Jump to content

Kallirroi aquascape 30l η πρώτη μου προσπάθεια


boulkmanjimakos

Recommended Posts

Η πέτρα πίσω δεξιά στη γωνία είναι μεγάλη; Αν ναι φερ' την προς το κέντρο με μια ελαφριά κλίση προς τα αριστερά. Και δοκίμασε να τοποθετήσεις τις μακρόστενες γύρω της επίσης με κλίση προς αριστερά. Χρησιμοποίησε κάποια στηρίγματα για να το πετύχεις αφού δεν υπάρχει το υποστρωμα. Τις άλλες δύο θα σου πρότεινα να τις βάλεις μια μπροστά δεξιά και μια πίσω αριστερά. Έτσι θα σου μείνει χώρος για κάποια φυτά πίσω ζώνης πίσω από το βράχο και για χαμηλά στη μπροστινή ζώνη. Και ίσως και ανουμπιες η κρυπτοκορινες ανάμεσα στους βράχους ίσως και λίγη moss επάνω τους. Κάνε το αν θέλεις για να δούμε αν βγαίνει καλό αλλά αν δεν έχεις τις πέτρες μπροστά σου δεν μπορείς να φανταστείς και πολλά πράγματα.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σε ευχαριστώ πολύ.

Γενικά επειδή το ενυδρείο είναι μικρό (35l) και κύβος, δεν θέλω να παίζω με πέτρα στην μέση.
Αυτό για μένα θα ήταν πολύ καλό σενάριο αν μιλούσαμε για ένα ενυδρείο 60l ορθογώνιο.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, επειδή όντως χωρίς υπόστρωμα γίνεται μισή δουλειά και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, έβαλα ένα παλιό χαλικάκι που είχα κάπου παραχωμένο και το ξανά έστησα με κάποιες παραλλαγές.

a200e1dac9197ebad754a350a3c06a4c.jpg

Νομίζω πως πήρε λίγο τα πάνω του σε σχέση με πρίν, τι λέτε???

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

αν και είναι πολύ μικρή η εμπειρία μου θεωρώ ότι είναι υπερβολικά μπουκωμένο πίσω... μήπως να σπάσεις καμία πέτρα και να παίξεις πιο μίνιμαλ?

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες είναι πραγματικά πολλές για τόσο μικρό ενυδρείο. Το άλλο που θα σου πρότεινα είναι να μπούνε όλες οι πέτρες στο πίσω μέρος του ενυδρείου σαν πλάτη και σε κάποιο σημείο στη μέση μπορείς να κολλήσεις μια λωρίδα άσπρη άμμο πάνω στους βράχους να δείχνει σαν καταρράκτης την οποία θα συνεχίσεις και στο υπόστρωμα σαν ποτάμι μέχρι το μπροστά τζάμι. Δεξιά και αριστερά μπορείς να βάλεις τα φυτά που θέλεις και πάνω στους βραχους. Εννοείται ότι οι πέτρες θα κολληθούν μεταξύ τους δεν θα τις βάλεις έτσι.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες είναι πραγματικά πολλές για τόσο μικρό ενυδρείο. Το άλλο που θα σου πρότεινα είναι να μπούνε όλες οι πέτρες στο πίσω μέρος του ενυδρείου σαν πλάτη και σε κάποιο σημείο στη μέση μπορείς να κολλήσεις μια λωρίδα άσπρη άμμο πάνω στους βράχους να δείχνει σαν καταρράκτης την οποία θα συνεχίσεις και στο υπόστρωμα σαν ποτάμι μέχρι το μπροστά τζάμι. Δεξιά και αριστερά μπορείς να βάλεις τα φυτά που θέλεις και πάνω στους βραχους. Εννοείται ότι οι πέτρες θα κολληθούν μεταξύ τους δεν θα τις βάλεις έτσι.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι, όπως και να έχει θα τις κολλήσω.
Ακόμη και έτσι να το αφήσω θα κολληθούν μετάξι τους οι πέτρες

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχω καταλήξει σε κάτι τέτοιο!

 

Αύριο λογικά θα κολλήσω τις πέτρες.

 

IMG_20201214_222534.thumb.jpg.32c50b38c3304977c5e86819764895b5.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε τοποθετόντας το ενυδρείο στην θέση του και βάζοντας το αφρώδες μαξιλαράκι ανάμεσα στο έπιπλο και στο τζάμι ώστε να μην επηρεάζεται από τυχών κραδασμούς

 

Σειρά έχει το υπόστρωμα basic S της ADA για να βοηθήσει στην σωστή διατήρηση των βακτηριδίων στο πυθμένα του ενυδρείου

 

Επόμενη κίνηση να προσθέσουμε τα βακτήρια

 

IMG_20201218_012719.thumb.jpg.4cac3dc4ebce4af5dc3faa27b2ac8aa4.jpg

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και κάπως έτσι καταλήξαμε σήμερα

 

IMG_20201218_015852.thumb.jpg.f0b3bc02da3785b0ec2112b8945ca609.jpg

 

Θα μπουν κιάλλες μικρές πινελιές με κάποια μικρά βραχακια ακόμα αλλά για σήμερα ήδη πιάσαμε τις 2:30!

 

 

 

Η συνέχεια τις επόμενες μέρες

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να κλείσεις το φως, μην γυρίσεις να ρίξεις, αυτό που λέμε, μια τελευταια μάτια.......σε βλέπω να πηγαίνεις για ύπνο μαζί με τους Βρικόλακες.?    ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

 

Σήμερα συνεχίστηκε η προσπάθεια διορθώνοντας κάποια πραγματάκια και βάζοντας και τις τελευταίες πινελιές!

 

IMG_20201218_231008.thumb.jpg.b82368496fa22f987c1e5dac5b19c723.jpg

 

 

 

IMG_20201219_004006.thumb.jpg.1b85d4da2303b6db3b26b111e86f9601.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ερώτημα είναι το εξής, 

 

Φυτά?????

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Το μόνο που έχω στο μυαλό μου ως σίγουρο είναι ότι θα φυτευτεί με cuba το κάτω μέρος για να φαίνεται σαν γρασίδι!

 

Τώρα τα υπόλοιπα όλα (που δεν μπορεί εκτων πραγμάτων να είναι και πάρα πολλά), δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι....

 

Ακούω προτάσεις! ?

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο στο internet και νομίζω πως αποκόμισα μια εικόνα άλλα πάλι θέλω την γνώμη κάποιων πιο εμπείρων από μένα.
 
Καταρχάς στο υπόστρωμα σαν γρασίδι θέλω να βάλω Hemianthus callitrichoides cuba
Θα ήθελα την γνώμη σας όμως και σε σχέση με το Elatine hydropiper ως εναλλακτική.
 
Τώρα, μέσα στο Scape και κυρίως στην βάση των βράχων σκέφτομαι την εκδοχή της bucephalandra και θέλω την άποψή σας σε σχέση με τα παρακάτω
bucephalandra brownie ghost
bucephalandra pygmaea green wavy
bucephalandra deep purple
 
Επίσης σε διάφορα μέρη πάνω στα βράχια σκέφτομαι να μπουν anubias nana
anubias barteri varnana golden
anubias barteri var nana bonsai
 
Επίσης σίγουρα θα χρειαστώ και moss και λέω να βάλω αυτό 
taxiphyllum flame moss
 
κάποια microsorum-propus-petite
 
Για το σημείο πίσω από τον μεγάλο βράχο έχω στο μυαλό μου να μπει alternanthera-reineckii-mini
 
και στο σημείο που είναι οι εισαγωγές του φίλτρου αν καταφέρω να τα φυτέψω εκεί με κάποιον τρόπο λέω να μπει rotala wallichii ώστε να κρύψει και τα μαύρα πλαστικά.
 
Έχει κανείς άποψη ώστε να με βοηθήσει στην επιλογή των φυτών?
Link to comment
Share on other sites

Το τη φυτά θα βάλεις δυστυχώς είναι δικιά σου επιλογή, σίγουρα κάτι θα έχεις στο μυαλό σου όποτε σκέψου καλα τη φυτά θα βάλεις.

Απλα να σου πω την λογική των συγκεκριμένων ενυδρείων ή οποία είναι ανάποδη απο τα κλασικά ενυδρεία.

Στα κλασικά ενυδρεία βάζουμε πίσω τα μεγάλα φυτά, τα φυτά με πλατιά φύλα και μπροστά τα μικρά. Στα aquascape βάζουμε τα μικρά φυτά τέρμα πίσω και τα μεγάλα μπροστά με μικρές εξευρέσεις, ο λόγος είναι για να δώσουμε βάθος στο σκηνικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Το τη φυτά θα βάλεις δυστυχώς είναι δικιά σου επιλογή, σίγουρα κάτι θα έχεις στο μυαλό σου όποτε σκέψου καλα τη φυτά θα βάλεις.
Απλα να σου πω την λογική των συγκεκριμένων ενυδρείων ή οποία είναι ανάποδη απο τα κλασικά ενυδρεία.
Στα κλασικά ενυδρεία βάζουμε πίσω τα μεγάλα φυτά, τα φυτά με πλατιά φύλα και μπροστά τα μικρά. Στα aquascape βάζουμε τα μικρά φυτά τέρμα πίσω και τα μεγάλα μπροστά με μικρές εξευρέσεις, ο λόγος είναι για να δώσουμε βάθος στο σκηνικό μας.
Καλημέρα και σε ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον @Χρήστος να σκεφτείς καλά τι φυτά θα βάλεις.. εγώ θα επιμείνω στο ότι είναι μπουκωμένο δεξιά λίγο αλλά άμα σου αρέσει είναι το πιο σημαντικό... σίγουρα θα έχεις κάποια εικόνα στον μυαλό σου για το πως θα βγει.. επίσης μήπως έχει πέσει πολύ υπόστρωμα μπροστά???έτσι το είχες σκεφτεί απ την αρχή??? είναι λίγο περίεργο το κυβάκι πάντως για στήσιμο... εγώ αυτό διαπίστωσα όταν το έστησα...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον [mention=2663]Χρήστος[/mention] να σκεφτείς καλά τι φυτά θα βάλεις.. εγώ θα επιμείνω στο ότι είναι μπουκωμένο δεξιά λίγο αλλά άμα σου αρέσει είναι το πιο σημαντικό... σίγουρα θα έχεις κάποια εικόνα στον μυαλό σου για το πως θα βγει.. επίσης μήπως έχει πέσει πολύ υπόστρωμα μπροστά???έτσι το είχες σκεφτεί απ την αρχή??? είναι λίγο περίεργο το κυβάκι πάντως για στήσιμο... εγώ αυτό διαπίστωσα όταν το έστησα...

Γενικά πριν το στήσω είχα ψάξει πολύ στο internet διάφορα στησίματα σε αυτό το μέγεθος.

Κατέληξα σε ένα από αυτά και μετά αυτοσχεδίασα.

3169e523b9eee16f5ec1849d7390d5ed.jpg

Σε αυτό το ενυδρειάκι πάντως, που γενικά μου αρέσει πολύ, δεν έχει μεγάλα φυτά μπροστά....

Σε γενικές γραμμές πάντως κάτι ανάλογο έχω στο μυαλό μου, βέβαια με τον αυτοσχεδιασμό θα δούμε τελικά τι θα βγεί.....

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος boulkmanjimakos έγραψε:

Γενικά πριν το στήσω είχα ψάξει πολύ στο internet διάφορα στησίματα σε αυτό το μέγεθος.

Κατέληξα σε ένα από αυτά και μετά αυτοσχεδίασα.

3169e523b9eee16f5ec1849d7390d5ed.jpg

Σε αυτό το ενυδρειάκι πάντως, που γενικά μου αρέσει πολύ, δεν έχει μεγάλα φυτά μπροστά....

Σε γενικές γραμμές πάντως κάτι ανάλογο έχω στο μυαλό μου, βέβαια με τον αυτοσχεδιασμό θα δούμε τελικά τι θα βγεί.....

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

σίγουρα θα πάρεις κάποιες ιδέες για να υλοποιήσεις το δικό σου scape και μετά αυτοσχεδιάζεις όπως είπες... από ζωντανά τι σκέφτεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...