Jump to content

Δυστυχως χάνω ψάρια


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

σε 450 λιτρα ?...κριμα δεν ειναι να πανε τοσα λιτρα χαμενα, απο τη στιγμη που υπαρχουν τα παρακατω...(να μην αλλαζει και λιμνη τζαμπα)

 

δυσκολο για τα παρακατω βεβαια, αλλα μεχρι να μεγαλωσουν θα εχει χρονο αν θα παει για μεγαλυτερο ενυδρειο ή να κρατησει ενα μικρο χαρεμι 1/3.

 

γιατι αυτα δεν κανουν για 450λιτρα ενυδρειο??

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 8 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

γιατι αυτα δεν κανουν για 450λιτρα ενυδρειο??

 

κανουν και παρακανουν, αλλά αυτα τα βαζεις και σε  200λ....προσωπικα & περα απο τη πλακα που κανουμε με τον Μαρινο, γινεται ενα ωραιο Μαλαουι ειτε με 2-3 ειδη μπουνα ειτε spieces με καποιο ειδος hap π.χ venustus ή cyrtocara moorii

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

κανουν και παρακανουν, αλλά αυτα τα βαζεις και σε  200λ....προσωπικα & περα απο τη πλακα που κανουμε με τον Μαρινο, γινεται ενα ωραιο Μαλαουι ειτε με 2-3 ειδη μπουνα ειτε spieces με καποιο ειδος hap π.χ venustus ή cyrtocara moorii

ας δουμε πως θα παει το υπαρχον ταγκανικα και θα δω στη συνεχεια παιδια....αρκει να μη χασω και αλλα απο αυτα τα δεκα ψαρακια που εχω..μετα προφανω και θα ξεκινησω απο το μηδεν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος billtsou έγραψε:

ας δουμε πως θα παει το υπαρχον ταγκανικα και θα δω στη συνεχεια παιδια....αρκει να μη χασω και αλλα απο αυτα τα δεκα ψαρακια που εχω..μετα προφανω και θα ξεκινησω απο το μηδεν...

και σημερα θα κανω αλλαγη νερου...αληθεια το τεστ καλο ειναι να γινεται πριν η μετα την αλλαγη νερου η και τα δυο ??τωρα βεβαια εχω και ενα αλλο θεμα...την τριχοειδη πρασινη αλγη...η οποι ασιγα σιγα και αυτη μεγαλωνει παλι.μετα το καθαρισμο που του ειχα κανει πριν κανα μηνα περιπου...τα εβγαλα ολα εξω...

..απο το ενα προβλημα στο αλλο..χαχα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

γιατι αυτα δεν κανουν για 450λιτρα ενυδρειο??

 

Τα αρσενικά του είδους μπορούν να αγγίξουν τα 40 εκατοστά μαζί με την ουρά, ενώ τα θηλυκά λίγο λιγότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billtsou έγραψε:

και σημερα θα κανω αλλαγη νερου...αληθεια το τεστ καλο ειναι να γινεται πριν η μετα την αλλαγη νερου η και τα δυο ??τωρα βεβαια εχω και ενα αλλο θεμα...την τριχοειδη πρασινη αλγη...η οποι ασιγα σιγα και αυτη μεγαλωνει παλι.μετα το καθαρισμο που του ειχα κανει πριν κανα μηνα περιπου...τα εβγαλα ολα εξω...

..απο το ενα προβλημα στο αλλο..χαχα

 

Η κατάρα της λίμνης Malawi . Taganyika θα λες ότι έχεις και Tanganyika δε θα χεις ......................:lolu:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

τι ειπε τωρα??τοσο μεγαλο??

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Τα αρσενικά του είδους μπορούν να αγγίξουν τα 40 εκατοστά μαζί με την ουρά, ενώ τα θηλυκά λίγο λιγότερο.

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Τα αρσενικά του είδους μπορούν να αγγίξουν τα 40 εκατοστά μαζί με την ουρά, ενώ τα θηλυκά λίγο λιγότερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Η κατάρα της λίμνης Malawi . Taganyika θα λες ότι έχεις και Tanganyika δε θα χεις ......................:lolu:

δεν ειναι καταρα αλλα καποιος κανει μαυρη μαγεια....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billtsou έγραψε:

δεν ειναι καταρα αλλα καποιος κανει μαυρη μαγεια....

Malawi – annegrebosman.nl

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

τι ειπε τωρα??τοσο μεγαλο??

 

 

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Τα αρσενικά του είδους μπορούν να αγγίξουν τα 40 εκατοστά μαζί με την ουρά, ενώ τα θηλυκά λίγο λιγότερο.

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

κανουν και παρακανουν, αλλά αυτα τα βαζεις και σε  200λ....προσωπικα & περα απο τη πλακα που κανουμε με τον Μαρινο, γινεται ενα ωραιο Μαλαουι ειτε με 2-3 ειδη μπουνα ειτε spieces με καποιο ειδος hap π.χ venustus ή cyrtocara moorii

Νομιζω οτι μπερδευτηκαμε λιγο.....ή εγω ή εσεις..... @billtsou για τα ντεμανσονι ή τις φροντοζες εννοουσες?...

@marinos νομιζω οτι πρεπει να κανουμε εκεχειρια προς όφελος ολης της ''Μαύρης'' Ηπείρου.....και μετά βλέπουμε ποια λίμνη θα πάρει το scudetto....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Βασίλη έστρωσαν τα πράγματα ; 

Δεν πιστεύω να έχεις ακόμα απώλειες ;

Link to comment
Share on other sites

Απωλειες δεν εχω...βεβαια σημερα θα κανω παλι τεστ....αλλα εχω αρχισει να ανησυχω παλι για την αλγη...μτριχοειδης πράσινη...δεν ξερω τι να κάνω....εχειβαρχισει μεσα να εχει παλι μεγαλες ινες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος billtsou έγραψε:

Απωλειες δεν εχω...βεβαια σημερα θα κανω παλι τεστ....αλλα εχω αρχισει να ανησυχω παλι για την αλγη...μτριχοειδης πράσινη...δεν ξερω τι να κάνω....εχειβαρχισει μεσα να εχει παλι μεγαλες ινες 

Βασίλη , 

Η άλγη αντιμετωπίζεται ψαράκια να μην χάνεις .

Αν θέλεις και μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία του ενυδρείου σου .

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος billtsou έγραψε:

16091703312085777980683375806905.thumb.jpg.dbb254dc2d17c1bd88e6bc0445dd8522.jpg16091703312085777980683375806905.thumb.jpg.dbb254dc2d17c1bd88e6bc0445dd8522.jpg16091702590254642417870542649483.thumb.jpg.d69906cb7bbff60a03a9210a390c11cd.jpg

16091703741395596708438924248459.jpg

Τωρα αυτη τη στιγμη κανω και αλλγξ νερου στο 30% περίπου θα αλλαξω....προσπαθω να κανω τθς αλλγες μου εβδομαδιαίες....και θα καβω επισης και μέτρηση με υγρα τεστ σημερα 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα . 

Φαντάζομαι ότι όλα πάνε καλά εδώ έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τεστ προχθες και ολα δείχνουν καλα...μαλιστα εχω και γεννα απο τα bricardi μου.....αλλα απο εχθες διαπιστωσα οτι ενα julies εχει καθισει αδυναμο σε μια γωνια....κοντα στην αντίσταση ψηλα....τρωει όταν ριχνω φαγητο οσο μπορει..και σημερα τι ειδα εντελως αδυνατισμενο και η κοιλίτσα του προς τα μεσα ...δε νομιζω να ζησει....

IMG_20210119_204858.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικό παράσιτο μου φαίνεται οτι είναι . 

Ξαναρίξε μια ματιά στον κατάλογο των ασθενιών

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...