Jump to content

Ανακάλυψη αυγών κατά την αλλαγή τοπίου!


Ane4

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

 

Μετά από περίπου 8 μήνες αποφάσισα να αλλάξω την ψαροσύνθεση μου η οποία αποτελείται από 2 Αφρικάνικες κιχλίδες Julidochromis transcriptus.  

Δυστυχώς κατά την αναδιάταξη του τοπίου όπως φαίνεται στη φωτογραφία βρήκα στο κάτω μέρος μιας πέτρας αυγά, τα οποία δε μπορώ να προσδιορίσω σε τι στάδιο βρίσκονται καθώς δεν έχω βγάλει γέννα ποτέ στο παρελθόν. Πανικοβλημένος και... ξενερωμένος την τοποθέτησα αμέσως πίσω στο νερό.  

Η ερώτηση μου είναι, έστω ότι παίρνω πίσω το ζευγάρι από το παιδί που ανταλλάξαμε, υπάρχει περίπτωση μετά τη διάλυση της φωλιάς να γίνει με επιτυχία η γέννα ? Διότι διαβάζω στα φόρουμ ότι η φωλιά είναι πολύ σημαντική και προκαλεί το δέσιμο μεταξύ του ζευγαριού.130305913_903968187089962_7913729399435842646_n.thumb.jpg.23224ab6c7b9d027b845a233475ef44c.jpg 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλως  ήρθες στο forum , Σε λίγο θα σου απαντήσει ο @corto maltese

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διαβάσε και το προφίλ αν θες 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τι ψάρια τα αντάλλαξες και τι μήκος ενυδρείου έχεις ;

Α τρέχει και μια 

Δημοσκόπηση

έναν έναν θα σας κυνηγάω ........

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

70 εκατοστά είναι το μήκος και επειδή ακριβώς είχα πολλούς περιορισμούς στα είδη (ξεκίνησα με julies & calvus, δεν χορούσαν μαζί, έβγαλα τους κάλβους και έμεινα με ένα ζευγάρι julies το οποίο δε μου άρεσε σαν σετάρισμα) αποφάσισα να φύγω από Κιχλίδες Αφρικής, μιας και από νανοκιχλίδες δε μπόρεσα να βρω κάτι στο εμπόριο ούτε σε κάποια αγγελία. Τα αντάλλαξα με μερικά τιγράκια που είχα και στο παρελθόν κυρίως επειδή ταιριάζουν με τις παραμέτρους μου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι τα αυγά είναι γονιμοποιημενα κ προχωραει η εκκόλαψη τους. Το ιδανικό θα ήταν να επιστρέψουν οι γονείς, αν κ υπάρχει μια μικρή πιθανοτητα να μην τα αναγνωρίσουν κ να τα φάνε. Σαν Β επιλογή απομάκρυνε τα τιγράκια που θα τα φάνε σίγουρα κ αστα μόνα. Αν κ μπορεί να πιασουν μούχλα/φουγκους.

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2020 at 5:05 ΜΜ, το μέλος Ane4 έγραψε:

70 εκατοστά είναι το μήκος και επειδή ακριβώς είχα πολλούς περιορισμούς στα είδη (ξεκίνησα με julies & calvus, δεν χορούσαν μαζί, έβγαλα τους κάλβους και έμεινα με ένα ζευγάρι julies το οποίο δε μου άρεσε σαν σετάρισμα) αποφάσισα να φύγω από Κιχλίδες Αφρικής, μιας και από νανοκιχλίδες δε μπόρεσα να βρω κάτι στο εμπόριο ούτε σε κάποια αγγελία. Τα αντάλλαξα με μερικά τιγράκια που είχα και στο παρελθόν κυρίως επειδή ταιριάζουν με τις παραμέτρους μου. 

Αν ακουγες τι σου λεγαμε ολοι στο παρακατω θεμα σου, τοτε που μας ρωτουσες για ψαροσυνθεση στα 70εκ., δεν θα χρειαζοταν να  το διαπιστωσεις απο μονος σου οτι δεν χορούσαν μαζί και τα 2 ειδη.

 

Link to comment
Share on other sites

@Ane4 o @corto maltese είναι λίγο γκρινιάρης  άλλα έχει δίκιο. Όταν ρωτάμε κάλο είναι να δίνουμε σημασία σε αυτά που μας απαντάνε.

Βλέπεις και έσυ και τα ψαράκια σου δεν περάσατε καλά και τώρα ψάχνεις για αλλαγή ψαροσύνθεσης. 

Αμα αποφασίσεις να στραφείς πάλι προς την Αφρική εμείς εδω θα είμαστε για να κάνουμε μαζί σου ένα ενυδρείο με εφικτή κατοίκηση ψαριων που θα γουστάρεις πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αν ακουγες τι σου λεγαμε ολοι στο παρακατω θεμα σου, τοτε που μας ρωτουσες για ψαροσυνθεση στα 70εκ., δεν θα χρειαζοταν να  το διαπιστωσεις απο μονος σου οτι δεν χορούσαν μαζί και τα 2 ειδη.

 

Δεν είναι ότι δεν έλαβα υπόψιν όσα συζητήθηκαν, το αντίθετο κατέληξα στα είδη μέσα από οδηγούς του φόρουμ και κατόπιν συζήτησης, ήξερα εξ αρχής ότι ήταν οριακή η κατάσταση αλλά νομίζω σε τελική ανάλυση το νόημα είναι να διαπιστώνουμε κάποια πράγματα και μόνοι μας. Στην τελική αυτό προτείνουν και οι οδηγοί, να πειραματιζόμαστε εντός λογικών πλαισίων. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Το σίγουρο είναι ότι τα αυγά είναι γονιμοποιημενα κ προχωραει η εκκόλαψη τους. Το ιδανικό θα ήταν να επιστρέψουν οι γονείς, αν κ υπάρχει μια μικρή πιθανοτητα να μην τα αναγνωρίσουν κ να τα φάνε. Σαν Β επιλογή απομάκρυνε τα τιγράκια που θα τα φάνε σίγουρα κ αστα μόνα. Αν κ μπορεί να πιασουν μούχλα/φουγκους.

Από που προκύπτει ότι είναι ήδη γονιμοποιημένα ? Μπορείς να καταλαβεις από τη φώτο αν τα έχει ψεκάσει ο αρσενικός ? Εάν υπάρχουν πιθανότητες επιτυχίας έχω ένα δεύτερο βοηθητικό που θα μπορούσα να βάλω τα τιγράκια, αλλά ρεαλιστικά υπάρχουν ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

@Ane4 o @corto maltese είναι λίγο γκρινιάρης  άλλα έχει δίκιο. Όταν ρωτάμε κάλο είναι να δίνουμε σημασία σε αυτά που μας απαντάνε.

Βλέπεις και έσυ και τα ψαράκια σου δεν περάσατε καλά και τώρα ψάχνεις για αλλαγή ψαροσύνθεσης. 

Αμα αποφασίσεις να στραφείς πάλι προς την Αφρική εμείς εδω θα είμαστε για να κάνουμε μαζί σου ένα ενυδρείο με εφικτή κατοίκηση ψαριων που θα γουστάρεις πολύ.

Ευχαριστώ φίλε, αποφάσισα ότι θα γυρίσω στην Αφρική όταν πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο για να μαι ανετος και να μη μετράω εκατοστά ? Να βάλω και τα μαλαουι που προσωπικα μου αρεσουν και να ησυχάσω! 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ane4 έγραψε:

Δεν είναι ότι δεν έλαβα υπόψιν όσα συζητήθηκαν, το αντίθετο κατέληξα στα είδη μέσα από οδηγούς του φόρουμ και κατόπιν συζήτησης, ήξερα εξ αρχής ότι ήταν οριακή η κατάσταση αλλά νομίζω σε τελική ανάλυση το νόημα είναι να διαπιστώνουμε κάποια πράγματα και μόνοι μας. Στην τελική αυτό προτείνουν και οι οδηγοί, να πειραματιζόμαστε εντός λογικών πλαισίων. 

Φυσικα και  πρεπει να πειραματιζόμαστε εντός λογικών πλαισίων, ομως το βαζω σε 70εκ.  δυο ειδη ''πετρας''  δεν το λες και εντος .............  Για τον ''οδηγο'' στο φορουμ, αν ξαναδιαβασεις το thread σου θα δεις οτι  ειχα αναφερει   την τυπογραφικη ''ασαφεια'' που εχει στις συνθεσεις. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Ευχαριστώ φίλε, αποφάσισα ότι θα γυρίσω στην Αφρική όταν πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο για να μαι ανετος και να μη μετράω εκατοστά ? Να βάλω και τα μαλαουι που προσωπικα μου αρεσουν και να ησυχάσω! 

Αν είχες όχι πολλά 30 λίτρα ακόμη και 8 εκατοστά μήκος θα μπορούσες να βάλεις αυτό. 

Πρόσεχε δεν στο λέω για να πας να πάρεις αυτά τα ψάρια σε αυτό το ενυδρείο γιατί είναι λάθος.

Αν βρεις όμως ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο από τις Αγγελίες πχ σε καλή τιμή μπορείς να τα βάλεις χωρίς να χρειάζεσαι τεράστιες και ακριβές λύσεις . Υπάρχουν και οι ανταλλαγές . 

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα γίνουν πραγματάκια στην κατηγορία της Αφρικής που θα είναι κατανοητά σε όλους και θα αποφεύγουμε τα λάθη χωρίς βέβαια να πιάνουμε τα άκρα.

Τώρα αν θες κάνε μια εξερεύνηση στα προφίλ των Ψαριών της Αφρικής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αν είχες όχι πολλά 30 λίτρα ακόμη και 8 εκατοστά μήκος θα μπορούσες να βάλεις αυτό. 

Πρόσεχε δεν στο λέω για να πας να πάρεις αυτά τα ψάρια σε αυτό το ενυδρείο γιατί είναι λάθος.

Αν βρεις όμως ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο από τις Αγγελίες πχ σε καλή τιμή μπορείς να τα βάλεις χωρίς να χρειάζεσαι τεράστιες και ακριβές λύσεις . Υπάρχουν και οι ανταλλαγές . 

Αυτό ακριβώς ήθελα να βάλω εξαρχής ρε φίλε, υπέροχο ψάρι ?.  Αυτό μαζί με κάτι aulonocara. Αλλά το απέφυγα τότε οπότε δε νομίζω να το κάνω τώρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ane4 έγραψε:

Αυτό ακριβώς ήθελα να βάλω εξαρχής ρε φίλε, υπέροχο ψάρι ?.  Αυτό μαζί με κάτι aulonocara. Αλλά το απέφυγα τότε οπότε δε νομίζω να το κάνω τώρα. 

 

Αν θέλεις να κάνεις βιοτοπικό της Malawi τότε θα χρειαστείς ενυδρείο με μήκος 120 και πάνω και πάνω απο 250 λίτρα . Και αυτα για το συνδιασμό που μου είπες έτσι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αν θέλεις να κάνεις βιοτοπικό της Malawi τότε θα χρειαστείς ενυδρείο με μήκος 120 και πάνω και πάνω απο 250 λίτρα . Και αυτα για το συνδιασμό που μου είπες έτσι ;

πανω σε αυτο να προσθεσω επισης και να ειναι ισσοροπημενη η διατροφη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

την επομενη φορα θα φροντισω τα λιτρα να περισσεύουν αυτο ειναι το μονο σιγουρο, δεν την ξαναπαταω... σχετικά με τα αυγά τώρα υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή να το βγάλω από το μυαλό μου ? έχω ένα δεύτερο ενυδρείο γύρω στα 90 λίτρα, θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω εάν υπάρχει λόγος. ξαναείδα τα αυγά σήμερα και μου φάνηκαν κάπως πιο γκρι στο χρώμα, σε σχέση με τη φωτογραφία όπου φαίνονται λίγο πράσινα. Αυτό σημαίνει ότι εκκολάπτονται ή κάτι άλλο κακό ? υπόψιν ήταν περίπου 5-10 λεπτά εκτός νερού γιατί δεν τα είχα εντοπίσει ακόμα προφανώς. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω  να σου απαντήσει καλύτερα ο @corto maltese που είχε τα ψαράκια και είχε και γέννα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν το γνωρίζω  να σου απαντήσει καλύτερα ο @corto maltese που είχε τα ψαράκια και είχε και γέννα.

Εμενα ολη η αναπαραγωγικη διαδικασια ηταν φυσιολογικη, με το ζευγαρι εντος του ενυδρειου και τα αυγα να εκκολάπτονται στη σπηλια που ειχαν διαλεξει και περιφρουρουσαν γυρω απο αυτην τους γοννους που μεγαλωναν ....να παρω την πετρα για να δω τα αυγα και να χαλασω την ''φωλια'' τους διακινδυνεύοντας το δεσιμο του ζευγαριου , συγνωμμη ρε φιλε που δεν το εκανα.

Υ.Γ ενα ταγκ, δυο ταγκ, στο τριτο καιγεσαι................

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Ane4 έγραψε:

την επομενη φορα θα φροντισω τα λιτρα να περισσεύουν αυτο ειναι το μονο σιγουρο, δεν την ξαναπαταω... σχετικά με τα αυγά τώρα υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή να το βγάλω από το μυαλό μου ? έχω ένα δεύτερο ενυδρείο γύρω στα 90 λίτρα, θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω εάν υπάρχει λόγος. ξαναείδα τα αυγά σήμερα και μου φάνηκαν κάπως πιο γκρι στο χρώμα, σε σχέση με τη φωτογραφία όπου φαίνονται λίγο πράσινα. Αυτό σημαίνει ότι εκκολάπτονται ή κάτι άλλο κακό ? υπόψιν ήταν περίπου 5-10 λεπτά εκτός νερού γιατί δεν τα είχα εντοπίσει ακόμα προφανώς. 

Στα αυγα των Τζουλις το φυσιολογικο χρωμα ειναι ανάμεσα στο γαλαζο-πρασινο παντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry που άργησα να απαντήσω, στη φωτό με τα αυγά που έβαλες ήταν γονιμοποιημενα. Έτυχε να γεννήσουν τα δικά μου σε μέρος που έβλεπα τα αυγά κ ενώ στην αρχή είναι λευκα/μπεζ μετά γίνονται έτσι. Μετά από 3 μέρες περίπου βλέπεις κ ουριτσες. Δες ένα βιντεακι μου. Με μπριχαρντι βέβαια αλλά κ των τζουλι έτσι είναι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Sorry που άργησα να απαντήσω, στη φωτό με τα αυγά που έβαλες ήταν γονιμοποιημενα. Έτυχε να γεννήσουν τα δικά μου σε μέρος που έβλεπα τα αυγά κ ενώ στην αρχή είναι λευκα/μπεζ μετά γίνονται έτσι. Μετά από 3 μέρες περίπου βλέπεις κ ουριτσες. Δες ένα βιντεακι μου. Με μπριχαρντι βέβαια αλλά κ των τζουλι έτσι είναι.

 

Πολύ κατατοπιστική η απάντηση σου φίλε μου , σε ευχαριστώ ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου

. τελικα τι έγινε με τα αυγά ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου

. τελικα τι έγινε με τα αυγά ;

Καλημέρα , έστησα μια γεννήστρα για να τα προστατέψω από τα τιγράκια σε περίπτωση που εκκολαφτούν, αλλά δυστυχώς δεν έχω δει κάποια αλλαγή τις τελευταίες 4-5 μέρες. Το μέγεθος είναι στάσιμο αλλά και το χρώμα έχει πάει προς το γκρι/μπεζ όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, σίγουρα όχι πράσινο όπως ήταν στην αρχή. Δε γνωρίζω ποιος είναι ο χρόνος επώασης αλλά αν κρίνω από τα παραπάνω μέχρι τώρα θα έπρεπε να είχαν εκκολαφτεί, οπότε δε νομίζω να υπάρχουν πιθανότητες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...