Jump to content

Καταπολέμηση αλγης με χλωρίνη.


Recommended Posts

Καταπολέμηση των αλγεων, μπορείς να κάνεις και με οξυζενέ. 

Αδειάζεις νερό, ψεκαζεις παντού, το αφήνεις λίγη ώρα και ξέπλυμα.

Απλό και χωρίς κατάλοιπα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιάννη όπως αναφέρει και ο παραπάνω είναι πολύ καλή στη καταπολέμηση  της άλγης και ειδικά για την ΒΒΑ που έχουμε εμείς στην Αφρική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αδειασω όλο το νερό κ θα ξαναπαρω μπολι όταν το στήσω από το fish room, από το ένα, κ μοναδικό ενυδρείο που δεν έχει λαθρεπιβάτες. Κ γω τη φοβόμουν τη χλωρίνη κ μ αυτά που μου λετε την αποκλείω. Εμεις, εγώ κ ο φίλος που έχουμε το f.r.,βρήκαμε ενυδρείο που είχαμε ξεχάσει να βαλουμε την μπριζα της αντλίας για τουλάχιστον μια εβδομάδα κ ήταν όλα καλά. Βέβαια το ενυδρείο έτρεχε χρόνια κ είχε φουλ βιολογία. Οξυζενέ λοιπόν;Δοκιμασμένο;Από φαρμακείο το παιρνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Εγώ θα αδειασω όλο το νερό κ θα ξαναπαρω μπολι όταν το στήσω από το fish room, από το ένα, κ μοναδικό ενυδρείο που δεν έχει λαθρεπιβάτες. Κ γω τη φοβόμουν τη χλωρίνη κ μ αυτά που μου λετε την αποκλείω. Εμεις, εγώ κ ο φίλος που έχουμε το f.r.,βρήκαμε ενυδρείο που είχαμε ξεχάσει να βαλουμε την μπριζα της αντλίας για τουλάχιστον μια εβδομάδα κ ήταν όλα καλά. Βέβαια το ενυδρείο έτρεχε χρόνια κ είχε φουλ βιολογία. Οξυζενέ λοιπόν;Δοκιμασμένο;Από φαρμακείο το παιρνω;

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Εγώ θα αδειασω όλο το νερό κ θα ξαναπαρω μπολι όταν το στήσω από το fish room, από το ένα, κ μοναδικό ενυδρείο που δεν έχει λαθρεπιβάτες. Κ γω τη φοβόμουν τη χλωρίνη κ μ αυτά που μου λετε την αποκλείω. Εμεις, εγώ κ ο φίλος που έχουμε το f.r.,βρήκαμε ενυδρείο που είχαμε ξεχάσει να βαλουμε την μπριζα της αντλίας για τουλάχιστον μια εβδομάδα κ ήταν όλα καλά. Βέβαια το ενυδρείο έτρεχε χρόνια κ είχε φουλ βιολογία. Οξυζενέ λοιπόν;Δοκιμασμένο;Από φαρμακείο το παιρνω;

Ναι απο φαρμακείο . Φευγεις απο την περιοχή ; αν χρειαστείς μπόλι στείλε ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δίπλα παω,σε ένα χωριό 15 λεπτά από Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ παντως Μαρίνο.Και σ αυτά που λέγαμε παραπάνω. Ο κουμπάρος αδειάζει το ενυδρείο στο 80%,μουλιαζει το χαρτί κουζίνας με το Άζαξ, κ κάνει τα τζάμια του ενυδρείου από μέσα. Κ τα δολάρια ζουν κ βασιλεύουν εδώ κ χρόνια. Τι να πω... απορώ πραγματικά! Θα το προσπαθησω με οξυζενέ κ θα σας πω αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αν ερχεσαι προς λαρισα εχω εγω μπολι...και αδεια ενυδρεια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα άδεια ενυδρεία τα κρατάμε  παίζει να τρέξουμε ενα ομαδικό project (εχω κατι ωραίο και δημιουργικό στο μυαλό μου . 

 

Εδώ δίπλα πάω,σε ένα χωριό 15 λεπτά από Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ παντως Μαρίνο.

Τυχερέ ε τυχερέ άσε μας να πήζουμε στην φασαρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη θα εοιμάσεις υην λίστα για την στνάντιση των αφρικανων ;

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2020 at 7:42 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Εγώ θα αδειασω όλο το νερό κ θα ξαναπαρω μπολι όταν το στήσω από το fish room, από το ένα, κ μοναδικό ενυδρείο που δεν έχει λαθρεπιβάτες. Κ γω τη φοβόμουν τη χλωρίνη κ μ αυτά που μου λετε την αποκλείω. Εμεις, εγώ κ ο φίλος που έχουμε το f.r.,βρήκαμε ενυδρείο που είχαμε ξεχάσει να βαλουμε την μπριζα της αντλίας για τουλάχιστον μια εβδομάδα κ ήταν όλα καλά. Βέβαια το ενυδρείο έτρεχε χρόνια κ είχε φουλ βιολογία. Οξυζενέ λοιπόν;Δοκιμασμένο;Από φαρμακείο το παιρνω;

Ειμαι και εγω κατα της χλωρινης, αλλά μερικες φορες δεν γινεται αλλιως... Τοπικα , σε σημεια , που δεν φευγει η αλγη, μπορεις να βαλεις και χλωρινη , οχι gel, την  κανονικη και την  πιο φθηνη. Οχι σε ολο το ενυδρειο. Μετα ξεπλυμα με νερο στο οποιο βαζεις λιγο απο καποιο οξυ (λιγο ξυδι, κιτρικο ή  και χυμος λεμονιου κάνει). Το οξυ εξουδετερωνει την χλωρινη.  Μην εισπνεεις τα τυχον  αερια απο την αντιδραση.  Μετα ξεπλυμα με καθαρο νερο και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ναταλία. Εχθές παντως που δοκίμασα λίγο με οξυζενέ,έκανε θαύματα. Όταν αδειάσω όλο το νερό, αν στον πυθμενα που έχει περισσότερη άλγη δεν κάνει δουλειά, θα δοκιμάσω κ τα tips σου! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ευχαριστώ Ναταλία. Εχθές παντως που δοκίμασα λίγο με οξυζενέ,έκανε θαύματα. Όταν αδειάσω όλο το νερό, αν στον πυθμενα που έχει περισσότερη άλγη δεν κάνει δουλειά, θα δοκιμάσω κ τα tips σου! 

Αν θα βρεις οξυζενε με πανω απο 3% , δεν θα χρειαστεις χλωρινη.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θα βρεις οξυζενε με πανω απο 3% , δεν θα χρειαστεις χλωρινη.:)

Καλημέρα σας.

Γιάννη στα φαρμακεία έχουν άλλα και αν δεν βρεις μην στεναχωριέσαι μόλις βρήκες   ?   IMG_20201221_121358.thumb.jpg.70ed60914811822edc99ce08e8b43358.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα σας.

Γιάννη στα φαρμακεία έχουν άλλα και αν δεν βρεις μην στεναχωριέσαι μόλις βρήκες   ?   IMG_20201221_121358.thumb.jpg.70ed60914811822edc99ce08e8b43358.jpg

πως θα του το δώσεις αφού έχει απαγορευτικό θα σε πιάσει η αστυνομία ρε  :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

πως θα του το δώσεις αφού έχει απαγορευτικό θα σε πιάσει η αστυνομία ρε  :hehe:

 :hysterical:  Ναι αλλά είναι τυχερός γιατί και με το 6  μπορεί να έρθει να το πάρει................

Γιάννη τις φωτογραφίες που χρωστάς να βάλεις στο προφίλ

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2020 at 3:54 ΜΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καταπολέμηση των αλγεων, μπορείς να κάνεις και με οξυζενέ. 

Αδειάζεις νερό, ψεκαζεις παντού, το αφήνεις λίγη ώρα και ξέπλυμα.

Απλό και χωρίς κατάλοιπα. 

 

Όταν λες το ψεκάζεις εννοείς όπως είναι από το μπουκάλι (συνήθως 3% οξυζενέ) ; Η κάνεις κάποιο μείγμαά

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Όταν λες το ψεκάζεις εννοείς όπως είναι από το μπουκάλι (συνήθως 3% οξυζενέ) ; Η κάνεις κάποιο μείγμαά

Παλιότερα που είχα φυτεμένο, για να καθαρίσω ξύλα και πέτρες από άλγη, τα έβαζα σε μια λεκάνη, αδειαζα ενα μπουκάλι  με οξυζενέ σε ενα ψεκαστηρι και ψεκαζα. Όπως είναι. Χωρίς τίποτα άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη κ μετα καλό ξέπλυμα κ τα ψαράκια ήταν Οκ;Μαρίνο αυτό ακριβώς πηρα. Δεν προσεξα πισο % έχει κ τωρα δεν είμαι σπίτι αλλά έκανε δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καλό ξέπλυμα δε χρειάζεται. Εγώ  ξεπλενα  για να φύγουν τα υπολείμματα της αλγης πιο πολύ.

 

Το οξυζενέ έχει χημικό τύπο Η202. Όταν έρθει σε επαφή με οργανική ύλη παράγεται Η2Ο και Ο2, δηλαδή νερό και οξυγόνο, γι'αυτό και αφριζει. 

Πολλοι κάνουν θεραπεία για άλγη, ρίχνοντας κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο, εν λειτουργία. 

Απλά σε υπερβολική δοσολογία μπορεί να την ακούσουν κάποια φυτά και ίσως η βιολογία του φίλτρου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...