Jump to content

Δυστυχως χάνω ψάρια


Recommended Posts

bill είσαι εδώ ή να πάμε για ύπνο ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 3 ώρες, το μέλος billtsou έγραψε:

ταλαιπωρουμαι επισης τελευταια απο μια πρασινη τριχοειδη αλγη την οποία σχετικα την αντιμετώπισα γιατι τα εβγαλα σχεδον ολα εξω και τα καθάρισα

Ερώτηση κρίσεως,

Με τι καθάρισες αυτά που έβγαλες εξω;

Χρησιμοποίησες κάποιο "φάρμακο";

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Ερώτηση κρίσεως,

Με τι καθάρισες αυτά που έβγαλες εξω;

Χρησιμοποίησες κάποιο "φάρμακο";

Οχι οχι....με το χερι και τριψιμο με βουρτουλα... κανένα φάρμακο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billtsou έγραψε:

Οχι οχι....με το χερι και τριψιμο με βουρτουλα... κανένα φάρμακο

Ωραία.

Άρα αποκλείουμε και αυτόν τον παράγοντα.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Οχι οχι....με το χερι και τριψιμο με βουρτουλα... κανένα φάρμακο

Επειδη σε εχω ρωτησει 2με3 φορες και απαντηση δεν πηρα. Πως κανεις τις αλλαγες νερου?περιεγραψε λιγο ολη τη διαδικασια...επισης ποσο ποσοστο αλλαζεις?οτανεπλυνες το φιλτρο την μουργα που ειχε μαζευτει την πεταξες?τα σφουγγαρια?εβαλες βακτηρια?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγη νερου την κανω ως εξης....σε μεγάλο κουβα...βγαζω τα υλικά φιλτραρισματος και τα πλενω σιγα σιγα μονο με νερο ενυδρειου για να μη χαλασει η βιολογια....τη μακα αυτη εννοειται οτι την πεταω....και μετα ξαναγεμιζω το φιλτρο με νερο ενυδρειου.....αλλαγες κανω περιπου καθε 10 με δεκαπεντε μερες.....και αλλαζω γυρω στο 50 % του νερου ...στησυνεχεια βαζω νερο απο το φιλτρο που εχω το οποιο περιέχει σύστημα τριων σταδιων και με άνθρακα....τα σφουγγάρια και αυτα με τον ιδιο τρόπο..οσο δυνατόν ωστε να καθαρισουν...βακτηρια δυστυχως τα εχω καταργησει δεν βαζω...ουτε τεστ ειχα να κανω για καιρο...νομιζοντας οτι εχω βιολογία....(την τυφλα μου μεσα,ξερω ειμαι αδικαιολόγητος για πέντε χρονια ενυδρειας)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

 

Επειδη σε εχω ρωτησει 2με3 φορες και απαντηση δεν πηρα. Πως κανεις τις αλλαγες νερου?περιεγραψε λιγο ολη τη διαδικασια...επισης ποσο ποσοστο αλλαζεις?οτανεπλυνες το φιλτρο την μουργα που ειχε μαζευτει την πεταξες?τα σφουγγαρια?εβαλες βακτηρια?

Την αλλαγη νερου την κανω ως εξης....σε μεγάλο κουβα...βγαζω τα υλικά φιλτραρισματος και τα πλενω σιγα σιγα μονο με νερο ενυδρειου για να μη χαλασει η βιολογια....τη μακα αυτη εννοειται οτι την πεταω....και μετα ξαναγεμιζω το φιλτρο με νερο ενυδρειου.....αλλαγες κανω περιπου καθε 10 με δεκαπεντε μερες.....και αλλαζω γυρω στο 50 % του νερου ...στησυνεχεια βαζω νερο απο το φιλτρο που εχω το οποιο περιέχει σύστημα τριων σταδιων και με άνθρακα....τα σφουγγάρια και αυτα με τον ιδιο τρόπο..οσο δυνατόν ωστε να καθαρισουν...βακτηρια δυστυχως τα εχω καταργησει δεν βαζω...ουτε τεστ ειχα να κανω για καιρο...νομιζοντας οτι εχω βιολογία....(την τυφλα μου μεσα,ξερω ειμαι αδικαιολόγητος για πέντε χρονια ενυδρειας)

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

bill είσαι εδώ ή να πάμε για ύπνο ;

Φίλε μου χιλια συγνωμη....με οηρε ο υπνος...τα παιδιά σημερα με πεθαναν στο σπτι..χαχα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω και αν εχεις την καλοσύνη θα τα κάνεις .

1ον φωτογραφια του ενυδρείου και αν πιστεύεις οτι κάποιο ψάρι έχει πρόβλήμα και αυτό 

2ον το τεστ αφου το κουνήσεις καλά και εννοω πολυ καλά για πάνω απο 1 λέπτο να μας πεις τι γράφει 3ον μέτρας σημέρα και ΝΟ2 και ΝΗ3 για να δούμε αν ανέβασες αμωνία.

4ον Τα φίλτρα πες πόσο μεγάλα είναι. 

Κοίτα επειδή είσαι παλιός αν εκάνες καμιά ξέρεις εσυ και δεν θέλεις να το πεις δημόσια υπαρχουν και τα ΠΜ.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Θέλω και φωτό του ενυδρείου για να έχω μια εικόνα. Πάντως μηδέν όλα με τεστ της api (τα θεωρώ τα καλύτερα για τεστ γλυκού νερού) είναι ύποπτο. Εσείς οι Αφρικανοί που ξέρετε τα ψάρια αυτά, σε δέκα μέρες που περνάνε για αλλαγή νερού δε θα έπρεπε να έχει ανεβάσει 10-20 νιτρικά?. Επίσης έκανες καμία εισαγωγή νέου ψαριού η ψαριών πρόσφατα? Όπως πχ η ανταλλαγή με του φίλου σου? Τα πέρασες από καραντίνα?

φωτογραφια πως να βγαλω?μου λεει μεγαλο αρχειο και δεν μπορω να την ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Λοιπόν θέλω και αν εχεις την καλοσύνη θα τα κάνεις .

1ον φωτογραφια του ενυδρείου και αν πιστεύεις οτι κάποιο ψάρι έχει πρόβλήμα και αυτό 

2ον το τεστ αφου το κουνήσεις καλά και εννοω πολυ καλά για πάνω απο 1 λέπτο να μας πεις τι γράφει 3ον μέτρας σημέρα και ΝΟ2 και ΝΗ3 για να δούμε αν ανέβασες αμωνία.

4ον Τα φίλτρα πες πόσο μεγάλα είναι. 

Κοίτα επειδή είσαι παλιός αν εκάνες καμιά ξέρεις εσυ και δεν θέλεις να το πεις δημόσια υπαρχουν και τα ΠΜ.

θα τα κανω ολα αυτα φιλε μαρινο ναι.....το προβλημα ειναι οτι δυστυχως δεν εχω βακτηρια καθολου....και τα μαγαζια τωρα ειναι ολα κλειστα δυστυχως,α και κατι αλλο μη ξεχασω οι φωτογραφιες δε με αφηνει να τι βγαλω γιατι μου λεει μεγαλο αρχειο....

Έγινε επεξεργασία - billtsou
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πετ είναι όλα ανοιχτά δεν τους έχουν κλείσει.

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

τα πετ σοπ δεν κλεινουν, τις φωτογραφιες μπορεις να τις κανεις αποκοπη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

φωτογραφια πως να βγαλω?μου λεει μεγαλο αρχειο και δεν μπορω να την ανεβασω

Αν βγάζεις από κινητό, μια καλή εφαρμογή για μείωση μεγέθους είναι αυτή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simplemobilephotoresizer

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

τα πετ σοπ δεν κλεινουν, τις φωτογραφιες μπορεις να τις κανεις αποκοπη 

σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια...παρα πολυ,παω να αγορασω σε λιγο οπωσδηποτε βακτηρια

 

Έγινε επεξεργασία - billtsou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bill βήμα βήμα . Θελουμε πρωτα τεστ μετα φωτογραφία .

Link to comment
Share on other sites

Και όπως λέει ο φίλος μου @corto maltese δεν μένει τίποτα κρυφό απο εμένα.

 

 

αυτά είναι ;

 

60793463_2492667527412379_6369297278603100160_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=2&_nc_sid=b9115d&_nc_ohc=MZTFD9CTMK8AX-h2eVr&_nc_ht=scontent.fskg1-1.fna&oh=03c33f269e7bbb7e714c606c0af032ff&oe=5FF7076F

 

61116074_2492667097412422_324713915718041600_n.jpg?_nc_cat=110&cb=846ca55b-311e05c7&ccb=2&_nc_sid=b9115d&_nc_ohc=XuxBgHG88B0AX8nyl5x&_nc_ht=scontent.fskg1-1.fna&oh=96a33a4871d2c1b6cc3a0f568164773d&oe=5FF5FB08

117178563_3527989393880182_5506314430516584774_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=2&_nc_sid=b9115d&_nc_ohc=5YiTf1HUwCwAX_gaT-T&_nc_ht=scontent.fskg1-1.fna&oh=a63d0d2fe6496535569063bfa3ee4347&oe=5FF68513

117316401_3527989153880206_2420567707800367582_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=2&_nc_sid=b9115d&_nc_ohc=5Ni4lxjSUusAX9-ssFm&_nc_ht=scontent.fskg1-1.fna&oh=651079cda38cd2666d84449ebe06525f&oe=5FF6CF18

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγω πιστευω οτι εχεις πολλα ταχειας φυτα και για αυτο δεν εχεις ΝΟ3...το 2ο φιλτρο δεν το ξερω αλλα αν εχεις συνολικα καπου στα 2000λιτρσ ανα ωρα εισαι κομπλε. Οποτε κατι με ασθενεια πρεπει να σχετιζονται οι απωλειες...βαλε βακτηρια κανε μετρηση ξανα οπως σου ειπαν για να το αποκλεισουμε 100%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και όπως λέει ο φίλος μου @corto maltese δεν μένει τίποτα κρυφό απο εμένα.

 

Παρακολουθω το θεμα απο την αρχη Μαρινό,  εσυ και ο @christos efthimiou εχετε γινει Ντετεκτιβς σε υποθεση μυστηριου, κατι σαν CSI Africa......

Εγω δεν εχω καταλαβει καποια πραγματακια, και για να μου φυγει μια μικρη υπόνοια που εχω,  θελω να ρωτησω τον @billtsou τα εξης:

ποσο προσφατα μπηκε το ζευγαρι bricardi, στα ηδη υπαρχον bricardi μηπως υπηρχε ηδη ζευγαρι? 

τα  marlieri που μπηκαν, 5 ηταν ή καποια προστεθηκαν στα ηδη υπαρχον?.

τι συμπεριφορες εβλεπες μεταξυ των ψαριων  μετα την προσθηκη και των νεων, και ειδικα των bricardi..

Οι φροντοζες τι μεγεθος ηταν?

Υ.Γ Οταν εχουμε 2 φιλτρα να τρεχουν σε ενυδρειο, ποτε δεν τα καθαριζουμε την ιδια μερα και τα 2........αλλα και παλι λιγο δυσκολο να χαθηκε ολη η βιολογια λογο αυτου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα που είδα και φωτογραφία με τόσα φυτά είναι πιθανό να μηδενίζουν τα νιτρικά ειδικά αν δεν ταΐζει βαριά. Για μένα θέμα ασθένειας είναι το πιθανότερο να είναι. 'Έπρεπε η νέα εισαγωγή να είχε μπει καραντίνα πρώτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα ωραιο το ενυδρειο σου.. τα φυτα σε τοσο υψος πως τα διατηρεις τοσο ζωντανα?βαζεις ταμπλετες ή λιπασματα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Παρακολουθω το θεμα απο την αρχη Μαρινό,  εσυ και ο @christos efthimiou εχετε γινει Ντετεκτιβς σε υποθεση μυστηριου, κατι σαν CSI Africa......

Εγω δεν εχω καταλαβει καποια πραγματακια, και για να μου φυγει μια μικρη υπόνοια που εχω,  θελω να ρωτησω τον @billtsou τα εξης:

ποσο προσφατα μπηκε το ζευγαρι bricardi, στα ηδη υπαρχον bricardi μηπως υπηρχε ηδη ζευγαρι? 

τα  marlieri που μπηκαν, 5 ηταν ή καποια προστεθηκαν στα ηδη υπαρχον?.

τι συμπεριφορες εβλεπες μεταξυ των ψαριων  μετα την προσθηκη και των νεων, και ειδικα των bricardi..

Οι φροντοζες τι μεγεθος ηταν?

Υ.Γ Οταν εχουμε 2 φιλτρα να τρεχουν σε ενυδρειο, ποτε δεν τα καθαριζουμε την ιδια μερα και τα 2........αλλα και παλι λιγο δυσκολο να χαθηκε ολη η βιολογια λογο αυτου.

Το ζευγαρι μπηκε πριν κανα τριμηνο περιπου...και οι αλλες συμπεριφορες ψαριων ηταν οκ...αν εξαιρεσεις κανενα κυνηγι που και που,οι φροντοζες ηταν περιπου 4-5 εκατοστα..τωρα βεβαια δεν υπαρχουν,οσο για τον καθαρισμο των φιλτρων συνηθως τα εκανα με διαφορα μεταξυ τους....τωρα ομως επειδή ταλαιπωρουμαι απο πρασινη τριχοειδη αλγη και τα εβγαλα ολα σχεδον τα πραγματα για να βγαλω οτι μπορω..καθαρισα τα φιλτρα μιας και ειχα πολυ καιρο να το κανω αυτο..(ξερω λαθος μου και αυτο)

Έγινε επεξεργασία - billtsou
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ασχετο αλλα ωραιο το ενυδρειο σου.. τα φυτα σε τοσο υψος πως τα διατηρεις τοσο ζωντανα?βαζεις ταμπλετες ή λιπασματα?

Τα φυτα μεσα ειναι παρα πολλες βαλισνεριες και καμποσες ανουμπιες....τα οποια ομως πλεον δεν υοαρχουν πολλα γιατι τα ξηλωσα..ειχα γεμισει με τριχοεοδη πρασινη αλγη ...ο φωτισμος ανοιγει μονο απο τις 20:00-24:00....και τροφη δινω λιγη συνηθως μια φορα την ημέρα,δεν βαζω καθολου ουτε ταμπλετες και λιπάσματα

Έγινε επεξεργασία - billtsou
Link to comment
Share on other sites

το ζευγαρι bricardi που  μπηκε πριν  τριμηνου ειχε δικη του περιοχη σε σχεση με τα 3 ''παλια''?.....

στα ηδη υπαρχον bricardi μηπως υπηρχε ηδη ζευγαρι? 

Ομορφο το ενυδρειο  και  τα φυτα μου αρεσουν πολυ..... αλλα αν δεν κανω λαθος για 2 ειδη πετροψαρων συν τις φροντοζες που ηταν ακομα μικρες δεν βλεπω αρκετες κρυψωνες, μπορει να κανω και λαθος και να με ξεγελαει η φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...