Jump to content

Βραγχιοσκωληκες


Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα 500 λίτρα

Τρέχει 4 Χρόνια

Πριν 2 βδομάδες έβαλα νέα χρυσοψαρα στο ενυδρειο 

Αποτέλεσμα βραγχιοσκωληκες...

Έχασα ήδη 6 ψαρια μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει

Ερώτηση μπορώ να κάνω θεραπεια με ανεβασμα θερμοκρασιας στους 30 βαθμους; αν ναι για ποσο καιρο...

Έχω κάνει θεραπεια με εκτοστοπ χωρίς αποτέλεσμα

Επίσης τα 2 από τα 4 που έμειναν έχουν ΠΡΗΣΤΕΙ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε φωτογραφίες για να δούμε. Με το ανέβασμα της θερμοκρασίας δε νομίζω να γίνει τπτ. Πως ξέρεις ότι είναι αυτό και όχι τπτ άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες .

Εγω απο χρυσόψαρα δεν έχω ιδέα για να σε βοηθήσω . Ξέρω όμως κάποιον που χαρά θα σου μεταφέρει τις γνωσεις του @killerknight και όταν το ξεπεράσεις θα μας κάνεις και την παρουσίαση του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Στείλε φωτογραφίες όσο το δυνατόν πιο ευκρινείς να δούμε πόσο άσχημη είναι η κατάσταση.  Για το θέμα της καραντίνας θα συζητήσουμε αφού ηρεμήσεις από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη γιατί βλέπω να ξυνονται στις πέτρες στο σημείο απλά άργησα να το καταλάβω και δεν ξέρω αν προλάβω έχω απογοητευτεί...έκανα θεραπεια με το εκτοστοπ σήμερα είναι 6 μέρες κι έχω θερμοκρασια στους 30 ...

Link to comment
Share on other sites

Είδες σκουλήκια στα βράγχια ή κάπου στο σώμα και το λες ή απλά έτσι πιστεύεις? Γιατί από τις φώτο δεν είναι κάτι εμφανές. Να ξέρεις αν είναι βραχιοσκώλικες μιλάμε για πολύ ζόρι. Οι θεραπείες για τέτοιου είδους παράσιτα κανονικά είναι φορμόλη και υπερμαγγανικό κάλιο. Είναι όμωςε και οι δύο πολύ δύσκολες με λίγες πιθανότητες επιτυχίας. Αυτά τα δύο έχουν μείνει? Είναι οι νέες εισαγωγές ή παλιά ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ έχουμε κάνα νέο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μετά τις τελευταίες εξελίξεις έχω καταμπερδευτει μήπως τελικά είναι εσωτερικα παρασιτα; κάτι εμφανές πέρα από τιναγματα μαύρισμα σε ουρές και πτερυγια..κωλοτούμπες...κολύμπι προς τα πισω ασπρα σαν κλωστή κακακια με φυσαλίδες δε βρίσκω...

πριν 24 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Από εδώ έχουμε κάνα νέο?

1608044884315333411492.thumb.jpg.526b4d9959a97879f98d54a0f98beb81.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αυτό που σου είπα με το αλάτι? Μετρήσεις με τεστ νερού κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν γίνομαι φορτι κη...είμαι απλά πολύ αγχωμένη ίσως τρεμάμενη έχασα ψαρια που τα είχα πάνω από 4 χρόνια ...Ναι έβαλα αλατι χθες αν και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να τα βάλω σε καραντινα τα 4 ψαράκια ανά δύο σε ενυδριακια καραντινα με θερμοστατης...αλατακι...και να βγάλω και τα Ζέρβα αλλού...να ανεβάσω θερμοκρασια στο κυρίως ενυδρειο στο τέρμα κάπου 33-34 να Ρίχνω κάνα φυλλαράκια να μη χάσω τη βιολογια...και να ασχοληθώ χωριστά με τα ψαράκια...τα σαλιγκάρια δεν ξέρω αν κολλάνε παρασιτα έχω πελαγωσει ...παρήγγειλα φάρμακα για εσωτερικα παρασιτα...θερμοστατη βιταμίνες...τα περιμένω με το κτελ...

Link to comment
Share on other sites

Σοφία δε γίνεσαι φορτική. Σε καταλαβαίνω πλήρως. Πρέπει όμως κάποια πράγματα να γίνουν πιο συγκεκριμένα. Πόσα ψάρια έχεις τώρα και από τι είδη? Έχεις πελαγώσει και κάνεις σπασμωδικές κινήσεις. Σε καμιά περίπτωση μην πας τη θερμοκρασία στους 34 βαθμούς γιατί τα σκότωσες. Τα σαλιγκάρια δεν έχουν θέμα. Τι φάρμακα παρήγγειλες?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Πόσα λίτρα είναι η καραντίνα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο εικοσαλιτρα γυάλινα...δύο πλαστικά 6 και 12 λίτρα...2 θερμοστατης...δύο αντλίες.φυσαλιδες...το ένα το μεγάλο μπλακ μπορ ζόρικα είναι πολύ μεγάλο τα άλλα τρία είναι πολύ μικρά 4-5 εκ.ζουμαρισα στις φωτο και φαίνονται μεγάλα...μόνο το μπλακ μπορ είναι πάνω από 15 εκατοστά τα άλλα τρία πολύ μικρά ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Ok. Βάλε το moor στο ένα και τα άλλα τρία στο άλλο με νερό ενυδρείου πάντα. Βάλε από ένα θερμοστάτη και σταδιακά (2 βαθμούς ανά μέρα) φτάσε τη θερμοκρασία στους 30 βαθμούς. Θα χρειαστείς και αεραντλία για οξυγώνωση. Αλάτι είπες έβαλες?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά... αι παρήγγειλα κι άλλο αλατι θα έρθει στις 3 με το κτελ ...αεραντλιες έχω...τα σαλιγκάρια που να τα βαλω; τι θα φανε; και στο κυρίως ενυδρειο αφου θα ειναι αδειο για να μη βάλω φάρμακα να ανεβάσω στους 34 ; για ποσο καιρο; να ριχνω φυλλαρακια για να μη χασω τη βιολογια;

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρια άστα στο κυρίως ενυδρείο και ναι ρίχνε λίγα φύλλα εκεί και για να τρώνε τα σαλιγκάρια αλλά και για τη βιολογία. Αλάτι που έχεις βάλει? Στο κυρίως ενυδρείο? Όχι θερμοκρασία μην αυξήσεις στους 34. Μέχρι τριάντα.

Link to comment
Share on other sites

Στο κυριως εβαλα αλατι...αλλα μονο τρια μεγαλα κουταλια στα 500 λιτρα...φοβηθηκα να βαλω παραπανω επειδη ρχω σαλιγκαρια και φυτα...η θερμοκρασία είναι 30 Πόσο να την κατεβάσω όταν βγάλω τα ψαρια; τα σαλιγκάρια δεν υπάρχει περίπτωση να κολλησαν;

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις βάλει συνολικά 25*3=75 γραμμάρια. Δλδ 0,15 γρ/λ=τίποτα. Θά ΄βάλεις όπως σου είπα 3γρ/λ σε κάθε καραντίνα διαλυμμένο πάντα σε νερό ενυδρείου. Δλδ 60γρ σε κάθε ένα. Αν πάμε σε κουτάλια σούπας είναι 2,5 κουτάλια σε κάθε καραντίνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...