Jump to content

Φουσκάλες σε corydoras adolfoi!!!!!


Recommended Posts

  Καλησπέρα σε όλους

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : 

Σημερα παρατήρησα 2 σαν φουσκάλες στην ραχη του ψαριου (corydoras adolfoi) . Το ψαρι είναι μια χαρα τρωει κανονικά και κολυμπάει κανονικα δεν έχει εμφανή σημαδια ταλαιπωρίας η κατι να το ενοχλεί 

Πριν ενα μηνα εχασα ενα zebra danio και έγινε η θεραπεία μεσα στο ενυδρείο με epsom salt

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 240

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εξωτερικό φίλτρο sunsun 302 1000l/h με μακαρόνι και σφουγγαρια και ένα εσωτερικό φίλτρο 700l/h

 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 

Τρέχει 1.5 χρόνο 

 

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 10 cardinal tetra - 6 rhodostomus - 6 corydoras adolfoi - 2 pearl gurami - 2 apistogramma cacatuoides (έχουν κανει μικρα εδω και μια εβδομάδα) - 1 Angistrus sp3 - 5 zebra danio

 

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 2 φορές την μερα με μικρό πελλετ - φλεικ κια μια φορα την εβδομάδα εναλλάξ blood worm και dafnia κατεψυγμένα

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

 

- PH: 7.2

 

- KH: 12

 

- GH: 11

 

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0 mg/L

 

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0 mg/L

 

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10 -20 mg/L

 

- Θερμοκρασία: 24oC

 

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: api freshwater master test kit

 

-Strips:

 

-Ηλεκτρονικά:

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

 

- Είδος Ψαριού: corydoras adolfoi 

 

- Ιστορικό Ψαριού: αγορά από petshop

 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): 

Το ψαρι είναι μια χαρά μέχρι τώρα χωρί 

 

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:πριν ενα μηνα εχασα ψαρι απο dropsy και ειχε γίνει θεραπεία σε ολο το ενυδρείο με epsom salt 

 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) καμια

 

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: δεν έχει χορηγηθεί Φάρμακο

 

-Δοσολογία:

 

-Χρόνος Χρήσης:

IMG_20201210_171850_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ώχ, κατά πάσα πιθανότητα είναι dermocystidium.

Δυστυχώς δέν υπαρχει κάποια γνωστή θεραπείς.Αυτήν την εποχή έχει ένας φίλος σε τέτρα και έχουμε δοκιμάσει τα πάντα....

Ά αι το cory είναι duplicareus αι όχι adolfoi.

 

Θα σε ενημερώσ άν υπάρχει κάποια εξέλιξη με την θεραπεία που δοκιμάζουμε στον φίλο με τα τέτρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ώχ, κατά πάσα πιθανότητα είναι dermocystidium.

Δυστυχώς δέν υπαρχει κάποια γνωστή θεραπείς.Αυτήν την εποχή έχει ένας φίλος σε τέτρα και έχουμε δοκιμάσει τα πάντα....

Ά αι το cory είναι duplicareus αι όχι adolfoi.

 

Θα σε ενημερώσ άν υπάρχει κάποια εξέλιξη με την θεραπεία που δοκιμάζουμε στον φίλο με τα τέτρα

Ευχαριστώ φιλε. Τώρα που τσέκαρα στο ίντερνετ βλέπω οτι κατι τέτοιο ειναι μαλλον. Το έχω βαλει σε καραντίνα. Διάβασα ότι συνήθως βάζουν αντιβιοτικά ίσως δικιμασω με flagyl που εχω και στο σπίτι να δω. 

Στη έρευνα που κανατε με τον φίλο σου πρότεινουν να γίνει κάποια θεραπεία προληπτική για τα υπόλοιπα ψαρια στο ενυδρείο? 

Υ. Γ  για adolfoi τα αγόρασα ίσως είναι duplicareus εξάλλου σχεδόν ιδια είναι χαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα σου πρότεινα να κανεις αυτο που εχω κανει και εγω και προς το παρόν εχει καλό αποτέλεσμα! Κάνε μερικές αλλαγες 1 την βδομαδα για 4-5 βδομαδες με νερο ΑΟ αν ειναι δυνατόν και ρίχνε 2 φορε΄ς την βδομάδα βάμα πρόπολης 20 σταγονες(για τα λίτρα σου).. και ελπίζω να παει καλυτερα! αυτο που καταφερα ειναι να μην μεταδοθει σε αλλα ψάρια  και απο εκει που εχανα 1 καθε μερα εχω να χασω ψαρι 3 βδομαδες τωρα ( εκτος απο τα αρρωστα που θα σου πρότεινα να τα βγάλεις και να τα απομακρύνεις). Καλό θα ηταν την επόμενη μερα απο τις σταγόνες πρόπολης να βάλεις και βακτήρια γιατι παρατήρησα ενα μικρό ammonia spike  (απο 0 σε 0.25 και 2 φορές σε 0.5) ( οταν δεν εβαζα)

 

Έγινε επεξεργασία - aqua4fun
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα  ενα παιδι α απο το φορουμ  ειχε το ιδιο προβλημα με  καρντιναλ   μετα απο πολυ κουβεντα  στο μιτινκ  και πολλες αποψεις καταληξαμε να βαλει προπολη  το παιδι εχανε καθε μερα ενα ψαρι   σε 300 λιτρα εβαλε  30 σταγονες τη μια μερα και αλλες τοσες  την επομενη και εκανε και αλλαγη απο α/ο  η αρρωστια σταματησε  δεν χανει ποια ψαρια  και 2 αρρωστα που εχει απλα ειναι σε σταθερη κατασταση 

 

Έγινε επεξεργασία - harris samos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι πέραν της ασθενείας; Με τι μετράς; kh 12,gh 11,ph 7,2?

Υψηλότερο kh από gh? Με 12 kh το 7,2 ph μου φαίνεται πολύ λίγο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρεα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Το ψαράκι έχει μπει σε καραντινα απο την πρώτη στιγμή που το ειδα και θα παρατηρώ και τα υπόλοιπα μήπως δω κάποιο  να το απομακρύνω και αυτό. 

Θα ξεκινήσω την θεραπεία με την πρόπολη στο άρρωστο και προληπτικα και στο υπόλοιπο ενυδρειο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος aqua4fun έγραψε:

Καλησπέρα θα σου πρότεινα να κανεις αυτο που εχω κανει και εγω και προς το παρόν εχει καλό αποτέλεσμα! Κάνε μερικές αλλαγες 1 την βδομαδα για 4-5 βδομαδες με νερο ΑΟ αν ειναι δυνατόν και ρίχνε 2 φορε΄ς την βδομάδα βάμα πρόπολης 20 σταγονες(για τα λίτρα σου).. και ελπίζω να παει καλυτερα! αυτο που καταφερα ειναι να μην μεταδοθει σε αλλα ψάρια  και απο εκει που εχανα 1 καθε μερα εχω να χασω ψαρι 3 βδομαδες τωρα ( εκτος απο τα αρρωστα που θα σου πρότεινα να τα βγάλεις και να τα απομακρύνεις). Καλό θα ηταν την επόμενη μερα απο τις σταγόνες πρόπολης να βάλεις και βακτήρια γιατι παρατήρησα ενα μικρό ammonia spike  (απο 0 σε 0.25 και 2 φορές σε 0.5) ( οταν δεν εβαζα)

 

Ευχαριστώ φιλε για την βοήθεια. 

Θα ακολουθήσω ακριβώς ότι έκανες για να ειμαι σίγουρος οτι δεν θα κανω κατι παραπάνω που μπορεί να κάνει ζημιά αντί για καλο. 

Ειδα ότι υπάρχει στο εμποριο βαμμα με 10%-30%-50% περιεκτικότητα, ποιο ρίχνεις εσυ? 

Ποσο της % κάνεις αλλαγη νερου καθε εβδομαδα? 

Αν κάνεις παράδειγμα 50% αλλαγη ρίχνεις μετα την μισές σταγόνες αυτή την εβδομάδα η διατηρείς το 1 σταγόνα ανα 10 λιτρα 2 φορές την εβδομάδα άσχετα με την αλλαγη? 

 

Link to comment
Share on other sites

@Kostas Skantzis κανω αλλαγη 80 λιτρα στα 300 καθε βδομαδα απλα απο ph που ειχα με νερο βρυσης 8.4 εριχνα μεσα σκετο ΑΟ .. το βαμμα δέν γνωρίζω ποσο % ειναι μιας και δεν γραφει κάτι. μετα απο καθε αλλαγη την επόμενη μερα εριχνα 30 σταγονες σε 300 λιτρα. μπορεις να ξεκινησεις σιγα σιγα με 10 σταγονες και να ανεβεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο έκανα, ξεκίνησα με την μισή δοσολογια στο κυρίως ενυδρείο εκτός απο το ψαρι στην καραντινα που κανω κανονικά.δεν έχω αλλα άρρωστα ψαρια(τα τσεκάρω καθε μερα) ούτε κανενα θάνατο. 

Αυτό που απομονωσα είναι μια χαρα η μια φούσκαλα μειώθηκε κατα 60% και η αλλη εξαφανίστηκε (δεν ξερω αν εσπασε). 

Αυτό και καλα να γίνει φοβάμαι να το ξαναβάλω μεσα στο ενυδρείο.

Λεω να κανω 2 εβδομάδες θεραπεία  στο κυρίως ενυδρείο μιας και μέχρι στιγμής ειναι  ολα καλα με τα υπόλοιπα και να είμαι σε επιφυλακη απο εκει και ύστερα. 

Υ. Γ αυριο θα παω στα μέλισσια μου μαζεψω πρόπολη  γιατί λίγη που μάζεψα την εδωσα και να φτιάξω βαμμα να το εχω καβατσα. 

Βλέποντας και κάνοντας παμε δυστυχώς 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2020 at 12:21 ΠΜ, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Να σε ρωτήσω κάτι πέραν της ασθενείας; Με τι μετράς; kh 12,gh 11,ph 7,2?

Υψηλότερο kh από gh? Με 12 kh το 7,2 ph μου φαίνεται πολύ λίγο

Έχεις δικιο μαλλον τα μπερδεψα. Μετράω με υγρα api και η μέτρηση που εκανα σήμερα ειναι kh 10-gh 11-ph 7.6  tds 160(κινεζικος ο μετρητης) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Kostas Skantzis έγραψε:

Έχεις δικιο μαλλον τα μπερδεψα. Μετράω με υγρα api και η μέτρηση που εκανα σήμερα ειναι kh 10-gh 11-ph 7.6  tds 160(κινεζικος ο μετρητης) 

Παλι δεν κολλαει..... Με τετοιες σκληροτητες ΡΗ 7.6.... Με ποιο τεστ τις ΑΡΙ μετρας; Low ή  high range; TDS το εχεις καλιμπραρει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κ Χριστός Ανέστη. Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αυτό το θέμα κ ελπίζω να Μ απαντήσει κάποιος. Πήρα πριν λίγες μέρες ένα ενυδρείο από μια κοπέλα 120 λίτρα κ έχει μέσα Γκαπι,ένα πλεκτό κ τρία corrydoras bronze έντεκα ετών κ έναν κλόουν. Σ ένα από τα γατόψαρα πρόσεξα τις ίδιες που φουσκάλες π έχει κ πιο πάνω η φωτό. Φοβάμαι μην κολλήσο τη κ τ αλλά στο ενυδρείο. Στην αρχή  π ρώτησα κ σ αλλά φόρουμ δεν ήξεραν να Μ πουν κ το αποδιδαν στην ηλικία κ ότι ίσως ηρθε η ώρα του. Αλλά από ότι φαίνεται είναι ένα είδος μύκητα πνδεν υπάρχει κάποια θεραπεία συγκεκριμένη. Το βγάζω καραντίνα η είναι αργα?να ξεκινήσω το βάμμα πρόπολης?κήπου μπορώ να το βρω?ευχαριστώ πολύ. 

16199687333373484426930630032453.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τις φωτογραφιες σου δεν φαινεται τιποτα! Βγαλε καθαρες φωτο με φως, για να μην ειναι θολες, κολλησε τον φακο στο τζαμι του ενυδρειου.

στην πρωτη φωτο δεν ειναι μυκητας, ειναι βακτηριακη μολυνση (μοιαζει). Πιθανοτατα η ποιοτητα του νερου στο ενυδρειο σου ειναι κακη.

Πρεπει να γραψεις αναλυτικα τι και πως - δες το πρωτο ποστ #1.

Βγαλε καλες φωτο!

Και ανοιξε ενα δικο σου θεμα, παρακαλω.

Αν θες μπες στις 21-00 στο live και κάνε ερωτησεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...