Jump to content

Νέος με το ενυδρείο


Savvas Psomas

Recommended Posts

Γειά σας σε όλους είμαι νέος με το ενυδρείο και θα ήθελα ότι βοήθεια μπορεί ο καθένας.

Αγόρασα πρόσφατα ένα ενυδρείο στα 40 λίτρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πρώτον πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω μέσα προς το παρόν έχω 5 μικρά χρυσόψαρα.

Δεύτερον το φως το κλείνω τα βράδια και σκέφτομαι να πάρω ένα χρονοδιακόπτη πρίζας ώστε να κλείνει αυτόματα κάνω καλά η όχι.

Τρίτων το φίλτρο πρέπει να δουλεύει συνέχεια η πρέπει να το κλείνω.

Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες από αυτά που έχω.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους προκαταβολικά για την οποία βοήθεια.

Να προσθέσω πως φίλτρο και θερμοστάτης ήταν μαζί με το ενυδρεί.

received_1502118479974147.jpeg

IMG_20201212_002614.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Savvas Psomas έγραψε:

Γειά σας σε όλους είμαι νέος με το ενυδρείο και θα ήθελα ότι βοήθεια μπορεί ο καθένας.

Αγόρασα πρόσφατα ένα ενυδρείο και το γέμισα με 27 λίτρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πρώτον πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω μέσα προς το παρόν έχω 5 μικρά χρυσόψαρα.

Δεύτερον το φως το κλείνω τα βράδια και σκέφτομαι να πάρω ένα χρονοδιακόπτη πρίζας ώστε να κλείνει αυτόματα κάνω καλά η όχι.

Τρίτων το φίλτρο πρέπει να δουλεύει συνέχεια η πρέπει να το κλείνω.

Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες από αυτά που έχω.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους προκαταβολικά για την οποία βοήθεια.

Να προσθέσω πως φίλτρο και θερμοστάτης ήταν μαζί με το ενυδρεί.

received_1502118479974147.jpeg

IMG_20201212_002614.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Το μονο που δεν πρεπει να σε απασχολει ειναι το φως.

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα με 5 χρυσοψαρα σε τοσο λιγα λιτρα,θα υπαρξουν πολλα προβληματα και θανατοι.

Το φιλτρο σε ενα ενυδρειο δεν πρεπει να σταματαει ποτε.

 

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

το φιλτρο μεσα εκτος απο σφουγγαρι εχει κατι αλλο?

 

τον θερμοστατη δεν τον χρειαζεσαι για τα χρυσοψαρα.

το χαλικι που εχεις βγαλε ειναι πολυ εντονο και στρεσαρει τα ψαρια!!

 

Διαβασε αυτα,ειναι ακρως απαραιτητα για να καταλαβεις τα λαθη σου:

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! :welcome:

Οπως ειπε και ο @NikosPapak13, τα λιτρα ειναι απαγορευτικα για 5 χρυσα, και το χαλικι ειναι ακαταλληλο για το ενυδρειο και δεν ειναι θεμα μονο το χρωμα του, που ειναι σκετη τρέλα :), αλλά και η κοκκομετρια δεν ειναι καταλληλη.

Το φως κλεινεις το βραδυ. Μπορεις να το εχεις αναμενο μεχρι 10 ωρες.

Τα πλαστικα φυτα - βγαλε εξω καλυτερα και αρχισε συχνες αλλαγες νερου 30% καθε 2 μερες.

Το διαβασμα θα σου λυσει πολλες αποριες. Διαβασε και αυτο -

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και από εμένα φίλε μου. Από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι έχεις δύο shubukin και δύο comet (δε διακρίνω το πέμπτο). Τα ψάρια αυτά φτάνουν έως 35 εκατοστά και χρειάζονται ενυδρείο με τουλάχιστον 1.2 μέτρα μήκος. Επισης από πλευράς λίτρων θέλουν 60-70 λίτρα το καθένα. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν κάνουν για το ενυδρείο αυτό. Επίσης συμφωνώ Με τα παιδιά για το θέμα της άμμου. Διάβασε τα άρθρα που σου πρότειναν τα παιδιά και δες τι μπορείς να κάνεις. Βασικά η επιστρέφεις τα ψάρια αυτά και παίρνεις μικρότερα (ζωοτόκα η έναν μονομάχο) η αποφασίζεις να δώσεις κάποια χρήματα ?? και να κρατήσεις αυτά τα ψάρια και να τα έχεις παρέα σου μέχρι και για 20-25 χρόνια (τόσο ζουν και παραπάνω σε καλές συνθήκες διαβίωσης). Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. Α και να ξέρεις αν θες να μείνουν ζωντανά στο μεσοδιάστημα τα ψάρια σου θα πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού κάθε μέρα 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα και στον υδατινο κοσμο ?

 

Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω αλλα τα ψαρια αυτα εκει μεσα ειναι κονσερβα :P και που να μεγαλωσουν κιολας...

 

Η ευκολη λυση και αυτο που θα εκανα προσωπικα ειναι να τα δωσεις πισω, να φυτεψεις το ενυδρειο (υποστρωμα κ ζωντανα φυτα αρκετα) και να βαλεις εναν μονομαχο που στα 40 λιτρα θα ειναι αρχοντας. Επισης ειναι πανεμορφα ψαρια με ιδιαιτερη συμπεριφορα. Μπορεις να φτιαξεις ενα στολιδι 40 λιτρα για εσενα να το ευχαριστιεσαι αλλα και εναν μικρο παραδεισο για τον μονομαχο. Βεβαια, θελει και αυτο να κανεις καποιες αγορες ακομα (υποστρωμα,φυτα,λιπασματα, κτλ) αλλα η ενναλακτικη ειναι να κρατησεις τα χρυσοψαρα και να τους παρεις ενα καταλληλο ενυδρειο ( 350 λιτρα + για τα 5 που εχεις ηδη)...οποτε οικονομικα παλι.....

 

Και εγω αρχαριος ειμαι (1 χρονο και κατι μηνες εχω στο χομπι)...και ολα ξεκινησαν οταν μου φερανε δωρο 2 χρυσοψαρα σε μια γυαλα 5 λιτρα.....το δωρο που μου κανανε μου κοστισε 180 ευρω με το καλημερα γιατι τους πηρα ενα ενυδρειο 85 λιτρα να εχουν κ αυτα χωρο....μετα διαβασα οτι θελουν περισσοτερο χωρο ακομα...και βαλε οτι ,οπως ολοι εδω μεσα, θελω και αυτα να ειναι οσο γινεται χαρουμενα...που σημαινει να εχουν παρεα και χωρο....πλεον εχω 7 χρυσοψαρα σε 450 λιτρα αλλα εαν ειχα τις γνωσεις και τις εμπιριες που εχω σημερα πριν ενα χρονο θα τα ειχα επιστρεψει την ιδια μερα τα χρυσοψαρα... Η αληθεια ειναι οτι και τοτε που μου τα φερανε στη γυαλα το σκεφτηκα να τα παω πισω αλλα δεν ηθελα να στεναχωρησω κανεναν....Εναν χρονο αργοτερα εχω χαλασει πολλα χρηματα, πολλες ωρες, αγχος και στρες για να ξερω οτι τα ψαρια ειναι καλα και υγειες, και η λιστα συνεχιζεται... 

 

Η καταλληξη ειναι οτι προλαβαινεις ακομα να γλυτωσεις απο πολυ ταλαιπωρια αλλα και να φτιαξεις κατι που πραγματικα θα σου αρεσει και θα απολαμβανεις!...Σορρυ που εγραψα και ολοκληρο βιβλιο εδω :P 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...