Jump to content

Αναπαραγωγή Neocaridina και Grade


Recommended Posts

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν παίζει ρόλο το Grade μιας Neocaridina στην ευκολία αναπαραγωγής.Ας πούμε ότι έχουμε 2 ενυδρεία ακριβώς ίδιων παραμέτρων,το  ένα με low grade red cherry και το άλλο με Bloody Mary.Οι red cherry θα αναπαράγονταν πιο εύκολα και αν ναι γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι δε κανει καποια διαφορα στην αναπαραγωγη το grade. Το grade νομιζω ειναι καθαρα για το χρωμα αλλα για καλο και για κακο περιμενε να σου πει καποιος αλλος να ξερει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το grade στην καθε αυτού αναπαραγωγή δεν παίζει κανένα ρόλο. Το μόνο ρόλο που παίζει είναι αν θέλει πχ όλες να είναι υψηλού grade θα πρέπει να τις έχεις με άλλες υψηλού grade για να έχεις απογόνους με υψηλό grade... Διαφορετικά θα έχεις μεγάλη ποικιλία στα grades.

 

Προσωπική εμπειρία με μεγάλη αποικία red cherry έφτασα σε ένα σημείο να έχω αρκετά άτομα με grade σχεδόν σαν bloody mary.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για πολύ λίγο που ασχολήθηκα με τις γαρίδες είδα ότι για να σου μείνει το χρώμα (grade) χρειάζεσαι εκτός απο καλή διατροφή να ανανεώνεις και την ομάδα. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια. Επίσης είχα δει ότι οι πιο έντονες χρωματικά ήταν λίγο πιο αργές. Βέβαια δεν είχαν και ολόϊδιο περιβάλλον οι cherry και κατι orange που είχα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος vandis έγραψε:

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν παίζει ρόλο το Grade μιας Neocaridina στην ευκολία αναπαραγωγής.Ας πούμε ότι έχουμε 2 ενυδρεία ακριβώς ίδιων παραμέτρων,το  ένα με low grade red cherry και το άλλο με Bloody Mary.Οι red cherry θα αναπαράγονταν πιο εύκολα και αν ναι γιατί;

Οσο αυξανεται το grade σε γαριδες, τοσο πιο μεγαλες απαιτησεις σε ποιοτητα νερου εχουν και τόσο πιο ευαισθητες γινονται.

Δηλ. οι απλες red cherry θα αντεξουν και θα αναπαραγονται στις συνθηκες, που οι bloody mary θα σε "αποχαιρετήσουν"  με απλα λογια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Natateo είχα στο παρελθόν red cherries με άπειρες αναπαραγωγές με μηδέν γνώση στις γαρίδες. Τώρα αποφάσισα να κάνω το ίδιο αφού διάβασα πάρα πολύ. Ενυδρείο 60L κύβος Υπόστρωμα prodibio aqua shrimp φυτεμένο με εύκολα φυτά. Μέτρηση PH KH Νιτρικών και no2 με τεστ api.μονο ποτάσιο από λιπάσματα, στρώσιμο δυο μήνες, μονο ramshorn snails μηδέν ψάρια. Προχθές έβαλα 15 bloody mary από petshop.Το αρχικό μου ενδιαφέρον ήταν η αναπαραγωγή και όχι το χρώμα αλλά βλέπεις το petshop είχε πολύ χαμηλή τιμή κ μπήκα στο πειρασμό. Θεωρείς ότι η αναπαραγωγή με τους ελέγχους που ανέφερα θα είναι πολύ δuσκολη; (Αρνητικά: δε μετράω ΤDS δεν χρησιμοποιώ αντίστροφη ώσμωση ) (Μετρήσεις ΝΗ4 ,ΝΟ2 μηδέν,NO3=10,PH=6.8,KH=3)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος vandis έγραψε:

 Natateo είχα στο παρελθόν red cherries με άπειρες αναπαραγωγές με μηδέν γνώση στις γαρίδες. Τώρα αποφάσισα να κάνω το ίδιο αφού διάβασα πάρα πολύ. Ενυδρείο 60L κύβος Υπόστρωμα prodibio aqua shrimp φυτεμένο με εύκολα φυτά. Μέτρηση PH KH Νιτρικών και no2 με τεστ api.μονο ποτάσιο από λιπάσματα, στρώσιμο δυο μήνες, μονο ramshorn snails μηδέν ψάρια. Προχθές έβαλα 15 bloody mary από petshop.Το αρχικό μου ενδιαφέρον ήταν η αναπαραγωγή και όχι το χρώμα αλλά βλέπεις το petshop είχε πολύ χαμηλή τιμή κ μπήκα στο πειρασμό. Θεωρείς ότι η αναπαραγωγή με τους ελέγχους που ανέφερα θα είναι πολύ δuσκολη; (Αρνητικά: δε μετράω ΤDS δεν χρησιμοποιώ αντίστροφη ώσμωση ) (Μετρήσεις ΝΗ4 ,ΝΟ2 μηδέν,NO3=10,PH=6.8,KH=3)

Μια χαρα μου φαινονται οι μετρησεις.  Τις πρωτες μερες μην ταιζεις πολυ και κανε και μετρησεις - αμμωνια και νιτρωδη ανα 2 μερες.

Νιτρικα αν θελεις, μπορεις να κρατησεις και λιγο πιο χαμηλα. Θελουν προσαρμογη μια-δυο εβδομαδες και αν ολα καλα, μετα την αλλαγη νερου θα δεις και τις πρωτες αυγομενες. Βαλε φυτα επιφανειας να τραβανε νιτρικα, αρκετο μοςς, γενικος φτιαξε κρυψωνες για τον γονο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...