Jump to content

Καινούργιος φίλος νεροχελωνας...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Χαίρομαι πολύ που μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να σας βρω. Η αλήθεια είναι πως άργησα λίγο κ δυστυχώς έχω προμηθευτεί εξοπλισμό που απ' ότι διαβάζω στο forum μάλλον δεν είναι και ο καλύτερος. Σας παραθέτω παρακάτω τον εξοπλισμό μου κ ξεκινάω τις ερωτήσεις...!!! 

Είδος χελώνας: Κιτρινομαγουλη Χελώνα 
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ): 40χ20χ18
Στεριά: Χαλικάκι 
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): Δεν έχω 
 λάμπα θερμανσης στεριας:
Φίλτρανση: Δεν έχω 
Θέρμανση νερού (watt): 15 Watt με θερμόμετρο που δείχνει 25 βαθμούς Κελσίου 
Διατροφή: Γαριδάκι και Trixie 
Φωτισμός: Λάμπα Led

 

- Από το Pet shop που πήρα πακέτο την χελωνιερα, το φίλτρο και την λάμπα μου είπαν πως αυτή η λάμπα είναι η ιδανική επιλογή για τη χελώνα. Δε βλέπω όμως να λέει κάπου πως είναι uva ή uvb ούτε ζεσταίνει τον χώρο.

 

- Το φίλτρο κάθε πότε το βάζω σε λειτουργία; Όποτε το ενεργοποιώ το χελωνακι τρομάζει, βγαίνει από το νερό και προσπαθεί να δραπετεύσει...!!! 

 

- Έβαλα Χαλικάκι στο ενυδρείο κ έφτιαξα ένα νησάκι από πέτρες που μάζεψα στην παραλία. Άρεσε στο χελωνακι αυτό αλλά την επόμενη ημέρα διαπίστωσα μια κρούστα στην επιφάνεια του νερού. Να είναι από τις πέτρες ή κάτι άλλο; 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας. Επισυνάπτω και κάποιες φωτογραφίες για να σας βοηθήσω να αποκτήσετε καλύτερη εικόνα. 

 

IMG_20201214_185235.jpg

IMG_20201214_182732.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Thanoslim έγραψε:

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Χαίρομαι πολύ που μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να σας βρω. Η αλήθεια είναι πως άργησα λίγο κ δυστυχώς έχω προμηθευτεί εξοπλισμό που απ' ότι διαβάζω στο forum μάλλον δεν είναι και ο καλύτερος. Σας παραθέτω παρακάτω τον εξοπλισμό μου κ ξεκινάω τις ερωτήσεις...!!! 

Είδος χελώνας: Κιτρινομαγουλη Χελώνα 
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ): 40χ20χ18
Στεριά: Χαλικάκι 
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): Δεν έχω 
 λάμπα θερμανσης στεριας:
Φίλτρανση: Δεν έχω 
Θέρμανση νερού (watt): 15 Watt με θερμόμετρο που δείχνει 25 βαθμούς Κελσίου 
Διατροφή: Γαριδάκι και Trixie 
Φωτισμός: Λάμπα Led

 

- Από το Pet shop που πήρα πακέτο την χελωνιερα, το φίλτρο και την λάμπα μου είπαν πως αυτή η λάμπα είναι η ιδανική επιλογή για τη χελώνα. Δε βλέπω όμως να λέει κάπου πως είναι uva ή uvb ούτε ζεσταίνει τον χώρο.

 

- Το φίλτρο κάθε πότε το βάζω σε λειτουργία; Όποτε το ενεργοποιώ το χελωνακι τρομάζει, βγαίνει από το νερό και προσπαθεί να δραπετεύσει...!!! 

 

- Έβαλα Χαλικάκι στο ενυδρείο κ έφτιαξα ένα νησάκι από πέτρες που μάζεψα στην παραλία. Άρεσε στο χελωνακι αυτό αλλά την επόμενη ημέρα διαπίστωσα μια κρούστα στην επιφάνεια του νερού. Να είναι από τις πέτρες ή κάτι άλλο; 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας. Επισυνάπτω και κάποιες φωτογραφίες για να σας βοηθήσω να αποκτήσετε καλύτερη εικόνα. 

 

IMG_20201214_185235.jpg

IMG_20201214_182732.jpg

 

IMG_20201214_182627.jpg

IMG_20201214_182450.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, Διαβασε το παρακατω αρθρο και θα σε βοηθησει πολυ να καταλαβεις ποια ειναι τα αναγκαια και οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε.......

Στα γρηγορα να πω οτι:

1. Οχι ιδανικη δεν ειναι, αχρηστη ειναι εντελοςι...ειναι συνηθησμενη ιστορια αυτη με τους πετ σοπαδες, πριν κανεις αγορες σε πετ σοπ να ρωτας γιατι μονο σαν πορτοφολι σε βλεπουν.

2. Το φιλτρο συνεχεια σε λειτουργια......θα το συνηθησει σε λιγο......

3. το χαλικι βγαλτο απο το βυθο και απο τη στερια....αλλαγες νερου και την εξοδο στο φιλτρο προς την επιφανεια να κανει αναταραξη

4. Η τροφη αριστερα ειναι ''χαλια'', η δεξια καλη ειναι για 1-2 φορες την εβδομαδα για ποικιλια και ως ΄΄σνακ'' οχι ομως   να ειναι η ''σταθερη'' τροφη αυτη.

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!! Περίμενα πως κ πως να μου απαντήσεις. Διάβασα το άρθρο κ γι' αυτό κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγε καλά στις αγορές μου!!! Έχω ήδη παραγγείλει λάμπα 3 σε ένα (UVA, UVB k heater). 

Θα προσπαθήσω να μπω και σε κάποια on line συνάντηση για να γνωριστούμε καλύτερα!!! IMG_20201214_185235.thumb.jpg.3bfa59fef3d8a3d039b2ef75642d5d67.jpgIMG_20201214_182732.thumb.jpg.8bb4866961d16cfdd0ea220f624043dc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...