αρσενικό 3 θηλυκά είναι καλά? Μπορώ να βάλλω και παραπάνω? Συνδυάζονται και με γαρίδες? Το έψαξα λίγο αλλά δεν έχει αρκετές πληροφορίες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος motakis.m έγραψε:

Καλημέρα Ναταλία.

Καταπληκτική πρόταση!!

Danio margaritatus (galaxy rasbora) πόσα μπορώ να βάλλω? 1 αρσενικό 3 θηλυκά είναι καλά? Μπορώ να βάλλω και παραπάνω? Συνδυάζονται και με γαρίδες? Το έψαξα λίγο αλλά δεν έχει αρκετές πληροφορίες.

 

 

 

πανε κοπαδακι και εισαι οριακα με τα λιτρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν βαζω ψαρι σε ενυδρειο κατω απο 60 λιτρα. Δεν εχει νοημα. Γιατι;

Εχω δοκιμασει και boraras και galaxy σε πιο μικρα ενυδρεια. θελουν μεγαλουτσικο κοπαδακι για να μην φοβουνται. 20 και πανω. Σε 35 λιτρα και με 8-10 ψαρια δεν θα δεις συμπεριφορες :(. Με γαριδες μια χαρα παρεα κανουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πανε κοπαδακι και εισαι οριακα με τα λιτρα.
 
Ο σύνδεσμος που μου έστειλες είναι κατατοπιστικότατος (πλήρεις) Και είναι από το forum μας, τον διάβασα τώρα που τον εστειλες κανονικά.
όταν προσπαθώ να δω τα προφίλ των ψαριών από το forum πατώντας πάνω στον μπλε σύνδεσμο με γυρνάει στην αρχική σελίδα του aquazone κάποια δυσλειτουργία?? Ίσως επειδή μπαίνω από κινητό?
Τώρα πάντως που το έστειλες το άνοιξα κανονικά.
Ευχαριστώ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην λεβέντογέννα Κρήτη.

Για τα προφίλ θα πας στην ενότητα forum και η προτελευταία κατηγορία ειναι το προφίλ γλυκού νερού .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι πολύ όμορφο!

Θα το χαρούν τα ψαράκια που θα βάλεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...