Jump to content

Δυστυχως χάνω ψάρια


Recommended Posts

Ε ναι τοτε αυτο ειναι. Ταιζε ιδανικα 3 φορες αλλιως εστω 2...και απλα μια φορα την εβδομαδα αστα αταιστα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλα τωρα απο οτι καταλαβα εκανες ριζικες αλλαγες οποτε προσεχε

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

το ζευγαρι bricardi που  μπηκε πριν  τριμηνου ειχε δικη του περιοχη σε σχεση με τα 3 ''παλια''?.....

στα ηδη υπαρχον bricardi μηπως υπηρχε ηδη ζευγαρι? 

Ομορφο το ενυδρειο  και  τα φυτα μου αρεσουν πολυ..... αλλα αν δεν κανω λαθος για 2 ειδη πετροψαρων συν τις φροντοζες που ηταν ακομα μικρες δεν βλεπω αρκετες κρυψωνες, μπορει να κανω και λαθος και να με ξεγελαει η φωτο.

Σε ευχαριστω για τα καλα λογια...αλλα τι να κανεις φιλε μου που εχω αποτυχει και δεν κανω κατι σωστα..οχι δεν υπηρχε ζευγαρι μεχρι τοτε....μαλιστα μου ετυχε και γεννα στα similis που ειχα.....αλλα η φυση αποφασισε και δεν εμεινε ενα...οσο και αν τα προστατευαν οι γονεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ε ναι τοτε αυτο ειναι. Ταιζε ιδανικα 3 φορες αλλιως εστω 2...και απλα μια φορα την εβδομαδα αστα αταιστα

Σημερα θα κανω παλι μετρησεις ναδω τα αποτελεσματα....τι ειναι δλδ;

Έγινε επεξεργασία - billtsou
Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ3 σου ειναι 0 απο φυσιολογικη αιτια απλα επειδη καθαρισες φιλτρα ,εκανες αλλαγη νερου, εβγαλες φυτα προσεχε λιγο με τα ταισματα...το ενα φιλτρο το εδειξες το αλλο φιλτρο ειναι και chiller?τι εχεις βαλει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τελικα εγω πιστευω οτι εχεις πολλα ταχειας φυτα και για αυτο δεν εχεις ΝΟ3...το 2ο φιλτρο δεν το ξερω αλλα αν εχεις συνολικα καπου στα 2000λιτρσ ανα ωρα εισαι κομπλε. Οποτε κατι με ασθενεια πρεπει να σχετιζονται οι απωλειες...βαλε βακτηρια κανε μετρηση ξανα οπως σου ειπαν για να το αποκλεισουμε 100%

 

16075177524391550837507517076787.jpg

16075177769666758872793334375682.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τα ΝΟ3 σου ειναι 0 απο φυσιολογικη αιτια απλα επειδη καθαρισες φιλτρα ,εκανες αλλαγη νερου, εβγαλες φυτα προσεχε λιγο με τα ταισματα...το ενα φιλτρο το εδειξες το αλλο φιλτρο ειναι και chiller?τι εχεις βαλει μεσα?

Το chiller ειναι

16075178353044960279552943090278.jpg

16075178660594014911672035501768.jpg

16075178937922178826553812527332.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Σε ευχαριστω για τα καλα λογια...αλλα τι να κανεις φιλε μου που εχω αποτυχει και δεν κανω κατι σωστα..οχι δεν υπηρχε ζευγαρι μεχρι τοτε....μαλιστα μου ετυχε και γεννα στα similis που ειχα.....αλλα η φυση αποφασισε και δεν εμεινε ενα...οσο και αν τα προστατευαν οι γονεις

Μην τρελαινεσαι και δεν θελω να  ακουω μακακιες περι αποτυχιας.....ΑΦΡΙΚΑΝΟΙ ειμαστε και αυτα τα ''στραβα'' συμβαινουν και στον πιο εμπειρο, το ξερεις καλα οτι μπορει να κανεις ''χοντρά'' λαθη και να μην το πληρωσεις και με μια ''μικρη'' αλλαγη να ερθουν ολα τουμπα...... το ιδιο σου ειπα και στο φβ που ''μανουριασαμε'' για το ψαροσουπα που ειπες στην αλλη κοπελα......και συγνώμη από μέρους μου για το συμβαν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μην τρελαινεσαι και δεν θελω να  ακουω μακακιες περι αποτυχιας.....ΑΦΡΙΚΑΝΟΙ ειμαστε και αυτα τα ''στραβα'' συμβαινουν και στον πιο εμπειρο, το ξερεις καλα οτι μπορει να κανεις ''χοντρά'' λαθη και να μην το πληρωσεις και με μια ''μικρη'' αλλαγη να ερθουν ολα τουμπα...... το ιδιο σου ειπα και στο φβ που ''μανουριασαμε'' για το ψαροσουπα που ειπες στην αλλη κοπελα......και συγνώμη από μέρους μου για το συμβαν.

Συγνωμη και εγω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

το ζευγαρι bricardi που  μπηκε πριν  τριμηνου ειχε δικη του περιοχη σε σχεση με τα 3 ''παλια''?.....

στα ηδη υπαρχον bricardi μηπως υπηρχε ηδη ζευγαρι? 

Ομορφο το ενυδρειο  και  τα φυτα μου αρεσουν πολυ..... αλλα αν δεν κανω λαθος για 2 ειδη πετροψαρων συν τις φροντοζες που ηταν ακομα μικρες δεν βλεπω αρκετες κρυψωνες, μπορει να κανω και λαθος και να με ξεγελαει η φωτο.

 

1607518320065469068001783328539.jpg

16075183480065988223881136239330.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος billtsou έγραψε:

φωτογραφια πως να βγαλω?μου λεει μεγαλο αρχειο και δεν μπορω να την ανεβασω

 

16075185388774185827176941492861.jpg

16075185741692729819372716869807.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος billtsou έγραψε:

 

1607518320065469068001783328539.jpg

16075183480065988223881136239330.jpg

Με ξεγελασε η προηγουμενη φωτο, μια χαρα το στησιμο με τα 2 νταμαρια, ειναι ''λειτουργικο'' πολυ για κοινωνικο Τανγκανικα   τις περισσοτερες φορες τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προσωπικο γουστο αυτο αλλα εμενα επεοδη δεν μπυ αρεσουν οι μπουρμπουληθρες αλλα καο επειδη ουσιαστικα μεταφερεις οξυγονο ςκει γυρω μηπως θα ηταν καλυτερα να γυρισεις το ενα φιλτρο να χτυπαει και επιφανεια ωστε να γινεται αναταραξη?

Link to comment
Share on other sites

@marinos @christos efthimiou απο οτι διαβασα και αν δεν εχει γραψει λαθος ο φιλος Μπιλ..... το φιλτρο ειναι το pro4 350 που εχει ροη 1050λ/ω, αν ειναι το μοναδικο φιλτρο εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο για 450 λιτρα ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

@marinos @christos efthimiou απο οτι διαβασα και αν δεν εχει γραψει λαθος ο φιλος Μπιλ..... το φιλτρο ειναι το pro4 350 που εχει ροη 1050λ/ω, αν ειναι το μοναδικο φιλτρο εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο για 450 λιτρα ενυδρειο

Ειδα και ενα fluval  νομιζω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ειδα και ενα fluval  νομιζω

Σωστος, αυτο δεν το ειδα, ηταν στην προηγουμενη σελιδα........

Το 305 και αυτο μικρο ειναι.....απο καδο για βιολογικο υλικο και τα 2 φιλτρα τον καλυπτουν, για την ροη εχω αμφιβολιες αλλά και παλι δεν νομιζω να ειναι η βασικη  αιτια για το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαίωση για να μην χάσουμε την μπάλα. Ο Βασίλης ζητάει να βρούμε από ποια αιτία χάνει τόσα ψαράκια . Από τις μετρήσεις είδαμε ότι έχει ΝΟ3 =0 και εστιάσαμε στο γιατί. 

Σε αυτό το σημείο περιμένουμε τις νέες μετρήσεις μέσα στην ημέρα.

Τώρα ο Άρης @corto maltese σαν ποιο έμπειρος με την Tanganyika θα δει αν υπάρχει πρόβλημα με την σύνθεση και την διακόσμηση του ενυδρείου , 

Ας καταλήξουμε πρωτα σε συμπεράσματα σε αυτά τα δυο και μετά προχωράμε. 

Βασίλη τις μετρήσεις σε παρακαλώ και ειλικρινής απαντήσεις στον Άρη για να πάμε παρακάτω.

Ευχαριστω για την προσοχή σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο, Άρη πόσο περίπου ροή ανά ώρα πρέπει να έχει το ενυδρείο με τέτοιου είδους ψάρια? Γιατί με τα δύο αυτά φίλτρα μιλάμε για  μέγιστο 2500 λίτρα ανά ωρα και αυτό όχι πραγματικό λόγω υλικών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μαρίνο, Άρη πόσο περίπου ροή ανά ώρα πρέπει να έχει το ενυδρείο με τέτοιου είδους ψάρια? Γιατί με τα δύο αυτά φίλτρα μιλάμε για  μέγιστο 2500 λίτρα ανά ωρα και αυτό όχι πραγματικό λόγω υλικών.

Είμαστε καλά θέλουμε 4 φορές τα λίτρα του. Μην ξεχνάς ότι όσο μεγαλύτερο ένα ενυδρείο όσο μεγαλύτερο είναι τόσο <<λιγότερη>> ανάγκη απο φιλτράρισμα  λόγο οτι οι πέτρες ο στρωμένος βυθός και ενδεχομένως τα φυτά μπαίνουν και αυτά στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σωστος, αυτο δεν το ειδα, ηταν στην προηγουμενη σελιδα........

Το 305 και αυτο μικρο ειναι.....απο καδο για βιολογικο υλικο και τα 2 φιλτρα τον καλυπτουν, για την ροη εχω αμφιβολιες αλλά και παλι δεν νομιζω να ειναι η βασικη  αιτια για το προβλημα

Δεν εχω fluval καθολου....τα φιλτρα που εχω ειναι τα eheim 3 profesionel και eheim 4+ profesionel,εχω την Αισθηση επειδη ειχα ψαξει την αλλαγη νερου που γινεται στι ενυδρειο οτι ηταν ικανοποιητική αρκετά....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι δεν είδες κάποια διαφορά στη συμπεριφορά τους πριν τα χάσεις. Συνήθως είτε δεν τρώνε, είτε πρήζονται είτε έχουν στίγματα, είτε κάθονται πολύ ώρα στον πάτο η ακόμη χάνουν την πλευσιμοτητα τους πριν πεθάνουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μαρίνο, Άρη πόσο περίπου ροή ανά ώρα πρέπει να έχει το ενυδρείο με τέτοιου είδους ψάρια? Γιατί με τα δύο αυτά φίλτρα μιλάμε για  μέγιστο 2500 λίτρα ανά ωρα και αυτό όχι πραγματικό λόγω υλικών.

Σε γενικες γραμμες οι ''Τανγκανικες'' θελουν δυνατη κυκλοφορια/ροη μεσα στο ενυδρειο,  νερο πλουσιο σε οξυγονο αρα καλη αναταραξη στην επιφανεια ....δεν ξερω αν ειναι σωστο, αλλα προσωπικα σε 450 λιτρα θα ειχα 2 φιλτρα που να εχουν Πραγματικη ροη το λιγοτερο 2000 λίτρα ανά ωρα

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τέρμα το θέμα με τα φίλτρα το λύσαμε ειναι υπερ αρκετα. Μετρησεις θέλω να πάμε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Δεν εχω fluval καθολου....τα φιλτρα που εχω ειναι τα eheim 3 profesionel και eheim 4+ profesionel,εχω την Αισθηση επειδη ειχα ψαξει την αλλαγη νερου που γινεται στι ενυδρειο οτι ηταν ικανοποιητική αρκετά....

ποια ακριβως μοντελα ειναι?..π,χ 350, 600 ή 2071,2075?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...