Jump to content

Βραγχιοσκωληκες


Recommended Posts

Υπολογίζεις 25 γραμμάρια ανά κουταλιά σούπας

Link to comment
Share on other sites

και άν πάς σε φάρμακα, esha gdex + esha ndx

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να έρθει ο θερμοστατης στο κτελ και το απόγευμα θα τα φτιάξω όπως ειπαμε σκέφτομαι να βάλω όπως μου είπες μόνο ενυδρειακο αλατι και θερμοκρασιας στους 30 να ταιζω λαχανικα δυο φορες τη μερα βουτηγμενα σε σκορδοζουμο για αρχη  και να δω πως θα πανε; εσύ τι λες; να μην τα πλακώσω αμέσως με φλατζιλ...ήδη έφαγαν μια αντιβίωση εκτοστοπ στο κυρίως ενυδρειο και τα είχα και τρεις μέρες νυστικα...

Link to comment
Share on other sites

Άστα έτσι ύο μέρες να δεις αν θα υπάρξει βελτίωση

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Άστα έτσι ύο μέρες να δεις αν θα υπάρξει βελτίωση

Ελπίζω μόνο να μην τα πειράξει το σκορδοζουμο

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή αλλιώς είναι ζορισμενα αυτή τη στιγμή. Προσπαθούμε να τα σώσουμε

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ παίδες

Τρίτη μέρα σήμερα θεραπείας με φλατζιλ στο φαγητό και στα ενυδρεία καραντινα θερμοκρασια στους 29 

Από την πρώτη μέρα βγαίνουν ασπρα τεράστια σκουλικια στο νερό κάνω ολική αλλαγή του νερού καθημερινά γιατί είναι γεμάτο σκουλικια τα ψάρια σήμερα δεν τιναζονται καθόλου απλά το μεγάλο ψαρι το μπλακ μπορ που το έχω 5 χρόνια πρηστηκε λίγο στο σημείο της κύστης...Ο αρακάς βουτηγμένος σε φλατζιλ θα βοηθησει;.... εκτός από τα άσπρα βλέπω και μέτρα υπάρχουν μαύρα σκουλικια; ξέρει κανείς πως λέγονται τα άσπρα εσωτερικα σκουλικια; και κάτι τελευταίο το κεντρικό ενυδρειο το άφησα στους 30 βαθμους με 6 σαλιγκαρια Ρίχνω λίγα φυλλαράκια να κρατήσω τη βιολογια...αν σε 14 μέρες βάλω τα χαρά στο κεντρικό θα έχει καθαρίσει το ενυδρειο η είναι λιγο;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις κανονικά. Τι λένε οι οδηγίες χρήσης του σκευάσματος?

Link to comment
Share on other sites

Δίνω τα δύο τρίτα του χαπιού χτυπημένο καλά σε νερό ενυδρειου από μισό στα δύο εικοσαλιτρα...το βράδυ πριν πάω για ύπνο ...το υπόλοιπο το χτυπάω πάλι καλά σε νερό ενυδρειου και μουλιαζω τον αρακά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγραφε σα δοσολογία?

Link to comment
Share on other sites

Ok

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ και χρόνια πολλά ακόμα ψάχνομαι και πειραματίζομαι σήμερα παρατήρησα στο κυρίως ενυδρειο με μεγενθυτικο φακο κάτι και έβγαλα φωτογραφία το σαλιγκαρι...το κυριως ενυδρειο εμεινε μονο με σαλιγκαρια μεσα τα ψαρακια αυτα που εμειναν ριναι σε καραντινα εδω και οχτω μερες...

20201225_112150.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά Σοφία. Δε βλέπω κάτι ανησυχητικό στο σαλιγκάρι σου. Τα ψάρια πως πάνε?

Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκε πάνω στο σαλιγκαρι ασπρα μικρά σκουλικια...ίσως κάνω λαθος τα ψάρια τα τρια που έμειναν αν και δεν ήμουν σίγουρη αν είναι βραγχιοσκωληκες η το άλλο δακτυλογυρους νομίζω το λένε έβαλα ένα πρασινομπλε φάρμακο προχθες και σήμερα είναι πολύ καλύτερα δεν ξέρω πώς το λένε γράφει για εξωτερικα παρασιτα θα ανεβάσω φωτο ...Και το μεγάλο σα να εξορίστηκε λιγο

1608895121861775524731.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να ηρεμήσεις. Απλά να θυμάσαι πάντα τα νέα ψάρια τα βάζουμε καραντίνα για δέκα τουλάχιστον ημέρες ώστε να μην προκύψουν άλλη φορά τέτοια θέματα

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Μου φάνηκε πάνω στο σαλιγκαρι ασπρα μικρά σκουλικια...ίσως κάνω λαθος τα ψάρια τα τρια που έμειναν αν και δεν ήμουν σίγουρη αν είναι βραγχιοσκωληκες η το άλλο δακτυλογυρους νομίζω το λένε έβαλα ένα πρασινομπλε φάρμακο προχθες και σήμερα είναι πολύ καλύτερα δεν ξέρω πώς το λένε γράφει για εξωτερικα παρασιτα θα ανεβάσω φωτο ...Και το μεγάλο σα να εξορίστηκε λιγο

1608895121861775524731.jpg

methylene blue ειναι φαρμακο, που χρησιμοποιουμε για τη θεραπεια εξωτερικων βακτηριακων και μυκητιασικων λοιμωξεων. Εχει πολυ μικρη επιδραση πανω σε εξωπαρασιτα.

Αν το φαρμακο περιεχει και malachite green, τοτε πιανει και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει και πράσινο μαλαχιτη σήμερα μετά 3 μέρες δείχνουν πολύ καλύτερα το μόνο που με ανησυχεί είναι το μεγάλο που ορίστηκε το έχω τρεις μέρες νηστικό αλλά δεν ξεπρηστηκε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Ναι έχει και πράσινο μαλαχιτη σήμερα μετά 3 μέρες δείχνουν πολύ καλύτερα το μόνο που με ανησυχεί είναι το μεγάλο που ορίστηκε το έχω τρεις μέρες νηστικό αλλά δεν ξεπρηστηκε 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ...από τα 4 που έμειναν το ένα πέθανε πριν μια εβδομάδα κι εμειναν τρία...το μοκρουλι που πέθανε είχε κάτι σαν λεπτές κλωστές σε διάφορα σημεία του σώματος ...Τα βράχια του ήταν ροζ απαλό απλά λίγο κλειστά ...Γιατί τρίβοντας στο σημείο των βρανχείων   δε φαινεται να εχουν κατι εκει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άνοιξα άλλο θέμα γιατί δεν το έχω με την τεχνολογία και χρειάζομαι ενημέρωση όποιος μπορεί...Δεν κατάφερα να ξεφορτωθώ τους βραχιοσκοληκες και θέλω να δοκιμάσω υπερμαγγανικο καλιο...κάποια συνταγη; το ενυδρειο καραντινα είναι περίπου 15 κιλά το υπερμαγγανικο καλιο γράφει επάνω 0.1 συναπτά φωτο

20210108_112127.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην το δοκιμαζεις. Ειναι αντισηπτικο και δεν εχει καμια δουλεια με βραχιοσκοληκες. Με λαθος δοσολογια, θα καψεις τα βραγχια.

Και να ξερεις για να βγαλεις διαγνωση οτι ειναι 100% αυτα, πρεπει να εχεις τουλαχιστον μικροσκοπιο και να ξερεις να το δουλευεις.

Υπαρχουν ειδικα φαρμακα για αυτα. Αν εκανες σωστα την θεραπεια, πρεπει να φυγουν. Μερικες φορες θελει 2-3 κυκλους θεραπειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...