Jump to content

Δυστυχως χάνω ψάρια


Recommended Posts

Να τα κουνελάκια...... Έχεις τσιμπήσει λίγο αμμωνία αν και δε θεωρώ ότι είναι αρκετή για την πρόκληση άμεσης ζημιάς όπως την περιεγραψες. Απαιτείται όμως συνεχής παρακολούθηση και γω θα πρότεινα και μια καλή αλλαγή νερού (30-40 τις εκατό). Πότε άλλαξες νερό τελευταία φορά?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Βασίλη τέρμα το θέμα με τα φίλτρα το λύσαμε ειναι υπερ αρκετα. Μετρησεις θέλω να πάμε παρακάτω.

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι δεν είδες κάποια διαφορά στη συμπεριφορά τους πριν τα χάσεις. Συνήθως είτε δεν τρώνε, είτε πρήζονται είτε έχουν στίγματα, είτε κάθονται πολύ ώρα στον πάτο η ακόμη χάνουν την πλευσιμοτητα τους πριν πεθάνουν.

Υποψιαζομαι οτι καποιο ρολο επαιξαν τα Μπριχαρντι στο ολο θεμα......ομως αυτο θα το δειξει αν συντομα δουμε  γεννα ή εστω προετοιμασία  για γεννα απο το ζευγος Μπριχαρντι

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άστρωτο ενυδρείο . Πανε σε κάποιον φίλο που τον εμπιστεύεσαι και πάρε μάκα για να το φερουμε στα ίσια ρίξε και βακτήρια.

Για την διακόσμηση και είσοδο ψαριων και συμβατοτητα μιλάς με Αρη,

Τωρα που βρίκαμε την αίτια μπορουμε να δώσουμε λύσεις . @killerknight (πες μας το ονόμα σου) τώρα είναι τόσο πριν το πλήρωσε με ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

 

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

ποια ακριβως μοντελα ειναι?..π,χ 350, 600 ή 2071,2075?

 

IMG_20201209_155724.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σε γενικες γραμμες οι ''Τανγκανικες'' θελουν δυνατη κυκλοφορια/ροη μεσα στο ενυδρειο,  νερο πλουσιο σε οξυγονο αρα καλη αναταραξη στην επιφανεια ....δεν ξερω αν ειναι σωστο, αλλα προσωπικα σε 450 λιτρα θα ειχα 2 φιλτρα που να εχουν Πραγματικη ροη το λιγοτερο 2000 λίτρα ανά ωρα

Eiναι δυο εξ.φιλτρα το 2075 και το 2275

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα μπουκαλάκια δίπλα στο δείγμα στο λευκό κενό για να τα δούμε καλύτερα. Η αμμωνία εμένα δε μου φαίνεται για 0,25. Για μηδέν μου φαίνεται. Έτσι όπως είναι το βλέπω κίτρινο ενώ θα έπρεπε να είναι αχνό πράσινο στο 0.25

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Βασίλη τέρμα το θέμα με τα φίλτρα το λύσαμε ειναι υπερ αρκετα. Μετρησεις θέλω να πάμε παρακάτω.

Λοιπον πριν λιγο τελειωσα τις μετρησεις μου....PH-8.2,NO2-0ppm,NO3-5ppm,NH3/NH4-0.25ppm

IMG_20201209_155724.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Βάλε τα μπουκαλάκια δίπλα στο δείγμα στο λευκό κενό για να τα δούμε καλύτερα. Η αμμωνία εμένα δε μου φαίνεται για 0,25. Για μηδέν μου φαίνεται

Πρασινιζει....δεν ειναιβτο καθαρο κίτρινο του 0,δυστυχως η φωτι δε μπορει να το δειξει

16075226257277594988050725381730.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Eiναι δυο εξ.φιλτρα το 2075 και το 2275

Μια χαρα ειναι απο  ογκο για βιολογια εφοσον εχεις βαλει την απαρατητη ποσοτητα..... απο ροη ιδανικα ισως να μην ειναι αλλα απο τη στιγμη που δεν ειναι παραφορτομενο το ενυδρειο με πετρες δεν τιθετε μεγαλο ''ζητημα''

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι τώρα μεγάλο το πρόβλημα . Μετά θα αντιμετωπίσεις μεγαλά ΝΟ2 και ΝΟ3 άλλα εδω  είμαστε ρίξε βακτήρια και βρες μάκα για να τα πάμε ποιο γρήγορα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μια χαρα ειναι απο  ογκο για βιολογια εφοσον εχεις βαλει την απαρατητη ποσοτητα..... απο ροη ιδανικα ισως να μην ειναι αλλα απο τη στιγμη που δεν ειναι παραφορτομενο το ενυδρειο με πετρες δεν τιθετε μεγαλο ''ζητημα''

Ηθελα δλδ ακομα πιο μεγαλα φίλτρα;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θέμα άλλα οτι φωτογραφίες έχετε απο ψαρια αφρικης παρακαλώ (μην σας πάρει και σας σηκωσει) να τις τοποθετήσετε εδώ Φωτογραφίες κιχλίδων Αφρικής

 

 

Ευχαριστώ πολύ,

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billtsou έγραψε:

Ηθελα δλδ ακομα πιο μεγαλα φίλτρα;

Όχι ρε θα σε τρελάνουν οι φιλτρολάγνοι . Μια χαρά είσαι ... βιολόγια δεν έχεις . Κλείσε τον υπολογιστη βάλε μηνυμα  2 και πάνε να βρεις μάκα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι ρε θα σε τρελάνουν οι φιλτρολάγνοι . Μια χαρά είσαι ... βιολόγια δεν έχεις . Κλείσε τον υπολογιστη βάλε μηνυμα  2 και πάνε να βρεις μάκα.

Πολυ δυσκολο αυτο ρε γαμωτο σημερα..και αυριο δουλευω.....θα πρέπει να ανοιξω και  τα δυο φιλτρα και να τα βαλω μεσα η απλα να βαλω τη μακα μεσα στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Ηθελα δλδ ακομα πιο μεγαλα φίλτρα;

οχι πιο μεγαλα απο αποψη καδου, απο βιολογικη φιλτρανση εισαι παραπανω απο ενταξει με αυτα αρκει να εχουν την απαραιτητη ποσοτητα μεσα.... .  το ενα απο αυτα καλο θα ηταν να ειχε μεγαλυτερη ροη, αλλα ειναι κατι το οποιο λυνεται με την προσθηκη ενος κυκλοφορητη/wave maker ....

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι ρε θα σε τρελάνουν οι φιλτρολάγνοι .

Γιατι το λες αυτο?.....οχι και φιλτρολαγνος επειδη ειχα σε 240λ. δυο φιλτρα με συνολικη ονομαστικη ροη 2000λ/ω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

οχι πιο μεγαλα απο αποψη καδου, απο βιολογικη φιλτρανση εισαι παραπανω απο ενταξει με αυτα αρκει να εχουν την απαραιτητη ποσοτητα μεσα.... .  το ενα απο αυτα καλο θα ηταν να ειχε μεγαλυτερη ροη, αλλα ειναι κατι το οποιο λυνεται με την προσθηκη ενος κυκλοφορητη/wave maker ....

Το σκεφτομουν και αυτο....αν εχεις κατι να μου προτινεις;....αυτο με την τριχοειδη πρασινη αλγη;τι να φταιει;

 

πριν 40 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Να τα κουνελάκια...... Έχεις τσιμπήσει λίγο αμμωνία αν και δε θεωρώ ότι είναι αρκετή για την πρόκληση άμεσης ζημιάς όπως την περιεγραψες. Απαιτείται όμως συνεχής παρακολούθηση και γω θα πρότεινα και μια καλή αλλαγή νερού (30-40 τις εκατό). Πότε άλλαξες νερό τελευταία φορά?

Νερο αλλαξα πριν τρεις μερες.....αρκετη ποσότητα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Γιατι το λες αυτο?.....οχι και φιλτρολαγνος επειδη ειχα σε 240λ. δυο φιλτρα με συνολικη ονομάστικη ροη 2000λ/ω?

Σας ξέρω εσάς και μην ανοίξουμε αυτήν την συζήτηση γιατι δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ.

  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Το σκεφτομουν και αυτο....αν εχεις κατι να μου προτινεις;....αυτο με την τριχοειδη πρασινη αλγη;τι να φταιει;

 

 

Δεν ειναι της παρουσης, οταν με το καλο βρεθει λυση με το παρον προβλημα, θα τα πουμε τοτε.

αναφορικα με την αλγη επειδη οι αιτιες εμφανισης ειναι παραπανω απο μια, διαβασε το παρακατω αρθρο (η πρασινη τριχοειδης ειναι στο τελος)..

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Το σκεφτομουν και αυτο....αν εχεις κατι να μου προτινεις;....αυτο με την τριχοειδη πρασινη αλγη;τι να φταιει;

 

Νερο αλλαξα πριν τρεις μερες.....αρκετη ποσότητα

Δες εδώ άλλα ασε τις άλγες και ψαξε για μάκα 

 

Link to comment
Share on other sites

0,25 αμμωνια εχεις τωρα...τσεκαρε την παλι πριν κανεις αλλαγη...την ροη και την οξυγονωση θα την ενισχυα με εναν κυκλοφορητη να βαραει επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση γιατι μπερδευτηκα τωρα αρκετα.. αγόρασα το πρωι ενα μπουκαλακι βακτήρια...αλλα μου φαινεται πολυ μεγαλη η ποσοτητα που λεει να βαλω μεσα...τι λέτε;

IMG_20201209_232518.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο ειναι η ποσοτητα που λεει να μπει μεσα..δεν ειναι υπερβολικη; μετά θα πρεπει να παρω και αλλο μπουκαλακι...λεει δλδ στα 40 λιτρα να βαλω 20ml ...δεν παραειναι ακραιο;

IMG_20201209_232539.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμενα βακτηρια δεν τα ξερω καν και οντως ειναι υπερβολικο, αλλα αν το λενε οι οδηγιες ετσι θα ειναι.....παντως τα stability & microlit special blends που ειχα εβαζα 20-25ml στα 240λ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

τα συγκεκριμενα βακτηρια δεν τα ξερω καν και οντως ειναι υπερβολικο, αλλα αν το λενε οι οδηγιες ετσι θα ειναι.....παντως τα stability & microlit special blends που ειχα εβαζα 20-25ml στα 240λ.

Και εγω οταν ειχα μονο seachem εβαζα...τωρα ομως στην πατρα μόνο αυτο βρηκα...σε καταστημα με ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...