Jump to content

χρειαζομε βοηθεια με χρυσοψαρο


Recommended Posts

γεια σας ειμαι καινουργια στο χομπι και πηρα ενα χρυσοψαρο σε ενα ενυδρειο 50 λιτρων με εαφρια διακοσμηση και απο την στιγμη που το εφερα σπιτι το χρυσοψαρο καθεται ακινητο στον πατο δεν τρωει και γενικα ειναι ακινητο και καθεται κατω απο το φιλτρο... το φιλτρο φιλτραρει 450 λιτρα¨την ωρα ..τι πρεπει να κανω και γιατι το κανει αυτο  το χρωμα του ειναι αργυροχρησο και μαυροπο

Έγινε επεξεργασία - xristina panoy
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο το ειχα επισς σε ενα ενυδρειο  15 λιτρα για πεντε περιπου μηνεσ το φιλτρο εχει μεσα ενα σφοουγγαρακι

Έγινε επεξεργασία - xristina panoy
Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι "βρώμικα" ψαράκια και αυτό τα κάνει να χρειάζονται μια πολύ καλή φιλτρανση.

Το σφουγγάρι μόνο του δεν βοηθάει στις απαιτήσεις που έχει ένα χρυσόψαρο, θες κάποιο βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο σου.

Αλλαγές κάθε ποτέ κανείς και πόσο

 της % ?

Πριν πόσο καιρό το πήρες το ψαράκι? (μπορεί να είχε ήδη κάποιο προβλήμα και απλά να στο εμφάνισε τώρα).

 

Τα λίτρα σου είναι οριακά, καθώς ένα χρυσόψαρο θέλει περίπου 60 λίτρα.

 

Στείλε και μια φωτογραφία να το δούμε πως είναι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χριστίνα . 

Ο φίλος @Nikospapak13  σου επισημάνει πολύ σωστα κάποια πράγματα . 

Ενδεχομενώς κάποια στιγμή να σου απαντήσει και @killerknight που σίγουρα είναι πολύ ποιο ειδικός από εμένα στα χρυσόψαρα.

Εγώ αυτό που θέλω να σου επισημάνω είναι οτι για να σου δώσουμε όσο ποιο σωστή λύση μπορούμε θα πρέπει να δούμε το πρόβλημα με μια γενική φωτογραφία απο το ενυδρείο και μια όσο καλύτερη μπορεις απο το ψαράκι. 

Πάντα στην διάθεση σου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα φίλη μου. Για να πω οτιδήποτε θέλω να βγάλεις μια φωτογραφία του ενυδρείου σου με το ψάρι σου. Και αυτό για να καταλάβω τι είδος ψαριού ειναι.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

? αφου χθεσ το πηρεσ τοσο γρηγορα αρωστενουν

 

Έγινε επεξεργασία - giorgos pastayroy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους ευχόμαι Υγεία και Χαρά, και στα ψαράκια μας φυσικά!!! 

Εδώ και μια εβδομάδα κάτοχος ενυδρείου 60lt με 2χρυσοψαρα και 1 γλείφτης, με 2 αλλαγές νερού 35%, χωρίς καμία μέτρηση και μπαίνοντας εδώ σήμερα και διαβάζοντας..... νιώθω ότι ξυπνησα μέσα στο πιλοτηριο ενός αεροπλάνου με τα ψαράκια μου μέσα ΧΩΡΙΣ ΟΡΓΑΝΑ ΝΑΥΣΙΠΛΟΙΑΣ ΜΕ ΟΜΙΧΛΗ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΜΕΤΡΗΤΗ ΚΑΥΣΙΜΩΝ βρίσκοντας να δουλευει μόνο ο ασυρμάτος........... 

(εκτός του ότι νομίζω ότι βρίσκομαι στην Κίνα με όλα αυτά που διαβάζω) 

 θα ήθελα να ρωτήσω παρά πολλα πραγματα αλλά μέχρι να παρω μετρητές κλπ, ήθελα αν μπορουσε κάποιος σε πρωτη φάση να με βοηθήσει στο εξής: στο φίλτρο υπάρχει το σφουγγαρακι του και η στην πανω θέση εβαλα το φίλτρο άνθρακα συμφωνα με τις οδηγίες που μου εδωσαν (οδηγίες αποτυχίας). 

-το φίλτρο άνθρακα επαρκεί;;; μήπως χρειάζεται κάτι άλλο εκεί;;;; και διάβασα πλενονται αυτά μέσα σε νερό ενυδρείου και ΠΟΤΕ βρύσης, ισχυει;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Καλή Χρονιά και παλι σε όλους!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Typographos έγραψε:

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους ευχόμαι Υγεία και Χαρά, και στα ψαράκια μας φυσικά!!! 

Εδώ και μια εβδομάδα κάτοχος ενυδρείου 60lt με 2χρυσοψαρα και 1 γλείφτης, με 2 αλλαγές νερού 35%, χωρίς καμία μέτρηση και μπαίνοντας εδώ σήμερα και διαβάζοντας..... νιώθω ότι ξυπνησα μέσα στο πιλοτηριο ενός αεροπλάνου με τα ψαράκια μου μέσα ΧΩΡΙΣ ΟΡΓΑΝΑ ΝΑΥΣΙΠΛΟΙΑΣ ΜΕ ΟΜΙΧΛΗ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΜΕΤΡΗΤΗ ΚΑΥΣΙΜΩΝ βρίσκοντας να δουλευει μόνο ο ασυρμάτος........... 

(εκτός του ότι νομίζω ότι βρίσκομαι στην Κίνα με όλα αυτά που διαβάζω) 

 θα ήθελα να ρωτήσω παρά πολλα πραγματα αλλά μέχρι να παρω μετρητές κλπ, ήθελα αν μπορουσε κάποιος σε πρωτη φάση να με βοηθήσει στο εξής: στο φίλτρο υπάρχει το σφουγγαρακι του και η στην πανω θέση εβαλα το φίλτρο άνθρακα συμφωνα με τις οδηγίες που μου εδωσαν (οδηγίες αποτυχίας). 

-το φίλτρο άνθρακα επαρκεί;;; μήπως χρειάζεται κάτι άλλο εκεί;;;; και διάβασα πλενονται αυτά μέσα σε νερό ενυδρείου και ΠΟΤΕ βρύσης, ισχυει;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Καλή Χρονιά και παλι σε όλους!!!!!!! 

Καλημέρα και καλή χρόνια να έχεις . 

Δυστυχώς έκανες και εσύ όπως και οι περισσότεροι  μας το ίδιο λάθος . Πρώτά αγόρασες μετά ρώτησες,

Σε παρακαλώ πολύ άνοιξε νέο θέμα ,δικό σου  στην κατηγορία σου .

Ψάρια κρύου νερού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...