Jump to content

Kallirroi aquascape 30l η πρώτη μου προσπάθεια


boulkmanjimakos

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα

 

Μέτα από απουσία αρκετού καιρού η καραντίνα βοήθησε και το μεράκι μέσα μου ξαναξύπνησε!

Αφού ξαναέστεισα το 250l φυτεμένο μου με δίσκους, αποφάσισα να κάνω μια προσπάθεια να ξεκινήσω ένα μικρούλι 30l, και έτσι να ανακαλύψω τον κόσμο του Aquascape!

Είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω κάτι τέτοιο και προφανώς θα χρειαστώ την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας.

 

Προχθές ήρθε το ενυδρείο που μάλιστα μου το έκανε δώρο η γυναικά μου την Black Friday, μετά από την συζήτηση που είχαμε και της εξέφρασα την επιθυμία μου και την σκέψη μου για το νέο εγχείρημα.

 

Το ενυδρειο ειναι το Fluval Flex 35l

 

 

FLEX-915-OVERVIEW-CA-EN.png.8bb2e06c8f12381e374845d9bd3651ed.png

 

 

11.thumb.jpg.a08ddd60d5fa18889f32d07c9f7e60d1.jpg

 

 

 

12.thumb.jpg.5c54db8fccdda6436f37e5f2b41c221a.jpg

 

 

Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει πλάτη που πίσω της κρύβεται ένα μικρο εσωτερικό φίλτρο που δουλεύει με κυκλοφοριτή που μεταφέρει 230l/h

Επίσης έχει πλαστικό καπάκι με φωτιστικό led 7w που είναι wrgb και δουλεύει στα 7500k, το οποίο όμως δεν θα χρησιμοποιηθεί καθόλου.

Ακόμα ήρθε και ένας μικρός θερμοστάτης της Fluval που είναι 100W και εκ πρώτης όψης μου φαινεται κάλος γιατί είναι τιτάνιου, άλλα θα δίξει στην πορία.

 

 

Σήμερα έκανα και μια μεγάλη παραγγελιά όλα όσα χρειάζομαι και στο επόμενο post μου θα σας γράψω για όλα όσα περιμένω ναρθούν.

 

Έχω πολύ όρεξη και είμαι ενθουσιασμένος και γενικά σκέφτηκα να μοιραστώ αυτόν τον ενθουσιασμό μαζί σας.

Θα ανεβάζω βήμα βήμα όλη την προσπάθεια.

 

Περιμένω συμβουλές!

 

Έγινε επεξεργασία - boulkmanjimakos
  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Μικρούλη και ωραίο με τα όλα του . Τώρα μια και είσαι έμπειρος ξέρεις ότι για γλυκού νερού είναι λίγες οι επιλογές σου.

Εννοείτε ότι θα γίνει φυτεμένο (προτείνω με εύκολα φυτά άλλα ζούγκλα ) και σε αυτό θα σε βοηθήσει μόλις συνδεθεί αυτή που είναι συνώνυμο της ομορφιάς , η ωραιότερη γυναίκα του AZ TEAM (ασχετά που δεν έχουμε άλλη) η @natateo κατά κόσμο κυρία Ναταλία.

Τώρα επιλογές για ψάρια 

Έχεις τις παρακάτω επιλογές 

 

Betta Splendens (Regan, 1910) (10 – 15lt) (μονομάχος)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/?p=323429

 

 

Carinotetraodon Travancoricus (Hora & Nair, 1941) 30lt (Dwarf Puffer)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91562-carinotetraodon-travancoricus-hora-nair-1941/?p=887636

 

 

Trichopsis Pumila (Arnold, 1936) 30lt (Sparkling Gourami)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86059-trichopsis-pumila-arnold-1936/?p=806446

 

 

Το πρόβλημα δεν είναι το τι ψάρια θα βάλεις (υπάρχουν αρκετά) αλλά πρώτον αν σου αρέσουν και το σημαντικότερο αν τα βρεις και πότε στην Ελλάδα. Ιδιαίτερα τώρα που έχει και κρύο και η κουριερ είναι στα όρια της κατάρρευσης δύσκολα να βρεις ψάρια που να έρθουν ζωντανά στο σπίτι.

Οπότε η το αφήνεις άδειο και αντί να χαλαρώνεις μπροστά στο ενυδρείο νευριάζεις που είναι άδειο ή βάζεις ότι βρεις τουλάχιστον να γλυκαθεί λίγο το μάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 
Μικρούλη και ωραίο με τα όλα του . Τώρα μια και είσαι έμπειρος ξέρεις ότι για γλυκού νερού είναι λίγες οι επιλογές σου.
Εννοείτε ότι θα γίνει φυτεμένο (προτείνω με εύκολα φυτά άλλα ζούγκλα ) και σε αυτό θα σε βοηθήσει μόλις συνδεθεί αυτή που είναι συνώνυμο της ομορφιάς , η ωραιότερη γυναίκα του AZ TEAM (ασχετά που δεν έχουμε άλλη) η [mention=62727]natateo[/mention] κατά κόσμο κυρία Ναταλία.
Τώρα επιλογές για ψάρια 

Έχεις τις παρακάτω επιλογές 

 

Betta Splendens (Regan, 1910) (10 – 15lt) (μονομάχος)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/?p=323429

 

 

Carinotetraodon Travancoricus (Hora & Nair, 1941) 30lt (Dwarf Puffer)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91562-carinotetraodon-travancoricus-hora-nair-1941/?p=887636

 

 

Trichopsis Pumila (Arnold, 1936) 30lt (Sparkling Gourami)
http://www.aquazone.gr/forums/topic/86059-trichopsis-pumila-arnold-1936/?p=806446
 
 

Το πρόβλημα δεν είναι το τι ψάρια θα βάλεις (υπάρχουν αρκετά) αλλά πρώτον αν σου αρέσουν και το σημαντικότερο αν τα βρεις και πότε στην Ελλάδα. Ιδιαίτερα τώρα που έχει και κρύο και η κουριερ είναι στα όρια της κατάρρευσης δύσκολα να βρεις ψάρια που να έρθουν ζωντανά στο σπίτι.

Οπότε η το αφήνεις άδειο και αντί να χαλαρώνεις μπροστά στο ενυδρείο νευριάζεις που είναι άδειο ή βάζεις ότι βρεις τουλάχιστον να γλυκαθεί λίγο το μάτι.

Καταρχάς έχω αποφασίσει ότι θα μπουν σίγουρα γαρίδες και ίσως και κάποιες μονομάχος.
Αλλά γενικά δεν βιάζομαι.
Αυτό μπορεί να γίνει και σε δύο η και τρεις μήνες.
Θα το πάω λαου λαου με υπομονή γιατί θέλω να μην γίνουν λάθη.

Όπως και ναχει, σε ευχαριστώ

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος boulkmanjimakos έγραψε:

Καλησπέρα και από μένα

 

Μέτα από απουσία αρκετού καιρού η καραντίνα βοήθησε και το μεράκι μέσα μου ξαναξύπνησε!

Αφού ξαναέστεισα το 250l φυτεμένο μου με δίσκους, αποφάσισα να κάνω μια προσπάθεια να ξεκινήσω ένα μικρούλι 30l, και έτσι να ανακαλύψω τον κόσμο του Aquascape!

Είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω κάτι τέτοιο και προφανώς θα χρειαστώ την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας.

 

Προχθές ήρθε το ενυδρείο που μάλιστα μου το έκανε δώρο η γυναικά μου την Black Friday, μετά από την συζήτηση που είχαμε και της εξέφρασα την επιθυμία μου και την σκέψη μου για το νέο εγχείρημα.

 

Το ενυδρειο ειναι το Fluval Flex 35l

 

 

FLEX-915-OVERVIEW-CA-EN.png.8bb2e06c8f12381e374845d9bd3651ed.png

 

 

11.thumb.jpg.a08ddd60d5fa18889f32d07c9f7e60d1.jpg

 

 

 

12.thumb.jpg.5c54db8fccdda6436f37e5f2b41c221a.jpg

 

 

Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει πλάτη που πίσω της κρύβεται ένα μικρο εσωτερικό φίλτρο που δουλεύει με κυκλοφοριτή που μεταφέρει 230l/h

Επίσης έχει πλαστικό καπάκι με φωτιστικό led 7w που είναι wrgb και δουλεύει στα 7500k, το οποίο όμως δεν θα χρησιμοποιηθεί καθόλου.

Ακόμα ήρθε και ένας μικρός θερμοστάτης της Fluval που είναι 100W και εκ πρώτης όψης μου φαινεται κάλος γιατί είναι τιτάνιου, άλλα θα δίξει στην πορία.

 

 

Σήμερα έκανα και μια μεγάλη παραγγελιά όλα όσα χρειάζομαι και στο επόμενο post μου θα σας γράψω για όλα όσα περιμένω ναρθούν.

 

Έχω πολύ όρεξη και είμαι ενθουσιασμένος και γενικά σκέφτηκα να μοιραστώ αυτόν τον ενθουσιασμό μαζί σας.

Θα ανεβάζω βήμα βήμα όλη την προσπάθεια.

 

Περιμένω συμβουλές!

 

Είναι παρα πολύ όμορφο το ενυδρειακι!

Καλη αρχή!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Καλό ξεκίνημα να έχεις. Το ότι δεν βιάζεσαι είναι πολύ καλό. Μια συμβουλή από μένα για αρχή. Αν έχεις σκοπό να βάλεις και γαρίδες βάλε πρώτα αυτές και αφού σου βγάλουν κάποιες γέννες μετά βάλε ψάρια. Εννοείτε ότι θα έχεις καί πολλές κρυψώνες για αυτές για να νιώθουν ασφαλείς.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Καλό ξεκίνημα να έχεις. Το ότι δεν βιάζεσαι είναι πολύ καλό. Μια συμβουλή από μένα για αρχή. Αν έχεις σκοπό να βάλεις και γαρίδες βάλε πρώτα αυτές και αφού σου βγάλουν κάποιες γέννες μετά βάλε ψάρια. Εννοείτε ότι θα έχεις καί πολλές κρυψώνες για αυτές για να νιώθουν ασφαλείς.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σε ευχαριστώ πολύ!

Ποιος ο λόγος να μπουν πρώτα οι γαρίδες????

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος boulkmanjimakos έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ!

Ποιος ο λόγος να μπουν πρώτα οι γαρίδες????

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δημήτρη αν βάλεις γαρίδες βυθό στρωμένο απο τους δισκους ετσι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αν βάλεις γαρίδες βυθό στρωμένο απο τους δισκους ετσι ;
Χμμμμ η αλήθεια είναι πως δεν το είχα σκεφτεί έτσι...
Βασικά δεν θέλω να σκαλίζω και να παίρνω υπόστρωμα από το μεγάλο....
Γιατί να μην το αφήσω σιγά σιγά με προσθήκη βιολογίας από υγρά να στρώσει μόνο του???

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου και καλή επανέναρξη..αν θέλεις μπορείς να δεις το θέμα μου μήπως σε βοηθήσει μιας και εγώ είμαι καινούριος σε αυτόν τον κόσμο και ξεκίνησα με αυτό το ενυδρείο... 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110487-αλλαγή-πλεύσης/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις ανετα και αυτό χρόνος υπάρχει. Καλυτερα θα σε κατευθύνη η Ναταλία που είναι ο τομέας της. Αν ποτε γυρίσεις τους δισκους σε Αφρικανικο τοτε να σε βοηθήσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου και καλή επανέναρξη..αν θέλεις μπορείς να δεις το θέμα μου μήπως σε βοηθήσει μιας και εγώ είμαι καινούριος σε αυτόν τον κόσμο και ξεκίνησα με αυτό το ενυδρείο... 
https://www.aquazone.gr/forums/topic/110487-αλλαγή-πλεύσης/
Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα μελετήσω την προσπάθεια σου και αν έχω απορίες θα σου στείλω!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα φυτακια σου και παιξε με το hardscape που θες να ακολουθησεις...μετα παιξε με τον φωτισμο και με την λιπανση...μετα παιξε με το διοξειδιο...και αφου καταληξεις σε ολα αυτα και θα εχει ωριμανσει ο βυθος παιξε με τις σκληροτητες του νερου να δεις σε ποιες γαριδες θα καταληξεις...και αφου θα εχεις καταληξει στις γαριδες και στα νουμερα του νερου σου δες και τα ψαρια που ταιριαζουν...απλα και ομορφα χεχε...καλη αρχη...πιστευω το φιλτρο θα χρειαστει αναβαθμιση εαν πας σε υγρη λιπανση και διοξειδιο σιγουρα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα φυτακια σου και παιξε με το hardscape που θες να ακολουθησεις...μετα παιξε με τον φωτισμο και με την λιπανση...μετα παιξε με το διοξειδιο...και αφου καταληξεις σε ολα αυτα και θα εχει ωριμανσει ο βυθος παιξε με τις σκληροτητες του νερου να δεις σε ποιες γαριδες θα καταληξεις...και αφου θα εχεις καταληξει στις γαριδες και στα νουμερα του νερου σου δες και τα ψαρια που ταιριαζουν...απλα και ομορφα χεχε...καλη αρχη...πιστευω το φιλτρο θα χρειαστει αναβαθμιση εαν πας σε υγρη λιπανση και διοξειδιο σιγουρα
Τα έχω σκεφτεί όλα....
Κάποια στιγμή αργότερα θα σας γράψω όλα όσα έχω παραγγείλει.
Φυσικά και φωτιστικό και δεύτερο φίλτρο και λίπανση και διοξείδιο.
Μην ξεχνάς ότι τρέχω ήδη φυτεμένο, οπότε μια εμπειρία την έχω!

Σε ευχαριστώ πάντως

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι σορρυ τωρα το ειδα...οποτε πιο πιθσνο ειναι να μου πεις εσυ οταν αποφασισω να κανω ενα χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σορρυ τωρα το ειδα...οποτε πιο πιθσνο ειναι να μου πεις εσυ οταν αποφασισω να κανω ενα χαχα
Πάντα εξελισόμαστε και πάντα μαθαίνουμε

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος boulkmanjimakos έγραψε:

Πάντα εξελισόμαστε και πάντα μαθαίνουμε

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μεγάλη αλήθεια αυτή....και οχι μόνο για το χομπι μας.

Ισως σε βοηθησουν τα παρακατω θεματα  να παρεις ιδεες, καλη αρχη!!!

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2020 at 9:03 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μεγάλη αλήθεια αυτή....και οχι μόνο για το χομπι μας.

Ισως σε βοηθησουν τα παρακατω θεματα  να παρεις ιδεες, καλη αρχη!!!

 

Εννοείται πως έχουν μελετηθεί στο έπακρο οι προσπάθειες του Κώστα!

Μπορώ να πω πως εν μέρη είναι δάσκαλος και σίγουρα τα ενυδρεία του με ξεσήκωσαν ώστε να ασχοληθώ και εγώ με το aquascape .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας υποσχέθηκα πως σύντομα θα ανεβάσω τα υλικά τα οποία πιστεύω από αυτά που έχω διαβάσει πως θα χρειαστώ.

 

Η παραγγελιά έχει ήδη γίνει και σύντομα (ο courier να βάλει το χέρι του) πιστεύω πως θα είναι εδώ.

 

Είμαι πολύ ενθουσιασμένος, αν και τσούζει λιγάκι, γιατί τα υλικά είναι όλα top, άλλα ως γνωστό αυτό που ισχύει και σε αυτήν την περίπτωση είναι πως ότι δίνεις παίρνεις!

 

 

1075323231_.thumb.jpg.7ed5d6465e8019bbc539dd81603e2c58.jpg357740476_2.thumb.jpg.e4d9e59fa5b3f813a820e822a0eda454.jpg

 

 

 

 

 

Αν εξαιρέσεις την γυάλα, που θα ήθελα να είναι και αυτή ADA, νομίζω πως θα ξεκινήσουμε πολύ καλά!

Τώρα ως αναφορά το ενυδρείο ίσως να είναι το επόμενο update όταν θελήσω να το ξεστήσω και να κάνω ένα καινούριο χωρίς τα πιθανά λάθη της πρώτης φοράς!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μόλις με πήρα τηλέφωνο από την μεταφορική!

Τα δέματα έχουν καταφτάσει και πάω να τα παραλάβω!!!!

Τελικά μέσα σε δύο μέρες ήρθαν, πολύ γρήγορα για την περίοδο που διανύουμε.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος boulkmanjimakos έγραψε:

Εννοείται πως έχουν μελετηθεί στο έπακρο οι προσπάθειες του Κώστα!

Μπορώ να πω πως εν μέρη είναι δάσκαλος και σίγουρα τα ενυδρεία του με ξεσήκωσαν ώστε να ασχοληθώ και εγώ με το aquascape .

Τότε είσαι σε σωστό δρόμο.....Καλή επιτυχία!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βαλε εναν μονομαχο καλυτερα η ενα μικρο χρυσοψαρο αλλα καλυτερα εναν μονομαχο γιατι το χρυσοψαρο ειναι κοινονικο χρυσοψαρο 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δεχτήκαμε!!!!!! :-) :-) :-) :+)






2c8a4c135139d805b29fe79a7aa6e625.jpg

34c683bc85503d0b6e9912cb40509299.jpg





Ουφφφφφφφφ.....
Αγχώθηκα!

:-) :-) :-) :+)

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





  • Like 6
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Η πέτρα πίσω δεξιά στη γωνία είναι μεγάλη; Αν ναι φερ' την προς το κέντρο με μια ελαφριά κλίση προς τα αριστερά. Και δοκίμασε να τοποθετήσεις τις μακρόστενες γύρω της επίσης με κλίση προς αριστερά. Χρησιμοποίησε κάποια στηρίγματα για να το πετύχεις αφού δεν υπάρχει το υποστρωμα. Τις άλλες δύο θα σου πρότεινα να τις βάλεις μια μπροστά δεξιά και μια πίσω αριστερά. Έτσι θα σου μείνει χώρος για κάποια φυτά πίσω ζώνης πίσω από το βράχο και για χαμηλά στη μπροστινή ζώνη. Και ίσως και ανουμπιες η κρυπτοκορινες ανάμεσα στους βράχους ίσως και λίγη moss επάνω τους. Κάνε το αν θέλεις για να δούμε αν βγαίνει καλό αλλά αν δεν έχεις τις πέτρες μπροστά σου δεν μπορείς να φανταστείς και πολλά πράγματα.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...