Jump to content

Αλλαγή λάμπες


Σπύρος Χαλκιδική

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους!

Το ενυδρείο μου έχει 2 λάμπες βιδωτές και είναι 24w και 12000k η κάθε μία λούμεν δεν γνωρίζω, είναι πολύ ψυχρό και γαλάζιο φώς για γλυκό νερό αν και τα φυτά αναπτύσσονται πολύ!

Θέλω να τις αλλάξω αλλά δεν ξέρω πόσα λούμεν πρέπει να είναι η κάθε μία, και να βάλω μια 6500k και μία 4500k η δύο ίδιες? Δηλαδή πόσα λούμεν και πόσα k η κάθε μία?

Είναι 135 λίτρα με εύκολα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά Σπύρο σκοπεύεις να πας σε δύσκολα φυτά και θέλεις να αλλάξεις φωτισμό ;

Γιατι ξέρεις ότι τα φυτά σου αναπτύσονται και με φακό ?. Αυτές είναι οι λάμπες σου ;

https://www.quiko.gr/A64F120B.el.aspx

αν ναι αγοράζεις αυτες  https://www.quiko.gr/47EFC6CE.el.aspx   και https://www.quiko.gr/6C2EFE6E.el.aspx 

πάλι δρομολόγιο έχεις και τρώγεσαι ;. 

Κάνε υπομονή και μαζευε λεφτα μόλις τελειωσει αυτός ο εφιαλτης θα αγορασουμε τζαμια και θα στησεις ενυδρειαρα εγω θα έρθω να το κολλήσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Για χαρά Σπύρο σκοπεύεις να πας σε δύσκολα φυτά και θέλεις να αλλάξεις φωτισμό ;

Γιατι ξέρεις ότι τα φυτά σου αναπτύσονται και με φακό ?. Αυτές είναι οι λάμπες σου ;

https://www.quiko.gr/A64F120B.el.aspx

αν ναι αγοράζεις αυτες  https://www.quiko.gr/47EFC6CE.el.aspx   και https://www.quiko.gr/6C2EFE6E.el.aspx 

πάλι δρομολόγιο έχεις και τρώγεσαι ;. 

Κάνε υπομονή και μαζευε λεφτα μόλις τελειωσει αυτός ο εφιαλτης θα αγορασουμε τζαμια και θα στησεις ενυδρειαρα εγω θα έρθω να το κολλήσω.

Αυτές αλλά λευκές και είναι 12000k η κάθε μία δηλαδή μπλεδίζουν και από τι βλέπω πρέπει να είναι 6500k κανονικά.

Μήπως είναι πολύ δυνατές 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου έβγαλαν άλγες μέχρι τώρα πας πολύ καλά. άλλαξε την μια μόνο με 4500 κ .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Αν δεν σου έβγαλαν άλγες μέχρι τώρα πας πολύ καλά. άλλαξε την μια μόνο με 4500 κ .

Έχω άλγη γι'αυτό θέλω να τις αλλάξω, να βάλω την μια την ροζ από το κουίκο που είναι 14w μαζί με μια λευκή 24w που έχω λες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι λεντ είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι όπως φαίνεται στην φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πούμε αύριο γιατί θα ξημερώσει?

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.

Άντε καληνύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Οπα φρένο θελει μελέτη .

Αν και δεν με χωνεύει πλέον @natateo Ναταλία πες στο φίλο μου τον Σπύρο τι λάμπες να βάλει. 

Η λάμπες που έχει τώρα είναι ποιο μπλέ και απο την θάλασσα της Χαλκιδικής ,

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω πάνω 2 τέτοιες της φωτογραφίας 24w 12000k

Μπορώ να βρώ κατάλληλες βιδωτές για να μην κάνω πατέντες για βάση T5? 

Και πόσα λούμεν και Kelvin χρειάζομαι για να ξέρω τι να ψάξω?Screenshot_2020-12-16-11-44-40-116_com.android.chrome.thumb.jpg.a461d008d71ccbf9c64667daa4d1ed14.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω 2 τέτοιες? 

6000k. 1500lumen

 

Screenshot_2020-12-16-12-04-21-441_com.android.chrome.thumb.jpg.9efb8ce4f31eadb9871e521422d86b69.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Μπορώ να βάλω 2 τέτοιες? 

6000k. 1500lumen

 

Screenshot_2020-12-16-12-04-21-441_com.android.chrome.thumb.jpg.9efb8ce4f31eadb9871e521422d86b69.jpg

Δεν ξέρω ρε φίλε μου να σου απαντήσω . Αν μπορείς @natateo  ή κάποιος άλλος που ασχολείται  με το φυτεμένο ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν ξέρω ρε φίλε μου να σου απαντήσω . Αν μπορείς @natateo  ή κάποιος άλλος που ασχολείται  με το φυτεμένο ;

Με αυτές που έχω τώρα πιάνει άλγη στην μέση του ενυδρείου το χαλίκι που έχει πολύ φώς και αριστερά δεξιά καθόλου είναι καθαρό

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Με αυτές που έχω τώρα πιάνει άλγη στην μέση του ενυδρείου το χαλίκι που έχει πολύ φώς και αριστερά δεξιά καθόλου είναι καθαρό

 

IMG_20201216_122341.jpg

IMG_20201216_122323.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Γειά χαρά σε όλους!

Το ενυδρείο μου έχει 2 λάμπες βιδωτές και είναι 24w και 12000k η κάθε μία λούμεν δεν γνωρίζω, είναι πολύ ψυχρό και γαλάζιο φώς για γλυκό νερό αν και τα φυτά αναπτύσσονται πολύ!

Θέλω να τις αλλάξω αλλά δεν ξέρω πόσα λούμεν πρέπει να είναι η κάθε μία, και να βάλω μια 6500k και μία 4500k η δύο ίδιες? Δηλαδή πόσα λούμεν και πόσα k η κάθε μία?

Είναι 135 λίτρα με εύκολα φυτά

Για ευκολα φυτα θελεις περιπου 3400-4000 lumen. Θερμοκρασια φωτος  4500 και 6500Κ ειναι μια χαρα. Μπορεις να βαλεις οποιο συνδυασμο θελεις. Πιο πολυ θεμα γουστου ειναι. Εμενα μ΄αρεσει το 4500 πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Για ευκολα φυτα θελεις περιπου 3400-4000 lumen. Θερμοκρασια φωτος  4500 και 6500Κ ειναι μια χαρα. Μπορεις να βαλεις οποιο συνδυασμο θελεις. Πιο πολυ θεμα γουστου ειναι. Εμενα μ΄αρεσει το 4500 πιο πολυ.

Ευχαριστώ για την απάντηση, υπάρχουν τέτοιες λάμπες? Η κάθε μία να έχει 4000 lumen η και οι δύο μαζί?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Με αυτές που έχω τώρα πιάνει άλγη στην μέση του ενυδρείου το χαλίκι που έχει πολύ φώς και αριστερά δεξιά καθόλου είναι καθαρό

Με αυτες τις λαμπες αυτο ειναι το θεμα, οτι δεν ειναι ομοιόμορφη κατανομη του φωτος μεσα στο ενυδρειο. Τα φυτα, που θελουν παραπανω φως θα βαλεις ακριβως κατω απο την λαμπα και αυτα , που δεν χρειαζονται πολυ φως (πχ ανουμπιας), βαλε στην ακρη

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση, υπάρχουν τέτοιες λάμπες? Η κάθε μία να έχει 4000 lumen η και οι δύο μαζί?

Νομιζω στο aquario ειχα δει.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μία να έχει 4000 lumen η και οι δύο μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Η κάθε μία να έχει 4000 lumen η και οι δύο μαζί?

Τα δυο μαζι. Δηλ. θελεις 20-30 lumen/litre (135λΧ25lumen=3 375 lumen)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να βρω 2 λάμπες 2000 lumen και 6500k η κάθε μία? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις απο 3500 έως 7500 Κελβιν στα φυτεμένα, σε αυτά τα κελβιν τα φυτά αναπτύσσονται, διαφορετικά μεν ανάλογα με τα κελβιν αλλά πρόβλημα δεν θα έχεις.

Φυσικά παίζει ρόλο και το αισθητικό κομμάτι σε συνδυασμό με την ποιότητα της λάμπας, πχ εγώ προτιμώ τα 4500 κελβιν καθαρά για λόγους αισθητικούς, τα 3500 μου κοκκινίζουν πολύ τα 7000 μου είναι πολύ ψυχρό, και τα 6500 άλλοτε δείχνουν πολύ ωραία και άλλοτε μπλεδίζουν λόγο της διαφορετικής ποιότητας των λαμπτήρων.

Βέβαια να θες μπορείς να κάνεις και συνδυασμό πχ μια 6500 και μια 3500 τυχαία αναφέρω αυτόν τον συνδυασμό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

μπορείς να βάλεις απο 3500 έως 7500 Κελβιν στα φυτεμένα, σε αυτά τα κελβιν τα φυτά αναπτύσσονται, διαφορετικά μεν ανάλογα με τα κελβιν αλλά πρόβλημα δεν θα έχεις.

Φυσικά παίζει ρόλο και το αισθητικό κομμάτι σε συνδυασμό με την ποιότητα της λάμπας, πχ εγώ προτιμώ τα 4500 κελβιν καθαρά για λόγους αισθητικούς, τα 3500 μου κοκκινίζουν πολύ τα 7000 μου είναι πολύ ψυχρό, και τα 6500 άλλοτε δείχνουν πολύ ωραία και άλλοτε μπλεδίζουν λόγο της διαφορετικής ποιότητας των λαμπτήρων.

Βέβαια να θες μπορείς να κάνεις και συνδυασμό πχ μια 6500 και μια 3500 τυχαία αναφέρω αυτόν τον συνδυασμό.

Αυτές οι δύο θα είναι οκ τι λες?

Γιατί ίδιες δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2020-12-16-13-06-43-560_com.android.chrome.thumb.jpg.5817bb7eeadcc29f427d9bf5c8cbe9d9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...