Jump to content

Βραγχιοσκωληκες


Recommended Posts

Σοφία η φίλτρανση σου δεν είναι επαρκής για το ενυδρείο σου. Θα πρέπει να πάρεις ένα ακόμη εξωτερικό φίλτρο οπωσδήποτε. Έχεις κάνα κατάστημα της προκοπής για ενυδρεία στην περιοχή σου. Αν όχι μπορώ να σου προτείνω κάποιο με καλή σχέση τιμή/αξίας, να τους πάρεις τηλέφωνο και αν μπορούν να στο φέρουν εκεί καλώς. Επίσης τι βιολογικό υλικό έχεις στο φίλτρο σου? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Σοφία η φίλτρανση σου δεν είναι επαρκής για το ενυδρείο σου. Θα πρέπει να πάρεις ένα ακόμη εξωτερικό φίλτρο οπωσδήποτε. Έχεις κάνα κατάστημα της προκοπής για ενυδρεία στην περιοχή σου. Αν όχι μπορώ να σου προτείνω κάποιο με καλή σχέση τιμή/αξίας, να τους πάρεις τηλέφωνο και αν μπορούν να στο φέρουν εκεί καλώς. Επίσης τι βιολογικό υλικό έχεις στο φίλτρο σου? 

Να βάλω μήπως και στο εσωτερικό φίλτρο λίγο βιολογικό υλικο; Γιατί για εξωτερικό δύσκολο τώρα τουλάχιστον επίσης και αργότερα να πάρω πρέπει κάποιος  Α το περάσει...αλλά δεν ανέβασε νιτρικά παρόλο που με τα νέα ψαρια που είχα προσθέσει είχα μέσα 12 ψαρια...για τον άνθρακα δε με είπες αν χρειάζεται να έχω μόνιμα 

1611416991814651304280.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα βάζεις μόνο μετά από θεραπεία με φάρμακα για να μαζέψει τα χημικά υπολείμματα.  Αλλιώς δε χρειάζεται. Εγώ στη θέση σου θα είχα το εσωτερικό φίλτρο για μηχανική φίλτρανση και θα το καθάριζα κάθε δύο εβδομάδες και το εξωτερικό με πολύ βιολογία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Άνθρακα βάζεις μόνο μετά από θεραπεία με φάρμακα για να μαζέψει τα χημικά υπολείμματα.  Αλλιώς δε χρειάζεται. Εγώ στη θέση σου θα είχα το εσωτερικό φίλτρο για μηχανική φίλτρανση και θα το καθάριζα κάθε δύο εβδομάδες και το εξωτερικό με πολύ βιολογία.

Λοιπόν το εξωτερικό έχει προφιλτρο...Ένα μεγάλο σφουγγάρι...και στο τρίτο πάτωμα βιολογια...το προφιλτρο το κάνω κάθε 20 ημέρες...στο δεύτερο παύω να το σφουγγάρι είναι καθαρο ...Αν το βγάλω και βάλω στη θέση του σιποραξ για βιολογια δε θα είναι οκ; το σιποραξ που έχω είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάλε και στο δεύτερο βιολογικό υλικό. Μια χαρά είναι μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ναι βάλε και στο δεύτερο βιολογικό υλικό. Μια χαρά είναι μην ανησυχείς.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Τπτ. Ότι άλλο θες στείλε μου

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

Στη βιολογια πάνω έχει σαν προστατευτικό λευκό υαλοβαμβακα αν λέγεται έτσι...Στην άλλη θήκη που θα βγάλω το σφουγγάρι και θα βάλω σιποραξ να βάλω και υαλοβαμβακα από πανω; τον υαλοβαμβακα τον αλλαζω;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το ενυδρειακό βαμβάκι θα σου έλεγα να το βγάλεις τελείως και να βάλεις μόνο το σφουγγάρι. Όμως θα ήθελα να το βγάλεις μια φωτογραφία για να δούμε ότι όντως είναι ενυδρειακό βαμβάκι και όχι άλλο ένα σφουγγάρι

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Αν εννοείς το ενυδρειακό βαμβάκι θα σου έλεγα να το βγάλεις τελείως και να βάλεις μόνο το σφουγγάρι. Όμως θα ήθελα να το βγάλεις μια φωτογραφία για να δούμε ότι όντως είναι ενυδρειακό βαμβάκι και όχι άλλο ένα σφουγγάρι

Λοιπόν ανεβαζω φωτός 

Στο προφιλτρο έχει το μαυρο σφουγγάρι της φωτογραφίας.

Στη δεύτερη θήκη έχει πάλι το μαυρο σφουγγάρι της φωτογραφίας.

Στην τελευταία που είναι η βιολογία είναι σκεπασμένη με αυτό το άσπρο στη φωτο

20210123_204639.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Λοιπόν ανεβαζω φωτός 

Στο προφιλτρο έχει το μαυρο σφουγγάρι της φωτογραφίας.

Στη δεύτερη θήκη έχει πάλι το μαυρο σφουγγάρι της φωτογραφίας.

Στην τελευταία που είναι η βιολογία είναι σκεπασμένη με αυτό το άσπρο στη φωτο

20210123_204639.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τη μια με το ενυδρείο βαμβάκι (το λευκό) δεν βλέπω τις άλλες δύο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Αν εννοείς το ενυδρειακό βαμβάκι θα σου έλεγα να το βγάλεις τελείως και να βάλεις μόνο το σφουγγάρι. Όμως θα ήθελα να το βγάλεις μια φωτογραφία για να δούμε ότι όντως είναι ενυδρειακό βαμβάκι και όχι άλλο ένα σφουγγάρι

 

20210123_205753.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Βλέπω τη μια με το ενυδρείο βαμβάκι (το λευκό) δεν βλέπω τις άλλες δύο

Τώρα ανέβηκε το μαυρο σφουγγάρι

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Τώρα ανέβηκε το μαυρο σφουγγάρι

Άρα να βγάλω το βαμβάκι και να έχω στις δύο θήκες μόνο βιολογια και στο προφιλτρο το μαυρο σφουγγάρι αν κατάλαβα καλα

Link to comment
Share on other sites

Σωστά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 22/1/2021 at 11:49 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Εχει θεματακι με πεπτικο. Το πιο πιθανο να φταιει το φαρμακο. :(

Καλη διατροφη, βιταμινες (πχ fishtamin) και βλεπεις.....

Καλησπέρα...ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ το σαλιγκαρι κάνει κακακια λεπτά σαν κλωστές...Όχι λευκά προς το μαυρο...σημαίνει κάτι αυτο; μπορεί να κολλήσει κάτι το καναδικό ψαράκι που μου εμεινε;

20210202_194736.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω Σοφία. Το ψαράκι πως πάει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

μπορεί να κολλήσει κάτι το καναδικό ψαράκι που μου εμεινε;

 

 μικρη πιθανοτητα. Το πηρες τωρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Όχι είναι αυτό που μου απέμεινε από τα 10 

Τοτε οχι.

Πως παει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2021 at 9:18 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε οχι.

Πως παει το ενυδρειο;

Καλησπέρα καλά φαίνεται αυτές τις μέρες θα βάλω το ψαράκι πίσω στη θέση του φαίνεται εντελώς καλά...Ελπίζω να πάνε όλα καλα...ρωρα με ένα ψαράκι και 5 Ζέρβα σε 500 λίτρα ποσο συχνά να κάνω αλλαγες; και να δω που θα βρω ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Σοφία σε τόσο μεγάλο ενυδρείο τι να πω. Θα σου έλεγα ένα 20 τις εκατό την εβδομαδσ γιατί δεν έχεις τπτ σχεδόν μέσα. Κάνε όμως και μετρήσεις. Ψαράκια πάρε αλλά Βάλτα πρώτα καραντίνα για δύο τρεις εβδομάδες

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2021 at 9:18 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε οχι.

Πως παει το ενυδρειο;

Αυτό το ένα που απέμεινε...πήρε περίπου 6 εβδομάδες διάφορες αντιβιωσεις μέχρι να πάρω χαμπάρι τι έχει και να καταλήξω σε πραζικουαντελ για βραγχιοσκωληκες και φλατζιλ για εσωτερικα σκουλικια...οπτικά φαίνεται μια χαρά πλέον...τα κακακια του κανονικά απλά λευκά κάποιες φορές...Αλλά κάθεται συχνά στον πάτο του ενυδρειου ...τρώει αλλά όχι με πολύ όρεξη...κολυμπάει και ξανακαθεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...