Jump to content

Otocinclus ή Corydoras σε ψιλό χαλικάκι


Sotis153

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα τα φώτα σας ως αρχάριος για το ποιο βυθόψαρο θα μπορούσα να βάλω σε βυθό με ψιλό χαλικάκι της seachem. Έχω διαβάσει ότι προτιμούν την άμμο γιατί σκάβουν. Μήπως επιβιώνουν μια χαρά και σε αυτό. Θα προτιμούσα Sterbai ή και τους οτόκυκλους. Δεν ξέρω αν ταιριάζουν μαζί σε κοινωνικό ενυδρείο?

14.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οτόκυκλους μπορείς να βάλεις δεν ασχολούνται με την άμμο/χαλίκι κλπ. Αλγη ψάχνουν σε ξύλα και τζάμι. Είναι ιδιαίτερα ψαράκια και ψιλοδύσκολα.

Για τα sterbai δεν θα το πρότεινα γιατί είναι συνέχεια στο υπόστρωμα. Οπως το βλέπω (seachem flourite δεν είναι;) μου φαίνεται μεγάλης κοκκομετρίας και αιχμηρό = θα καταστρέψει τα μουστάκια τους.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gixxer έγραψε:

Οτόκυκλους μπορείς να βάλεις δεν ασχολούνται με την άμμο/χαλίκι κλπ. Αλγη ψάχνουν σε ξύλα και τζάμι. Είναι ιδιαίτερα ψαράκια και ψιλοδύσκολα.

Για τα sterbai δεν θα το πρότεινα γιατί είναι συνέχεια στο υπόστρωμα. Οπως το βλέπω (seachem flourite δεν είναι;) μου φαίνεται μεγάλης κοκκομετρίας και αιχμηρό = θα καταστρέψει τα μουστάκια τους.

 

Σε ευχαριστώ πολύ,

ναι seachem flourite είναι, κάποιο άλλο βυθόψαρο, γατόψαρο που θα μπορούσε να μπει χωρίς να έχει πρόβλημα με τραυματισμούς?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις γαρίδες, αν δεν βάλεις ΄ψάρια που μπορούν να τις φάνε και το επιτρέπουν οι συνθήκες νερού του ενυδρείου. Επίσης πρέπει να έχει στρώσει ο βυθός (συνήθως θέλει περίπου 2-3μήνες). Οι αμάνο βοηθάνε λίγο και στην καταπολέμηση ορισμένων ειδών άλγης. Νομίζω όλα τα είδη corydoras προτιμούν την άμμο γιατί όπως είπε η @gixxer το αιχμηρό υπόστρωμα τραυματίζει τα μουστάκια τους. Εγώ έχω και cory και γαρίδες και έχω χωρίσει το ενυδρείο μισό με άμμο και μισό με ψιλό χαλίκι. Μόνο όταν πέφτει η τροφή πάνε και στο χαλικάκι.

Link to comment
Share on other sites

γενικά όταν το χαλίκι είναι αιχμηρό δεν βάζουμε κανένα βυθόψαρό μέσα ούτε και κριπενσης, δεν γνωρίζω όμως το συγκεκριμένο χαλικι ώστε να σου πω με βεβαιότητα αν κάνει ή όχι απο την φωτογραφία θα έλεγα πως όχι, αλλά για ποιο σαφήνεια θα μπορούσε να σου πει κάποιος που το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...