Jump to content

Βραγχιοσκωληκες


Recommended Posts

Το ψάρι έχει τραβήξει πολλά. Το έβαλες στο κυρίως ενυδρείο? Το φίλτρο είναι σε λειτουργία φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2021 at 9:18 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε οχι.

Πως παει το ενυδρειο;

Καλημέρα....χθες πήρα τρία νέα χρυσοψαρα μικρά όταν τα...τα έβαλα σε εικοσαλιτρα καραντινα με λίγο αλάτι τυροκομικά 1.γρ. Στο λίτρο...με αεραντλια...τα άφησα νυστικά χθες...Σήμερα βλέπω ασπρα κακακια σαν κλωστές...ειναι παρασιτα; τι να κανω; δε θελω να παω παλι σε φαρμακα τα προηγουμενα τα εχασα ολα μεχρι να βρω τι εχουν...παραθετω φωτογραφιες...

16135496701861277991476.jpg

16135497187901441773379.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σοφία. Δε χρειάζεται πανικός. Όχι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν παράσιτα. Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Αλάτι βάζεις 3γρ/λίτρο και όχι ένα στην προληπτική καραντίνα.  Συμπλήρωσε αλάτι. Κάνει καλό ειδικά αν υπάρχουν παράσιτα. Παρεμπιπτόντως πολύ ωραίοι οι ψάριδες ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα Σοφία. Δε χρειάζεται πανικός. Όχι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν παράσιτα. Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Αλάτι βάζεις 3γρ/λίτρο και όχι ένα στην προληπτική καραντίνα.  Συμπλήρωσε αλάτι. Κάνει καλό ειδικά αν υπάρχουν παράσιτα. Παρεμπιπτόντως πολύ ωραίοι οι ψάριδες ?

Ευχαριστώ πολύ...φαίνονται λίγο ταλαιπωρημένα τα γλυκούλια μου θα βάλω αλατακι όπως λες και θα είμαστε σε επαφή...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ...φαίνονται λίγο ταλαιπωρημένα τα γλυκούλια μου θα βάλω αλατακι όπως λες και θα είμαστε σε επαφή...

Σήμερα θα τους δώσω αρακά ίσως και αύριο αν βάλω λίγο σκορδοζουμακι τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις. Συμφωνώ και επαυξάνω. Ο αρακάς να είναι βρασμένος και αποφλοιωμένος

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλά θα κάνεις. Συμφωνώ και επαυξάνω. Ο αρακάς να είναι βρασμένος και αποφλοιωμένος

Να ρωτήσω κάτι άσχετο...Στο κυρίως ενυδρειο το εσωτερικό φίλτρο λειτουργούσε τις τελευταίες μέρες κάπως παραξενα κάθε δύο τρία λεπτά πετούσε σαν φυσαλίδες το έβαλα λίγο πιο μέσα κι όλα καλα...χθες καθάρισα το ενυδρειο και το φίλτρο και το έβαλα μέσα εντελώς...κάτω από τη στάθμη του νερού όλο και σταμάτησε να λειτουργεί...Το έβγαλα το έκανα φύλλο και φτερό...καθάρισα τη φτερωτή αλλά τίποτα........

...Επισης φυσαλίδες από την αεραντλια δε βγαίνουν όπως στην αρχή ελάχιστες...τα σωληνάκιΑ έχουν σταγόνες μέσα θέλουν αλλαγμα; τι φταιει; 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα δεν λειτουργεί το φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Δηλαδή τώρα δεν λειτουργεί το φίλτρο?

Το εσωτερικό Όχι...ευτυχώς έχω μόνο σαλιγκαρια και 4 ανουμπια...τα ψαράκια αν θυμάσαι τα εχασα ολα...Τώρα έχω τα τρια που πήρα χθες σε καραντίνα .Στο μεγάλο ενυδρειο..δουλεύει μόνο το εξωτερικό και μια αεραντλια που βγάζει ελάχιστες φυσαλίδες...Το εσωτερικό φίλτρο είναι 3 χρόνων...20210123_173744.thumb.jpg.aea35d41f4f80db4974721b1e8cb6519.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να τα έπαιξε. Ούτως ή αλλιώς έχεις το εξωτερικό ομως

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Παίζει να τα έπαιξε. Ούτως ή αλλιώς έχεις το εξωτερικό ομως

Θα το ξαναδοκιμασω μόλις στεγνώσει και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Σοφία αν θυμάμαι καλά επειδή το ενυδρείο σου είναι πολύ μεγάλο, νομίζω ότι δεν αρκεί το ένα εξωτερικό φίλτρο. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αγοράσεις άλλο ένα

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Σοφία αν θυμάμαι καλά επειδή το ενυδρείο σου είναι πολύ μεγάλο, νομίζω ότι δεν αρκεί το ένα εξωτερικό φίλτρο. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αγοράσεις άλλο ένα

Θα βάλω προς το παρόν στο εξωτερικό φίλτρο εκεί που έχει σφουγγάρι βιολογια κι έτσι θα έχω σε δύο θέσεις βιολογια και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Οκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Οκ

Για το σκορδοζουμο έσπασα μισο κεφάλι σκορδο για μισο μπουκαλάκι νερό είναι καλα; και βάζω για τα τρια ψαράκια που πήρα 1 κουταλάκι γλυκου σκορδοζουμο σε ένα μπιζελι κομμένο σε μικρά κομματάκια...σωστή αναλογια; ...αν τους δίνω για καμία βδομάδα σε φυτικές τροφές για τυχόν εσωτερικα παρασιτα είναι καλα; τα εχω σε 20 λίτρα νε θερμοστατης στους 22 βαθμούς...αντλία...και αλλάζω καθημερινά το μισό νερό...ταΐσω μια φορά τη μέρα ...τις δύο πρώτες σήμερα και αυριο αρακά και μετά κολοκυθάκια καρότο κ.λ.π πάντα με σκορδοζουμο για μερικές ημέρες ...Όλα σωστα; πρέπει να κάνω και κάτι αλλο; Παλατάκι έβαλα 3 γρ.στο λίτρο όπως με είπες δηλ.περιπου 2.5 κουτάλια 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να τους δώσεις και κανονική τροφή. Καραντίνα είναι για πρόληψη όχι νοσοκομείο ?. Αρακά μην σου δίνεις συνέχεια δεν κάνει γιατί λειτουργεί σαν καθαρτικό.  Σκορδόζουμο εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, οπότε δε μπορώ να εγγυηθώ αποτελέσματα. Λαχανικά βρασμένα πάντα να δίνεις, καλό τους κάνουν. Πως είναι? Έχουν διάθεση? Με ανησυχεί λίγο που η καραντίνα σου είναι μικρή. Θα έλεγα να ταΐζεις ήμερα παρά μέρα και όχι κάθε ήμερα και μία φορά μόνο. Νερό μην αλλάζεις τόσο πολύ θα πεθάνουν από το ωσμωτικό σοκ. Αλλάζεις 4 λίτρα μέρα παρά μέρα, προσθέτοντας στο νέο νερό που θα βάλεις την ίδια αναλογία αλατιού (3*4=12 γραμμάρια).

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Εγώ θα σου έλεγα να τους δώσεις και κανονική τροφή. Καραντίνα είναι για πρόληψη όχι νοσοκομείο ?. Αρακά μην σου δίνεις συνέχεια δεν κάνει γιατί λειτουργεί σαν καθαρτικό.  Σκορδόζουμο εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, οπότε δε μπορώ να εγγυηθώ αποτελέσματα. Λαχανικά βρασμένα πάντα να δίνεις, καλό τους κάνουν. Πως είναι? Έχουν διάθεση? Με ανησυχεί λίγο που η καραντίνα σου είναι μικρή. Θα έλεγα να ταΐζεις ήμερα παρά μέρα και όχι κάθε ήμερα και μία φορά μόνο. Νερό μην αλλάζεις τόσο πολύ θα πεθάνουν από το ωσμωτικό σοκ. Αλλάζεις 4 λίτρα μέρα παρά μέρα, προσθέτοντας στο νέο νερό που θα βάλεις την ίδια αναλογία αλατιού (3*4=12 γραμμάρια).

Εχτές την πρώτη ημέρα τα δύο ήταν σαν αγάλματα και το ένα με το κεφάλι κάτω...Σήμερα είναι πιο δραστήρια απλά το ένα ανεβοκατεβαίνει συνέχεια στο τζαμί και κυνηγάει τα άλλα δυο που είναι πιο ήσυχα και αυτά τρομάζουν και τρέχουν και πετάγονται ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Εγώ θα σου έλεγα να τους δώσεις και κανονική τροφή. Καραντίνα είναι για πρόληψη όχι νοσοκομείο ?. Αρακά μην σου δίνεις συνέχεια δεν κάνει γιατί λειτουργεί σαν καθαρτικό.  Σκορδόζουμο εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, οπότε δε μπορώ να εγγυηθώ αποτελέσματα. Λαχανικά βρασμένα πάντα να δίνεις, καλό τους κάνουν. Πως είναι? Έχουν διάθεση? Με ανησυχεί λίγο που η καραντίνα σου είναι μικρή. Θα έλεγα να ταΐζεις ήμερα παρά μέρα και όχι κάθε ήμερα και μία φορά μόνο. Νερό μην αλλάζεις τόσο πολύ θα πεθάνουν από το ωσμωτικό σοκ. Αλλάζεις 4 λίτρα μέρα παρά μέρα, προσθέτοντας στο νέο νερό που θα βάλεις την ίδια αναλογία αλατιού (3*4=12 γραμμάρια).

Τα έβαλα σε εξηνταλιτρη καραντινα μου τη χάρισε κάποιος που σταμάτησε το σπορ...είχες δίκιο εδώ είναι πολύ πιο άνετα από την εικοσαλιτρα...είναι λίγο αναστατωμένα ελπίζω να προσαρμοστούν σήμερα έδωσα δεύτερη μέρα αρακά με σκορδοζουμο ...

16136551416272043541686.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Τα έβαλα σε εξηνταλιτρη καραντινα μου τη χάρισε κάποιος που σταμάτησε το σπορ...είχες δίκιο εδώ είναι πολύ πιο άνετα από την εικοσαλιτρα...είναι λίγο αναστατωμένα ελπίζω να προσαρμοστούν σήμερα έδωσα δεύτερη μέρα αρακά με σκορδοζουμο ...

16136551416272043541686.jpg

Επιπλέον αλάτι για τα νέα λίτρα έβαλες? Τα διακοσμητικα δεν χρειαζονται στην καραντίνα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Επιπλέον αλάτι για τα νέα λίτρα έβαλες? Τα διακοσμητικα δεν χρειαζονται στην καραντίνα

Ναι έβαλα 3 γρ. Στο λίτρο...54 λίτρα 162 γρ.6.5 κουταλιά αλατι...Αλλά τα έριξα σε τρεις δόσεις δε μπόρεσα να τα σπάσω όλα μαζι πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ μια χαρά είναι. Παρακολουθα μόνο πως πάνε

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Όχι ρε συ μια χαρά είναι. Παρακολουθα μόνο πως πάνε

Ναι από την ώρα που σχολάω με αυτά ασχολουμαι

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Ναι από την ώρα που σχολάω με αυτά ασχολουμαι

Είχες δίκιο τα πλαστικά φυτα που είχε Αυτός που μου το έδωσε μάτωσαν λίγο και γέμισε τριχουλες το ενυδρειο τα καθάρισα με την αποχή...ουφ τα πέταξα το άλλο που είναι σαν πέτρα με τρύπες είναι κι αυτό επικινδυνο;.... τι να κάνω λες να έχει δηλητήρια από τα πλαστικά φυτα που μαδησαν; να αλλάξω πάλι το νερο; θα ταλαιπωρηθπυν πολυ

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2021 at 4:59 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Όχι ρε συ μια χαρά είναι. Παρακολουθα μόνο πως πάνε

Λοιπόν τα έβγαλα όλα και άλλαξα νερό τώρα έχω νέο πρόβλημα...μες στη γκαντεμιά είμαι...είχα ρυθμίσει χθες το θερμοστατης στους 22 ...Σήμερα πήγα στη δουλειά το μεσημέρι που γύρισα έκαναν σαν τρέλα κοίταξα το θερμόμετρο 27-28 ...έκλεισα τον θερμοστα...τον έχω τρεις μήνες τι έπαθε ταπαιξε; ...Τώρα έπεσε στους 21...Τα βλέπω μαζεύτηκαν στην επιφάνεια σκατα τα έκανα αμαν...φοβάμαι να τον βάλω στην πρίζα...χθες τα δηλητιριασα σήμερα τα τίναξε με τις αλλαγές θερμοκρασιας...

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία δωματίου έχεις Σοφία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...