Jump to content

Δυστυχως χάνω ψάρια


Recommended Posts

πριν 22 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μπορεί να ρωτάω βλακεία αλλά δεν πειράζει. Πώς καθάρισες τα υλικά? Πάντως ακόμη και υγιή να είναι καλό είναι να περνάνε καραντίνα πρώτα. Ποια ψάρια έχασες πρώτα? Έβλεπες περίεργες συμπεριφορές πριν?

Τα φίλτρα τα καθαρισα με το γνωστο ασφαλη τροπο..με νερο του ενυδρειου

Έγινε επεξεργασία - billtsou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις τώρα, το μέλος billtsou έγραψε:

Οχι δε τα εβαλα καραντινα ..προσαρμογη και μετα μεσα...ηρθε απ εμιστο ανθρωπο στο χωρο του ενυδρειου ...περιεργες συμπεριφορές οχι δεν ειδα...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billtsou έγραψε:

Οχι δε ταω

Δεν κατάλαβα τι λες.

Ποια ψάρια έχασες πρώτα ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αν έχεις βακτήρια ρίξε να δούμε αντίδραση ,

Αυριο θα το κανω κιολας....θα ριξω ομως ποσοτητα σα να ειναι ενα νεοστημενο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δούμε τι γίνεται με τις μετρήσεις. Κάντε πάλι αύριο και ανέβασε και μια φωτογραφία του ενυδρείου σου. Μια εικόνα μπορεί να βοηθήσει πολύ να καταλάβουμε τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Κοινως βασιλη τετοιες σπαζοκεφαλιες θεματα ρε φιλαρακι τις ανοιγουμε το πρωι με το καφε οχι βραδιατικα...ε ρε θα μας ξενυχτησεις σημερα 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν κατάλαβα τι λες.

Ποια ψάρια έχασες πρώτα ;

Εχασα ενα ζευγαρι frodoza....μετα τα similis....

Link to comment
Share on other sites

Fronoza και ζευγάρι οχι ρε @@@@@@@@

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Κοινως βασιλη τετοιες σπαζοκεφαλιες θεματα ρε φιλαρακι τις ανοιγουμε το πρωι με το καφε οχι βραδιατικα...ε ρε θα μας ξενυχτησεις σημερα 

Συγνωμη βρε παιδια...τωρα πηρα το θάρρος....τελικα εχω κανει λαθη πολλα...και το χειρότερο ηταν οτι απο τη στιγμη πού άρχισα να χανω ψαρακια δεν εκανα αμεσως τεστ

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Τα φίλτρα καθαρίστηκαν προσφατα κ τα δυο...με νερό του ενυδρείου εννοειται και οχι της βρυσης..με το γνωστο τροπο..μεσα σε κουβα..ειχα πολυ καιρο να καθαρίσω τα φίλτρα μου..ισως και χρόνο

Ενα χρονο τα φιλτρα?παιζει να ειχε μπουκωσει το βιολογικο υλικο που εχεις(ποιο εχεις?) Εγω πιστευω κατεστρεψες τηβ βιολογια και αυριο θα μετρας αμμωνια ισως και νιτρωδη

Link to comment
Share on other sites

Bill δώσε μου δέκα λεπτά να πάω να διαβάσω κάτι και ίσως βρω την λύση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ενα χρονο τα φιλτρα?παιζει να ειχε μπουκωσει το βιολογικο υλικο που εχεις(ποιο εχεις?) Εγω πιστευω κατεστρεψες τηβ βιολογια και αυριο θα μετρας αμμωνια ισως και νιτρωδη

Το αύριο θα δείξει....μακαρονι εχουν μεσα τα φιλτρα μου και βιομπαλες...

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να έχουν καθαρίστει νωρίτερα τα φίλτρα σίγουρα. Από κει και πέρα αν καταστράφηκε η βιολογία θα ανέβασες αμμωνία και νιτρώδη και πάλι άμεσα. Δε μπορώ να καταλάβω ρε γμτ πως γίνεται αυτό. Γιατί δεν τα έχασες όλα μαζί αλλά σταδιακά..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Θα έπρεπε να έχουν καθαρίστει νωρίτερα τα φίλτρα σίγουρα. Από κει και πέρα αν καταστράφηκε η βιολογία θα ανέβασες αμμωνία και νιτρώδη και πάλι άμεσα. Δε μπορώ να καταλάβω ρε γμτ πως γίνεται αυτό. Γιατί δεν τα έχασες όλα μαζί αλλά σταδιακά..

Τωρα τι πρεπει να γινει ....θα σκασω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια και το ξενυχτίσαμε θα το πάμε μέχρι τέρμα.

Πιθανές αιτίες να μηδενήσουν τα νιτρικά.

α) Δεν εχουν μηδενήσει τα νιτρικά άλλα έχει κολλήσει το τεστ . Κανουμε αυτό που είπαμε παραπάνω.

β) Εχουμε πολύ δυνατα φιλτρα που μας κανουν το ενυδρείο πλυντήριο και εχουμε βακτηρια που πεινανε και πεθαίνουν.

γ) εχουμε μικρη ροη στα φιλτρα με αποτελεσμα να καταναλωνουν τα βακτηρια ολη την τροφή 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάμε στην επόμενη ερώτηση. Ποια eheim έχεις και τη ροή έχουν ανά ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο πάντως χωρίς φωτογραφία δε μπορώ να αποκλείσω και πιθανή ασθένεια από νεοεισερχόμενο ψάρια πλην του ζητήματος της βιολογίας

Link to comment
Share on other sites

Λεγε εχεις τεστ ΝΟ3 σπίτι αν ναι ξεκίνα να κουνας.

2 φωτο ή πες μας τα φιλτρα σου .

γ) δες την ροή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Μαρίνο πάντως χωρίς φωτογραφία δε μπορώ να αποκλείσω και πιθανή ασθένεια από νεοεισερχόμενο ψάρια πλην του ζητήματος της βιολογίας

Επειδη δεν το ξέρω υπάρχει ασθένεια που μηδενίζει τα νιτρικά . Αν αναφερεσαι μόνο στους θανάτους είναι πολύ πιθανό άλλα σε τόσο μεγάλα ψάρια ρε φίλε θα μας εδίνε συμπτώματα,

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλωριο χρησιμοποιεις στις αλλαγες σου ετσι?τι ποσοστο επι του ενυδρειου ειναι οι αλλαγες σου..οι κουβαδες δεν χρησιμοποιουνται για τιποτε αλλο ετσι?

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Επειδη δεν το ξέρω υπάρχει ασθένεια που μηδενίζει τα νιτρικά . Αν αναφερεσαι μόνο στους θανάτους είναι πολύ πιθανό άλλα σε τόσο μεγάλα ψάρια ρε φίλε θα μας εδίνε συμπτώματα,

Μην εβαλε ανθρακα...βεβαια ειπε οτι παιρνει νερο απο φιλτρο με ανθρακα...δεν ξερω τι σημασια μπορει να εχει

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο ναι για τους θανατους μιλάω. Γιατί και γω ασθένεια που να κάνει απονιτροποιηση δεν ξέρω. Απλά φοβάμαι μην παίζουν και τα δύο ταυτόχρονα. Γιατί τα ψάρια δεν φεύγουν απλά έτσι μια μέρα. Ξέρεις δύο διαφορετικές αιτίες που όμως εμφανίστηκαν ταυτόχρονα από θέμα τυχης

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αν κάνει αλλαγές με φίλτρο άνθρακα δε θα βάζει αντιχλωριο. Το φίλτρο άνθρακα συγκρατεί το χλώριο από όσο ξέρω. Γνωρίζω άτομα που ακολουθούν αυτή την τακτική

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το νερό που μπαίνει απο την βρύση με φιλτρο άνθρακα ή χωρις είναι συνηθως με ΝΟ3  0

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...