Jump to content

Γλύφτης


Recommended Posts

Καλησπέρα!

  Ο γλύφτης είναι καλή ιδέα να μπει με χρυσόψαρα; Στο ένα πετ σοπ μου είπαν ναι ενώ στο άλλο πως είναι πολύ κακή ιδέα καθώς θα κυνηγηθούν και δεν θα κάνει και την διαφορά με την άλγη καθώς παραείναι βρώμικα ψαράκια για να  βοηθήσει ο γλύφτης.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και με διαφορετικό νερό σε ότι αφορά το Ph και την σκληρότητα.

Οι γλυφτες όπως τους αποκαλe;iς λέγονταi πλεκοστομοι και είναι τροπικά ψαρια θέλουν ζεστό νερό κα διαφορετική σκληρότητα και Ph.

 

Για κάποιο χρονικό  διάστημα μπορεί να ζήσουν μαζί αλλά δεν είναι σωστό ούτε επιθυμητό και ούτε θα αντέξουν πολύ, αναλόγως την θερμοκρασία ένα απο τα δυο είδη θα ψηφίσει και δεν το θέλουμε πρώτων για τα ψάρια και δεύτερων για το πορτοφόλι μας.

Εν θες να σε βοηθήσουμε κάπου αλλού πες μας.

 

ΥΓ

το θέμα σου μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλη μου. Όχι ο πλεκόστομος (κι όχι γλύφτης όπως λένε τα αγόρια στα pet shop) δεν ταιριάζει με τα χρυσόψαρα. Ζει σε άλλες συνθήκες νερού και είναι και  επιθετικός κάποιες φορές προς αυτά. Αν θες κάτι να σε βοηθήσει με την άλγη σου προτείνω σαλιγκάρια ramshorn που έχω και γω στο ενυδρείο μου. Με την ευκαιρία κάνε μια παρουσίασγ του ενυδρείου σου να δούμε και να χαρούμε τα ψαράκια σου ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και με διαφορετικό νερό σε ότι αφορά το Ph και την σκληρότητα.

Οι γλυφτες όπως τους αποκαλe;iς λέγονταi πλεκοστομοι και είναι τροπικά ψαρια θέλουν ζεστό νερό κα διαφορετική σκληρότητα και Ph.

 

Για κάποιο χρονικό  διάστημα μπορεί να ζήσουν μαζί αλλά δεν είναι σωστό ούτε επιθυμητό και ούτε θα αντέξουν πολύ, αναλόγως την θερμοκρασία ένα απο τα δυο είδη θα ψηφίσει και δεν το θέλουμε πρώτων για τα ψάρια και δεύτερων για το πορτοφόλι μας.

Εν θες να σε βοηθήσουμε κάπου αλλού πες μας.

 

ΥΓ

το θέμα σου μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα φίλη μου. Όχι ο πλεκόστομος (κι όχι γλύφτης όπως λένε τα αγόρια στα pet shop) δεν ταιριάζει με τα χρυσόψαρα. Ζει σε άλλες συνθήκες νερού και είναι και  επιθετικός κάποιες φορές προς αυτά. Αν θες κάτι να σε βοηθήσει με την άλγη σου προτείνω σαλιγκάρια ramshorn που έχω και γω στο ενυδρείο μου. Με την ευκαιρία κάνε μια παρουσίασγ του ενυδρείου σου να δούμε και να χαρούμε τα ψαράκια σου ?

 

1607945816588773812200575110037.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα φίλη μου. Όχι ο πλεκόστομος (κι όχι γλύφτης όπως λένε τα αγόρια στα pet shop) δεν ταιριάζει με τα χρυσόψαρα. Ζει σε άλλες συνθήκες νερού και είναι και  επιθετικός κάποιες φορές προς αυτά. Αν θες κάτι να σε βοηθήσει με την άλγη σου προτείνω σαλιγκάρια ramshorn που έχω και γω στο ενυδρείο μου. Με την ευκαιρία κάνε μια παρουσίασγ του ενυδρείου σου να δούμε και να χαρούμε τα ψαράκια σου ?

Ευχαριστώ πολύ, αυτό είναι το ενυδρείο, θα βάλω και φυσικά φυτά σύντομα να φύγουν τα πλαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού, θα πρέπει να αλλάξεις κάποια στιγμή το φίλτρο σε εξωτερικό για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στις ανάγκες τους. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και σε τι ποσοστό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Εκτός αυτού, θα πρέπει να αλλάξεις κάποια στιγμή το φίλτρο σε εξωτερικό για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στις ανάγκες τους. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και σε τι ποσοστό?

Έχω πάρει ήδη ένα μεγαλύτερο αλλά εσωτερικό πάλι. Ναι το γνωρίζω για το εξωτερικό αλλά μου είπαν από το πετ σοπ ότι θα χρειαστεί να τρυπήσω το ενυδρείο και είμαι αρχάρια ακόμα. Αλλάζω το τριάντα τις εκατό του νερού κάθε δεκαπέντε μέρες. Είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Konstantina Kaltsouni said:

Έχω πάρει ήδη ένα μεγαλύτερο αλλά εσωτερικό πάλι. Ναι το γνωρίζω για το εξωτερικό αλλά μου είπαν από το πετ σοπ ότι θα χρειαστεί να τρυπήσω το ενυδρείο και είμαι αρχάρια ακόμα. Αλλάζω το τριάντα τις εκατό του νερού κάθε δεκαπέντε μέρες. Είναι καλά;

Δεν χρειαζεται να τρυπησεις το ενυδρειο?

35% καθε εβδομαδα.

Τα νιτρικα σου πως ειναι?

Έγινε επεξεργασία - NikosPapak13
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο αλλά δες σε κάποια σιτγμή αν θέλεις να βάλεις κάποιο ζωντανό φυτό μέσα όπως πχ anubia και να την δέσεις σε ενα κομμάτι ξύλο! Ξενικά τα χρυσοψαράδικα εμένα μου αρέσουν πιο minimal δηλαδή με λίγα πράγματα μέσα!

Οπότε ενα κομμάτι ξύλου όχι μυτερό όμως θα δείξει πολύ καλύτερα και αν βγάλεις τα πλαστικά που έχεις!

 

Από εκεί και πέρα όπως σου είπαν και οι προηγούμενοι θα πρέπει να βάλεις ένα μεγαλύτερο φίλτρο εξωτερικό! Και δεν χρειάζεται να τρυπήσεις τίποτα υπάρχουν έτοιμα φίλτρα που περνάνε απο τις τρύπες απο το καπάκι σου και έτσι θα είσαι καλυμμένη για τα ψαράκια που στο μέλλον θα μεγαλώνουν και θα παράγουν πολλούς ρύπους!

 

Για τις αλλαγες νερού επειδή δεν νομίζω ότι έχει προλάβει να δημιουργηθεί βιολογία καλό θα είναι να κάνεις κάθε βδομάδα το 20% του νερού, με αντιχλώριο και νερό ίδιας θερμοκρασίας ίσως προσθέτοντας και κάποια βακτήρια! Για όποια απορία έχεις εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Konstantina Kaltsouni έγραψε:

Έχω πάρει ήδη ένα μεγαλύτερο αλλά εσωτερικό πάλι. Ναι το γνωρίζω για το εξωτερικό αλλά μου είπαν από το πετ σοπ ότι θα χρειαστεί να τρυπήσω το ενυδρείο και είμαι αρχάρια ακόμα. Αλλάζω το τριάντα τις εκατό του νερού κάθε δεκαπέντε μέρες. Είναι καλά;

Θα έλεγα τι λένε τώρα αλλά δεν μου το επιτρέπει η αγωγή μου. Δεν έχεις κανένα θέμα και δε χρειάζεται να τρυπηθεί το ενυδρείο σου. όντως όπως είπε και ο NikosPapak13 θέλεις 40% ανά εβδομάδα.

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

NikosPapak13

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και αυτά. Θα σε βοηθήσουν πολύ

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Δεν χρειαζεται να τρυπησεις το ενυδρειο?

35-40 % καθε εβδομαδα.

Τα νιτρικα σου πως ειναι?

Όντως ε; Κρίμα το άλλο το εσωτερικό φίλτρο που πήρα τότε γιατί εγώ πήγα για να πάρω εξωτερικό και γενικά σε αυτό το πετ σοπ μου έχουν πει ότι ναναι. Και επειδή δεν γνωρίζω αυτά με τις μετρήσεις έχω κάνει μόνο ένα δεκαπενθήμερο στρώσιμο στο ενυδρείο έχω βάλει και αντιχλωριο και έχει και άλλες τόσες που έχω τα ψαράκια μέσα. Δεν τα γνώριζα αυτά τώρα που μπήκα στο φόρουμ βλέπω για τις μετρήσεις νερού και φυσικά επειδή ενδιαφέρομαι για τα ζώα πολύ θα προσπαθήσω να τα κάνω όλα σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Ωραίο το ενυδρείο αλλά δες σε κάποια σιτγμή αν θέλεις να βάλεις κάποιο ζωντανό φυτό μέσα όπως πχ anubia και να την δέσεις σε ενα κομμάτι ξύλο! Ξενικά τα χρυσοψαράδικα εμένα μου αρέσουν πιο minimal δηλαδή με λίγα πράγματα μέσα!

Οπότε ενα κομμάτι ξύλου όχι μυτερό όμως θα δείξει πολύ καλύτερα και αν βγάλεις τα πλαστικά που έχεις!

 

Από εκεί και πέρα όπως σου είπαν και οι προηγούμενοι θα πρέπει να βάλεις ένα μεγαλύτερο φίλτρο εξωτερικό! Και δεν χρειάζεται να τρυπήσεις τίποτα υπάρχουν έτοιμα φίλτρα που περνάνε απο τις τρύπες απο το καπάκι σου και έτσι θα είσαι καλυμμένη για τα ψαράκια που στο μέλλον θα μεγαλώνουν και θα παράγουν πολλούς ρύπους!

 

Για τις αλλαγες νερού επειδή δεν νομίζω ότι έχει προλάβει να δημιουργηθεί βιολογία καλό θα είναι να κάνεις κάθε βδομάδα το 20% του νερού, με αντιχλώριο και νερό ίδιας θερμοκρασίας ίσως προσθέτοντας και κάποια βακτήρια! Για όποια απορία έχεις εδώ είμαστε!

Χίλια ευχαριστώ για την ευγενική διάθεση, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, λυπάμαι πολύ που στο pet shop με υ πούλησαν άλλο μεγαλύτερο εσωτερικό φίλτρο ενώ εγώ πήγα να ζητήσω εξωτερικό. Φυσικά φυτά θα παραγγείλω αυτήν την εβδομάδα. Σκοπεύω να γίνει πιο μίνιμαλ και φυσικό στην όψη. Θα προσπαθήσω να βρω κι εκείνα τα σαλιγκάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Διάβασε και αυτά. Θα σε βοηθήσουν πολύ

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη. Τι τεστ χρησιμοποιείς για τις μετρήσεις σου? Υγρά ή στικς?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ανέκδοτα ακούμε σήμερα, μήπως το πετ σοπ κατάλαβε ότι θέλεις sub (έτσι για να τους δικαιολογήσω λίγο).

Αν μπορείς πάνε πίσω το εσωτερικό και πες τους το και το, τόσο λάθος πληροφορία δεν γίνεται δεν γνωρίζω να έχει τόσο άσχετα πετ σοπ στην Θεσσαλονίκη.

 

Ακόμη και να το χρησιμοποίησες απο πλευράς ηθικής πρέπει να το πάρουν πίσω, τέλος πάντων τη να πω.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο οι τύποι είναι τραγικοί. Κάθε μέρα απογοητεύομαι και περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ωραία ανέκδοτα ακούμε σήμερα, μήπως το πετ σοπ κατάλαβε ότι θέλεις sub (έτσι για να τους δικαιολογήσω λίγο).

Αν μπορείς πάνε πίσω το εσωτερικό και πες τους το και το, τόσο λάθος πληροφορία δεν γίνεται δεν γνωρίζω να έχει τόσο άσχετα πετ σοπ στην Θεσσαλονίκη.

 

Ακόμη και να το χρησιμοποίησες απο πλευράς ηθικής πρέπει να το πάρουν πίσω, τέλος πάντων τη να πω.

Όχι ζήτησα ένα εξωτερικό φίλτρο από αυτούς είχα πάρει κι αυτό το μικρό που βλέπετε στην φωτογραφία. Μου είπαν ότι το εξωτερικό φίλτρο θέλει να ανοίξεις τρύπες στο ενυδρείο, μου πρότειναν ένα μεγαλύτερο εσωτερικό το οποίο και πηρα. Δεν κάνω λαθος έτσι έγιναν τα πραγματα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Βγάλε μου μια φώτο και το νέο φίλτρο όπως επίσης και πες μου πως κάνει μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Χρήστο οι τύποι είναι τραγικοί. Κάθε μέρα απογοητεύομαι και περισσότερο

 

16079497988735192205930172352500.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Konstantina Kaltsouni έγραψε:

 

16079497988735192205930172352500.jpg

Το καινούργιο φίλτρο. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα δεν γνώριζα και δεν έχω εξοπλιστεί. Τώρα τα μαθαίνω αυτά. Να ενημερωθώ να κάνω ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα......βάλε και αυτό προσωρινά και πάμε να δούμε για εξωτερικό μετά

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν στο παίρνουν πίσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...