Jump to content

Αλλαγή λάμπες


Σπύρος Χαλκιδική

Recommended Posts

πριν 24 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Η συγκεκριμένη είναι CFL, κοινώς φθορίου. Αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα γύρω στα 1500lm. 

Πρότεινα led για να ανέβει λίγο η ένταση.

Το κόστος δεν είναι μεγάλο. Εγώ θα τις δοκίμαζα 

2160 lm είναι led 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

2160 lm είναι led 

 

Screenshot_2020-12-16-20-00-03-531_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

 

Screenshot_2020-12-16-20-00-03-531_com.android.chrome.jpg

Αν βάλεις 2 τετοιες θα έχεις 4300 lumen σύμφωνα με αυτα που είπε Ναταλία ειναι καλά.  LED είναι φαινονται και στην φωτογραφια αν κάνει ζουμ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Αν βάλεις 2 τετοιες θα έχεις 4300 lumen σύμφωνα με αυτα που είπε Ναταλία ειναι καλά.  LED είναι φαινονται και στην φωτογραφια αν κάνει ζουμ

Το γράφει κιόλας, θα τις πάρω! Ευχαριστώ για την βοήθεια σας!

???

Link to comment
Share on other sites

Βρε μη μπερδεύεστε. Το σχόλιο για 1500lm και φθορίου αφορούσε στο λινκ που έβαλε η Ναταλία.

 

Αυτη που έβαλες εσυ Σπύρο, φυσικά και είναι LED.

 

Όταν με το καλό παραλαβεις, πες μας εντυπώσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Το γράφει κιόλας, θα τις πάρω! Ευχαριστώ για την βοήθεια σας!

???

Θα τις πάρεις ή της έχεις ήδη σπίτι και τσεκάρεις της γνώσεις μας , Για όλα σας εχω ικανούς εσάς τους ταξιτζήδες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Θα τις πάρεις ή της έχεις ήδη σπίτι και τσεκάρεις της γνώσεις μας , Για όλα σας εχω ικανούς εσάς τους ταξιτζήδες.

Χαχα! Όχι τις παρήγγειλα όταν έρθουν θα σας τις δείξω, εγώ είμαι καλό παιδί δεν κάνω τέτοια! ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι λάμπες αποτυχία, πολύ καλό φώς αλλά είναι χοντρές σαν πορτοκάλι και δεν χωράει να κλείσει το προστατευτικό καπάκι της λάμπας ☹️

Στην φωτογραφία φαίνονταν πιο μικρές.

Να κάνω πατέντα για 2 T5?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Παιδιά οι λάμπες αποτυχία, πολύ καλό φώς αλλά είναι χοντρές σαν πορτοκάλι και δεν χωράει να κλείσει το προστατευτικό καπάκι της λάμπας ☹️

Στην φωτογραφία φαίνονταν πιο μικρές.

Να κάνω πατέντα για 2 T5?

Να πάρεις τηλεφωνο τον Παναγιώτη στο Bluefish δώστου διαστασεις W loumen kai kelvin και θα σου βρεί.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Να πάρεις τηλεφωνο τον Παναγιώτη στο Bluefish δώστου διαστασεις W loumen kai kelvin και θα σου βρεί.

Αυτό θα κάνω.. ξενέρωσα τώρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Αυτό θα κάνω.. ξενέρωσα τώρα

Δεν ξενερώνω και τραγουδάω Αριανάρα  Αριανάρα σ΄αγαπάω . 

Άσχετο άλλα ήθελα να το πω, .....?

Πάμε τώρα να δούμε τι πάτεντα θα κάνουμε  για να ρίξουμε τα kelbin στα επιθυμητά περίπου  επίπεδα.

Μια πρώτη ιδέα είναι να κόψεις ενα κομμάτι κόκκινη διάφανη σακούλα λαικης και να την βάλεις μέσα απο το κάπακι ωστε να δημιουργήσουμε ενα ροζ φίλτρο στην εντάση του φωτός . Κανε το και πέσμου τα αποτελέσματά .

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν ξενερώνω και τραγουδάω Αριανάρα  Αριανάρα σ΄αγαπάω . 

Άσχετο άλλα ήθελα να το πω, .....?

Πάμε τώρα να δούμε τι πάτεντα θα κάνουμε  για να ρίξουμε τα kelbin στα επιθυμητά περίπου  επίπεδα.

Μια πρώτη ιδέα είναι να κόψεις ενα κομμάτι κόκκινη διάφανη σακούλα λαικης και να την βάλεις μέσα απο το κάπακι ωστε να δημιουργήσουμε ενα ροζ φίλτρο στην εντάση του φωτός . Κανε το και πέσμου τα αποτελέσματά .

Το σκέφτηκα αύριο θα το κάνω μέχρι να βρώ λάμπες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έψαξα παντού δεν υπάρχουν λάμπες Ε27 βιδωτές πουθενά και όπου έχουν είναι 12000κ, τι μπορώ να κάνω τώρα? Σε τ5 αν πάρω μια βάση αδιάβροχη για 2 λάμπες και την πιάσω κάτω από το καπάκι, τι λάμπες θα χρειαστεί να βάλω σε watt? Το καπάκι είναι ένα μέτρο.

@marinos ρώτησα στο blue fish δεν έχει, τα φωτιστικά που έχει είναι για ανοιχτό και δεν είναι αδιάβροχα για να τα βάλω στο καπάκι

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Καλησπέρα, έψαξα παντού δεν υπάρχουν λάμπες Ε27 βιδωτές πουθενά και όπου έχουν είναι 12000κ, τι μπορώ να κάνω τώρα? Σε τ5 αν πάρω μια βάση αδιάβροχη για 2 λάμπες και την πιάσω κάτω από το καπάκι, τι λάμπες θα χρειαστεί να βάλω σε watt? Το καπάκι είναι ένα μέτρο.

@marinos ρώτησα στο blue fish δεν έχει, τα φωτιστικά που έχει είναι για ανοιχτό και δεν είναι αδιάβροχα για να τα βάλω στο καπάκι

Αυτό το είδαν https://www.bluefishaquariums.gr/φωτισμος-ενυδρειου/led-lighting/λάμπα-led-αδιάβροχη-60cmd.html   ; 

Παίρνεις και βεντούζες και ενυδρειακή σιλικόνη όπου κολλάς της βεντουζες στο καπάκι και είσαι οκ .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αυτό το είδαν https://www.bluefishaquariums.gr/φωτισμος-ενυδρειου/led-lighting/λάμπα-led-αδιάβροχη-60cmd.html   ; 

Παίρνεις και βεντούζες και ενυδρειακή σιλικόνη όπου κολλάς της βεντουζες στο καπάκι και είσαι οκ .

 

5w σαν κεράκι φέγγουν

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

5w σαν κεράκι φέγγουν

Ρώτησες την αναλόγια ; 

Link to comment
Share on other sites

Με είπε δεν έχει αδιάβροχα για να μπορώ να τα βάλω στο καπάκι, τον είπα διαστάσεις λίτρα και είπε έχει ένα σε προσφορά αλλά είναι για ανοιχτό ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Το quiko έχει μόνο μια 6500κ και λούμεν δεν ξέρει, δεν θα φέρει άλλες δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Το quiko έχει μόνο μια 6500κ και λούμεν δεν ξέρει, δεν θα φέρει άλλες δεν υπάρχουν

Πας στην πιάτσα και το συζητάς όλο και κάποια λυση θα βρουν . Σοβαρά μιλάω ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Πας στην πιάτσα και το συζητάς όλο και κάποια λυση θα βρουν . Σοβαρά μιλάω ;

Μόνο εγώ έχω τέτοιο ενυδρείο με καπάκι??? Τ5 δεν μπορώ να βάλω με πατέντα αν πάρω βάση? 

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο δεν το έχω καθόλου με αυτό το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Σπύρο δεν το έχω καθόλου με αυτό το θέμα .

Εσεί τι λάμπες έβαλες σε αυτό που έφτιαξες?

Link to comment
Share on other sites

2 των 10 watt. 

Σαν αυτές που σου έδειξα απλά εχει και μπλέ led  μέσα

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Σπύρος Χαλκιδική said:

Μόνο εγώ έχω τέτοιο ενυδρείο με καπάκι??? Τ5 δεν μπορώ να βάλω με πατέντα αν πάρω βάση? 

Υπάρχουν αδιάβροχες βάσεις GLO Τ8 διπλές με περίπου 35 ευρώ. Για Τ5 για κάποιον λόγο που δεν κατανόησα είχε 70... ο μετασχηματιστής τοποθετείται εκτός ενυδρείου, πιστεύω θα χωρέσουν στο καπάκι σου.

Εναλλακτικά ψάξε για λαμπτήρα από internet (εξωτερικό). Εγώ κάποτε που έψαχνα μόνο στο νετ βρήκα. Βρήκα όμως και έκανα την δουλειά μου μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Υπάρχουν αδιάβροχες βάσεις GLO Τ8 διπλές με περίπου 35 ευρώ. Για Τ5 για κάποιον λόγο που δεν κατανόησα είχε 70... ο μετασχηματιστής τοποθετείται εκτός ενυδρείου, πιστεύω θα χωρέσουν στο καπάκι σου.

Εναλλακτικά ψάξε για λαμπτήρα από internet (εξωτερικό). Εγώ κάποτε που έψαχνα μόνο στο νετ βρήκα. Βρήκα όμως και έκανα την δουλειά μου μια χαρά.

Βρήκα αυτές χωράνε 6500κ και 2000 λούμεν η κάθε μία

Screenshot_2020-12-28-22-44-46-303_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...