Jump to content

Αλλαγή υλικών στο φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα πρόσφατα αγόρασα ένα juwel rio 180 και θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη των πιο έμπειρων για να κάνω ορισμένες αλλαγές στο φίλτρο.

Το φίλτρο εργοστάσιακα περιέχει 3 σφουγγάρια(διαφορετικής πυκνότητας) , υαλοβαμβακα, σφουγγάρι άνθρακα (έχω φυτεμένο δεν χρησημοποιω άνθρακα), και ένα πράσινο σφουγγάρι nitrax(το έχω αντικαταστήσει με purigen). Αρχικά σαν βιολογικό υλικό χρησιμοποιώ seachem matrix και λίγο μακαρόνι από το προηγούμενο ενυδρείο που είχα , και εκεί που θέλω να καταλήξω : ποια είναι η χρησιμότητα των σφουγγαριών όταν υπάρχει υαλοβάμβακας στο ενυδρείο ;; Αν δεν έχουν κάποια χρησιμότητα σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα σφουγγάρια και να γεμίσω τον κάδο με matrix 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είχα ποτέ juwel για να σε βοηθήσω. 

Γενικά πάντως τα σφουγγάρια βοηθούν, αφού προσφέρουν μηχανική φιλτρανση και συγκρατούν τα πολλά για να μη μπουκωνει εύκολα το βαμβάκι.

 

Αν θες μπορώ να προσθέσω τον όρο "Juwel" στον τίτλο, ώστε να γίνει πιο κατατοπιστικός και να έχεις περισσότερες απαντήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κωνσταντίνε. 

Το συγκεκριμένο φίλτρο το έχω μελετήσει και θα σου πω οτι δουλεύει υπέροχα και όπως είναι. 

Θα ψάξω λίγο και θα σου μετα για κάποιες αλλαγές που είχε κάνει κάποιος φίλος εδω μέσα.

Υγ ενυδρειακό βαμβάκι λέγεται θα σε ακουσει κανένας @rastamanκαι θα έχουμε άλλα:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, marinos said:

Καλημέρα Κωνσταντίνε. 

Το συγκεκριμένο φίλτρο το έχω μελετήσει και θα σου πω οτι δουλεύει υπέροχα και όπως είναι. 

Θα ψάξω λίγο και θα σου μετα για κάποιες αλλαγές που είχε κάνει κάποιος φίλος εδω μέσα.

Υγ ενυδρειακό βαμβάκι λέγεται θα σε ακουσει κανένας @rastamanκαι θα έχουμε άλλα:wootwoot:

Έγινε τσέκαρε το διότι λόγω της ιχθυοφόρτισης χρειάζομαι περισσότερο βιολογικό υλικό προς το παρών έχω δυο αντί για τρία σφουγγάρια, purigen, matrix και ενυδρείακο βαμβάκι 

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε το σχήμα που θα σου πω θα το βάλεις με την σειρά απο την είσοδο του νερο΄θ προς την έξοδο. 

Ενεδρειακό βαμβάκι 1 μπλε σφουγγάρι και το υπόλοιπο βιολογικό υλικό και στον πάτο πριν την έξοδο για την αντλία πάλι ενεδρειακό βαμβάκι έτσι ;

Μαυρα ασπρα και πρασινα σφουγγαρια να βγούνε . Με αυτόν τον τρόπο αναβαθμίζεις το φίλτρο σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

 

Γενικά πάντως τα σφουγγάρια βοηθούν, αφού προσφέρουν μηχανική φιλτρανση και συγκρατούν τα πολλά για να μη μπουκωνει εύκολα το βαμβάκι.

 

 

Αντωνη  μηπως εννοούσες για το βιολογικο υλικο να μη μπουκώνει?....ή  για  να μην αναγκαζομαστε να αλλαζουμε καθε τρεις κ λιγο το βαμβάκι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αντωνη  μηπως εννοούσες για το βιολογικο υλικο να μη μπουκώνει?....ή  για  να μην αναγκαζομαστε να αλλαζουμε καθε τρεις κ λιγο το βαμβάκι?

Το τελευταίο εννοούσα, αλλά προφανώς τα σφουγγάρια κρατάν και το βιολογικό υλικό καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, marinos said:

Κωνσταντίνε το σχήμα που θα σου πω θα το βάλεις με την σειρά απο την είσοδο του νερο΄θ προς την έξοδο. 

Ενεδρειακό βαμβάκι 1 μπλε σφουγγάρι και το υπόλοιπο βιολογικό υλικό και στον πάτο πριν την έξοδο για την αντλία πάλι ενεδρειακό βαμβάκι έτσι ;

Μαυρα ασπρα και πρασινα σφουγγαρια να βγούνε . Με αυτόν τον τρόπο αναβαθμίζεις το φίλτρο σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα .

Εργοστασιακά τα δείχνει :βαμβάκι, πράσινο σφουγγάρι nitrax,μπλε σφουγγάρι,βιολογικό υλικό, δυο σφουγγάρια ,βιολογικό υλικό.Εγώ έβγαλα το nitrax έβαλα purigen, έβγαλα ένα σφουγγάρι και έβαλα seachem matrix 500ml ύστερα δυο μπλε σφουγγάρια και η σειρά είναι βαμβάκι,purigen ,matrix, δυο σφουγγάρια.

Αλήθεια το πράσινο σφουγγάρι τι ρόλο βαράει ;; Το μαύρο συνήθως είναι άνθρακας όποτε δεν τον βάζω ούτως η άλλως τον έχω μήπως χρειαστεί 

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο υποτίθεται ότι απορροφά νιτρικά αλλά δεν είναι αποτελεσματικό και εάν έχεις φυτεμένο δε σου χρειάζεται κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Anestis2014 said:

Το πράσινο υποτίθεται ότι απορροφά νιτρικά αλλά δεν είναι αποτελεσματικό και εάν έχεις φυτεμένο δε σου χρειάζεται κιόλας. 

 Χρησημοποιω το purigen για τα περίσσια νιτρικά και είμαι πολύ ευχαριστημένος ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε όσο siporax m;ini μπορείς και θα έχεις ένα πάρα πολύ αποτελεσματικό φίλτρο. Σφουγγάρι ένα αφου θα έχεις ενυδρειάκο βαμβάκι που θα το άλλαζεις ανα εβδομάδα. 

Οι Γερμανοί ξέρουν άλλα και οι Ελληνες ξέρουν απο πατέντες ?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, marinos said:

Βάλε όσο siporax m;ini μπορείς και θα έχεις ένα πάρα πολύ αποτελεσματικό φίλτρο. Σφουγγάρι ένα αφου θα έχεις ενυδρειάκο βαμβάκι που θα το άλλαζεις ανα εβδομάδα. 

Οι Γερμανοί ξέρουν άλλα και οι Ελληνες ξέρουν απο πατέντες ?

Από παντεντες άλλο τίποτα.Θεωρείς ότι το siporax είναι καλύτερο από το matrix???

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

Από παντεντες άλλο τίποτα.Θεωρείς ότι το siporax είναι καλύτερο από το matrix???

Προσωπικά ναι άλλα στο τέλος την ίδια δουλεία κάνουν . 

Να σε ρωτήσω υπάρχει η δυνατότητα να άλλαξεις την αντλία σε αυτό το φίλτρο ;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, marinos said:

Προσωπικά ναι άλλα στο τέλος την ίδια δουλεία κάνουν . 

Να σε ρωτήσω υπάρχει η δυνατότητα να άλλαξεις την αντλία σε αυτό το φίλτρο ;

Οικονομικά ναι πρακτικά δεν ξέρω διότι έχει πολύ συγκεκριμένο σύνδεσμο αν έχεις δει το φίλτρο φαντάζομαι καταλαβαίνεις. Ο σύνδεσμος έχει ένα σχήμα σαν ρόμβος αλλά έχει δυνατή ροη είναι τίμιο νομίζω 600λτ την ώρα 

εχω πολύ καλή ανατάραξη συν ότι έχω και πολύ μεγάλη αεραντλια, εκτός και το λες για να περνάει ευκολότερα το νερό από τα υλικά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

 εκτός και το λες για να περνάει ευκολότερα το νερό από τα υλικά...

Για αυτο το λέω. Αλλα δεν πειράζει και έτσι θα είναι σούπερ. Για την ακρίβια σουπερ ειναι και απο την αρχη έτσι ;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα παράπονο αλλά επειδή έχω πολλά και κάποια δύσκολα φυτα αλλά και αρκετούς ζωντανούς οργανισμούς θέλω το φίλτρο να είναι στο έπακρο ίσως αργότερα βάλω και ένα oase εξωτερικό 

σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια σου 

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...