Jump to content

Δυστυχως χάνω ψάρια


Recommended Posts

Καλησπερα σας....θα ηθελα τα φωτα σας.....εχω ενα ενυδρείο στα 450 lt....και τελευταια χανω ψαρακια...εχω κανει μετρησεις οι οποίες λογικα ειναι καλες....το ενυδρειο εχει μεσα τωρα 5 julies marlieri,5 bricardi,1 similis.....δυστυχως ειχα και αλλα απο αυτα αλλα τα εχασα....οι αλλαγες γίνονται περιπου καθε δεκα μερες...οι μετρησεις απο τα τεστ που εκανα εχθες ειναι .NH3/NH4-0ppm,NO2-0ppm,NO3-0ppm και PH 8.0-8.2,,  ταλαιπωρουμαι επισης τελευταια απο μια πρασινη τριχοειδη αλγη την οποία σχετικα την αντιμετώπισα γιατι τα εβγαλα σχεδον ολα εξω και τα καθάρισα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχεις μεγαλο sump ή πολλα φιλτρα για να μπορεις να εχεις ΝΟ3 στο 0?γιατι αν οχι κατι γινεται. Τρεχει καιρο το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα . Με τη μετράς (μάρκα) 

Είναι πολύ ανησυχητικό να έχεις NO3 =0.

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πιστεύω, Δώσε μας σε παρακαλώ τις διαστάσεις του ενυδρείου.

YΓ πάρε μέρος στην δημοσκόπηση αν θέλεις παραπάνω βοήθεια απο εμένα ?

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Φίλε μου καλησπέρα . Με τη μετράς (μάρκα) 

Είναι πολύ ανησυχητικό να έχεις NO3 =0.

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πιστεύω, Δώσε μας σε παρακαλώ τις διαστάσεις του ενυδρείου.

YΓ πάρε μέρος στην δημοσκόπηση αν θέλεις παραπάνω βοήθεια απο εμένα ?

Εχω δυο μεγαλα εξ.φιλτρα της eheim...το ενυδρειο τρεχει καιρο...απλα καποια στιγμη ειχα δυο ενυδρεια ενα ταγκανικα και ενα μαλαουι...πουλησα και τα δυο....αγορασα αυτο το 450λιτρο.....και μετεφερα τα ταγκανικα εδω τα αλλα τα εκανα ανταλαγη με ενα παιδι...και οσο για την μαρκα των τεστ ειναι της api....προσφατα  εγινε η αγορα.τωρα τι πρεπει να κανω;

Έγινε επεξεργασία - billtsou
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billtsou έγραψε:

Εχω δυο μεγαλα εξ.φιλτρα της eheim...το ενυδρειο τρεχει καιρο...απλα καποια στιγμη ειχα δυο ενυδρεια ενα ταγκανικα και ενα μαλαουι...πουλησα και τα δυο....αγορασα αυτο το 450λιτρο.....και μετεφερα τα ταγκανικα εδω τα αλλα τα εκανα ανταλαγη με ενα παιδι....τωρα τι πρεπει να κανω;

Τι να σου πω λες και έχασες την βιολογία σου. Εχεις κάποιον φίλο στην Πάτρα να σου δώσει λίγο μπόλι ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Εχεις μεγαλο sump ή πολλα φιλτρα για να μπορεις να εχεις ΝΟ3 στο 0?γιατι αν οχι κατι γινεται. Τρεχει καιρο το ενυδρειο σου?

Δεν εχω sump οχι...δυο μεγαλα εξ.φιλτρα της eheim εχω...το ενυδρειο τρεχει καιρο ...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Τι να σου πω λες και έχασες την βιολογία σου. Εχεις κάποιον φίλο στην Πάτρα να σου δώσει λίγο μπόλι ;

Φιλους εχω ναι...αρκετους που εχω βοηθησει....θα πρεπει να μου δωσουν δλδ την λεγομενη μακα;απο το φιλτρο μεσα απο τα σφουγγαρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Φίλε μου καλησπέρα . Με τη μετράς (μάρκα) 

Είναι πολύ ανησυχητικό να έχεις NO3 =0.

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πιστεύω, Δώσε μας σε παρακαλώ τις διαστάσεις του ενυδρείου.

YΓ πάρε μέρος στην δημοσκόπηση αν θέλεις παραπάνω βοήθεια απο εμένα ?

Δε γνωριζω για την δημοσκόπηση...τι να κανω δλδ;μαρκα api...προσφατη αγορα των τεστ...το ενυδρειο ειναι 1.50 μετρο....της juwel rio 450

Έγινε επεξεργασία - billtsou
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοει...μηπως εκανες καμια θεραπεια ή εβαλες ανθρακα?αν οχι κανε ακομη μια μετρηση

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Φιλους εχω ναι...αρκετους που εχω βοηθησει....θα πρεπει να μου δωσουν δλδ την λεγομενη μακα;απο το φιλτρο μεσα απο τα σφουγγαρια;

Μπράβο και άμα έχουν και καμία χουφτα μακαρόνι ακόμα καλύτερα.

Δημοσκόπιση μπαίνεις  κάτω.

 

Link to comment
Share on other sites

@killerknight δε μας λες και εσύ την γνώμη σου ;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και φωτό του ενυδρείου για να έχω μια εικόνα. Πάντως μηδέν όλα με τεστ της api (τα θεωρώ τα καλύτερα για τεστ γλυκού νερού) είναι ύποπτο. Εσείς οι Αφρικανοί που ξέρετε τα ψάρια αυτά, σε δέκα μέρες που περνάνε για αλλαγή νερού δε θα έπρεπε να έχει ανεβάσει 10-20 νιτρικά?. Επίσης έκανες καμία εισαγωγή νέου ψαριού η ψαριών πρόσφατα? Όπως πχ η ανταλλαγή με του φίλου σου? Τα πέρασες από καραντίνα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι μετεφερες το ενα ενυδρειο στο αλλο και δεν εχεις νιτρικααυτο μου προκαλει εντυπωση και μαλλον κατι εχει παθει η βιολογια σου...εχει γινει τπτ παραξενο στο ενυδρειο σου τον τελευταιο χρονο?τιποτα θεραπειες?αντιχλωριο χρησιμοποιεις?ανθρακα?προετοιμαζεις νερο με αναταραξη και το αφηνεις λιγη ωρα?πες λιγο αν μπορεις τα παντα γυρω απο τις ρουτινες και μη του ενυδρειου σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Θέλω και φωτό του ενυδρείου για να έχω μια εικόνα. Πάντως μηδέν όλα με τεστ της api (τα θεωρώ τα καλύτερα για τεστ γλυκού νερού) είναι ύποπτο. Εσείς οι Αφρικανοί που ξέρετε τα ψάρια αυτά, σε δέκα μέρες που περνάνε για αλλαγή νερού δε θα έπρεπε να έχει ανεβάσει 10-20 νιτρικά?. Επίσης έκανες καμία εισαγωγή νέου ψαριού η ψαριών πρόσφατα? Όπως πχ η ανταλλαγή με του φίλου σου? Τα πέρασες από καραντίνα?

εμεις νιτρικα έχουμε πάντα . Αφου δεν έχουμε τίποτα να τα τραβήξει. Δεν ξέρω σαν να έπεσε η βιολογία του μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Θέλω και φωτό του ενυδρείου για να έχω μια εικόνα. Πάντως μηδέν όλα με τεστ της api (τα θεωρώ τα καλύτερα για τεστ γλυκού νερού) είναι ύποπτο. Εσείς οι Αφρικανοί που ξέρετε τα ψάρια αυτά, σε δέκα μέρες που περνάνε για αλλαγή νερού δε θα έπρεπε να έχει ανεβάσει 10-20 νιτρικά?. Επίσης έκανες καμία εισαγωγή νέου ψαριού η ψαριών πρόσφατα? Όπως πχ η ανταλλαγή με του φίλου σου? Τα πέρασες από καραντίνα?

Ρε παιδια τι 0 νιτρικα σε 450αρι με 11 ψαρια...εγω 15 μικρα ψαρια εχω σε 450 αρι με 2 jbl1500 και tunze 6055 και μετραω στις 10μερες καμια φορα ισως και πανω απο 20 αν ξεφυγω στις τροφες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό θέλω να πω Μαρίνο. Το φίλτρα λειτουργούν έως ότου τα νιτρώδη γίνουν νιτρικά. Μετά η έχεις φυτεμένο για την απονιτρωποιηση η κάνεις αλλαγές νερού όπως εσείς οι Αφρικανοί και γω ο χρυσοψαρας

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Θέλω και φωτό του ενυδρείου για να έχω μια εικόνα. Πάντως μηδέν όλα με τεστ της api (τα θεωρώ τα καλύτερα για τεστ γλυκού νερού) είναι ύποπτο. Εσείς οι Αφρικανοί που ξέρετε τα ψάρια αυτά, σε δέκα μέρες που περνάνε για αλλαγή νερού δε θα έπρεπε να έχει ανεβάσει 10-20 νιτρικά?. Επίσης έκανες καμία εισαγωγή νέου ψαριού η ψαριών πρόσφατα? Όπως πχ η ανταλλαγή με του φίλου σου? Τα πέρασες από καραντίνα?

Ψαρακια τελευταία εβαλα μεσα ενα ζευγαρι bricardi και επισης julies marlieri....απο την ιριδα...η οποια εχει υγιειη ενυδρεια..μτο ξέρω 1000% αυτο,η ανταλαγη έγινε πριν δυο χρόνια περίπου

 

πριν 32 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ναι αυτο εννοει...μηπως εκανες καμια θεραπεια ή εβαλες ανθρακα?αν οχι κανε ακομη μια μετρηση

Θεραπεια οχι δεν εχω κανει....τωρα βαζω βιταμινες fistamin την τροφη,την μουλιαζω με αυτες τις σταγονες....ανθρακα οχι...βαζω νερο στο ενυδρειο απο φιλτρο....που εχει ανθρακα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δε διαφωνουμε μαζί σου. Αντιθέτως την ίδια άποψη έχουμε. Το θέμα είναι τι είναι αυτό που φταίει. Γιατί αν ήταν θεμα βιολογίας με μηδέν νιτρικά θα έπρεπε και πάλι να δείχνει αμμωνια η νιτρώδη

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billtsou έγραψε:

Ψαρακια τελευταία εβαλα μεσα ενα ζευγαρι bricardi και επισης julies marlieri....απο την ιριδα...η οποια εχει υγιειη ενυδρεια..μτο ξέρω 1000% αυτο,η ανταλαγη έγινε πριν δυο χρόνια περίπου

 

Θεραπεια οχι δεν εχω κανει....τωρα βαζω βιταμινες fistamin την τροφη,την μουλιαζω με αυτες τις σταγονες....ανθρακα οχι...βαζω νερο στο ενυδρειο απο φιλτρο....που εχει ανθρακα μεσα

Αυτο που λενε τα παιδια μηπως εχεις πολλα φυτα?για βαλε καμια φωτο...μπορεις να ξανακανεις μετρησεις για καλο κακο και βγαλτες φωτο γιατι η αμμωνια το 0 με το 0,25 ειναι σχετικα κοντα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ρωτάω βλακεία αλλά δεν πειράζει. Πώς καθάρισες τα υλικά? Πάντως ακόμη και υγιή να είναι καλό είναι να περνάνε καραντίνα πρώτα. Ποια ψάρια έχασες πρώτα? Έβλεπες περίεργες συμπεριφορές πριν?

Link to comment
Share on other sites

Bill κάνε μου μια μεγάλη χάρη. Θέλω να κουνήσεις για ενα με δυο λεπτα το τεστ και μετα να ξαναμετρήσεις σε παρακαλώ. Επαναλαμβάνω θέλω κάλο κονημά.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησε σωστά όπως σου πρότειναν τα παιδιά πριν και μετά βλέπουμε.
Αν έχεις τεστ API υπάρχει άλλη μία λεπτομέρεια.
Ότι αφού βάλεις το 2ο υγρό κουνάς για 1 λεπτό και μετά περιμένεις 5 λεπτά να δεις, δηλαδή συνολικά είναι 6 λεπτά.
Και για να τα πάρουμε από την αρχή
βάζεις το 1ο υγρό (δεν είναι κακό να το έχεις κουνήσεις λίγο πριν βάλεις σταγόνες, πάντα τα κουνάω για λίγο όλα)
κουνάς το διάλυμα
κουνάς το μπουκαλάκι με το 2ο τεστ για μισό λεπτό και καλό είναι να το χτυπήσεις και σε κανα τραπέζι να ξεκολλήσουν από μέσα τυχόν κρύσταλλοι που έχουν σχηματιστεί
βάζεις το 2ο τεστ και κουνάς το διάλυμα για 1 λεπτό
περιμένεις 5 λεπτά και μετά βλέπεις το χρώμα
αν και πάλι δεν έχεις νιτρικά καθάρισε το φίλτρο, αν έχει μαζέψει πολλά σκουπιδάκια και έχε πέσει η ροή μπορεί να έχεις αναπτύξει βιολογία που απονιτρικοποιεί (μου έχει τύχει σε μικρό ενυδρείο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Bill κάνε μου μια μεγάλη χάρη. Θέλω να κουνήσεις για ενα με δυο λεπτα το τεστ και μετα να ξαναμετρήσεις σε παρακαλώ. Επαναλαμβάνω θέλω κάλο κονημά.

Φιλε μου μαρινο θα το κανω παλι αυριο ολα τα τεστ..ολα μαζι....παντως εχω δουλεια αυτο βλεπω ..με εχει στεναχωρησει πολυ ολο αυτο....σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια... μήπως πρεπει να αρχισω απο εχθες κιολας να ριξω παλι βακτηρια;δε θα ηθελα να χανω και αλλα ψαρακια...νιωθω ασχημα κι υπευθυνος για αυτο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Μέτρησε σωστά όπως σου πρότειναν τα παιδιά πριν και μετά βλέπουμε.
Αν έχεις τεστ API υπάρχει άλλη μία λεπτομέρεια.
Ότι αφού βάλεις το 2ο υγρό κουνάς για 1 λεπτό και μετά περιμένεις 5 λεπτά να δεις, δηλαδή συνολικά είναι 6 λεπτά.
Και για να τα πάρουμε από την αρχή
βάζεις το 1ο υγρό (δεν είναι κακό να το έχεις κουνήσεις λίγο πριν βάλεις σταγόνες, πάντα τα κουνάω για λίγο όλα)
κουνάς το διάλυμα
κουνάς το μπουκαλάκι με το 2ο τεστ για μισό λεπτό και καλό είναι να το χτυπήσεις και σε κανα τραπέζι να ξεκολλήσουν από μέσα τυχόν κρύσταλλοι που έχουν σχηματιστεί
βάζεις το 2ο τεστ και κουνάς το διάλυμα για 1 λεπτό
περιμένεις 5 λεπτά και μετά βλέπεις το χρώμα
αν και πάλι δεν έχεις νιτρικά καθάρισε το φίλτρο, αν έχει μαζέψει πολλά σκουπιδάκια και έχε πέσει η ροή μπορεί να έχεις αναπτύξει βιολογία που απονιτρικοποιεί (μου έχει τύχει σε μικρό ενυδρείο)

Τα φίλτρα καθαρίστηκαν προσφατα κ τα δυο...με νερό του ενυδρείου εννοειται και οχι της βρυσης..με το γνωστο τροπο..μεσα σε κουβα..ειχα πολυ καιρο να καθαρίσω τα φίλτρα μου..ισως και χρόνο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Φιλε μου μαρινο θα το κανω παλι αυριο ολα τα τεστ..ολα μαζι....παντως εχω δουλεια αυτο βλεπω ..με εχει στεναχωρησει πολυ ολο αυτο....σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια... μήπως πρεπει να αρχισω απο εχθες κιολας να ριξω παλι βακτηρια;δε θα ηθελα να χανω και αλλα ψαρακια...νιωθω ασχημα κι υπευθυνος για αυτο....

Αν έχεις βακτήρια ρίξε να δούμε αντίδραση ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...