Jump to content

Αλλαγες νερου χωρις αντιχλωριο??


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Γινεται να κανω αλλαγη νερου χωρις αντιχλωριο, αλλα και χωρις την χρηση ανθρακα?

Το εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Γινεται και το κανουν πολλοι, αν αφησεις το νερο της αλλαγης σε βαρελι προετοιμασιας με μια μικρη αντλια/κυκλοφορητη  για 24ωρες τοτε το χλωριο εξατμιζεται.......αλλά επισης  θα πρεπει να τσεκαρεις αν εχεις χλωραμινη στο νερο της βρυσης σου, γιατι η χλωραμινη (αν θυμαμαι καλα) δεν φευγει με τον παραπνω τροπο οπως το χλωριο

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια αντιχλωρια δεν ειναι μονο για την απομακρυνση του χλωριου/χλωραμινης.

Το stress coat ths API που εχει Αλόη Βέρα  μειώνει το στρες των ψαριών και αντικαθιστά τη φυσική έκκριση βλέννας.

Το seachem Prime  απομακρυνει και βαρέα μετάλλα οπως επισης σε υπερδοσολογια μετατρέπει την αμμωνία σε  μή-τοξικη .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιουσα το aquatan της σερα.(δεν ξερω αν ειναι καλο...)

Εκανα την ερωτηση παραπανω γιατι απο οτι ειναι γνωστο στην πολη μας, στο νερο βαζουν ελαχιστες ποσοτηες χλωριου εως και μηδενικες.(το νερο της βρυσης ερχεται απο το ποταμι της πολης μας,αφου περασει απο φιλτρα κλπ.. )

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Εγω χρησιμοποιουσα το aquatan της σερα.(δεν ξερω αν ειναι καλο...

Το  είχα χρησιμοποιήσει για λίγο στις αρχές, πόσο καλό ειναι δεν το ξέρω αλλά αφού ειναι της σερα δεν θα ειναι και ''μπουρουχα'' .........  εγω ευτυχώς ανακάλυψα απο νωρίς το prime που με βολευει οικονομικα λογο των 2 ''μεσαίων'' μεγέθους ενυδρείων μου

πριν 15 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

 

Εκανα την ερωτηση παραπανω γιατι απο οτι ειναι γνωστο στην πολη μας, στο νερο βαζουν ελαχιστες ποσοτηες χλωριου εως και μηδενικες.(το νερο της βρυσης ερχεται απο το ποταμι της πολης μας,αφου περασει απο φιλτρα κλπ.. )

Εγώ θα σιγουρευόμουν πρώτα  μετρώντας το νερό της βρύσης μου για χλώριο/χλωραμινη, και αναλογως θα εκανα την επιλογή μου για χρηση ή μη κάποιου αντιχλωριου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον corto σε αυτό. Σαν το prime tpt. Σε κάθε περίπτωση πάντως αν δεν έβαζα αντιχλώριο θα έβαζα φίλτρο άνθρακα όπωσδηποτε. Δε θα πήγαινα ξεβράκωτος στα αγγούρια 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

θα παρω αυριο τηλεφωνο  την δευαλ να δω τι παιζει με το νερακι,τεστ δεν εχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάρε ένα prime. Αν θυμάμαι καλά έχει 27 ευρώ αλλά κάθε καπάκι με υγρό είναι για 200 λίτρα. Και κάνει και αποτοξίνωση σε νιτρώδη και αμμωνία αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, killerknight said:

Για μένα πάρε ένα prime. Αν θυμάμαι καλά έχει 27 ευρώ αλλά κάθε καπάκι με υγρό είναι για 200 λίτρα. Και κάνει και αποτοξίνωση σε νιτρώδη και αμμωνία αν χρειαστεί

κανενα πετ σοπ στη Λιβαδεια δεν φαιρνει της seachem προιοντα

Link to comment
Share on other sites

Χμ είναι θεματακι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, killerknight said:

Χμ είναι θεματακι αυτό.

μεγαλο?

Link to comment
Share on other sites

Άσε να δω τι μπορώ να σκεφτώ. Θα σου έλεγα να το παραγγειλεις από το νερό αλλά δεν ξέρω πλέον πόσο χρόνο θα κάνει να φτασει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@corto maltese πως μετρας την χλωραμινη που λες? Παρηγγειλε απο το ιντερνετ σε καποιο μαγαζι που θα εχει δωρεαν μεταφορικα αν τοσο πολυ θες να γλυτωσεις μεταφορικα αλλιως πιατευω ολα τα πετ σοπ στο στελνουν με κτελ και χρεωση 5 ευρω. Φαντασου οτι το 250αρι πριμε θα σου βγαλει χοντρικα πες γυρω στους 9 τονους αλλαγης νερου!!!! (Ειδατε δεν εγραψα καθολοθλυ αγγλικα)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι απ΄όσο γνωρίζω χλωραμίνη δεν χρησιμοποιείται στην Ελλάδα. Αφού θα επικοινωνήσεις με την ΔΕΥΑΛ ρώτησέ τους. Η χλωραμίνη "φεύγει" επίσης από το νερό αλλά χρειάζεται ΠΟΛΥ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Το aquatan θα σου κάνει μιά χαρά την δουλειά σου μέχρι να αποκτήσεις το αντιχλώριο που προτιμάς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος CptMario έγραψε:

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι απ΄όσο γνωρίζω χλωραμίνη δεν χρησιμοποιείται στην Ελλάδα.

Απ οσο ξερω και εγω ετσι ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την Αθήνα σίγουρα δεν χρησιμοποιείται χλωραμινη.

Το χλώριο φεύγει είτε με τον τρόπο που περιγράφει ο corto, είτε με τον να πέφτει το νερό από ύψος τουλάχιστον 10-15 πόντων πάνω από την στάθμη του ενυδρείου και κατά προτίμηση με μορφή συντριβάνι... Αυτά τα γράφει και ο stendker.

Πολύ σωστά αναφέρει πάλι ο corto, ότι τα αντιχλωρια έχουν και άλλες δράσεις, προσωπικά προτιμώ αυτά με αλόη .

Κάποτε προτιμούσα το aquasafe, αλλά η τιμή αναλογικά είναι στα ύψη.

Αν σε αγχωνει το χλώριο ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει το νερό σου, μπορείς να περάσεις το νερό από προφιλτρα σωματιδίων και άνθρακα

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπερδευτικα....δλδ σε ενα μεσαιου μεγεθους βαρελι 200 λιτρων με εναν κυκλοφορητη στα 1000 λιτρα ανα ωρα, θελουμε 8 ή 24 ωρες για να εξατμιστει το χλωριο

 

@DIMITRIOS αυτο με τα 10 και 15 εκατ υψος δεν το καταλαβα. Δλδ αν ριχνω νερο μεσα στο ενυδρειο απο αυτο το υψος το χλωριο απομακρυνεται στην διαδρομη ή κατα την πτωση στο ενυδρειο?οποτε μπορουμε απευθειας απο την βρυση αν το εχουμε σε θερμοκρασια σωστη το νερο να το ριξουμε μεσα?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, christos efthimiou said:

@DIMITRIOS αυτο με τα 10 και 15 εκατ υψος δεν το καταλαβα. Δλδ αν ριχνω νερο μεσα στο ενυδρειο απο αυτο το υψος το χλωριο απομακρυνεται στην διαδρομη ή κατα την πτωση στο ενυδρειο?

Αμα καταλαβα καλα, το νερο που πεφτει απο αυτο το υψος,λογω μεγαλης αναταραξης και πιεσης κανει το χλωριο να εξατμιζεται ακαριαια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος CptMario έγραψε:

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι απ΄όσο γνωρίζω χλωραμίνη δεν χρησιμοποιείται στην Ελλάδα.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Απ οσο ξερω και εγω ετσι ειναι.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Για την Αθήνα σίγουρα δεν χρησιμοποιείται χλωραμινη.

 

 

Ευχαριστώ για την διόρθωση, άρα άκυρο αυτό που είπα για χλωραμινη, ........από τη στιγμή που το λέτε εσείς και με τόση σιγουριά, έτσι θα ειναι....:bigemo_harabe_net-53:

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

 

 

Ευχαριστώ για την διόρθωση, άρα άκυρο αυτό που είπα για χλωραμινη, ........από τη στιγμή που το λέτε εσείς και με τόση σιγουριά, έτσι θα ειναι....:bigemo_harabe_net-53:

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/48061-χλωραμίνης-μύθος/έχει συζητηθεί και παλιότερα το θέμα :)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

https://www.aquazone.gr/forums/topic/48061-χλωραμίνης-μύθος/έχει συζητηθεί και παλιότερα το θέμα :)

 

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά αυτό με τον καταρράκτη δεν το ήξερα μέχρι σήμερα. Τελικά όσο ζούμε μαθαινουμε. ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

https://diskuszucht-stendker.de/de/Diskus-Handbuch/

Χρησιμοποιείς το τηλέφωνο της ντουζιέρας στην έξοδο του νερού, είτε σε κουβά είτε απευθείας στο ενυδρείο, αρκεί να απέχει 10 με 20 εκατοστά από την επιφάνεια του νερού, έτσι γίνεται αποχλωριωση, καθώς όλο το νερό έρχεται σε επαφή με τον αέρα

Φυσικά υπάρχουν και άλλα που ίσως αγχωνουν στο νερό και όχι μόνο το χλώριο

 

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ρε παιδια μπερδευτικα....δλδ σε ενα μεσαιου μεγεθους βαρελι 200 λιτρων με εναν κυκλοφορητη στα 1000 λιτρα ανα ωρα, θελουμε 8 ή 24 ωρες για να εξατμιστει το χλωριο

Καλη ερωτηση αυτη, γιατι και εγω σε βαρελι 120λ. επειδη ειμαι λιγο φοβιτσιαρης το αφηνω 18-24 ωρες και αντιλαμβανομαι οτι μαλλον ''τζαμπα'' το κανω.

Ξεχασα να διευκρινησω οτι το κανω οταν τελειωσει το αντιχλωριο και μεχρι να αξιωθω να παρω καινουργιο (κανα μήνα+ συνήθως)

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...