Jump to content

Βραγχιοσκωληκες


Recommended Posts

Ωραία τους τον θερμοστάτη τι τον θες? Αγόρασε έναν μόνο για την περίπτωση που κάποιο ψάρι πάθει ich. Καταταλα δε χρειάζεσαι θερμοστάτη. Μια χαρά περνάνε στους 20 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ωραία τους τον θερμοστάτη τι τον θες? Αγόρασε έναν μόνο για την περίπτωση που κάποιο ψάρι πάθει ich. Καταταλα δε χρειάζεσαι θερμοστάτη. Μια χαρά περνάνε στους 20 βαθμούς

Νόμιζα τα οραντα θέλουν 24-25 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Νόμιζα τα οραντα θέλουν 24-25 

Δε μου λες το δέρμα τους δεν είναι γυαλιστερό κάπως αφηδατωμενο από την αρχή που τα πήρα γιατι; Και το μικρό τινάζεται κάπου καπου παίζει να είναι από την ταλαιπωρία με τις αλλαγές θερμοκρασιας;

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει. Δες πώς πάνε και μην ανησυχείς για τη θερμοκρασία. 15-27 θέλουν και ιδανικά 20-25

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Θα δείξει. Δες πώς πάνε και μην ανησυχείς για τη θερμοκρασία. 15-27 θέλουν και ιδανικά 20-25

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Νόμιζα τα οραντα θέλουν 24-25 

Διάβασα το θέμα σου από την αρχή και πραγματικά αγχώθηκα απο την περιπετειά σου. 

Πάντως σου αξίζουν πολλά μπράβο για τις προσπάθειές σου.

Θερμαντήρας χωρίς να είμαι ειδικός χρειάζεται απλά για σταθεροποίηση της θερμοκρασίας όταν έχει μεγάλη διαφορά μέσα στη μέρα.

Κάποιοι αφήνουν τη θερμοκρασία του ενυδρείου να ακολουθήσει την θερμοκρασία των εποχών.:)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Διάβασα το θέμα σου από την αρχή και πραγματικά αγχώθηκα απο την περιπετειά σου. 

Πάντως σου αξίζουν πολλά μπράβο για τις προσπάθειές σου.

Θερμαντήρας χωρίς να είμαι ειδικός χρειάζεται απλά για σταθεροποίηση της θερμοκρασίας όταν έχει μεγάλη διαφορά μέσα στη μέρα.

Κάποιοι αφήνουν τη θερμοκρασία του ενυδρείου να ακολουθήσει την θερμοκρασία των εποχών.:)

Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη δεν το ήξερα...Δεν έχω μεγάλες διακυμάνσεις 19-20 τη νύχτα 21-22 τη μέρα αρα είναι οκ τζάμπα τα ταλαιπωρησα με το θερμοστατη που χάλασε...να δω τι άλλο θα ζήσω ακόμα...πάντως η αλήθεια είναι ότι έκανα μεγάλα τραγικά λάθη..εύχομαι να μην κάνω αλλά ...κρίμα τόσες ψυχές...

Έγινε επεξεργασία - Sofia Sofaki
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη δεν το ήξερα...Δεν έχω μεγάλες διακυμάνσεις 19-20 τη νύχτα 21-22 τη μέρα αρα είναι οκ τζάμπα τα ταλαιπωρησα με το θερμοστατη που χάλασε...να δω τι άλλο θα ζήσω ακόμα...πάντως η αλήθεια είναι ότι έκανα μεγάλα τραγικά λάθη..εύχομαι να μην κάνω αλλά ...κρίμα τόσες ψυχές...

Όλοι έχουμε κάνει λάθη, το σημαντικό είναι να τα παλεύουμε, και εσύ το έκανες.:)

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 19/2/2021 at 9:05 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Θα δείξει. Δες πώς πάνε και μην ανησυχείς για τη θερμοκρασία. 15-27 θέλουν και ιδανικά 20-25

Καλημέρα μια ερώτηση τις ταμπλέτες άλγης για σαλιγκαρια κάθε ποτέ τις βάζουμε και πόσες μέρες μπορούν να μείνουν στο ενυδρειο; επίσης πήρα πέλετ με χλωρελα κάθε ποτέ να δίνω στα χρυσοψαρακια;

Έγινε επεξεργασία - Sofia Sofaki
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Καταρχάς πως πάνε οι μπόμπιρες? τους έβαλες στο μεγάλο ενυδρείο? Τι σαλιγκάρια έχεις? Τι πέλετ πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα. Καταρχάς πως πάνε οι μπόμπιρες? τους έβαλες στο μεγάλο ενυδρείο? Τι σαλιγκάρια έχεις? Τι πέλετ πήρες?

Φαίνονται μια χαρά τους έχω ακόμη στην καραντινα ...Για σιγουριά θα τα αφήσω λίγο ακόμη...σαλιγκαρια Ζέρβα έχω στο μεγάλο ενυδρειο και πήρα ταμπλέτες άλγης...έβαλα δύο εχθές...Πόσο μπορώ να τις αφησω; τροφή πήρα φυλλαράκια φυτικά σερα...και πέλετ βυθιζομενα του d.r   basler    με χλωρελα

Έγινε επεξεργασία - Sofia Sofaki
Link to comment
Share on other sites

Για τα σαλιγκάρια δεν ξέρω οπότε καλό είναι να σου πει κάποιο άλλο μέλος. Όσον αφορά το κομμάτι των χρυσόψαρων, πρέπει να τα ταΐζεις με βυθιζόμενο pellet. Αν είναι τροφή επιφανείας, θα πρέπει να τη μουλιάζεις πρώτα ώστε να βυθίζεται μόλις την ρίχνεις στο ενυδρείο, καθώς έχουν ευαίσθητη νυκτική κύστη. Εγώ θα σου έλεγα να τα βάλεις στο κυρίως ενυδρείο πάντως 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Για τα σαλιγκάρια δεν ξέρω οπότε καλό είναι να σου πει κάποιο άλλο μέλος. Όσον αφορά το κομμάτι των χρυσόψαρων, πρέπει να τα ταΐζεις με βυθιζόμενο pellet. Αν είναι τροφή επιφανείας, θα πρέπει να τη μουλιάζεις πρώτα ώστε να βυθίζεται μόλις την ρίχνεις στο ενυδρείο, καθώς έχουν ευαίσθητη νυκτική κύστη. Εγώ θα σου έλεγα να τα βάλεις στο κυρίως ενυδρείο πάντως 

Με βυθιζομενα τάιζω...Δεν είναι σίγουρη αν πρέπει να τα βάλω...αυριο κλείνουν 10 ημέρες...το ένα που σου είχα πει ότι ήταν όταν το πήρα με το κεφάλι κάτω είναι πολύ συχνά πάνω όπως στη φωτο...Και ένα βγάζει ασπρα κακακια κανονικό μεγεθος

20210301_192517.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δε νομίζω να έχουν θέμα. Αλλά αν θες να είσαι σίγουρη τελείως άστα τέσσερις ημέρες ακόμη. Το ένα είναι συνέχεια στην επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Για μένα δε νομίζω να έχουν θέμα. Αλλά αν θες να είσαι σίγουρη τελείως άστα τέσσερις ημέρες ακόμη. Το ένα είναι συνέχεια στην επιφάνεια?

Όχι..συχνά όμως ειδικά το βράδυ εμφανισιακά δείχνουν πολύ καλά έφυγε η λαμπάδα που είχαν τώρα γυαλίζουν..λείπουν μεν κάνα δυο λέπια αλλά μόνο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μια χαρά και υπομονή ?

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Όχι..συχνά όμως ειδικά το βράδυ εμφανισιακά δείχνουν πολύ καλά έφυγε η λαμπάδα που είχαν τώρα γυαλίζουν..λείπουν μεν κάνα δυο λέπια αλλά μόνο αυτο

Αυτό που με φοβίζει πιο πολύ είναι αν έχει μείνει κάνα βακτήριο η παρασιτο η ότι είχαν τα προηγούμενα και κολλήσουν κι αυτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται να το ξέρεις εκατό τις εκατό. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2021 at 8:02 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Αυτό δεν γίνεται να το ξέρεις εκατό τις εκατό. 

Καλημέρα έχω νέα Όχι καλά...Αυτό που είπα ότι το βλέπω συνέχεια στην επιφάνεια...χτες είδα στο πάνω πτερύγιο ένα μακρύ λεπτό σκουλικι στο πάνω πτερύγιο με μια διχάλα στο τελείωμα απ ότι ειδα στο ίντερνετ είναι Λερναια...Τώρα κατάλαβα τι είχαν τα ψάρια που έχασα πριν δύο μήνες...τα αλλά δε βλέπω να έχουν κάτι αλλά τρέχουν σαν τρελά...και τσιμπιουνται συνέχεια...δύσκολα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε βίντεο Σοφία. Το ότι έχουν και τσιμπιουνται μεταξύ τους μπορεί να είναι αναπαραγωγή. Βρε από που παίρνεις τα ψάρια και είναι σε τέτοια χάλια? Ρε συ Σοφία μήπως να σου στείλω δικά μου με ΚΤΕΛ? Δεν είναι θεοί ομορφιάς αλλά είναι υγειεστατα

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ανέβασε βίντεο Σοφία. Το ότι έχουν και τσιμπιουνται μεταξύ τους μπορεί να είναι αναπαραγωγή. Βρε από που παίρνεις τα ψάρια και είναι σε τέτοια χάλια? Ρε συ Σοφία μήπως να σου στείλω δικά μου με ΚΤΕΛ? Δεν είναι θεοί ομορφιάς αλλά είναι υγειεστατα

Από το κουικο τα πήρα....αναπαραγωγη δεν είναι είναι πολύ μικρά...φωτο δύσκολο γιατί στο πτερύγιο το είδα με το φακό καλά...Είναι ένα άσπρο σαν κλωστή λεπτό και στην ακρη στο τελείωμα κάνει μια διχάλα σαν ψαλιδι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...